Powroty nad rozlewiskiem

Małgorzata Kalicińska
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 70 ocen kanapowiczów
Powroty nad rozlewiskiem
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 70 ocen kanapowiczów

Opis

Druga powieść Małgorzaty Kalicińskiej, której \"Dom nad rozlewiskiem\" - bestseller roku 2006, uhonorowany został Nagrodą Księgarzy WITRYNA dla najlepszej książki roku. Ponownie gościmy w przepełnionym ciepłem i magią domu nad rozlewiskiem. W domu, który pokochało dziesiątki tysięcy czytelników. Tym razem opowieść snuje matka głównej bohaterki \"Domu nad rozlewiskiem\" - Basia. Ukazana historia sięga początków XX wieku, przedstawia losy polskiej rodziny szlacheckiej na Mazurach. Splątane korzenie bohaterów książki - polsko-niemieckie i katolicko-ewangelickie - stanowią tło dla pełnych dramatyzmu historii miłosnych oraz codziennych zdarzeń. Basia opowiada o swoim dziecinstwie, okresie studiów, marzeniach, dramatycznych rozstaniach, poszukiwaniu miłości, dla której warto żyć. W domu zatopionym pośród mazurskich pejzaży dokonują się przedziwne powroty - do siebie, do do tradycji, do bliskich. Powroty, które ineraz wymagaja uczciwego pożegnania - z iluzją, z egoizmem, z zazdrością. Basia odnajduje siebie. Osadza, zakorzenia. Powraca. Ksiązka przynosi cudowny klimat znany czytelnikowi z \"Domu nad rozlewiskiem\", a jednocześnie przywołuje szalony swiat lat 60. i 70. - lat beztroski. W zgrzebności, szarości i ubóstwie PRL Kalicinksa potrafi wydobyc bogactwo barw, smaków, uczuć, do których byśmy chętnie powrócili. *** Gdy sie ma ..dzieści lat, zaczynają się powroty i wspominki. Całe moje pokolenie wychowało się w PRL-u i czy tego chcemy czy nie, w większości wypadków dzieciństwo i młodośc mieliśmy wspaniałą mimo pewnej przaśności. Pierwsze pocałunki, pierwsze rozstania, pierwsze łzy. I mnóstwo nowości! Adapter Bambino, big-beat, telewizja, inna niż dotąd muzyka, prywatki... To wszystko jest w tej książce. Ale też w \"Powrotach nad rozlewiskiem\" czuje się zapachy i smaki oswojone przez każdego dzieciaka. Dosłownie (przepisy kulinarne a jakże, na bieda potrawy) a też w przeności - zapach domu, tradycje rodzinne, zwyczaje. Każdy dziś do nich sięga. Sięgnijmy z bohaterką, Basią. To jej życie, ale w nim jak w lustrze, odbiaj się los naszego pokolenia ...dziestolatków. Nina Terentiew
Data wydania: 2007-07-01
ISBN: 978-83-7506-119-2, 9788375061192
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Cykl: Rozlewisko, tom 2
Stron: 304
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Małgorzata Kalicińska Małgorzata Kalicińska
Urodzona 30 września 1956 roku w Polsce (Warszawa)
Małgorzata Kalicińska jest absolwentką XXXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie, następnie ukończyła SGGW-AR w Warszawie. Pracowała w szkołach: Technikum Ogrodniczym w Konstancie-Jeziornie, Szkole Podstawowej nr 312 w ...

Pozostałe książki:

Dom nad rozlewiskiem Powroty nad rozlewiskiem Miłość nad rozlewiskiem Cicha 5 Lilka Irena Fikołki na trzepaku. Wspominki z podwórka i nie tylko? Siedem życzeń A miało być tak pięknie Zwyczajny facet Widok z mojego okna. Przepisy nie tylko na życie Miłość na walizkach Trzymaj się, Mańka! ... i wtedy moja córka powiedziała 2012 Listy pisane atramentem czyli rok z życia wdowca Nasze polskie wigilie w opowiadaniach Rozlewisko Życie ma smak Dwoje na kwarantannie Kochana moja. Rozmowa przez ocean Co, Gocha? Dom w Ulsan, czyli nasze rozlewisko Kalicińscy od kuchni Widok z mojego okna. Szersza perspektywa
Wszystkie książki Małgorzata Kalicińska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Powroty nad rozlewiskiem

21.07.2021

Książka to drugi zaraz po „Domu nad rozlewiskiem” tom z cyklu Rozlewisko. W tej powieści narratorką jest Basia – mama Gosi, która opowiada swoją historię. Uważam, że powinna być czytana jako pierwsza, wiele rzeczy nabrałoby wtedy więcej sensu i wiele sytuacji miałoby swój początek. Powieść ma charakter pamiętnika dzięki pierwszoosobowej narracj... Recenzja książki Powroty nad rozlewiskiem

@viki_zm@viki_zm × 2

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@cytrynkowa
@cytrynkowa
2011-09-06

Wróciłam nad rozlewisko i nie zawiodłam się. Nudny i beznadziejny dzień zamieniłam w dzien pełen wzruszeń. Sledząc losy Basi wzruszałam się, złościłam oraz współczułam. Zazdrośćiłam jej siły i harta ducha. Czytając książke momentami czułam jakbym sama była w przepełnionym ciepłem i magią domu nad rozlewiskiem. Czułam zapach pieczonego chleba i słyszałam szum lasów.

× 2 | link |
@tortoise84
@tortoise84
2009-01-05
1 /10
Przeczytane

Podobała mi się bardziej, niż jej poprzedniczka, czyli "Dom nad rozlewiskiem". Mniej beztroska i nierzeczywista. Do poczytania dla odprężenia - naturalnie o tym, że kobieta to odbicie rozumnych sił natury, a gdy to odkryje, każdy przedstawiciel rodu męskiego (nierozumnego) ją doceni i pokocha... ;)

× 2 | link |
DO
@miska199222
2010-05-06
8 /10
Przeczytane

Bardzo szybko się czyta. Niby bohaterka przeżywa jakieś traumy życiowe, ale dla mnie za słodka. Mimo to podobała mi się dużo bardziej niż "Dom na rozlewiskiem". Mimo wszystko bardziej życiowa, prawdziwa.

× 2 | link |
@AnnaKa26
@AnnaKa26
2011-04-27
8 /10
Przeczytane

Cóz mozna powiedziec o ostatniej czesci Rozlewiska.. Ciesze sie,ze przeczytałam do ostatniej czesci i nie zaluje,choc wole ksiazki bardziej emocjonalne i trzymajace w napieciu:)

× 2 | link |
TE
@teresa39
2009-01-24
8 /10
Przeczytane

Nie zawiodłam się na drugiej części .Według mnie to właśnie postać Basi jest najciekawsza , najbardziej złożona , najcieplejsza i to ona nadaje ten klimat książki.

× 2 | link |
@annam
@annam
2009-08-02
10 /10
Przeczytane własne, osobiste, niepożyczalne :-)

Jeszcze lepsza niż " Dom..." !!! Pochłonęłam ją raz dwa. Klimat przeniesiony dokładnie z pierwszej części, co jest bardzo z korzyścią. CUDOWNA!!!

× 2 | link |
@Loletka.
@Loletka.
2013-02-18
Przeczytane

Tak jak poprzednia część ta również mi się podobała. Historię Basi czyta się z zainteresowaniem nie mniejszym niż historia Gosi. :)

× 2 | link |
@ilonaw68
@ilonaw68
2009-10-20
10 /10
Przeczytane

Każde "Rozlewisko" jest jak balsam dla duszy. Rewelacja. Od tego nie można się oderwać. Polecam bardzo GORĄCO :-)))

× 2 | link |
SY
@syza
2010-08-01
8 /10
Przeczytane

Przeczytałam w 2 dni, wiec mnie wciagnela. Uważam jednak, ze pierwsza czesc stanowczo ciekawsza. W "Powrotach..." historia zostala strasznie szybko opowiedziana. Ogolnie 4/5

× 1 | link |
KA
@czytam_kiedymoge
2011-09-14
Przeczytane

bardzo mi się ta książka podobała. ; ) chociaż na samym poczatku miałam watpliwosci czy pokolei czytam ksiazki, ale jednak to druga czesc domu nad rozlewiskiem :)

× 1 | link |
@majeczka_m
@majeczka_m
2012-01-02
10 /10
Przeczytane Moja biblioteczka:)

Piękna książka,klimatyczna. Moim zdaniem jest jeszcze lepsza od Domu nad rozlewiskiem :)

× 1 | link |
@jamb85
@jamb85
2010-01-11
8 /10
Przeczytane

Mi się bardzo podobała, może nawet bardziej od "Miłości nad rozlewiskiem". Ciekawa.

× 1 | link |
@madzia74
@madzia74
2011-03-29
8 /10
Przeczytane

Fajna i ciepła książka pełna wspomnień. Polecam całą trylogię! Moja ocena: 4/5.

× 1 | link |
@viki_zm
2021-07-21
6 /10
Przeczytane Z biblioteki Audiobook 2021

Książka to drugi zaraz po „Domu nad rozlewiskiem” tom z cyklu Rozlewisko. W tej powieści narratorką jest Basia – mama Gosi, która opowiada swoją historię. Uważam, że powinna być czytana jako pierwsza, wiele rzeczy nabrałoby wtedy więcej sensu i wiele sytuacji miałoby swój początek.

Powieść ma charakter pamiętnika dzięki pierwszoosobowej narracji i chronologicznie ułożonym wydarzeniom. Sięgają one początków dwudziestego wieku, a miejscem akcji podobnie jak w pierwszej części jest głównie mazurska wieś. Opisane sytuacje dzieją się nie tylko za życia Basi, ale również przed jej narodzinami. Jak sama mówi, historie te poznała z opowiadań mamy i siostry. Barbara chronologicznie przeprowadza czytelnika przez swoje życie – najpierw dzieciństwo, potem studia, a na końcu dorosły wiek i starzenie się. Życie kobiety, podobnie jak każdego z nas obfitowało we wzloty i upadki, niekoniecznie spełnione marzenia, nieszczęśliwe miłości, ale także chwile warte zapamiętania i odnalezienie prawdziwej miłości.

Tytułowe powroty można odczytywać na wiele sposobów. Jako pierwszy i od razu rzucający się w oczy jest ten do przeszłości, ale są również w głąb siebie, do bliskich i tradycji. Niektóre przyjemne, inne trudne, ale każdy z nich wnosi coś do życia głównej bohaterki, a wszystko to w sielskim i spokojnym klimacie domu nad rozlewiskiem.

Pomiędzy wydarzenia są wplatane przepisy kulinarne Basi, które pamięta z dzieciństwa, okresu dora...

| link |
@Siostra_Kopciuszka
2020-02-28
5 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 👨 autor : Kalicińska Małgorzata

Druga część tryptyku o domu nad rozlewiskiem mnie z lekka rozczarowała . Ten fragment rodzinnej sagi właściwie powinien być czytany jako pierwszy , wtedy łatwiej jest zrozumieć dlaczego potem Gośka tak łatwo i szybko pojechała i została przyjęta przez matkę Basię . Niestety ja tym tomem się znudziłam . Za dużo w nim jedzenia i przepisów , które w przeciwieństwie do opinii niektórych czytelniczek , dla mnie były nie uatrakcyjnieniem powieści , ale zwyczajnym '' wypełniaczem '' stron . (Wszak nie każdy jest kuchniolubny z zawodu , lub nawet zamiłowania) . Za dużo też Tomasza i filozofowania na jego temat . Trochę fajnych ciekawostek z '' tamtych '' lat , jak chociażby podróż Basi do Moskwy na koncert Wysockiego , ale niewiele po za tym . Jednak trzecią część przeczytam aby zamknąć trylogię rozlewiska .

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Powroty nad rozlewiskiem. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Dom nad rozlewiskiem
Dom nad rozlewiskiem
Małgorzata Kalicińska
7.5/10
Czy są takie babcie i takie domy jak w tej powieści? Są. Każdy może taki dom zbudować i nadać mu ta...
Miłość nad rozlewiskiem
Miłość nad rozlewiskiem
Małgorzata Kalicińska
7.5/10
Sprzedaż książkowej wersji Miłości nad rozlewiskiem przekroczyła 200 tysięcy egzemplarzy. Miłość n...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl