Huragan

Laurent Gaudé
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Huragan
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Tę historię sprzed sześciu lat zna niemal każdy. Huragan Katrina z potężną siłą uderzył w Nowy Orlean, pozbawił życia blisko dwa tysiące ludzi, pozostałym odebrał dach nad głową i dorobek całego życia. W powieści o nadciągającym huraganie i mającej nastąpić tragedii opowiada kilka osób. Bliski obłędu ksiądz próbujący pomóc tym, którzy nie mają szansy wydostać się z miasta, więźniowie z zakładu karnego przeczuwający nadchodzące niebezpieczeństwo, życiowy rozbitek, który postanawia przemierzyć ogromny dystans, by odnaleźć ukochaną mieszkającą w zagrożonym mieście, stara kobieta, która czeka na katastrofę, twierdząc, że i tak nie ma nic do stracenia... Druzgocąca siła natury jest w Huraganie mrocznym i gwałtownym tłem dla ukazania tego, co w obliczu dramatu dzieje się w naszych sercach i umysłach - bo przecież nie chodzi tylko o mieszkańców Nowego Orleanu.
Data wydania: 2012-03-07
ISBN: 978-83-7747-633-8, 9788377476338
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Stron: 184

Autor

Laurent Gaudé Laurent Gaudé Laurent Gaudé (ur. 6 lipca 1972 w Paryżu) pisarz francuski.

Pozostałe książki:

Słońce Scortów Śmierć króla Tsongora
Wszystkie książki Laurent Gaudé

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Huragan"

17.03.2020

O huraganie Katrina słyszał każdy, z potężną siłą uderzył w Nowy Orlean, pozbawił życia blisko dwa tysiące ludzi, pozostałym odebrał dach nad głową i dorobek całego życia. Laurent Gaudé wykorzystał go jako tło do swojej książki. O nadciągającym huraganie i mającej nastąpić tragedii opowiada kilka osób. Josephine Linc. Steelson, stara kobieta, któr... Recenzja książki Huragan

Moja opinia o książce

Opinie

@tsantsara
2019-11-26
8 /10
Wymienione/sprzedane Literatura francuska SERIA: Don Kichot i Sancho Pansa Ameryka

"Ja, Josephine Linc.Steelson, czarnucha od prawie stu lat, otworzyłam dziś rano okno w porze, kiedy inni jeszcze śpią, wciągnęłam powietrze i powiedziałam: Czuć suką."

Wydało mi się zastanawiające, skąd francuski autor, nota bene dramaturg, wpada na pomysł napisania powieści o katastrofie Nowego Orleanu podczas huraganu Katrina w 2005. Chyba nie dlatego, że Luizjana była kiedyś kolonią francuską? Podejrzewam, że prawdziwą inspiracją jest raczej "Burza" Shakespeare'a i możliwość pokazania ludzkich namiętności i zachowań w obliczu kataklizmu, który również dla mistrza dramatu wszechczasów jest metaforą nie tyle śmierci, zagłady, kary boskiej, czy odwetu natury na nieszanującej jej ludzkości, co przede wszystkim mocy szalejących w człowieku uczuć.

Te niszczycielskie uczucia, ukazane poprzez koleje życia całkowicie odmiennych bohaterów (jedyne, co ich łączy, to fakt, że większość z nich jest czarna) sprowadzają wewnętrzną śmierć i sieją wewnętrzne zniszczenie nie gorzej od huraganu wokół. A jedyną drogą ratunku jest nadawanie swemu życiu sensu (navigare...). Co dla Gaudé stanowi sens życia? Wierność - sobie i innym. I dawanie siebie innym. To ta wierność daje poczucie spełnienia, które pozwala spokojnie umierać. "To jedno trzyma świat w ryzach - wierność temu, co się wybrało" - pisze Gaudé.

Cóż to za uczucia, z którymi muszą się mierzyć jego bohaterowie? Powieść składa się z krótkich akapitów, którymi są monologi wewnętrzne bohaterów. Najczęściej słys...

| link |
@Darek
2019-12-07
7 /10
Przeczytane 2019 Posiadam
@Chassefierre
2019-11-20
8 /10
Przeczytane Literatura francuska
@bastet
2013-04-02
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Cały ten kraj tak właśnie jest zrobiony. Niczego tak łatwo się nie zapomina jak czarnuchów. Zawsze tak było. ”
× 1
#
“Człowiek bez przerwy tylko bierze, nie mając nic do dawania. (...) A on, czy on coś dał? (...) Jest jak wyschnięta ziemia. Nic nikomu nie daje, bo jest sam.”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl