Izrael już nie frunie

Paweł Smoleński
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Izrael już nie frunie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Pasjonująca opowieść o państwie Izrael. W dwudziestu kilku znakomitych reportażach Paweł Smoleński prowadzi nas po zaułkach izraelskich miast, po miasteczkach i kibucach, po plażach, knajpach i świątyniach. Wszędzie, gdzie się da, w salonach i na bazarach, rozmawia z ludźmi. Słucha ich opowieści. I pisze: o Fatimie i innych kobietach ze stowarzyszenia Sziruk jadących z misją do kobiet izraelskich, o życiu osadników w Strefie Gazy i o likwidacji żydowskich osiedli, o chorobie zwanej „syndromem Jerozolimy”, o rozpaczy i nadziei, o kibucu Beverly Hills na pustyni Negew, o murze oddzielającym Izrael od terytoriów palestyńskich i powszednim życiu po obu jego stronach, o rabinach i sprzedawcach marihuany, o chasydach i tych, którzy przyjechali budować nowe państwo, o wierze i odchodzeniu od wiary, o polityce i codziennym życiu, o lęku i jego przełamywaniu, o konfliktach i podziałach, o Izraelu Amosa Oza i Etgara Kereta, o zapachach i kolorach, o Żydach z Polski, Maroka, Rumunii, Jemenu, Ukrainy, Etiopii, o tym niezwykłym, wyjątkowym tyglu kultur, religii, czasów, obyczajów. Pisze o „idei, która była najpierw” i o ziemi, na której przyszło ją urzeczywistnić.

Wydanie VI - Wyd. Czarne
Data wydania: 2024-01-31
ISBN: 978-83-8191-851-0, 9788381918510
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż [Czarne]
Kategoria: Reportaż
Stron: 320
dodana przez: Vernau
Mamy 6 innych wydań tej książki

Autor

Paweł Smoleński Paweł Smoleński
Urodzony 7 lipca 1959 roku w Polsce (Warszawa)
Reporter, publicysta, od 1989 roku dziennikarz „Gazety Wyborczej”, wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Autor książek Pokolenie kryzysu, „Gazeta Wyborcza” — lustro demokracji, Salon patriotów, Pochówek dla rezuna, Irak. Piekło w raju, Izra...

Pozostałe książki:

Grzech jest kobietą Krzyżyk niespodziany. Czas Goralenvolk Izrael już nie frunie Irak. Piekło w raju Pochówek dla rezuna Wieje szarkijja. Beduini z pustyni Negew Oczy zasypane piaskiem Azja. Opowieści podróżne Królowe Mogadiszu Syrop z piołunu. Wygnani w akcji "Wisła" To nie mój pies ale moje łóżko Arab strzela, Żyd się cieszy Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie Czerwony śnieg na Etnie Kraj raj : piszą reporterzy "Gazety [Wyborczej]" Kruca fuks: Alfabet góralski Opowieści amerykańskie Szcze ne wmerła i nie umrze Balagan. Alfabet izraelski Nostalgia. Eseje o tęsknocie za komunizmem Powiatowa rewolucja moralna Wnuki Jozuego Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Wszystkie książki Paweł Smoleński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Izrael już nie frunie

20.02.2011

Uff… Nielubię czytać ebooków, ale jak trzeba to trzeba ;) Czytałam długo, ale się opłacało. Pierwszy raz zetknęłam się z Smoleńskim imam nadzieję, że nie ostatni. Polubiłam jego styl i prostotę. Smoleński przedstawia nam Izrael takim jaki m jest i to co zrobi z ludźmi, Znaczy to co sądzimy, że z nami robi. Wędrując ulicami rozmawia ze wszystkimi ... Recenzja książki Izrael już nie frunie

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@zooba
@zooba
2019-11-27
6 /10
Przeczytane Reportaże i literatura faktu

Muszę przyznać, że chociaż Smoleński pisze zgrabnie i literacko na wyższym poziomie niż przeciętny reportażysta, "Izrael już nie frunie" zmęczył mnie. Być może autor to właśnie chciał pokazać - chaos, brak nadziei i permanentny pat, zarówno pomiędzy Palestyńczykami a żydowskimi Izraelczykami oraz wewnątrz tych dwóch narodów. Ze świętymi księgami obu stron nie można negocjować, nie da się pogodzić wykluczających się racji, może być tylko gorzej. Dużą wartość książki stanowi (mimo subiektywizmu wnikliwe)pokazanie życia w Izraelu z wielu stron, przybliżenie haseł z wiadomości: strefa Gazy, osadnicy żydowscy w strefie, Zachodni Brzeg - wreszcie nie są to dla mnie enigmatyczne nazwy.
Dużym minusem jest dla mnie brak mapy - naprawdę fajnie byłoby zobaczyć gdzie są opisywane miejsca bez szukania atlasu lub włączania komputera.

× 1 | link |
PS
@gerhard
2007-09-07
10 /10
Przeczytane

To jedna z najbardziej barwnych opowieści o Izraelu w dodatku nie pretendująca do bycia książką oceniającą. Autor we wspaniałych reportażach maluje portret państwa zróżnicowanego, pięknego, będącego mieszaniną kultur, ale także pokazuje problemy, bezsens konfliktu izraelsko-palestyńskiego, przeróżne postawy, biografie - wszystko z bardzo osobistej perspektywy bohaterów reportaży. Paweł Smoleński umie słuchać, wyciągać esencję z opowieści jego rozmówców, a przy okazji zapisywać te opowieści wspaniałym językiem.

× 1 | link |
@karbonariusz8
2022-08-07
9 /10
Przeczytane

Książka godna polecenia. Autor dotyka różnych aspektów dotyczących życia obywateli obecnego Izraela, także w kontekście relacji z szeroko pojętym światem arabskim.

× 1 | link |
EK
@EwaK.
2022-05-19
8 /10
Przeczytane

A miało być tak pięknie. Nowy kraj , Ziemia Obiecana, własne miejsce na ziemi, spokojne, bezpieczne i radosne życie. W 1948 roku powstało państwo Izrael - marzenie wszystkich Żydów. Wiązało się to dla imigrantów z pozyskaniem ojczyzny, z wielkimi nadziejami, oczekiwaniami, realizacją mitu. Wreszcie powiedzenie „W przyszłym roku w Jerozolimie” nabrało treści. Dla rdzennych mieszkańców tych ziem -Palestyńczyków oznaczało to utratę ziemi, poczucie krzywdy, konieczność walki, wysiedlenia, z którymi nie pogodzili się do dziś.
Minęło 70 lat, wydawałoby się, że czas wystarczający, żeby się wszystko poukładało. Ale się nie poukładało. Izrael nie jest tym, czym miał być, a każda z nacji ma przekonywujące uzasadnienie swojej obecności w tym skrawku świata, walczy i nie odpuszcza.

Paweł Smoleński w swojej książce kreśli wielopłaszczyznowy obraz współczesnego kontrowersyjnego państwa. Nie tego, co widzimy w telewizji, podczas turystycznych wycieczek, czy w doniesieniach prasowych, lecz realnie istniejącego kraju i jego skonfliktowanych mieszkańców. Jedzie do Izraela kilkakrotnie, spotyka się z różnymi ludźmi i rozmawia, rozmawia, rozmawia…Z przedstawicielami wszystkich stron. Z Żydami i Arabami, chrześcijanami i muzułmanami, z chasydami, profesorami, ludźmi ulicy, bazarowymi sprzedawcami, lekarzami, działaczami, nacjonalistami, żołnierzami, mieszkańcami kibucu, palestyńskim osadnikami w strefie Gazy i Żydami stamtąd wysiedlonymi, z praczką i sprzątaczką. Z ludźmi, którz...

| link |
@Bujaczek
2011-02-20
8 /10
Przeczytane Reportaż

Smoleński przedstawia nam Izrael takim jaki m jest i to co zrobi z ludźmi, Znaczy to co sądzimy, że z nami robi. Wędrując ulicami rozmawia ze wszystkimi i o wszystkim. Dzięki temu poznajemy takie historie jak np. „Syndrom Jerozolimski”.

| link |
@trsten
@trsten
2010-03-15
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Izrael już nie frunie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat