Idź i czekaj mrozów

Marta Krajewska
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 28 ocen kanapowiczów
Idź i czekaj mrozów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 28 ocen kanapowiczów

Opis

W świecie, gdzie puszczą włada leszy, w jeziorze żyją topielce, a nocami wśród chat przemykają zmory i strzygonie, młodziutka Venda musi stanąć na straży bezpieczeństwa mieszkańców Wilczej Doliny. Przyjdzie jej mierzyć się nie tylko z bogami czy stworzeniami nocy, ale znacznie groźniejszymi przeciwnikami: samotnością, strachem i zwątpieniem. Na oczach Vendy wypełnia się starożytne proroctwo. Do Wilczej Doliny powraca DaWern – ostatni z Wilkarów. Zemsta Pana Lasów za rzeź jego dzieci wydaje się nieunikniona. Czy zakazana miłość stanie na drodze przeznaczeniu, czy też pozwoli wypełnić przerażającą przepowiednię? Jak potoczą się losy zakochanego w zielarce syna karczmarza, pięknej minstrelki Stalki, towarzyszącego jej wojownika i innych mieszkańców wioski, z których każdy skrywa swoje tajemnice?
Data wydania: 2016-03-30
ISBN: 978-83-7995-045-4, 9788379950454
Wydawnictwo: Genius Creations
Cykl: Wilcza dolina, tom 1
Stron: 520

Autor

Marta Krajewska Marta Krajewska Kulturoznawca, interesuje się życiem codziennym, kulturą i demonologią wczesnych Słowian. W 2014 roku zadebiutowała opowiadaniem Daję życie, biorę śmierć w “Nowej Fantastyce” (10/2014). Opublikowała również tekst Śpij, chłopczyku w antologii Toysto...

Pozostałe książki:

Zaszyj oczy wilkom Noc między Tam i Tu Wezwijcie moje dzieci Pragnę więcej Nawia. Szamanki, szeptuchy, demony
Wszystkie książki Marta Krajewska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Idź czytać tę książkę!

WYBÓR REDAKCJI
18.12.2019

Biorąc się za tę książkę nie wiedziałam do końca czego się spodziewać. Miałam w głowie Szeptuchę Katarzyny Bereniki Miszczuk i myślałam że to będzie coś w tym stylu. Ale nie jest, co to, to nie. W zasadzie Idź i czekaj mrozów nie mieści się w żadnych ramkach czy szufladkach, to książka stanowiąca gatunek sama dla siebie. A zarazem jest mieszanką w... Recenzja książki Idź i czekaj mrozów

@wiedzma.sol@wiedzma.sol × 16

Szkielety w szafie, wilki za płotem

WYBÓR REDAKCJI
24.05.2022

O "Idź i czekaj mrozów" dowiedziałam się poprzez stronę samej autorki. Buszowałam po sieci w poszukiwaniu słowiańskich cudów i w ten sposób natychmiast zapałałam ogromną chęcią przeczytania książki, w której są wilki, dawna magia i życie na skraju lasu, opatulone dawną legendą. Słowiański świat Wilczej Doliny jest wypełniony po brzegi klątwami wi... Recenzja książki Idź i czekaj mrozów

A może by tak zostać drugim Sapkowskim

3.11.2019

Żyjemy w kraju, gdzie każdy chce być drugim Sapkowskim. Kolejny pretendent. Kolejna porażka. Zanurzenie opowieści w słowiańskich wierzeniach przyciąga. Wątek cmentarza wyklętych i dawnych panów zamku fascynuje. Odpycha natomiast ckliwy romans bohaterów. To, pożal się Boże, podkreślanie, że ukochany głównej bohaterki jest taki ironiczno-sarkastycz... Recenzja książki Idź i czekaj mrozów

Dolina pełna potworów.

3.05.2021

W Wilczej Dolinie w tajemniczych okolicznościach ginie człowiek. Cała społeczność drży ze strachu, czy aby zagubiony mężczyzna nie powróci jako demon. W lasach otaczających wioskę mieszkają potwory, które nocą polują na ludzi. Ciemność należy do nich i każdy nierozważny śmiałek wycieczkę po zmroku przypłaca życiem. Pewnego dnia Opiekun wioski wyc... Recenzja książki Idź i czekaj mrozów

@Nigrum@Nigrum × 2

Moja opinia o książce

Opinie

@Tanashiri
2021-06-04
7 /10
Przeczytane E-book Ciekawe, wciągające,... Fantastyka Romans paranormalny Polscy autorzy

Jako że jest to moja opinia, pozwolę sobie na wstępie zaznaczyć, że "Idź i czekaj mrozów" kojarzę od dawna po okładce. Nigdy jednak nawet nie sprawdziłam o czym ta powieść opowiada, taka że mnie ignorantka!
A tak zupełnie poważnie, dobra powieść fantasy, w swoim środku kryjąca całkiem sporo odnośników do mitologii i wierzeń dawnych Słowian. Oprócz tego znajdziesz tu próbę odwzorowania zwyczajów słowiańskich- przy bliższym poznaniu okazuje się jednak, że choć Autorka naprawdę się stara, to jednak nie są to zachowania zgodnie z prawdą, jak choćby spożywanie mięsa.
Generalnie jest jednak bardzo fajnie, jest to książka naprawdę ciekawa, lekka i wciągająca. Duże ukłony przede wszystkim za wielowątkowość, ładne przejścia i ciągłość konstrukcji fabularnej. Drugi ogromny atut to świetna intryga, tajemnica i powolne odkrywanie kart. I trzeci powód do czytania to bardzo dobrze stworzone postacie, którym ja nie mogę niczego zarzucić.
Jedyny minus, według mnie, to język powieści. Jest za dużo pospolitych zwrotów, odpowiednich dla czasów współczesnych. Jest w ogóle za prosto, za bardzo tu wieje infantylnym sposobem budowania zdań czy dialogów.
Pomysł się broni i to mocno, broni się także zakończenie, otwarte i pozostawiające wiele przypuszczeń.

× 12 | link |
@beata87
2019-11-17
10 /10
Przeczytane Najukochańsze Z mitologią słowiańską

Rewelacyjna powieść fantasy osnuta na słowiańskim folklorze. Bardzo mnie cieszy wplatanie w opowieści naszych, rodzimych wierzeń. Ta powieść jest jeszcze wyjątkowo dobrze napisana, akcja wciągająca i pełna napięcia. Szybciutko sięgam po dalszy ciąg.

× 2 | link |
@katala
2019-11-18
8 /10
Przeczytane 2018 Fantastycznie i paranormalnie

Ogólnie znana moja niechęć, a może raczej brak zamiłowania do polskiej literatury, tym razem, nie dała znać o sobie. Jestem bardzo, a nawet bardzo bardzo zdziwiona, zaskoczona, ale przede wszystkim zadowolona i usatysfakcjonowana.
Dawno nie czytałam książki tak… innej. Innej w wielu formach. Tematycznie. Czasy tak odległe, że nawet najstarsi górale nie pamiętają, a najstarsze góralki nie podejrzewały, że to był tak fascynujący okres. Groźny i niebezpieczny, ale naturalny i dla współczesnego czytelnika mocno fascynujący.
Idź i czekaj mrozów to opowieść, która dzieje się w jednej dolinie, przestawia kilka połączonych ze sobą historii, bohaterów, którzy pojawiają się na moment krótszy lub dłuższy, a po jakimś czasie odchodzą, albo wpasowują się w klimat i życie rodziny i zostają. Przeczytanie suchego opisu wydarzeń mogłoby co bardziej nastawionego na wybuchowe historie czytelnika przyprawić o niestrawność. Bo żaden skrót nie da nawet najmniejszej namiastki tego klimatu, charakterów ludzkich kreślonych niekiedy kilkudziesięcioma zdaniami, ale jakże atrakcyjnymi, wciągającymi, żeby nie powiedzieć fascynującymi.
Bohaterowie to grupa nietuzinkowych charakterów i niekiedy czytelnik, ja przynajmniej, ma wrażenie, że im definicyjnego człowieka mniej, tym „człowiek” jest bardziej ludzki.
Nie da się nie lubić Vendy i DaWarena. Para dobrana, ukochana, nieprzewidywalna i pięknie zakochana w sobie. Z miłością pokonującą granice śmierci. Zresztą kilka takich jest w książce – ...

× 1 | link |
WI
2019-08-11
10 /10

Jeśli tak jak ja interesujecie się mitologią słowiańską lub chcecie zacząć przygodę z książkami, w których występują wierzenia naszych przodków ta powieść jest dla was.
Historia opowiedziana w książce skupiała się głównie na Vendzie, jednak pokazano tutaj również życie innych mieszkańców Wilczej Doliny.
Opowieść została świetnie poprowadzona. Autorka dobrze pomyślała rozwijając wątki, które nie zostały wytłumaczone od razu, tylko w dalszej części książki. Dzięki czemu nie można było oderwać wzroku od lektury i chciało się dowiedzieć co wydarzy się w dalszej części.
Przedstawiono tutaj wiele demonów, boginek, dawnych rytuałów czy obrzędów, co było bardzo interesujące.
Język autorki był codzienny i niektórym może to przeszkadzać, lecz historia była tak wciągająca, że ja zupełnie nie zwracałam na to uwagi.
Świat przedstawiony w książce był wspaniały i mroczny jednocześnie. Choć jest to fantastyka, można zobaczyć tutaj również wątki romantyczne, obyczajowe i trochę horroru.
Książka była dla mnie wielkim zaskoczeniem, nie spodziewałam się, że tyle tutaj się wydarzy i, że to wszystko tak mnie wciągnie. I choć tytuł może wydawać się trochę dziwny, nie jest on tutaj przypadkowy.
Historia bazująca na słowiańskim folklorze, nawii o których można dowiedzieć się interesujących rzeczy. Miłość choć może nie łatwa za to jaka piękna.
Serdecznie polecam wam sięgnąć po tę pozycję bo jest naprawdę warta uwagi.

| link |
@fantastyka.na.luzie
2020-02-04
9 /10
Przeczytane Serie; MUSZĘ MIEĆ :D E-book 2019 Fantastyka Love-hate

Mitologia i wierzenia Słowian, to coś co zaczęło mnie jakiś czas temu fascynować. Szukałam więc książek, które nawiązywałyby do tych tematów.
Ta pozycja przeleżała na półce "Chcę przeczytać" zdecydowanie zbyt długo. Przeczytałam ją z niemałym zainteresowaniem i wszystko mi się podobało.
Venda, DaWaren, Atra, to bardzo ciekawi bohaterowie, o których chce się wiedzieć więcej. Opisy praktyk magicznych i różnych obrzędów bardzo mnie urzekły.
Wilczy Król to bardzo ciekawa postać, o której mam nadzieję dowiedzieć się więcej więcej :D
Jestem ciekawa co będzie dalej i z pewnością sięgnę po kontynuację.

| link |
@mag-tur
2021-04-26
7 /10
Przeczytane

"Idź i czekaj mrozów" to kolejna pozycja, którą przeczytałam tylko i wyłącznie dlatego, że zaintrygowal mnie jej tytuł. Czego można się po niej spodziewać? Historii, która dzieje się dawno, dawno temu, gdy nasi pra, pra pradziadowie wieżyli w Swarożyca, Południce, Leszego, Utopce.... Wielu z nich żyje pośród ludności i tylko nieliczni z nich o tym wiedzą. Uroki, ochrona wsi przed tym co niechciane to tylko kilka nielicznych przykładow z którymi musi się mierzyć Opiekunka wioski. Jeśli kogoś pociągają te klimaty to będzie dla niego idealna lektura z którą spędzi kilka miłych chwil.

| link |
@nordic.spirit
2022-05-24
8 /10
Przeczytane Moje! Słowiańska magia
@Banshee22
2021-11-08
8 /10
Przeczytane Polska fantastyka
@renata181075
2021-07-28
7 /10
Przeczytane
@S.anna
2021-07-13
7 /10
Przeczytane Literatura polska Mam Ulubione
@Nigrum
2021-05-03
8 /10
Przeczytane
@xnanciaax
2021-03-07
7 /10
Przeczytane
@koralik
2020-12-18
10 /10
@merida.zielona
2020-11-03
8 /10
Przeczytane BOOKTOUR 2020 SLAVICBOOK
@ania_gt
2020-08-18
9 /10
Przeczytane Słowiańskie klimaty
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Idź i czekaj mrozów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Zaszyj oczy wilkom
Zaszyj oczy wilkom
Marta Krajewska
7.8/10
Podczas każdej pełni księżyca mieszkańcy Wilczej Doliny ryglują drzwi w chatach i siedzą w ciszy, na...
Wezwijcie moje dzieci
Wezwijcie moje dzieci
Marta Krajewska
7.8/10
Od kilkunastu lat Wilcza Dolina przygotowuje się na powrót wilkarów. Opiekunka jest zmęczona oczeki...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl