Kamienie na szaniec

Aleksander Kamiński
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 442 ocen kanapowiczów
Książka Kamienie na szaniec
Książka Kamienie na szaniec
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 442 ocen kanapowiczów

Opis

Opowieść o Bohaterach Szarych Szeregów - Rudym, Alku, Zośce, zilustrowana ponad osiemdziesięcioma zdjęciami ze wszystkich epok Ich życia - od gniazda rodzinnego, poprzez czas harcerstwa, miłości, walki, po dni ostatnie!
Po raz pierwszy pełny tekst, bez skreśleń cenzury PRL.
Wydawnie wzbogacone zdjęciami młodzieży z drużyn i szkół noszących imiona Janka Bytnara - Rudego, Alka Dawidowskiego, Tadeusza Zawadzkiego - Zośki, Aleksandra Kamińskiego - Kamyka.
Ta niezwykła edycja poprzedzona jest wstępem Barbary Wachowicz, autorki sławnej wystawy "Kamyk na szańcu" i cyklu "Wierna rzeka harcerstwa". We wstępie po raz pierwszy znalazły się fragmenty nieznanego pamiętnika Druha Aleksandra Kamińskiego i jego list, jedyny, w którym mówi, jak stworzył "Kamienie na szaniec", także niezwykła korespondencja Basi i Alka, wspomnienia Matki i Siostry Rudego, pasjonujące relacje przyjaciół i towarzyszy broni.
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-10-12001-4, 9788310120014
Wydawnictwo: NASZA KSIĘGARNIA
Stron: 240
Mamy 20 innych wydań tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Kamienie na Szaniec"

4.02.2013

Wojna. Co czujesz, kiedy słyszysz to słowo? Ja odczuwam strach i smutek, również gniew. Podejrzewam, że Ty też. Telepatia? Nie. Rzeczywistość. Dzieje się tak dlatego, że termin ten znaczy coś więcej niż tylko bieganie z bronią na ramieniu, wybuchy granatów itd. To przede wszystkim niszczycielskie, brutalne zjawisko, które działa bez skrupułów, odb... {} Recenzja książki Kamienie na szaniec

@Amethyst@Amethyst {}× 1

Być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo

25.12.2014

Posłuchajcie opowiadania o Alku, Rudym, Zośce i kilku innych cudownych ludziach, o niezapomnianych czasach 1939–1943 roku, o czasach bohaterstwa i grozy". Tak zaczyna się opowieść o Bohaterach Szarych Szeregów, o czasach miłości, walki, śmierci. Młodzi przyjaciele, harcerze i maturzyści warszawskiego liceum wkraczają w dorosłość w dramatycznym okre... {} Recenzja książki Kamienie na szaniec

Lektura, ale nie tylko

5.01.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Aleksander Kamiński to autor takich książek jak "Zuchy", "Wielka gra", czy "Zośka i parasol". Największą sławę zdobył dzięki powieści napisanej w czasie II wojny światowej - "Kamienie na szaniec". Dzieło to należy do literatury faktu, powstało na podstawie relacji Tadeusza Zawadzkiego ("Zośki"). Książka "Kamienie na szaniec" przedstawia historię ... {} Recenzja książki Kamienie na szaniec

@martyna33222@martyna33222 {}× 1

Wielcy w historii

30.12.2012
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Tak, ta lektura to arcydzieło! Z początku podchodziłam do niej z wielką rezerwą. To w końcu książka o wojnie, a co może w niej być ciekawego? Wszystko, dosłownie wszystko. Każde słowo określające czyny głównych bohaterów: Rudego, Alka i Zośki. Każde wyrażenie na temat ich bohaterstwa. Czytając ,,Kamienie na szaniec" nie mogłam wyjść z podziwu dl... {} Recenzja książki Kamienie na szaniec

@Greeyy@Greeyy {}× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@Sargento_Garcia
2019-12-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Historia literatura faktu przygodowa

Książkę czytałem wielokrotnie od czasów szkoły podstawowej i za każdym razem robię to z ogromną przyjemnością, zainteresowaniem i podziwem dla tych młodych ludzi, którzy gotowi byli poświecić własne życie dla dobra ojczyzny i aby ratować kolegę.
Na pewnie jeszcze nie raz i nie dwa po nią sięgnę. 

{}× 11 | link |
@Nidda
2011-09-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Uwielbiam tę książkę - po prostu. Porusza tak ważne kwestie w prosty, a zarazem nieco subtelny sposób (co może się wydać absurdalne biorąc pod uwagę, że opisuje przeżycia wojenne). Jest tym wspanialsza, że opowiada o losach prawdziwych osób. Jestem harcerką, więc ani Alek, Zośka czy Rudy nie byli mi obcy, jednak po "Kamieniach na szaniec" na zawsze pozostałam pod ogromnym wrażeniem ich dokonań, a Janek Bytnar stał się moim ideałem romantyka.

{}× 3 | link |
@foolosophy
2010-11-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam

To tak naprawdę pierwsza lektura, którą bez bicia przyznaję się, że spodobała mi się i to bardzo! Książka krótka, na jeden czy dwa wieczory, ale mądrość jaką z niej wynosimy jest zbyt wielka, aby została w pamięci na krótki czas. Czytamy o trzech przyjaciołach, Alku, Rudym i Zośce, którzy przed wojną mieli pasje, marzenia, zainteresowania, które z uporem i gorliwością rozwijali. Umieli współdziałać, potrafili odnaleźć się w grupie, nigdy nie odmawiali pomocy, lubi kino, wycieczki. Normalna młodzież. Więc o czym tu pisać ? Może o trzech mężczyznach, dla których przede wszystkim ważny był patriotyzm, którzy zginęli dla Polski. Rzecz dzieję się od roku 1939 do 1943, kiedy wszyscy trzej bohaterowie giną w jednym roku. Fenomenem książki, wydaję mi się, jest fakt, z jakim uporem i odwagą, Ci młodzieńcy walczyli o Polskę. Z jakim uporem pokazywali Niemcom, że Polska jest nadal i pełna w gotowości, aby walczyć o swoje. Aby walczyć o niepodległość. "Nie ma co gadać, powiodło się nam! Mieliśmy dobrą szkołę, potrafiliśmy stworzyć zespół koleżeński. Staliśmy się grupą przyjaciół. Noblesse oblige. Nie wolno spatałaszyć szans, które dostaliśmy do rąk." Wynieść z tej książki można nie jedno, z pewnością nie jeden temat nam poruszy, a jeszcze przybliży nas okres II wojny światowej, o której mimo wszystko tak mało wiemy.

{}× 2 | link |
@CarrYooT
2008-07-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Tak genialnej ksiazki jeszcze nie czytalam ! Trzymajaca w napieciu, szybka akcja opatra na rzeczywsitych faktach. Mnostwo opisow osob wystepujacych w ksiazce, poczawszy od nazwiska do pelnionych funkcji. Przy smierci Rudego az sie poplakam, tak mnie ten moment i bohaterstwo wzruszylo. Uswiadomilam sobie jak byly ciezke losy okupowanej Warszawy i jej mieszkancow. Slowami nie da sie opisac kunszt Kaminskiego, patriotyzm i odwage wyrazana w malych i wielkich czynach Bukow. Wg mnie jest to bialy kruk polskiej wspanialej literatury

{}× 2 | link |
@Raven_44
2011-01-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Miałam ją w pierwszej klasie gimnazjum (pamiętam, że reszta klas dopiero w trzeciej) i pokochałam tę książkę. Od pierwszych stron. Fakt, bardzo pomogło mi moje zainteresowanie II wojną oraz to, że biografie Rudego czy Zośki znałam na pamięć, bo byłam harcerzem. Moi znajomi bardzo sceptycznie do niej podchodzili, co mnie niezmiernie dziwiło. Hmm, możliwe, że dla części z nich I gim to za wcześnie, jednak kiedy czytam komentarz pod moim muszę się zgodzić z Kamcio95. Więc kiedy najlepiej jest ją przeczytać?

{}× 2 | link |
@Lawliett
2010-06-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Książka jest przecudowna.. I jednocześnie bardzo smutna... Mam zamiar do niej wrócić jeszcze wiele razy żeby przypomnieć sobie losy bohaterów. Ta książka uczy i pokazuje w pewnym sensie jakie postawy życiowe powinniśmy przyjąć. Mówi nam, że to my tworzymy i kształtujemy ten kraj. Jednocześnie widać ogromne różnice między ludźmi naszych i tamtych czasów i po głębokim zastanowieniu wolę tamtych ludzi.. Też czytając książkę jestem zła na mamę, że nie pozwoliła mi wstąpić do zuchów ;]

{}× 2 | link |
@Innuendo
2010-11-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Najpiękniejsza lektura, jaką czytałam. Łzy lały się hektolitrami. Opowiada o niezwykłych młodzieńcach, którzy żyją w okresie wojny i walczą za ojczyznę, przypłacając to własną krwią...Naprawdę polecam, to lektura, którą naprawdę warto przeczytać. Tylko nie zaczynajcie od wstępu - z mojego doświadczenia mogę wywnioskować, że strasznie on nudzi i trudno przez to przebrnąć do "właściwej" książki. Wstęp można przeczytać później w ramach uzupełnienia informacji :).

{}× 2 | link |
@Sun.shine
2012-06-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Ze mną. Na moich półkach Przeszłość dziś. Historia Najważniejsze...

Przepiękna i prawdziwa opowieść o bohaterach. Przeczytałam ją parę lat po tym kiedy powinnam i dzięki temu lepiej zrozumiałam. W gimnazjum nie posiadałam takiej wiedzy historycznej, jak obecnie, a to pomogło mi się lepiej wczuć. Zgadzam się z poprzednimi komentarzami, że to książka wzruszająca i obowiązkowa dla każdego Polaka, tylko niekoniecznie wtedy kiedy trzeba. Do tej lektury należy samemu dojrzeć i samemu po nią sięgnąć, z własnej woli i potrzeby.

{}× 2 | link |
@narratorka
2010-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Śmiało mogę stwierdzić, że ta książka to moja ulubiona lektura z gimnazjum. Była tak arealistyczna, świat wojny był przedstawiony w sposób niezwykle realistyczny. Niemal czułam się obok bohaterów. Nie wiem jakim sposobem, ale ta książka jakoś tak utkwiła mi w sercu. poczułam się związana z Alkiem, Rudym i Zośką, i jeszcze ta świadomość, że jest to ich prawdziwa historia... Łapie za serce i co najważniejsze- pisało ją życie.

{}× 2 | link |
@Amarillo
2012-01-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Przyznam się szczerze, że długo ją ciągnęłam.. Jakoś nie bardzo mnie zaciekawiła, a myślałam, że będzie inaczej, bo w końcu to druga wojna światowa, do tego powieść na faktach.. No cóż, nie jest tragiczna, ale na 5 też bym jej nie oceniła. Dobre to, że wzrusza i ukazuje naprawdę emocjonujące chwile młodzieży tamtych czasów.

{}× 1 | link |
@iziu08
2010-11-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Wzruszająca historia harcerzy, którzy polegli w walce za Ojczyznę, opowieść o sile prawdziwej przyjaźni i oddaniu słusznej sprawie. Jedna z niewielu lektur, które przeczytałam z chęcią i nie żałowałam spędzonego nad nimi czasu. Mimo że nie przepadam za książkami historycznymi, "Kamienie na szaniec" wspominam bardzo miło :)

{}× 1 | link |
@kasia.kolataj
2012-01-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

To jedna z moich ulubionych lektur - wzruszająca, budząca mnóstwo emocji i taka... prawdziwa. Całkowicie utożsamiłam się z bohaterami, przeżywałam wraz z nimi każdą akcję i czułam każde uczucie. Zwłaszcza, że to książka oparta na faktach i w pewnym sensie dokumentalna. Na pewno nie raz jeszcze do niej wrócę.

{}× 1 | link |
@Ania.Kitty
2010-12-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Przecież to wszystko zdarzyło się naprawdę, moi rówieśnicy wykazywali się tak niezłomną wytrwałością i odwagą... zawsze będę o tym pamiętać i z szacunkiem wspominać ich losy. Wstyd mi po przeczytaniu tej książki, że tak czasem narzekam na niektóre "nudne" sprawy codzienne. Tę lekturę trzeba znać!

{}× 1 | link |
@Ayumi_Tsukada
2011-04-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Lektury

Przeszkadzał mi troszeczkę styl pisania autora, było w nim coś denerwującego, choć nie potrafię wyjaśnić, co to było. Sama historia bardzo poruszająca i ciekawa. Cieszę się, że ta książka jest szkolną lekturą, bo prawdopodobnie bym po nią nie sięgnęła.

{}× 1 | link |
@melomanka
2010-03-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Dała mi nowe spojrzenie na czasy wojny. Książka normalna, za to historia w niej opowiadana tak rzeczywista, ze aż niewiarygodna. Moim zdaniem najlepsze było zakończenie - śmierć Zośki to takie zwieńczenie całej tej opowieści. Naprawdę dobra lektura.

{}× 1 | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Kamienie na szaniec”- Aleksander Kamiński

Książka Opowieść wigilijna
Opowieść wigilijna Charles Dickens
{}8.1/10
Stary skąpiec Scrooge nie uznaje obchodzenia Świąt Bożego Na...
Książka Zemsta
Zemsta Aleksander Fredro
{}7.2/10
Komedia Aleksandra Fredry, pierwszy raz ukazała się w 1838 r...
Książka Dzieci z Bullerbyn
Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren
{}8.7/10
Lasse, Bosse, Lisa, Olle, Britta i Anna mieszkają w Bullerby...
Książka Ania z Zielonego Wzgórza
Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery
{}8.6/10
Gdy Maryla i Mateusz Cuthbertowie decydują się przygarnąć ch...
Książka O psie, który jeździł koleją
O psie, który jeździł koleją Roman Pisarski
{}8.8/10
W latach 50. ubiegłego wieku żył we Włoszech wyjątkowy pies....

Cytaty z książki

“Umiejętność znoszenia niepowodzeń jest wielką i ważną umiejętnością. Oczywiście jeśli towarzyszy jej zdolność i chęć do wyciągania nauki z porażek”
{}
#
“Samotność, częsta towarzyszka wewnętrznej siły człowieka – przyciąga i zniewala otoczenie.”
{}
#
“„Z nami to jak z lasem, Hania. To i tamto drzewo pada pod siekierą, a tymczasem cały las rośnie i pnie się do góry."”
{}
#
“"Istotą każdego cierpienia jest to, że pożąda śmierci jak łaskawej i dobrej wybawicielki."”
{}× 1
#
“"Patriotyzm nie polega na przekrzykiwaniu się kto Polskę bardziej kocha. Rzecz w tym , aby po cichu, z zaciętymi zębami, nieco pochylonym karkiem, ale z podniesioną głową żyć w niej i nie ucie...”
{}× 1
#
Przeglądaj
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe