Nawia. Szamanki, szeptuchy, demony

Katarzyna Berenika Miszczuk, Marta Krajewska, Anna Szumacher, Jagna Rolska ...
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 25 ocen kanapowiczów
Nawia. Szamanki, szeptuchy, demony
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 25 ocen kanapowiczów

Opis

Antologia opowiadań fantasy o tematyce słowiańskiej.

Silne bohaterki kobiece w różnorodnych, często zaskakujących odsłonach słowiańszczyzny.

Będzie można w niej spotkać zarówno współczesne szeptuchy, szamanki, demonice i boginki, jak i ich wcześniejsze wcielenia – sprzed wieków.
Czytelnicy będą mieli okazję wrócić do znanych już bohaterów z bestsellerowych książek, które już zdążyły podbić ich serca, jak i poznać zupełnie nowych.
Niebanalne wykorzystanie motywu silnej obecności duchowości Słowian i wierzeń naszych przodków w obszernej i różnorodnej księdze.
Autorzy to m.in. Katarzyna Berenika Miszczuk, Martyna Raduchowska, Marta Krajewska, Marcin Podlewski, Jagna Rolska, Rafał Dębski, Anna Szumacher.
Data wydania: 2022-04-06
ISBN: 978-83-280-9842-8, 9788328098428
Wydawnictwo: Uroboros
Stron: 416
dodana przez: janusz.szewczyk
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Katarzyna Berenika Miszczuk Katarzyna Berenika Miszczuk
Urodzona 2 września 1988 roku w Polsce (Warszawa)
Katarzyna Berenika Miszczuk (wł. Katarzyna Zając) – pisarka, scenarzystka, lekarka, współzałożycielka Wydawnictwa Mięta, a także wiecznie zabiegana mama. Pierwszą powieść pt. Wilk napisała w wieku piętnastu lat. Książka ukazała się trzy lata później...

Pozostałe książki:

Szeptucha Ja, diablica Noc Kupały Jaga Żerca Ja, anielica Przesilenie Ja cię kocham, a ty miau Wilk Niegrzeczne święta Ja, Potępiona Druga szansa Gniewa Obsesja Tajemnica domu w Bielinach Wilczyca Paranoja Ja, ocalona Wigilijne opowieści Tajemnica Dąbrówki Kwiat paproci i inne legendy słowiańskie Mszczuj Gorąca gwiazdka Nawia. Szamanki, szeptuchy, demony Pustułka Zabójczy Pocisk. Polska krew. Tajemnica ognia Silna Gorące sekrety Sekretnik Szeptuchy. Co każda Słowianka wiedzieć powinna Gwiezdny wojownik. Tom 1. Działko, szlafrok i księżniczka Porozmawiajmy o pierwszej miłości Nowy Sekretnik Szeptuchy Opowiadania nominowane do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2020
Wszystkie książki Katarzyna Berenika Miszczuk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Garść mitologii słowiańskiej

6.07.2022

Nie przepadam specjalnie za zbiorami opowiadań, ale są takie momenty w roku, gdzie takie lektury czyta się łatwiej. Teraz właśnie jest taka pora: praca w ogrodzie, wyjazdy, upały, które na długo nie pozwalają się skoncentrować. Cóż może być więc lepszego podczas upalnych nocy niż zagłębienie się w świat magii pełen szeptuch, demonów lub południc? ... Recenzja książki Nawia. Szamanki, szeptuchy, demony

@jorja@jorja × 21

Słowiańska nuta magii

16.11.2021

"Nawia. Szamanki, szeptuchy, demony" to antologia od wydawnictwa Uroboros, która niedawno miała premierę. Jest to zbiór 8 opowiadań, z których każde wyszło spod pióra innego polskiego autora (Katarzyna Berenika Miszczuk, Marta Krajewska, Anna Szumacher, Jagna Rolska, Rafał Dębski, Martyna Raduchowska, Marcin Podlewski i Marcin Mortka). Historie tu... Recenzja książki Nawia. Szamanki, szeptuchy, demony

Nawia

8.01.2022

Cykl Kwiat Paproci opowiadający o Szeptusze Gośce tak bardzo mi się spodobał, że zapragnęłam nie kończyć swojej przygody z wierzeniami słowiańskimi. Bardzo dobrze się złożyło, ponieważ 27 października miała premierę antologia opowiadań fantasy autorstwa kilku bardzo cenionych autorów. “Nawia. Szamanki, szeptuchy, demony” to bardzo przyjemny zbió... Recenzja książki Nawia. Szamanki, szeptuchy, demony

