Koniec drogi

Dmitry Glukhovsky
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Koniec drogi
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Nigdy niepublikowane w Polsce nowe opowiadanie autora kultowej trylogii Metro 2033 2034 2035 Opowiadanie Koniec drogi napisałem w 2006 roku przy wtórze pocisków Hezbollahu, kiedy byłem korespondentem rosyjskiej telewizji w izraelskim mieście Kirjat Szemona. Z tamtej perspektywy nuklearny koniec świata, na który prędzej czy później sami się skażemy, wydawał się bardzo prawdopodobny. Opowiadanie powstało szybko: odgłosy ostrzału i wybuchów bardzo mnie inspirowały. Nigdy nie planowałem rozpoczynać tym tekstem powieści ani osobnego cyklu opowiadań. Mimo to bohaterowie Końca drogi zaczęli żyć własnym życiem. Wzmiankę o nich, jeśli będziecie czytać uważnie, znajdziecie w Metrze 2034. Z drugiej strony sądzę, że historia chłopca i starca, wędrujących opuszczoną, niekończącą się drogą (obecnie ukończoną), zasługuje na coś więcej niż opowiadanie. I jeszcze jedno: wtedy nie miałem pojęcia o istnieniu „Drogi” Cormaca McCarthy’ego, więc nie wińcie mnie, proszę, za jakiekolwiek zbieżności. Dmitry Glukhovsky Opowiadanie Koniec drogi dostępne wyłącznie jako gratis w zestawie z powieścią Surena Cormudiana Uniwersum Metro 2033: Wędrowiec oraz w formie e-booka.  
Tytuł oryginalny: Конец дороги
Data wydania: 2018-02-15
ISBN: 978-83-65743-85-5, 9788365743855
Wydawnictwo: Insignis
Seria: Uniwersum Metro 2033
Stron: 64
dodana przez: bookkeeper

Autor

Dmitry Glukhovsky Dmitry Glukhovsky
Urodzony 12 czerwca 1979 roku w Federacji Rosyjskiej (Moskwa)
Dmitrij Aleksiejewicz Głuchowski (ros. Дмитрий Алексеевич Глуховский, ur. 12 czerwca 1979 w Moskwie) – rosyjski pisarz, dziennikarz, korespondent wojenny, felietonista, radiowiec, prezenter telewizyjny. Jego książki również w Polsce ukazują się z a...

Pozostałe książki:

Metro 2033 Metro 2034 Metro 2035 Czas zmierzchu Futu.re Outpost Witajcie w Rosji. Oni czasem wracają Tekst Opowieści o ojczyźnie Outpost 2 Koniec drogi Ewangelia według Artema Metro 2033 BD.1: Wo die Welt endet Metro 2033 BD.2: Maske der Dunkelheit Metro. Trylogia. Wydanie limitowane Exodus Metro 2033 / 2034 / 2035. Trylogia
Wszystkie książki Dmitry Glukhovsky

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Koniec drogi aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@tsantsara
2020-01-14
7 /10
Przeczytane Fantastyka Literatura rosyjska

O Drodze wiedzieli oczywiście wszyscy we wsi, w tym i Wańka.

Nie wiem, czy i Metro Głuchowskiego inspirowane było lokalnymi konfliktami zbrojnymi, gdzie autor pracował jako korespondent, ale mam wrażenie, że jest tu rzeczywiście wiele podobieństw. To przekonanie, że już po 30 latach od zastosowania nowej broni (neutronowej, chemicznej, biologicznej) dojdzie do zapaści cywilizacyjnej do tego stopnia, że rozwiną się nowe gatunki ludzi, które nie opanowały języka - nowi jaskiniowcy, a także ogromne zwierzęta - zmutowane niedźwiedzie i kraby, do których podstawowej diety należał będzie człowiek, zdaje się być obu wspólne, acz nieco - chyba? - naiwne. Nie w tym jednak rzecz, nie to jest tematem Końca drogi. Dla mnie tematy są dwa:
- duma i młodzieńczy bunt 15-letniego Iwana, który upokorzony przez ojca w obecności sympatii, woli zginąć, zaspokajając niebezpieczną ciekawość świata, niż przyznać ojcu rację i stracić resztki godności we własnych oczach;
- postrzeganie Rosji trochę jako kolosa na glinianych nogach, który - jak w socjalizmie - buduje na wiwat, żeby przywódca mógł odtrąbić kolejny sukces, ale nikt nie jest na tyle głupi, żeby wchodzić na most, który ten właśnie otworzył.

Rzecz jest futurystyką czystej wody nie tylko ze wzgl. na potwory i klimat postapo - Droga, transazjatycka magistrala łącząca Europę z Pacyfikiem przez Rosję, Kazachstan i Chiny (...

× 5 | link |
@Polin
@Polin
2022-10-04
7 /10
Przeczytane Posiadam
@MichalL
2020-04-19
7 /10
Przeczytane Posiadam
@Oktaryna
@Oktaryna
2020-02-26
8 /10
Przeczytane 2018
@Chassefierre
2019-11-19
6 /10
Przeczytane Literatura rosyjska Postapokalipsa i antyutopia wszelkiego rodzaju

Cytaty z książki

Naprawdę mówią, że wódka ogłusza: tak, ogłupia, przeszkadza składnie myśleć, budować zdania, strzec się rozmówcy. Ale słuch staje się od niej lepszy. Lepiej słychać i siebie, i drugiego człowieka - choćby nie wiadomo jak, ze swoim trzeźwym umysłem, krył uczucia za słowami. Wódka to jest rentgen.
Kiedy siedzisz, zdaje się się, że tylko na zewnątrz wszystko jest autentyczne. Wychodzisz - a to fałszywka. Życie w zonie to mrok, nie ma niczego prawdziwszego.
Telewizor chodził bez dźwięku. W środku rozdziawiała usta prowadząca wiadomości. przypominała ogromną rybę w akwarium ze spuszczoną wodą. Ryba spieszyła się, żeby opowiedzieć, jak dobrze się żyje bez tlenu. Sierioga patrzył na rybi pysk, próbował czytać łgarstwa z ruchu ust.
W wieku dwudziestu lat chwila obecna jest zbyt obecna, żeby planować przyszłość albo grzebać się w przeszłości.
szkolna miłość to roślina pokojowa - kiedy przesadzisz ją z doniczki do dorosłego życia, zagłuszą ją chwasty
Dodaj cytat
© 2007 - 2023 nakanapie.pl