Kamienie na szaniec

Aleksander Kamiński
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 417 ocen kanapowiczów
Książka Kamienie na szaniec
Książka Kamienie na szaniec
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 417 ocen kanapowiczów
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-10-11320-7, 9788310113207
Stron: 240
Mamy 23 inne wydania tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Kamienie na Szaniec"

Wojna. Co czujesz, kiedy słyszysz to słowo? Ja odczuwam strach i smutek, również gniew. Podejrzewam, że Ty też. Telepatia? Nie. Rzeczywistość. Dzieje się tak dlatego, że termin ten znaczy coś więcej niż tylko bieganie z bronią na ramieniu, wybuchy granatów itd. To przede wszystkim niszczycielskie, ... czytaj dalej »

@Amethyst @Amethyst

Być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo

Posłuchajcie opowiadania o Alku, Rudym, Zośce i kilku innych cudownych ludziach, o niezapomnianych czasach 1939–1943 roku, o czasach bohaterstwa i grozy". Tak zaczyna się opowieść o Bohaterach Szarych Szeregów, o czasach miłości, walki, śmierci. Młodzi przyjaciele, harcerze i maturzyści warszawskieg... czytaj dalej »

@ZaczytanywKsiazkach @ZaczytanywKsiazkach

Kamienie na szaniec

Dzisiejsza młodzież jest zupełnie inna niż ta kilkadziesiąt lat temu, ta żyjąca w okresie II Wojny Światowej. W sumie nie można się temu dziwić, żyjemy w zupełnie innych czasach, inne są dziś dążenia, inny styl życia, inne realia. To jednak co łączy nasze pokolenie z tym sprzed kilkudziesięciu lat, ... czytaj dalej »

EM
@emik84

Moja opinia o książce

Opinie
@Susie95
@Susie95
2010-07-21
Przeczytane
Spotkałam się z tą książką tylko dlatego, że była moją lekturą. Lecz okazało się, że nie była ona nieciekawa albo co najmniej znośna jak wiele lektur – nawet nie wiem jak powiedzieć jaka ona była, była… poruszająca! Według mnie porusza w sposób w jaki niewiele książek potrafi. To wszystko za sprawą tego, że mamy w niej do czynienia z realnymi postaciami, które naprawdę były na tym świecie i robiły wszystkie te rzeczy opisane w książce. Opowiada ona losy młodych ludzi w czasie II wojny światowej. Autor skupił się w niej na przedstawieniu trzech osób: Alka, Rudego i Zośki (wbrew pozorom to nie dziewczyna). W których życiu najwyższą wartością było dobro kraju i wspólnota przyjaciół. Krótko po z...
{} | link |
@Kamcio95
@Kamcio95
2011-01-09
Przeczytane
Mimo ze to lektura, jest zdecydowanie warta przeczytania. Nie rozumiem dlaczego większość moich znajomych podchodzi do tej książki z obrzydzeniem... zresztą, czemu ja się dziwię. W III klasie jakoś fascynacja szkołą spada poniżej poziomu morza... Ale nie rozumiem, jak nie można przeczytać książki, która jest jednym z najwybitniejszych dzieł opisujących walkę młodych polaków (takich jak my), walczących o wolność swojego kraju ? Każda książka na początku jest nudna, i przyznam że początek opisujący harcerzy itd, był trochę nudny. Ale potem, akcja rozwinęła się w niesamowitym tempie, może przeraża was ten nadmiar postaci, to że książka trochę przypomina taki mały podręcznik historii, ale według...
{} | link |
@foolosophy
@foolosophy
2010-11-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam
To tak naprawdę pierwsza lektura, którą bez bicia przyznaję się, że spodobała mi się i to bardzo! Książka krótka, na jeden czy dwa wieczory, ale mądrość jaką z niej wynosimy jest zbyt wielka, aby została w pamięci na krótki czas. Czytamy o trzech przyjaciołach, Alku, Rudym i Zośce, którzy przed wojną mieli pasje, marzenia, zainteresowania, które z uporem i gorliwością rozwijali. Umieli współdziałać, potrafili odnaleźć się w grupie, nigdy nie odmawiali pomocy, lubi kino, wycieczki. Normalna młodzież. Więc o czym tu pisać ? Może o trzech mężczyznach, dla których przede wszystkim ważny był patriotyzm, którzy zginęli dla Polski. Rzecz dzieję się od roku 1939 do 1943, kiedy wszyscy trzej bohatero...
{} | link |
@Tanashiri
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Historyczne,... Mistrzowie literatury
Bez wątpienia książka godna polecenia dla każdego zwłaszcza jeśli mamy w kręgu swoich znajomych jakiegoś obcokrajowca.
Opiewa pragnienie wolności dla jednostki oraz poświęcenie z jakim owa jednostka walczy dla dobra społeczeństwa.
Wplecione przeżycia przyjaciół i ich losy mnie czytając napawały gęsią skórką. Kto w dzisiejszych czasach zdobył by się na gest tak spektakularny jak poświęcenie własnego życia?

Generalnie to lektura skomplikowana. Mnie czytało się ją ciężko, ponieważ chyba nie każdy tak umie siąść i po prostu zacząć czytać książkę zawierającą wątek przewodni jakim była II wojna światowa. Z pewnością do kanonu lektur szkolnych została włączona z powodu postaw jakie...
{} | link |
@laniette
@laniette
2011-01-27
Przeczytane
Ta książka pozostawia po sobie wielki smutek. Nawet nie można sobie powiedzieć 'spokojnie, to tylko książka' bo to wszystko zdarzyło się na prawdę. Wielki szacun dla Zośki, Alka i Rudego za odwagę, bo przecież nie każdy jest w stanie namalować kotwicy na cokole, zlikwidować płytę zasłaniającą napis. Najgorsze w tym była tęsknota za tym co było przed wojną, którą nawet ja odczuwałam. Kiedyś wolny kraj, wycieczki, pływanie w basenie, lekcje z Zeusem. To wszystko zniknęło bezpowrotnie. Cieszę się, że żyję w wolnej Polsce, ta książka mi to uświadomiła. Nigdy więcej wojny, wierzmy w nasz kraj dla Rudego, Alka, Zośki i wszystkich poległych.
{} | link |
@CarrYooT
@CarrYooT
2008-07-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Tak genialnej ksiazki jeszcze nie czytalam ! Trzymajaca w napieciu, szybka akcja opatra na rzeczywsitych faktach. Mnostwo opisow osob wystepujacych w ksiazce, poczawszy od nazwiska do pelnionych funkcji. Przy smierci Rudego az sie poplakam, tak mnie ten moment i bohaterstwo wzruszylo. Uswiadomilam sobie jak byly ciezke losy okupowanej Warszawy i jej mieszkancow. Slowami nie da sie opisac kunszt Kaminskiego, patriotyzm i odwage wyrazana w malych i wielkich czynach Bukow. Wg mnie jest to bialy kruk polskiej wspanialej literatury
{} | link |
@Kala_
@Kala_
2010-01-11
Przeczytane
Co tu dużo mówić.. Czytałam z przymusu, bo lektura. Przeczytałam ją w ok. 4 dni, męczyłam się, ale przebrnęłam, poczytując przy okazji Harry'ego Pottera z dziesiąty raz i serię TVD. I mimo iż nie za bardzo mnie wciągała z czasem zauważyłam (po dwóch dniach xd), że mam dość. Głównie przez to, że zachowanie tych wszystkich gestapo mnie bardzo wkurzało, delikatnie mówiąc. A przy scenie śmierci Zośki, myślałam, że uronię łzę. Książki wzbudziła we mnie resztki patriotyzmu. Bez wątpienia były to ciężkie czasy dla polski.
{} | link |
@Raven_44
@Raven_44
2011-01-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Miałam ją w pierwszej klasie gimnazjum (pamiętam, że reszta klas dopiero w trzeciej) i pokochałam tę książkę. Od pierwszych stron. Fakt, bardzo pomogło mi moje zainteresowanie II wojną oraz to, że biografie Rudego czy Zośki znałam na pamięć, bo byłam harcerzem. Moi znajomi bardzo sceptycznie do niej podchodzili, co mnie niezmiernie dziwiło. Hmm, możliwe, że dla części z nich I gim to za wcześnie, jednak kiedy czytam komentarz pod moim muszę się zgodzić z Kamcio95. Więc kiedy najlepiej jest ją przeczytać?
{} | link |
@lucrezia
@lucrezia
2011-07-16
Przeczytane
Książka, która poruszyła każdą cząstkę mojej duszy aż do samej głębi. Nigdy nie zapomnę historii tych młodych ludzi, harcerzy, którzy dzięki swojej przyjaźni, miłości do ojczystego kraju i wierze w lepsze jutro, przezwyciężyli wszystko to, co za wszelką cenę chciało odebrać im radość z życia, przezwyciężyli okrucieństwo wojny. Nie dali się zmanipulować okupantom, na zawsze pozostali sobą. Tak ważne było wtedy (jak i dziś - we współczesnych czasach), by mimo wszystko nie zatracić swojego "ja".
{} | link |
@Lawliett
@Lawliett
2010-06-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Książka jest przecudowna.. I jednocześnie bardzo smutna... Mam zamiar do niej wrócić jeszcze wiele razy żeby przypomnieć sobie losy bohaterów. Ta książka uczy i pokazuje w pewnym sensie jakie postawy życiowe powinniśmy przyjąć. Mówi nam, że to my tworzymy i kształtujemy ten kraj. Jednocześnie widać ogromne różnice między ludźmi naszych i tamtych czasów i po głębokim zastanowieniu wolę tamtych ludzi.. Też czytając książkę jestem zła na mamę, że nie pozwoliła mi wstąpić do zuchów ;]
{} | link |
@Innuendo
@Innuendo
2010-11-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Najpiękniejsza lektura, jaką czytałam. Łzy lały się hektolitrami. Opowiada o niezwykłych młodzieńcach, którzy żyją w okresie wojny i walczą za ojczyznę, przypłacając to własną krwią...Naprawdę polecam, to lektura, którą naprawdę warto przeczytać. Tylko nie zaczynajcie od wstępu - z mojego doświadczenia mogę wywnioskować, że strasznie on nudzi i trudno przez to przebrnąć do "właściwej" książki. Wstęp można przeczytać później w ramach uzupełnienia informacji :).
{} | link |
@Sun.shine
@Sun.shine
2012-06-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Najważniejsze... Przeszłość dziś. Historia Ze mną. Na moich półkach
Przepiękna i prawdziwa opowieść o bohaterach. Przeczytałam ją parę lat po tym kiedy powinnam i dzięki temu lepiej zrozumiałam. W gimnazjum nie posiadałam takiej wiedzy historycznej, jak obecnie, a to pomogło mi się lepiej wczuć. Zgadzam się z poprzednimi komentarzami, że to książka wzruszająca i obowiązkowa dla każdego Polaka, tylko niekoniecznie wtedy kiedy trzeba. Do tej lektury należy samemu dojrzeć i samemu po nią sięgnąć, z własnej woli i potrzeby.
{} | link |
@KillerQueen
@KillerQueen
2009-09-25
Przeczytane
Czytając tę książkę nie sposób się nie rozpłakać. Wzruszająca historia młodych ludzi, którzy poświęcili się w imię ojczyzny i jednocześnie czerpali z tego satysfakcję. Oddali życie, bo chcieli żyć w wolnym, suwerennym państwie. Dziś takich ludzi już chyba nie ma... To, do czego oni dążyli, my mamy podane na tacy, a tego nie doceniamy. Jedna z najwspanialszych książek jakie kiedykolwiek przeczytałam, wobec takich historii nie da się przejść obojętnie.
{} | link |
@Nidda
@Nidda
2011-09-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Uwielbiam tę książkę - po prostu. Porusza tak ważne kwestie w prosty, a zarazem nieco subtelny sposób (co może się wydać absurdalne biorąc pod uwagę, że opisuje przeżycia wojenne). Jest tym wspanialsza, że opowiada o losach prawdziwych osób. Jestem harcerką, więc ani Alek, Zośka czy Rudy nie byli mi obcy, jednak po "Kamieniach na szaniec" na zawsze pozostałam pod ogromnym wrażeniem ich dokonań, a Janek Bytnar stał się moim ideałem romantyka.
{} | link |
@Loli14
@Loli14
2010-11-14
Przeczytane Lektury
Na początku myślałam, że będzie to kolejna nudna książka o wojnie. O wojnie była, to fakt, jednak za nudną ją nie uważam. Jedna z nielicznych lektur, która tak mi się podobała i wywarła na mnie takie wrażenie. Dzięki niej możemy zobaczyć, jak wyglądała wojna. Dzięki niej dowiadujemy się, co to znaczy patriotyzm... Trochę ciężko mi się ją czytało, lecz nie uważam tego za stracony czas. Teraz mam ochotę przeczytać inne książki tego autora!
{} | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Umiejętność znoszenia niepowodzeń jest wielką i ważną umiejętnością. Oczywiście jeśli towarzyszy jej zdolność i chęć do wyciągania nauki z porażek
Samotność, częsta towarzyszka wewnętrznej siły człowieka – przyciąga i zniewala otoczenie.
„Z nami to jak z lasem, Hania. To i tamto drzewo pada pod siekierą, a tymczasem cały las rośnie i pnie się do góry."
"Istotą każdego cierpienia jest to, że pożąda śmierci jak łaskawej i dobrej wybawicielki."
"Patriotyzm nie polega na przekrzykiwaniu się kto Polskę bardziej kocha. Rzecz w tym , aby po cichu, z zaciętymi zębami, nieco pochylonym karkiem, ale z podniesioną głową żyć w niej i nie ucie...

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}