Stare dzieje

19.10.2021

Wiara, taka prosta, niewymagająca. Czy aby na pewno? Stare wierzenia, które budzą się w nocy. Idziesz nad rzekę widzisz utopca, w lesie natykasz się na bezkosta, a nie daleko słyszysz płacz porońca. Zbiór opowiadań - rzadko czytam, jak dla mnie są zdecydowanie za krótkie, tutaj były niektóre bardzo treściwe. Nie ze wszystkimi się polubiłam z ... Recenzja książki Nawia. Szamanki, szeptuchy, demony

@M_d_books@M_d_books × 2

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Lorian
2023-06-08
6 /10
Przeczytane Moje! Słowiańska magia

Z opowiadaniami jest taki szkopuł, że... są opowiadaniami. Bardzo krótkimi formami, gdzie ciężko rozwinąć akcję i nadać głębi postaciom. Dlatego podchodziłam do "Nawii" z dużą dawką rezerwy. I dlatego może na całym zbiorze nie zawiodłam się tak, jak bym mogła.

Znałam już Katarzynę Berenikę Miszczuk, Martę Krajewską i Marcina Mortkę i po tych autorach spodziewałam się najwięcej - bo już wiem jak piszą, znam ich słabości i mocne strony. Miałam nadzieję, że ich opowiadania będą podobne do ich dłuższych form. I... po części tak było. A po części nie.

Opowiadanie napisane przez Miszczuk zawiodło mnie najbardziej. Już sam fakt przedstawienia aborcji jako zdemonizowanej, w szóstym miesiącu życia płodu "bo się dziecka nie chce" (jakby nie można było wcześniej, zaprawdę), powodującej powstanie potworka, uwierał mnie przez całą lekturę. Nie chcę tutaj jednak rozprawiać o moim poglądach na ten temat, ponieważ to nie miejsce na to. Opowiadanie wydało mi się dodatkowo napisane na szybko i odstawało od dość dobrej zazwyczaj prozy autorki. Być może Miszczuk lepiej czuje się w dłuższych formach.

Historia Marty Krajewskiej za to była według mnie jedną z najlepszych z zbiorze. W udany sposób mierzy się z legendami wodnych stworów i trzyma w napięciu przez cały czas. Muszę przyznać, że było też w pewien sposób urocze, a sama jeziorna kreatura - sympatyczna, mimo popełnionych przez nią licznych błędów.

"Dziewanna i księżyc" wpycha na w świat archeologiczn...

× 9 | Komentarze (1) | link |
@beata87
2023-04-27
9 /10
Przeczytane

Katarzyna Berenika Miszczuk - Płacz cichą nocą się niesie 10/10
Szeptucha Radomiła musi odesłać do Welesa porońca. Rewelacyjne opowiadanie.
Marta Krajewska - Jezioro cię kocha 10/10
Kolejna opowieść o Wilczej Dolinie. Opiekunka Chaberka musi szybko pomóc umierającej Izbirce. Historia trudnej miłości.
Anna Szumacher - Dziewanna i Księżyc 9/10
Świetne opowiadanie. Wykopaliska archeologiczne, miejsce pełne pradawnej magii i niezwykłe zdarzenia...
Jagna Rolska – Szeptucha 11/10
Wójt, proboszcz, szeptucha i sabat w Noc Kupały z wykładami w kościele:) Rewelacyjne opowiadanie o „politycznych” knowaniach szeptuchy z niewielkim udziałem wnuczki Aurelii.
Rafał Dębski - Ostatnia noc 11/10
Doskonałe opowiadanie o bogini Wille, miłości i zemście. I o ludziach, o dobru i złu.
Ludzie po prostu są okrutni.” I ”Zawsze znajdzie się ktoś, kogo zżera zazdrość.” A dobro rodzi dobro i daje nadzieję na przyszłość.
Martyna Raduchowska - Śmierć wody 9/10
Świetne opowiadanie o Raduchowie nad Prosną, obdarzonym mitem „wioski duchów” i straszonym widmem zalania. Ida – Szamanka od Umarlaków, z Kruchym, łowcą, starają się zapobiec wypełnieniu legendy.
...

× 9 | link |
@Bookmaania
2021-11-02
7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2021

Pośród ludzi,
Rusałki i słowiańskie demony.
Oraz szeptuchy chroniące swoich darów.

Tym razem mam dla Was czytelniczą podróż w słowiańskim klimacie, owianym aurą magii, wierzeń i dawnych bóstw. "Nawia" jest zbiorem ośmiu opowiadań, w których każdy odnajdzie dla siebie idealną opowieść.
Osobiście najbardziej przypadło mi do gustu opowiadanie "Płacz cichą nocą się niesie", "Jezioro Cię kocha" oraz "Ostatnia noc" oddając w zupełności i skupiając się na charakterystycznej magii, gdzie z lekkim dreszczykiem dałam się ponieść prastarym bóstwom i demonom. Były one konkretne i treściwe, a swoją historią oddały zupełnie zapomnianą starodawną magię.
Co do reszty były również ciekawe, jednak w dwóch przypadkach nie widziałam sensu tak rozległych opisów, które były według mnie zbędne.

Jeśli lubicie zasiąść przy krótkich opowiadaniach na kilka wieczorów i odbyć naprawdę klimatyczną podróż po słowiańskich wierzeniach w otaczającej nas teraźniejszości, odpalcie ziółka i kadzidełka i wdychając naturalne aromaty zatopcie się w świecie dawnych wierzeń i tradycji, które niestety już zanikają z opowieści.

× 6 | link |
@NataliaTw
2021-11-13
7 /10
Przeczytane

Lubię historie napisane w słowiańskich klimatach i zawsze chętnie po nie sięgam. Zatem, gdy "Nawia" wpadła w moje ręce nie mogłam się doczekać, aż w końcu uda mi się po nią sięgnąć.


Powyższa książka to antologia opowiadań fantasy o słowiańskiej tematyce. W każdym z tekstów znajdziemy silne bohaterki kobiece w różnorodnych - często zaskakujących odsłonach słowiańszczyzny. Autorzy, którzy napisali teksty zabierają nas na spotkania zarówno współczesnych szeptuch, szamanek, demonic i boginek, jak również ich wcześniejszych - przedwiecznych wcieleń. Wśród autorów opowiadań znajdziemy takich autorów jak Katarzyna Berenika Miszczuk, Marta Krajewska, Marcin Mortka czy Rafał Dębski.


Bardzo się cieszę, że jest coraz więcej publikacji o tematyce słowiańskiej - tym bardziej, że jeszcze kilka lat temu było ich na lekarstwo i dawne wierzenia należały raczej do niszy. Wprawdzie mam na półce całą masę innych książek, które są inspirowane słowiańską kulturą i wierzeniami, ale stwierdziłam, że powyższy zbiór opowiadań będzie idealny na powrót do tejże tematyki.

W powyższej antologii znalazłam wiele tekstów, które czytałam z zaciekawieniem, jednakże dużo bardziej podobały mi się te osadzone w dawnych czasach niż współczesnych. Miały one w sobie więcej mroku i tajemniczości, które tak lubię w tych historiach.


Moim zdaniem "Nawia" to świetna rozrywka, którą można sobie dawko...

× 1 | link |
@Bibliotecznie
2022-09-02
6 /10
Przeczytane

Ciągle powtarzam, że nie przepadam za opowiadaniami. To tak krótka forma, że nie sposób się zżyć z bohaterami. No, chyba że opowiadanie jest uzupełnieniem szerszej powieści. "Nawia. Szamanki, szeptuchy, demony" to niezwiązane z innymi powieściami historie opowiadające losy ludzi i stających na ich drodze słowiańskich potworów.

Fantastyczna, przyciągająca wzrok okładka zapowiada sporo emocji. Osiem opowiadań, osiem słowiańskich historii, z których właściwie tylko jedno opowiadanie kompletnie nie przypadło mi do gustu i do tej pory nie rozumiem, jak znalazło się w tym zbiorze...

Wśród dostępnych w antologii opowiadań moją uwagę zwrócił tekst Marty Krajewskiej "Jezioro cię kocha", a także "Dziewanna i Księżyc" Anny Szumacher. Przyjemnie mi się czytało historię o studentach archeologach, których zwiodła na manowce pewna bogini. Pozostałe opowiadania mówią o problemach ludzi, którym musi zaradzić szeptucha, Wiedząca. Najbardziej humorystyczne było według mnie opowiadanie "Szpetucha" Jagny Rolskiej. Już sam tytuł zapowiada ciekawy pomysł i zabawną wersję wiedzącej.

Niewiele z tych opowiadań zostało mi w pamięci. Cóż, napisanie dobrego opowiadania to naprawdę sztuka. Nie każdemu jest dana taka możliwość.

Podsumowując, nie jest źle, ale wiele wykorzystanych tutaj pomysłów nie dostało szansy na rozwinięcie skrzydeł.

× 1 | link |
@snaky_reads
2023-09-09
6 /10
Przeczytane

Kolejna przygoda w słowiańskich światach za mną :). Tym razem przesłuchałem w formie audiobooka antologię opowiadań. Autorzy i autorki, obok wykreowania świetnych historii, bezbłędnie krytykują współczesną nam rzeczywistość. Kiedy czytam coś o Słowianach i ich wierzeniach, nawet jeśli jest to historia wymyślona, czuję się jak w domu, pomimo że ten czasami potrafi nieźle nastraszyć i być... krwiożerczy!

Jeśli miałbym wskazać ulubieńca, to chyba byłoby to opowiadanie "Szeptucha" Jagny Rolskiej. Głównie za sarkastyczny komentarz na temat roli Kościoła w naszym kraju, który w wiele rzeczy chce wpychać swoje łapy i narzucać własne zdanie.

A najsłabsze? Chyba "Konsultantka" Marcina Podlewskiego. Na początku miało wielki potencjał i stało się moim ulubionym spośród wszystkich. Jednakże im bliżej było zakończenia, tym autor zaczynał się coraz bardziej gubić w tym, co chciał przekazać. No i powstało takie coś z wybitnym początkiem i, co tu dużo pisać, okropnym końcem. Szkoda.

× 1 | link |
ZU
@anya16
2022-12-13
7 /10
Przeczytane 2022

"Nawia" to zbiór 8 opowiadań o szeptuchach, demonach, dawnych bogach słowiańskich. Początek naszych wierzeń. Opowiadania osadzone zarówno w przeszłości, gdzie szeptucha we wsi to było takie „must have”, jak i we współczesnym świecie, gdzie bogowie to tylko mrzonki przeszłości.

Z tych ośmiu zdecydowanie najbardziej podobały mi się trzy:
1. Jezioro Cię kocha - Marty Krajewskiej
2. Szpetucha - Jagny Rolskiej
3. Wichura - Marcina Mortki
Na szczególne wyróżnienie zasługuje również "Dziewanna i Księżyc" Anny Szumacher. W tym opowiadaniu jest to czego spodziewałam się po tym zbiorze - potężna Morgana, tajemniczy Jón i ten elektryzujący klimat dawnych wierzeń.

Ciekawy zbiór dla osób, które zaczynają swoją przygodę z fantastyką słowiańską.
Mi brakowało w nim troszkę potęgi bogów słowiańskich i tej magii unoszącej się w powietrzu.

Pamiętajcie, że "Wiara ma ogromną moc. I zawsze będzie silniejsza od najsilniejszej niewiary".

| link |
MA
@maniutekmsadowska
2022-01-03
9 /10
Przeczytane

" Nawia. Szamanki, szeptuchy, demony" to zbiór opowiadań od wydawnictwa Uroboros. Swoje opowiadania umieścili tu m. in. Katarzyna Berenika Morszczuk, Martyna Raduchowska, Marcin Mrotka. Sięgnęłam po "Bawię" ze względu na Berenikę Morszczuk, autorkę sagi " Kwiat paproci". Również i tym razem się nie zawiodłam, autorzy przenoszą Nas do świata Słowiańskich bóstw, opowiadania umieszczone są w różnym czasie. Znajdziemy świat współczesny, gdzie stare wierzenia są nadal żywe. Polecam na smutne zimowe wieczory.

| link |
AL
@AleksandraRK
2024-02-18
4 /10
Przeczytane
@ryszpak
2023-08-10
6 /10
Przeczytane A.D. 2023 Fantasy Horror
@werciajakubiak
2023-01-05
8 /10
Przeczytane
@przelorina
2022-08-02
9 /10
Przeczytane
@z_glowawksiazkach
2022-07-09
8 /10
Przeczytane
@jorja
2022-07-06
6 /10
Przeczytane
@nankaczyta
2022-05-08
9 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Nawia. Szamanki, szeptuchy, demony. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl