Gottland

Mariusz Szczygieł
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 71 ocen kanapowiczów
Gottland
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 71 ocen kanapowiczów

Opis

Książka Gottland w trzy lata po pierwszym wydaniu w 2006 roku została przełożona na 9 języków. Znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2007. Otrzymała: Nike Czytelników, Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej – Książka Roku 2007, Nagrodę im. Beaty Pawlak 2007; Gratias Agit 2009 (w Czechach); Prix Amphi 2009 (we Francji).
W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli Europejską Nagrodę Literacką (European Book Prize 2009), której patronuje Parlament Europejski, a jurorami są krytycy i publicyści z krajów członkowskich Unii.

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. Gottland Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereotypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.

Aktorka Lida Baarova - kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.
Data wydania: 2010-02-02
ISBN: 978-83-7536-167-4, 9788375361674
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż [Czarne]
Nagrody: Nagroda Literacka „Nike” (Zwycięzca), Warszawska Premiera Literacka (Zwycięzca), Nagroda im. Beaty Pawlak (Zwycięzca)
Kategoria: Reportaż
Stron: 244
Mamy 6 innych wydań tej książki

Autor

Mariusz Szczygieł Mariusz Szczygieł Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 1996 mieszka i pracuje w Warszawie. Laureat nagród fotograficznych, uczestniczył w wystawach indywidualnych i zbiorowych które miały miejsce w prestiżowych galeriach polskich. Mariusz Szczygieł - report...

Pozostałe książki:

Gottland Zrób sobie raj Nie ma Niedziela, która zdarzyła się w środę Osobisty przewodnik po Pradze Kaprysik. Damskie historie Láska nebeská 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła Fakty muszą zatańczyć Nadzieja Antologia polskiego reportażu XX wieku. Tom 1 Projekt Prawda Antologia polskiego reportażu XX wieku Tom 2 Cała Polska trzaska. Reportaże Gazety Wyborczej 2001-2004 Krall Kraj raj : piszą reporterzy "Gazety [Wyborczej]" Made in Poland. Antologia reporterów Dużego Formatu Projekt mężczyzna Wywiady Press 2014 Łaska tworzenia Minibook 7. Historia, którą można było opisać dopiero po latach. Antologia 100/XX
Wszystkie książki Mariusz Szczygieł

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Gottland

WYBÓR REDAKCJI
26.06.2020

"Niewielki naród, aby przetrwać w niesprzyjających okolicznościach, musi się dostosować". Tak w dużym uproszczeniu można scharakteryzować mentalność naszych południowych sąsiadów. To postawa tak różna od naszej: zawsze pełnej buntu, niezgody, walki (nawet w sytuacji gdzie była ona z góry przegrana) jest dla nas Polaków totalnie niezrozumiała. Mari... Recenzja książki Gottland

@Jezynka@Jezynka × 5

Czechy oczami Mariusza Szczygła

21.02.2021

Czechy – kraj Kafki, Hrabala, Haška, Vondráčkovej, Gotta, Havla. Kraj nazwany przez Goebbelsa „sezonowym państwem”. Kraj wojaka Szwejka, postaci, której postępowanie może być lustrem zachowania całego narodu: „Szwejk – filozof przebiegłej uległości. Jednocześnie – wzorzec przystosowania”*. Autor w świetny sposób pokazuje pokrętną nieraz logikę Cz... Recenzja książki Gottland

zbiór genialnych reportaży o Czechosłowacji

3.11.2020

„Kiedy więc Gottland został Europejską Książką Roku, powiedziałem w swoim przemówieniu: Cieszę się, że książka Polaka o Czechach została uznana za książkę Europejczyka o Europie. No i że w tym roku w kategorii proza fakt wygrał ze zmyśleniem. Wydaje mi się zresztą, że w dzisiejszym świecie zdarza się tyle, że nic już nie trzeba zmyślać”. Pier... Recenzja książki Gottland

@warsztat_dobrego_nastroju@warsztat_dobrego_nastroju × 4

Gottland

20.02.2021

To moja pierwsza książka Szczygła, aż wstyd się przyznać. Ale na pewno nie ostatnia. Ale to nie tak, że nie „znam” Pana Mariusza. Bardzo lubię go słuchać. Czytając te reportaże tak naprawdę słyszałam jego charakterystyczny głos. Wydaje mi się, że jemu łatwo jest być reporterem. To jest taki koleś , którego łatwo się lubi. W jego opowieściach nie m... Recenzja książki Gottland

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Renax
2020-08-20
8 /10
Przeczytane Audiobooki Reportaże

Dobra ósemka za bardzo dobrze napisany reportaż. Zwięzłość w pisaniu to zaleta, którą nie każdy pisarz posiada.
Od razu dostrzec można inność doświadczeń Czechów, inność od Polaków. Podczas, gdy Polacy najwyżej cenili umieranie, oni za bohaterstwo uważali przetrwanie. W związku z reportażem o Bacie przypomniała mi się historia Cegielskiego, przytaczana w radiu w związku z Powstaniem Styczniowym. Otóż młody Cegielski był jedynym gimnazjalistą w Poznaniu, który się nie zaciągnął do powstania. Bo uznał za patriotyzm bohaterstwo życia.
I wiele innych historii jest w tej książce. Znakomity portret tego kraju.

× 15 | link |
@bea-ta
@bea-ta
2020-03-29
8 /10
Przeczytane Biblioteka domowa przeczytane 2020

„Napisałem książkę o tym, że ktoś lub coś zamienia ludzi w robaki – i jak oni na to reagują. Od całkowitej zgody i schizofrenicznego wręcz przystosowania aż po ucieczkę z życia i samobójstwo.” Autor w: Postscriptum II

Opowieści o naszych sąsiadach, od których nie mogłam się oderwać i za jednym razem przeczytałam je niemal w całości dwukrotnie. Właśnie tak. Bo co kilkanaście minut zwracałam się do mojego małżonka ze słowami: „Wiedziałeś?”, „Posłuchaj, bo to ciekawe”, „Nigdy o tym nie słyszałam” itp. – i czytałam na głos interesujący fragment. A że tych interesujących fragmentów było bardzo dużo: to prawie cały „Gottland” przeczytałam podwójnie:)

Szczególnie zainteresowała mnie opowieść o świecie wykreowanym przez Batów oraz czechosłowackie metody „zamieniania ludzi w robaki”. Do szerszych przemyśleń skłoniła mnie historia Eduarda Kirchbergera.

Polecam.

× 13 | link |
@zuszka60
2019-12-01
8 /10
Przeczytane Posiadam

Zbiór reportaży przenoszący czytelnika w okres czeskiego komunizmu. Wszystkie niesamowicie wciągające. Nie było wśród nich historii, która by mnie nie zafascynowała. Podziwiam autora, za dociekliwość i upór w dochodzeniu do źródeł wiedzy. Dzięki jego fascynacjom możemy bliżej przyjrzeć się Czechom, a może nawet uda się ich trochę zrozumieć. Łączy nas wiele, ale może jeszcze więcej różni.
Po przeczytaniu książki nasunęło mi się pytanie - ile potrzeba nowych generacji, żeby na zawsze pozbyć się komunistycznej traumy??

× 4 | link |
@calamitas
@calamitas
2012-06-19
10 /10
Przeczytane

Ciężko jest opiniować zbiór tak wspaniałych tekstów. Tak naprawdę, każdy reportaż zasługuje na oddzielne omówienie i ocenę. Ponieważ nie czas i miejsce na elaboraty, napiszę tylko, że najbardziej sugestywna była dla mnie opowieść o historii Baty. Nie mogłam pozbyć się wrażenia, że, gdyby Aldous Huxley miał okazję ją przeczytać, to nie Forda uczyniłby 'kreatorem' i 'bogiem' Nowego Wspaniałego Świata.

× 2 | link |
TP
@PvB
2007-09-04
10 /10
Przeczytane

Cholewka! Nie mogę już nic dodać chyba! Wszystko zostało napisane przez moich poprzedników!Miałem zawsze nienajlepsze mniemanie o Czechach i ich zachowawczej postawie podczas wojen, ale ta książka pozwoliła mi inaczej spojrzeć na tę sprawę!Zresztą musze przynać, że dzieki tej książce mogłem poznać Szczygła z innej strony - wcześniej pamiętam go z talk-show w Polsacie...

× 2 | link |
@virako
@virako
2014-01-31
8 /10
Przeczytane

"Wydaje się zresztą, że w dzisiejszym świecie zdarza się tyle, że nic już nie trzeba zmyślać". Literatura reportaży Szczygła dostarcza całego wachlarza emocji w których dominuje niedowierzanie i smutek. Książki Czarnego świetnie opisują poplątanie i niejednoznaczność tych środkowoeropejskich losów, którym przyszło żyć pomiędzy wschodem i zachodem. Polecam

× 2 | link |
@SYSTEM
@SYSTEM
2007-08-23
10 /10
Chcę przeczytać

Bardzo ciekawie napisany cykl reportaży o naszych sąsiadach Czechach. Dawno nic mnie tak nie wciągneło. Książkę przeczytałem w jeden wieczór i ciągle o niej myślę. M.SZ trafnie pokazał nam naszych sąsiadów, do których geograficznie mamy blisko ale mentalnie jesteśmy na dwóch różnych biegunach. To się po prostu czyta.

× 2 | link |
@bhuushhitaam
@bhuushhitaam
2011-03-16
10 /10
Przeczytane

Dostałam w prezencie i byłam zaskoczona. "Że też ktoś pomyślał, że może mi się podobać taka książka". Otóż ten ktoś zna mnie lepiej niż ja siebie. Świetna książka, prowadzenie narracji, tematyka na najwyższym poziomie. Do tego przypisy i komentarze, które pomagają zrozumieć treść. Obowiązkowo.

× 2 | link |
@Exlibris
@Exlibris
2007-08-27
10 /10

Niesamowite reportaże dotyczące XX-wiecznej historii Czech. W pamięć zapada tekst o legendarnym "szewcu" Tomaszu Bacie (sama noszę teraz jego buty). Szczygieł daje nadzieję, że przyszłość polskiego reportażu jest w dobrych rękach.

× 1 | link |
@frodo
2013-05-07
8 /10
Przeczytane

Dobrze, że minęły czasy opisywane w reportażach Pana Szczygła. Książka wielce pouczająca, co do ukazania prawdziwego oblicza ustroju komunistycznego. Polecam.

× 1 | link |
@Pioropisz
@Pioropisz
2009-06-28
10 /10
Przeczytane

Świetny zbiór reportaży o Czechach, potwierdza moją opinię o Szczygle jako o jednym z najlepszych współczesnych polskich reportażystów :)

× 1 | link |
AG
@agnieszkawinczer
2020-05-07
10 /10
Przeczytane

Jedna z najlepszych książek jakie udało mi się przeczytać w ciągu ostatnich trzydziestu lat.

| link |
@ida
@ida
2007-09-04
Chcę przeczytać

Książka została nominowana do tegorocznej nagrody NIKE.U nas była książką dnia jakiś czas temu :-)

| link |
@brocha
@brocha
2007-08-30
10 /10
Przeczytane

Reportaż o Batcie po prostu genialny, mam nadzieje, że autor niepoprzestanie na tej książce.

| link |
MA
@Markos
2007-08-23
Przeczytane

Coś się pokićkało i mnie wylogowało w trakcie pisania, ten komentarz anonima należy do mnie.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Niewielki naród, aby przetrwać w niesprzyjających okolicznościach, musi się dostosować.
Uświadomiłam sobie, że szpital dla psychicznie chorych jest w Czechosłowacji jedynym normalnym miejscem, bo wszyscy mogą tam bezkarnie mówić, co naprawdę myślą.
Nie każdy może być filozofem, ale każdy w swoim własnym interesie powinien pół godziny tygodniowo myśleć.
Zostaję twardy, choć serce chce pęknąć.
9 lutego 2001 roku w Wielkiej Sali krematorium na Strašnicach w Pradze wielbiciele żegnali ją usprawiedliwieniem:
- No cóż, była tylko kobietą.
Chyba nikt nie powiedział, że ci, którzy doprowadzili ją do upadku, byli tylko mężczyznami.
Dodaj cytat