Jeden dzień z życia Abeda Salamy

Nathan Thrall
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Jeden dzień z życia Abeda Salamy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Nagroda Pulitzera 2024 za najlepszą książkę non-fiction

Jeden z najważniejszych światowych reportaży ostatnich lat. Trzymająca w napięciu opowieść o nieszczęśliwym wypadku, z której wyłania się przejmujący obraz życia w państwie podzielonym murem.

Pięcioletni Milad, syn Abeda Salamy, jest podekscytowany szkolną wycieczką. Część rodziców boi się wyjątkowo deszczowej pogody, ale ostatecznie autobusy ruszają w drogę. Kilka godzin później Abed dowiaduje się, że doszło do wypadku.

Gdy dociera na miejsce, widzi spalony autobus i wszechogarniający chaos. Część dzieci przewieziono do szpitali w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu, niektóre zaginęły. Abed musi odnaleźć syna, ale czy mu się to uda? Jest po niewłaściwej stronie muru separacyjnego i ma niewłaściwe dokumenty. Jak przekroczy punkty kontrolne?

Autor tworzy pełną empatii i zrozumienia opowieść, w której splatają się głosy palestyńskich rodziców i ratowników oraz izraelskich osadników i żołnierzy.

W jaki sposób wydarzenia z przeszłości i decyzje polityków doprowadziły wszystkich bohaterów do tego jednego tragicznego dnia?

Najlepsza książka 2023 roku według „The New Yorkera”, „The Economist”, „Time’a”, „The New Republic” i „Financial Timesa”. Prawa do jej wydania sprzedano do trzynastu krajów.

Tytuł oryginalny: A Day in the Life of Abed Salama. Anatomy of a Jerusalem Tragedy
Data wydania: 2024-06-19
ISBN: 978-83-8367-011-9, 9788383670119
Wydawnictwo: Znak literanova
Kategoria: Reportaż
Stron: 336
dodana przez: Vernau

Autor

Nathan Thrall Nathan Thrall to amerykański pisarz, eseista i dziennikarz mieszkający w Jerozolimie.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Niby jeden dzień...

23.08.2024

Co jakiś czas staram się przeczytać książki, które zdobyły nagrody lub wyróżnienia w konkursach. Tym razem sięgnęłam po wstrząsający reportaż nagrodzony Pulitzerem 2024! "Jeden dzień z życia Abeda Salamy" to książka dość trudna, bo nie dość, że porusza ciężki temat to jeszcze trudne i czasem niezrozumiałe wręcz słownictwo, z którym nie obcujemy cz... Recenzja książki Jeden dzień z życia Abeda Salamy

@maciejek7@maciejek7 × 32

Wystarczy jeden zwykły dzień, aby zmienić życie …

5.07.2024

Wystarczy jeden zwykły dzień, aby zmienić życie … Aby nadać mu inny bieg … Aby pozwolić, by odcisnął piętno, którego nie można się później pozbyć … W ten jeden, na pozór zwyczajny dzień, dochodzi do wypadku autobusu wiozącego kilkuletnie dzieci na wycieczkę szkolną. Autobus był bardzo stary i wyeksploatowany, a pogoda bardzo niesprzyjająca. Wkrót... Recenzja książki Jeden dzień z życia Abeda Salamy

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mala_mi
2024-09-30
6 /10
Przeczytane 2024

Reportaż o poszukiwaniu dziecka zaginionego po wypadku autobusu szkolnego. Tu jest to o tyle skomplikowana sprawa, że rzecz dzieje się w Palestynie, tuż pod murem rozrastającej się Jerozolimy. Chaos i wzajemna nienawiść uniemożliwia nie tylko skuteczną pomoc po wypadku, ale i sprawną akcję ratunkową. Rodzice Palestyńczycy godzinami próbują znaleźć swoje dzieci i ustalić, kto przeżył katastrofę. Tak , jest to dzień przełomowy w życiu Abeda Salamy, ojca jednego z chłopców biorących udział w tej wycieczce. Jednak autor przyjął taką konstrukcję swojej opowieści, że uczynił ten dzień jedynie pretekstem do zobrazowania stosunków panujących w Palestynie, poszczególnych historii osób zaangażowanych bezpośrednio lub pośrednio w te wydarzenia i całego chaosu panującego na tym terenie. Dlatego nie jest łatwo czytać tę książkę. Może dla kogoś, kto mocno orientuje się w tym temacie jest to prosta historia. Ja nie czuję się ekspertką i liczyłam na to, że lektura tego reportażu nieco mi rozjaśni sytuację. Nic z tego. Dodatkowo sprawę komplikuje ogromna liczba bohaterów, których historie autor ciągnie nawet kilka pokoleń wstecz. Trudno jednak negować fakt, że Nathan Thrall zrobił świetną robotę rozmawiając z rzeszą ludzi związanych z tamtymi wydarzeniami i opierając się na imponującej liczbie źródeł, wymienionych w bibliografii na końcu. Jakoś gubią się w tym wszystkim ofiary tej tragedii.

× 10 | link |
@maciejek7
2024-08-23
8 /10
Przeczytane konkurs Posiadam reportaż

Co jakiś czas staram się przeczytać książki, które zdobyły nagrody lub wyróżnienia w konkursach. Tym razem sięgnęłam po wstrząsający reportaż nagrodzony Pulitzerem 2024!
"Jeden dzień z życia Abeda Salamy" to książka dość trudna, bo nie dość, że porusza ciężki temat to jeszcze trudne i czasem niezrozumiałe wręcz słownictwo, z którym nie obcujemy często lub w ogóle. A wszystko dzieje się w cieniu konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Pewnego deszczowego dnia grupa przedszkolaków i uczniów ze szkoły podstawowej wybiera się na szkolną wycieczkę. Pięcioletni syn Abeda Salamy również bardzo chce jechać, i chociaż ojciec ma jakieś złe przeczucia, w końcu zgadza się na wyjazd Milada. Mimo stosunkowo złej pogody autokary ruszają z dziećmi sprzed szkoły.
Jednak wkrótce Abed dowiaduje się, że jeden z autokarów miał wypadek tuż po kontroli. Co więcej, to nawet spłonął...

× 7 | link |
@Marzenn
2024-10-22
8 /10
Przeczytane
@malgosialegn
2024-07-05
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Ulica nie miała chodnika, posuwali się więc powoli między zaparkowanymi albo stojącymi w korku samochodami. Nad nimi wisiała plątanina kabli, drutów i gołych żarówek, a powyżej pięły się wieżowce, które były cztery, pięć, a nawet sześć razy wyższe niż bariera separacyjna, czyli ośmiometrowy betonowy mur otaczający miasto.
Na skrzyżowaniu przy osiedlu żołnierze zatrzymywali samochody, by nie zbliżały się do miejsca wypadku, a to powodowało zator.
Każdy, kto znał Abeda w młodości, powiedziałby, że przeznaczona mu była jedna kobieta. Ale nie była nią Hajfa, ani Asmahan, tylko dziewczyna o imieniu Ghazl.
W czasie jego młodości w okolicy Anaty rosły liczne drzewa oliwne i figowce oraz rozciągały się pola pszenicy i soczewicy. Całe rodziny spały w jednej izbie na podłodze wyłożonej cienkimi materacami, przy domach stały wychodki, a kobiety nosiły wodę z pobliskiego źródła w dużych dzbanach podtrzymywanych na głowie.
Anata wcześniej znajdująca się pod rządami Jordanii, zaczęła się przeobrażać po wojnie z 1967 roku, kiedy to jej ziemie zostały zajęte przez Izrael wraz z resztą Zachodniego Brzegu.
Dodaj cytat