Ja, Fronczewski

Piotr Fronczewski, Marcin Mastalerz
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów
Ja, Fronczewski
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów

Opis

Nie ma Polaka, którzy nie znałby tego pięknego głosu. Znaku rozpoznawczego najwszechstronniejszego polskiego aktora, wybitnego w każdym swoim wcieleniu: teatralnym, filmowym, telewizyjnym, kabaretowym.

Niezapomniany Pan Kleks, zwariowany pan Piotruś i tragiczny Edyp. Szpicbródka, Franek Kimono i jeden z najlepszych Hamletów w historii polskiego teatru. Aktor wyczynowiec, który zagrał w swoim życiu kilkaset ról, w każdą wkładając całe swoje mistrzostwo. Aktor, który czytając książki o Harrym Potterze, ożywił je lepiej niż hollywoodzkie filmy. Ale to przede wszystkim ciepły, skromny człowiek, patrzący na swoje dokonania z dystansem i przymrużeniem oka.

Piotr Fronczewski szczerze opowiada o swoim dzieciństwie na gruzach zburzonej Warszawy, niezwykłej relacji ze 103-letnią mamą, o rodzinie, przyjaciołach, miłości do motocykli, debiucie scenicznym w wieku 11 lat i doświadczeniu starości na scenie oraz poza nią. Ta rozmowa to pasjonująca wycieczka przez najciekawsze momenty historii polskiego kina i teatru ostatniego półwiecza, ale też spotkanie z człowiekiem, który dzieli się swoją mądrością życiową w sposób żartobliwy, nienachalny i budzący szczerą sympatię.
Data wydania: 2015-11-04
ISBN: 978-83-240-2632-6, 9788324026326
Wydawnictwo: Znak
Stron: 368

Autor

Piotr Fronczewski Piotr Fronczewski
Urodzony 8 czerwca 1946 roku w Polsce (Łódź)
Piotr Fronczewski – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, piosenkarz, satyryk, reżyser teatralny oraz pedagog. Ma w swoim dorobku artystycznym blisko 120 ról filmowych w serialach telewizyjnych i filmach fabularnych. Jeden z najwybitniejs...

Pozostałe książki:

Ja, Fronczewski Gimnastyka dla języka Entliczek-pentliczek i inne wiersze Hipopotam lubi błoto i inne wiersze Kruk i lis oraz inne bajki według Jean de La Fontaine Między nami zwierzętami. Wiersze i bajki dla dzieci Najpiękniejsze mity greckie Piotruś i Wilk. Bajka muzyczna Pan Kuleczka. Część 4
Wszystkie książki Piotr Fronczewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Aktor melancholik

WYBÓR REDAKCJI
9.04.2021

Wywiad rzeka z wybitnym aktorem, kiedyś niezmiernie popularnym, obecnie nieco zapomnianym, bo chyba nie gra w serialach (nie jestem pewien, nie oglądam seriali) i nie tańczy w teleshowach. Rzecz się wyróżnia szczerością pana Piotra, świetnym stylem i ciekawymi myślami. Przede wszystkim ten aktor, którego pamiętam jako wspaniałego kabareciarza i r... Recenzja książki Ja, Fronczewski

@almos@almos × 16

Wybitny aktor odsłania swoje prywatne sekrety :)

13.04.2020

Na spotkanie z Piotrem Fronczewskim szykowałam się już dosyć dawno i w końcu przyszedł moment, że sięgnęłam na półkę po tę książkę i przepadłam. To fantastyczna rozmowa, którą przeprowadził z tym znakomitym aktorem Marcin Mastalerz. Rozmowa rozpoczyna się od kategorycznego stwierdzenia głównego bohatera, że z tego nic nie będzie, bo nie jest jego ... Recenzja książki Ja, Fronczewski

@agulkag@agulkag × 5

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Betsy59
2021-05-07
8 /10
Przeczytane 2021

Nigdy nie lubiłam komediowo- kabaretowych ról Piotra Fronczewskiego. Nie zachwycił mnie jego Pan Kleks, nie znosiłam Pana Piotrusia z Kabareciku Olgi Lipińskiej. Kreacje te były przerysowane, grane na siłę, wbrew aktorowi. Zawsze wiedziałam, ze Pan Piotr to wielki melancholik. Ten wywiad potwierdził, że miałam rację. Oprócz tego okazało się, że to człowiek skromny, z dystansem do siebie, mądry. Przedstawiciel odchodzącego pokolenia wybitnych aktorów polskich, którzy oprócz talentu mają też klasę, mądrość i charakter.

Książkę czyta się świetnie, jest trochę nostalgiczna, trochę humorystyczna, na koniec filozoficzna. Fachowo przeprowadzony wywiad z człowiekiem, który ma coś ciekawego do powiedzenia, choć sam uważa, że tak nie jest…× 20 | link |
@Renax
2020-09-08
7 /10
Przeczytane Wywiady-rzeki

Dużo jest ostatnio wywiadów-rzek, ale ta książka prędko zdobyła sobie uznanie czytelników. Wszyscy chwalą, wiele osób chce przeczytać. Chyba jest to zasługa pana Fronczewskiego, aktora cenionego, szanowanego i kojarzonego z aktorstwem 'starej daty', czyli bez skandali, bez epatowana życiem prywatnym. Znamy jego charakterystyczny głos.
Do książki podeszłam więc z 'oczekiwaniami'. Chyba fajerwerków i czego tak jeszcze. A książka nie zawiera ani jednego skandalu, aktor jest dobrym ojcem, dziadkiem, synem, kolegą, szanowanym człowiekiem.
I po przeczytaniu tego wywiadu-rzeki rzekłabym, że aż 'nie na nasze czasy'. I to jest chyba nie wina książki, ale 'naszych czasów'. Oczekujemy bowiem sensacji. A pan Fronczewski przypomina czytelnikom o tym, czym jest sztuka, czym jest teatr, i kim jest aktor, ale i zwykły, szary człowiek, nawet aktor, który ma swoich współpracowników, szefów, ambicje i niespełnione marzenia.
Książka przywraca wiarę w ludzi i świat wokół. Powolutku wgryzałam się w nią, i nie od razu się nią zachwyciłam. Ale stopniowo tak. Pan Fronczewski odwołuje się do swojego guru aktorskiego, czyli pana Holoubka, wymienia najważniejsze role teatralne, mówi o tym, czym jest dla niego teatr. I tymi pamiętnymi rolami jest: 'Król Lear', 'Hamlet' itp, czyli sztuki uniwersalne, o człowieku.
Bardzo mnie poruszyły wypowiedzi o życiu prywatnym, o rodzinie, pracy, dzieciństwie i młodości, o rywalizacji i przegranych, o tym, kto z roku był lepszy. Dobre jest to, że p...

× 8 | link |
@Vemona
2019-11-14
7 /10
Przeczytane Autobiografia/biografia/wspomnienia 2016 Mam

Przesympatyczny wywiad rzeka z jednym z moich ulubionych aktorów. Wspomnienia z dzieciństwa, anegdoty teatralne, ciepłe słowa o kolegach - i ani cienia plotki, skandalu, przytyku w czyjąś stronę. Klasa. Bardzo skromny, wycofany człowiek, podchodzący z ogromną pokorą do sztuki, a zarazem twierdzący, że ważne jest życie poza teatrem.

× 3 | link |
@eR_
2019-12-19
10 /10
Przeczytane Współpraca Posiadam

Każdy z nas kojarzy chyba Piotra Fronczewskiego.Aktor przede wszystkim teatralny,ale ról filmowych także ma pokaźną pakę.Swoim głosem czaruje nas, już od dawna.
Jak sam mówi, zagrał wszystkie role w Harry'm Potterze, nagrywając audiobook.Każdej postaci nadał własny charakter i maniery.

"Ja, Fronczewski", to wywiad - rzeka, a raczej rozmowa aktora z Marcinem Mastalerzem.Z książki wyłania się obraz, niesamowicie ciepłego i sympatycznego człowieka.Jego życiem jest teatr, ale i rodzina i życie poza światłami rampy.
Pełno tu anegdot i niezwykle ciekawych opowieści, zza kulis teatru, czy filmu.
Parę razy zdarzyło mi się wybuchnąć śmiechem, a to o czymś świadczy.Dodatkowo, miałem wrażenie, jakbym słuchał, całej tej opowieści, opowiadanej charakterystycznym głosem pana Piotra.Świetny aktor, nietuzinkowy człowiek, w opowieści, która, sprawiła, że zapomniałem o bożym świecie.Aż mi żal, że pozycja ta, została przeczytana i zostanie odłożona, na półkę.Na pewno, będę, wracał do niej niejednokrotnie.Polecam szczerze.

× 1 | link |
@gosiaprive
2024-05-05
7 /10
Przeczytane
@malgosia311
2024-05-13
8 /10
Przeczytane
@Klosterkeller
2024-02-09
7 /10
Przeczytane
@bwalkiewicz72
@bwalkiewicz72
2024-01-29
10 /10
Przeczytane Dla relaksu
@Kurtho
2023-04-21
5 /10
Przeczytane
KI
@kirmizicadi83
2022-08-16
6 /10
Przeczytane
@beatazet
2022-05-07
9 /10
Przeczytane
MA
@marysia221
2022-01-16
7 /10
Przeczytane
@almos
2021-04-09
8 /10
Przeczytane ebook biografia/autobiografia film/teatr/aktorzy
@Possi
2021-03-04
7 /10
Przeczytane
@jorja
2021-01-18
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Ja, Fronczewski. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl