Kalendarze

Małgorzata Gutowska-Adamczyk
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Kalendarze
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Najnowsza książka bestsellerowej pisarki. Piękna i pełna osobistych wątków powieść o dzieciństwie. „Masz siostrę!” – radosny okrzyk babci wybudził ją w październikowy poranek. To pierwsze, mocno utrwalone wspomnienie dziewczynki. Odtąd była starszą siostrą, mądrzejszą, odpowiedzialną. Jako sześciolatka zaczęła swoją drogę do dorosłości. Wakacje co roku spędzała u dziadków na wsi. Całe dnie biegała boso po trawie, bawiła się ze zwierzętami, pomagała babci, prowadząc z nią długie rozmowy. Powieść Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk zabiera nas w podróż do małego podwarszawskiego miasta i mazowieckiej wsi, ukrytych w nich wspomnień, obrazów, wrażeń i ludzi. Dorosła kobieta – której synowie opuszczają właśnie rodzinne gniazdo – opowiada historię dziewczynki i odkrywa piękno zwyczajnych rzeczy. Rozmowa przy stole, rodzinna wyprawa pociągiem do sąsiedniej miejscowości, uścisk dłoni najbliższych. Potrafiły przynieść wielką radość i były – może wciąż są – na wyciągnięcie ręki. Kalendarze to mądra opowieść, która pokazuje, że spokojne i z pozoru nudne życie potrafi być wielkim darem.
Data wydania: 2015-09-24
ISBN: 978-83-08-06010-0, 9788308060100
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 288

Autor

Małgorzata Gutowska-Adamczyk Małgorzata Gutowska - Adamczyk - pisarka, historyk teatru, scenarzystka filmowa, dziennikarka. Przez krótki okres była nauczycielką języka polskiego i łaciny w Liceum Ogólnokształcącym w Mińsku Mazowieckim. Jest absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze ...

Pozostałe książki:

Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy Cukiernia pod Amorem. Cieślakowie Cukiernia pod Amorem. Hryciowie Wystarczy, że jesteś Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich 13. Poprzeczna Niebieskie nitki Cukiernia Pod Amorem. Ciastko z wróżbą Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord 110 ulic Mariola, moje krople! Osiedle Sielanka. Nieznajoma Cukiernia Pod Amorem. Dziedzictwo Hryciów 220 linii Cukiernia Pod Amorem. Jedna z nas Fortuna i namiętności. Klątwa Osiedle Sielanka. Sąsiedzi Serenada Serenada, czyli moje życie niecodzienne Jej wysokość kurtyzana Kalendarze Bomba Fortuna i namiętności. Zemsta Paryż miasto sztuki i miłości w czasach belle époque Małgorzata Gutowska-Adamczyk rozmawia z czytelniczkami "Cukierni Pod amorem" Opowieści pana Rożka Tata a Marcin powiedział Zestaw Cukiernia Pod Amorem Jak zabić nastolatkę ( w sobie)? Paryż belle epoque. Sekrety miasta świateł
Wszystkie książki Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Kalendarze? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@OutLet
2019-12-30
7 /10
Przeczytane

Dzisiejsi trzydziesto – i czterdziestolatkowie z pewnością odnajdą w tej książce siebie, jeśli tylko dzieciństwo spędzili na wsi lub przynajmniej mieli tam często odwiedzanych dziadków, ciotki i wujków. Autorka wyrzuca sobie kilkakrotnie dziury w pamięci i oskarża się, że niedokładnie zapamiętała obrazy z przeszłości. Jako czytelniczka odniosłam jednak zupełnie odmienne wrażenie, a ponadto – jakbym czytała o sobie, o czasie, kiedy ja miałam sześć lat, żegnałam bez żalu przedszkole i z ekscytacją witałam szkołę. Chyba wszystkie czynności w domu i w obejściu, które wykonuje babcia małej Małgosi, również moja babcia wykonywała, tak samo spracowana i tak samo rzadko skarżąca się na głos, choć pewnie w duchu nie raz załamywała ręce i dusiła łzy. Podobnie jak Małgosia, ja również towarzyszyłam babci w jej codziennych pracach w gospodarstwie – bo wtedy tak to właśnie było, że od najmłodszych lat uczono nas obowiązkowości i odpowiedzialności. Czy to źle? Czy teraz jest lepiej, gdy dzieci wyręcza się we wszystkim i tylko im dogadza, spełniając każdą ich zachciankę? Gdzie, kiedy i od kogo mają się nauczyć chociażby szacunku dla pracy ludzkich rąk i wartości jej efektów? Dziś przedmioty nie są tak cenne, jak kiedyś. Tak łatwo je wymienić, jak ludzi.
Autorka prowadzi także narrację z perspektywy matki, która wypuszcza w świat swoich synów. Jest to dla niej ogromne pod względem emocjonalnym doświadczenie, trudne i uświadamiające, że czas mija nieubłaganie i coraz szybciej. Czas wspom...

| link |
@edyta.kyziol
2022-05-29
10 /10
Przeczytane

Książki Małgorzaty Gutkowskiej Adamczyk biorę w ciemno. Wiem, co otrzymam.
Tak było i tym razem.
Jakież było moje zdziwienie, gdy zapisywałam ją na portalu Lubimy Czytać, jako pozycję "właśnie czytam" i zerknęłam na opinie. Niektóre były bardzo niekorzystne. Czytelnicy pisali, że nudna, że o niczym.
A ja zaczęłam czytać i przepadłam 🥰
To według mnie jedna z najpiękniejszych powieści, jakie ostatnio czytałam.
Pani Małgorzata zabiera nas do siebie. Do czasów obecnych, oraz do czasów dzieciństwa, kiedy chodziła do przedszkola, kiedy rodziła się jej siostra, kiedy spotkało ją pierwsze przedszkolne zauroczenie, kiedy szykowała się do pierwszej klasy.
Opisy pobytu u babci były mi bardzo bliskie. Moja babcia też nie miała kanalizacji, wody, kąpałam się w dużej misce a do ubikacji chodziło się "za stodołę" do drewnianego kibelka 🤭
Ludzie żyli w zgodzie z przyrodą i porami roku. Żywili się tym, co sami wyhodowali.
Do dziś się zastanawiam, jak te kobiety dawały sobie ze wszystkim radę...
Czasy obecne pani Małgorzaty to tzw. syndrom pustego gniazda. Autorka nie może się pogodzić z tym, że synowie wyprowadzają się z domu.
Dla mnie to również nie nowość, bo moja córka "wyfrunęła" z domu dwa lata temu. Jednak nie odczuwałam przy tym aż takich emocji. Ja się cieszyłam szczęściem dziecka.
Styl pisania pani Małgorzaty zawsze mnie fascynował. Widać tu dbanie o każdy szczegół, o piękno naszego języka, brak pośpiechu i brak "byle jakości".
Dla...

| link |
@tea.books.fox
2022-02-24
7 /10
Przeczytane
AN
@Ania04
2021-12-29
6 /10
Przeczytane
@Remma
2021-09-12
8 /10
Przeczytane
@alinaz5
2021-05-04
5 /10
Przeczytane
@19emilka93
2020-01-20
4 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Kalendarze. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl