Klara i słońce

Kazuo Ishiguro
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 21 ocen kanapowiczów
Klara i słońce
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 21 ocen kanapowiczów

Opis

Jedna z najbardziej wyczekiwanych książek 2021 roku.

Pierwsza powieść Kazuo Ishigury opublikowana po tym, jak w 2017 roku otrzymał Nagrodę Nobla.

Historia, w której słychać echa jego wcześniejszej książki – Nie opuszczaj mnie.

Świat widziany oczami niezwykłej narratorki.

Rzeczywistość, którą od naszej dzieli tylko krok… a może nawet mniej.

Odwieczne pytania o to, co człowieka jako jednostkę czyni istotą wyjątkową. Czy jest coś takiego jak ludzka dusza? Czy jedną osobę można zastąpić drugą? I wreszcie najważniejsze: czym jest miłość?

Klara to Sztuczna Przyjaciółka, wprawdzie nie najnowszej generacji, ale posiadająca niezwykłe zdolności poznawcze, pamięć i – co najważniejsze – empatię. Z witryny sklepu obserwuje ulicę, czekając na klienta, który ją stąd zabierze. Kiedy wreszcie los się do niej uśmiecha, jest gotowa jak najlepiej służyć nastolatce, dla której zostaje zakupiona.

I choć przed opuszczeniem sklepu otrzymuje ostrzeżenie, że ludziom nie zawsze można ufać, jest gotowa zrobić wszystko, by wywiązać się ze swojego zadania. Ale żeby jej starania przyniosły rezultat, nieodzowna jest pomoc Słońca. Właśnie w nim i jego dobroczynnym działaniu Klara widzi nadzieję. Bo choć świat, który poznaje, jest daleki od idealnego, Klara nie traci optymizmu.

Klara i Słońce to powieść o wielkiej sile emocjonalnej (… ) porywająco świeża i zaskakująca, a jednocześnie spójna z całym dorobkiem Ishigury.

Angus Cargill, Faber & Faber

Klara i Słońce to ekscytująca książka, która przedstawia spojrzenie na nasz zmieniający się świat oczami niezapomnianej narratorki i która stara się odpowiedzieć na podstawowe pytanie: co to znaczy kochać?

Jordan Pavlin, The Knopf Doubleday Publishing Group

Kazuo Ishiguro, brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia, znany m.in. z takich powieści, jak Okruchy dnia i Nie opuszczaj mnie, jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2017 rok. W uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że nagroda należy się Ishigurze, który w swych powieściach o wielkiej emocjonalnej sile odsłonił otchłań pod naszym iluzorycznym poczuciem łączności ze światem. W krótkim wywiadzie udzielonym tuż po ogłoszeniu wyników stała sekretarz Akademii, Sara Danius, powiedziała, że proza Ishiguro to połączenie pisarstwa Jane Austen i Franza Kafki z domieszką stylu Marcela Prousta.

Tytuł oryginalny: KLARA AND THE SUN
Data wydania: 2021-03-24
ISBN: 978-83-8215-365-1, 9788382153651
Wydawnictwo: Albatros
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 320
dodana przez: ilona_m2

Autor

Kazuo Ishiguro Kazuo Ishiguro
Urodzony 8 listopada 1954 roku w Japonii (Nagasaki)
Kazuo Ishiguro - brytyjski pisarz pochodzący z Japonii. W 1986 r. dostał nagrodę Whitbread Award za powieść "Malarz świata ułudy" , a w 1989r. zdobył nagrodę Bookera za "Okruchy dnia", która doczekała sie także ekranizacji.

Pozostałe książki:

Malarz świata ułudy Okruchy dnia Nie opuszczaj mnie Pejzaż w kolorze sepii Kiedy byliśmy sierotami
Wszystkie książki Kazuo Ishiguro

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy zasilane słoneczną energią androidy modlą się do Słońca?

{} WYBÓR REDAKCJI
17.12.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Książka z myślącym i czującym androidem w roli narratora w naturalny sposób prowadzi czytelnika do rozważań o tym, czym jest prawdziwe człowieczeństwo, jak je zdefiniować, gdzie postawić granicę - i czy w ogóle jest taka granica - między człowiekiem a podobną do człowieka maszyną. Klara jest SP, Sztuczną Przyjaciółką, stworzoną, aby związać się z ... {} Recenzja książki Klara i słońce

@Airain@Airain {}× 21

KLARA I JA

27.10.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Czy można wzruszyć się losem robota? Można, jeśli robot ten nazywa się Klara i powstał w wyobraźni genialnego pisarza. Jeżeli, podobnie jak ja, nie lubicie powieści science-fiction, w ogóle nie musicie się tym przejmować. Ishiguro wprowadził do powieści elementy fantastyczne, ale są one tak prawdopodobne, że bez problemu można mu zaufać. Bo czy ... {} Recenzja książki Klara i słońce

@Rudolfina@Rudolfina {}× 25

Dlaczego Klara stała się przyjaciółką Josie?

2.05.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Z niecierpliwością czekałam na nową książkę Kazuo Ishiguro, gdyż przeczytałam wszystkie wydane u nas książki Noblisty. Jednak podeszłam do tej pozycji z dużą ostrożnością. Może na to miał wpływ obejrzany wielokrotnie wspaniały film „Człowiek przyszłości”, z fantastyczną rolą Robina Williamsa. Film powstał w 1999 roku na podstawie opowiadań Isaaca ... {} Recenzja książki Klara i słońce

@jatymyoni@jatymyoni {}× 23

Przyjaźń z robotem?

30.03.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Najnowsza powieść Kazuo Ishiguro pierwotnie miała być książeczką z obrazkami dla dzieci. Noblista opowiedział o tym pomyśle swojej córce Naomi, ale ta młoda pisarka wówczas pracująca w księgarni, skutecznie go zniechęciła mówiąc, że dzieciaki doznałyby traumy po takiej lekturze. Szczęśliwie dla dorosłych, „Klara i słońce” ukazała się w oryginale 2... {} Recenzja książki Klara i słońce

@bookovsky2020@bookovsky2020 {}× 10

Moja opinia o książce

Opinie

@czytanie.na.platanie
2021-04-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Współpraca Przeczytane 2021 Posiadam

W obecnych czasach trudno jest o nawiązanie i podtrzymanie przyjaźni, szczególnie w ostatnim okresie izolacji i kontaktów zdalnych. Wymaga to czasu i zaangażowania, nie dając gwarancji powodzenia. Czy wizja Sztucznego Przyjaciela jaką roztacza w swojej najnowszej książce Kazuo Ishiguro wydaje się tak bardzo odległa? Czy gdybyśmy mogli pozyskać wiernego przyjaciela, bez żadnego wysiłku, a potem odstawić go w kąt gdy się znudzi, nie skorzystalibyśmy z takiego udogodnienia? Tylko czy na tym polega przyjaźń?
Klara czeka w witrynie sklepowej na dziecko, które wybierze ją na swoją Sztuczną Przyjaciółkę. Nie jest robotem najnowszej generacji, ale odznacza się dużą spostrzegawczością i empatią. Pewnego dnia dostrzega ją Josie, czternastoletnia, chorowita dziewczynka i zabiera ze sobą do domu.
Klara jest ciekawa świata zewnętrznego, chętnie poznaje i uczy się ludzkich emocji, przygląda się wszystkiemu co ją otacza i poddaje drobiazgowej analizie. Widzimy rzeczywistość jej oczami, jednak to co nam pokazuje dalekie jest od ideału. Począwszy od świata, w którym dzieci są „korygowane”, a status społeczny dorosłych określa przynależność do właściwego kręgu, a skończywszy na zawiłej, nieracjonalnej i często podszytej okrucieństwem naturze ludzkiej.
Czy sztuczna inteligencja, może okazać się bardziej empatyczna od człowieka? Czy człowiek kiedykolwiek byłby tak kochającym, oddanym i skłonnym do poświęceń przyjacielem, jakim o...

{}× 2 | link |
@mvrcia
2021-07-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

Książka dla mnie personalnie męcząca, a historia niestety mdła, mniej-więcej do połowy wydaje się być rozwlekła. I mimo swoistych przebłysków autentycznej ciekawości co czeka na mnie na kolejnych stronach, pojawiły się one zbyt późno bym mogła uznać czytanie tej lektury za satysfakcjonujące. Niemniej zamysł na historię interesujący (z wykorzystaniem potencjału gorzej) i rzeczywiście wątek istnienia lub nie czynnika decydującego o wyjątkowości jednostki, coś czego nie da się zastąpić - skłania do refleksji.

{} | link |
@ruficzek
2021-12-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@AgnesBird
2022-01-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
KA
2021-11-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Legimi 2021 Audio
@elutka_a
2021-11-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Rudolfina
2021-10-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Bez konkurencji
@uczyrwik
2021-09-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Aga_M_B
2021-08-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@witwona
2021-06-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@haudek
2021-06-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 0Legimi 2021-Książki
@bigbookheart
2021-05-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Paskud
2021-05-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@Airain
2021-12-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@tea.books.lover
2021-05-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Audiobook
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Nie ma się czym martwić, bo bez względu na to, gdzie się znajdujemy, Słońce ma sposoby, by do nas dotrzeć. Bądź jutro tak samo wspaniała, jak byłaś dzisiaj.”
{}
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl