Królestwo za mgłą

Michał Wójcik, Zofia Posmysz
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Królestwo za mgłą
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

– Czyli pani wyszła z tego Królestwa? – Mnie się udało. Tak, mnie to się udało. Żeby przeżyć, trzeba przestrzegać reguł obozowej gry. Nie można dać się uderzyć – bo nie przestaną bić. Trzeba wyglądać w miarę zdrowo – inaczej wezmą na rewir. I przede wszystkim należy wiedzieć, jak rozmawiać z oprawcami. Bo nawet kat ma słabości. A ofiara nie zawsze jest bezbronna. Trafiła do Auschwitz, mając niespełna dziewiętnaście lat. Ponad siedemdziesiąt lat po wojnie zdecydowała się po raz pierwszy opowiedzieć całą swoją historię. Zofia Posmysz mówi o tym, skąd czerpała wewnętrzną siłę, choć była świadkiem niewyobrażalnego. I jak to się stało, że ponownie zaufała życiu. Zofia Posmysz – więźniarka Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Przeżyła eksperymenty medyczne i marsz śmierci. Po wojnie była dziennikarką Polskiego Radia, autorką słuchowiska W Jezioranach. Swoje obozowe doświadczenie zamieniła w literaturę najwyższej próby. Jej szokującą Pasażerkę sfilmował Andrzej Munk. Michał Wójcik – dziennikarz i historyk, współautor książek Ptaki drapieżne. Historia Lucjana „Sępa” Wiśniewskiego oraz Made in Poland o żołnierzu Kedywu Stanisławie Likierniku. Już w marcu w serii proza.pl wznowienie poruszającej powieści Zofii Posmysz Wakacje nad Adriatykiem.
Data wydania: 2017-01-30
ISBN: 978-83-240-3727-8, 9788324037278
Wydawnictwo: Znak literanova
Stron: 320
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Michał Wójcik Michał Wójcik
Urodzony w 1969 roku w Polsce
Michał Wójcik to polski historyk, dziennikarz i redaktor, który za książkę pt. "Made in Poland", napisaną wspólnie z Emilem Maratem, otrzymał Nagrodę Historyczną Polityka 2015. Michał Wójcik studiował w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszaws...

Pozostałe książki:

44 - Antologia komiksu Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg - najgroźniejszej polskiej agentki Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci Snajper wchodzi pierwszy Królestwo za mgłą
Wszystkie książki Michał Wójcik

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Za siedmioma rzekami, za siedmioma górami...

29.03.2021

„…za siedmioma rzekami, za siedmioma górami było sobie Imperium Rycerzy Trupiej Czaszki. […] Było to potężne Królestwo, w którym panował przepotężny król. […] Do Królestwa nie można się było dostać na piechotę. Nic z tych rzeczy! Jedynie pociągiem. […] pociągi te pojawiały się o najdziwniejszych porach. Wjeżdżały majestatycznie w sam środek Króle... Recenzja książki Królestwo za mgłą

Poruszająca lektura

19.07.2020

Pamiętam jak ogromne wrażenie zrobił na mnie film "Pasażerka" gdzie jedną z głównych ról grała uwielbiana przeze mnie Aleksandra Śląska. To opowieść o życiu w obozie koncentracyjnym ukazana z perspektywy esesmanki Lizy. Takie podejście do tematu, w czasach gdy książka powstawała, było bardzo nowatorskie ale też dla wielu obrazoburcze (oddawać narr... Recenzja książki Królestwo za mgłą

@nika.mail@nika.mail × 4

Królestwo za mgłą

6.10.2020

Książka autorstwa Michała Wójcika ''Królestwo za mgłą'' w rozmowie z Zofią Posmysz zawiera 15 interesujących rozdziałów. To fantastycznie opowiedziana historia ujęta w przeprowadzonym wywiadzie, do którego autor przygotował się bardzo imponująco. Żadne z zadanych pytań przez Pana Michała Wójcika nie sprawiło trudności Pani Zofii, pomimo że sam t... Recenzja książki Królestwo za mgłą

@Anna30@Anna30 × 3

Gdyby nie forma wywiadu... - "Królestwo za mgłą" Zofia Posmysz i Michał Wójcik

26.08.2021

"Królestwo za mgłą" Zofia Posmysz i Michał Wójcik Gdy przekroczyła mury Auschwitz-Birkenau odebrano jej imię i nazwisko. Do tej pory była Zofią Posmysz, córką kolejarza. Teraz jest numerem 7566, liczbą wśród tysięcy innych. Więźniem. Trafiając do obozowego baraku, spędzając kolejne dni na katorżniczej pracy pośród wszy i szczurów, nie zdaje sobie... Recenzja książki Królestwo za mgłą

Moja opinia o książce

Opinie

@Czytanna
2022-02-22
5 /10
Przeczytane

Zofia Posmysz to wyjątkowa osoba. Bez wątpienia doświadczenia obozowe wpłynęły na jej życie. Czytając książkę miałam wrażenie, że Michał Wójcik momentami monopolizuje rozmowę i nieadekwatnie dobiera pytania. Czegoś mi z tej strony zabrakło. Czytałam już nieraz takie książki-wywiady m.in Dariusza Zaborka rozmowy z Alicja Gawlikowską-Świerczyńską i tutaj mój odbiór był zupełnie inny. Rozmowa była płynna, adekwatna, pojawiała się kontynuacja treści. Nie twierdzę, że książka jest zła. Nie neguję także warsztatu reporterskiego autora. Po prostu uważam, że w sposób przeciętny została poprowadzona. W książce znajduje się ponadto szereg informacji na temat kultury i twórczości autorki. Jeśli ktoś jeszcze jej nie znał, zachęcam do jej przeczytania. Można dowiedzieć się z „pierwszej ręki” o odczuciach autorki.

× 6 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
9 /10
Przeczytane Reportaże_i_ współczesny_świat Historia_1 E-book

Oczy.

Oczy to zwierciadło duszy. Z okładki książki "Królestwo za mgłą" uśmiechają się takie piękne i przenikliwe 93-letnie oczy, które widziały dużo, a pewnych rzeczy doświadczyły za dużo.

Zofia Posmysz - autorka "Pasażerki", twórczyni słuchowiska "W Jezioranach", korektorka tekstów, pisarka, radiowiec. Numer 7566.

Książka jest zapisem kilkunastu rozmów, które odbyła Pani Zofia z Michałem Wójcikiem. Główny temat to okres wojny i Oświęcim, w którym bohaterka spędziła 2,5 roku, zaś samą końcówkę wojny, w innym obozie na terenie Niemiec. Trzeba przyznać, że Michał Wójcik do tych spotkań przygotował się świetnie. Wyczuwa się, że dysponuje dużą wiedzą o faktach, nie przekracza granicy intymności doświadczeń. Subtelnie i bez cienia przesadnej ciekawości dopytuje o szczegóły. Jest dokładny, taktowny i nastawiony na słuchanie. Nagroda, jaką dostał w wywiadach, to otwarte serce Pani Zofii i kilka wspomnień, które nikomu wcześniej nie przekazała. Jestem mu, za taki sposób dialogowania, wdzięczny.

Same rozmowy można odbierać na kilku poziomach. Jest element faktograficzny, w którym Pani Zofia okazuje się kobietą o fenomenalnej pamięci. Z niesłychaną szczerością i bez cienia patosu, opowiada o swoich przeżyciach obozowych. To, co dostajemy, to subiektywny i pełen humanizmu opis jej oczami. Nikogo nie potępia, nie daje łatwych rad, nie epatuje koszmarem własnej obozowej codzienności. Nie dokonuje suchego odtworzenia faktów, unika archiwalno-dokumen...

| link |
@eR_
2019-12-19
8 /10
Przeczytane Współpraca

Zofia Posmysz to autorka "Pasażerki"-książki którą oparła na swoich przeżyciach w obozach. Nie jest to jednak autobiografia. Pani Zofia, jest także współtwórczynią jednego z najsłynniejszych seriali w Polsce, czyli "W Jezioranach". We współpracy ze znanym dziennikarzem Michałem Wójcikiem powstał wywiad-rzeka, wspomnienie lat spędzonych właśnie w obozach podczas II wojny światowej.

Książka podzielona jest na 15 spotkań, podczas których bohaterka snuje swoją opowieść. Poczynając od czasów najwcześniejszych, to znaczy swojego dzieciństwa, aż do wybuchu wojny. W bardzo młodym wieku została aresztowana za rozprowadzanie ulotek, co wiązało się z natychmiastowym zesłaniem do jednego z obozów zagłady. Wyjątkowym zbiegiem okoliczności zdołała przetrwać.

W swoich wspomnieniach skupia się na swojej walce o przetrwanie. Gdyby nie nadzieja i wiara, prawdopodobnie nie zdołała by przeżyć. Jako jedna z nielicznych więźniarek, które dzielą się się swoimi przeżyciami, odkrywa przed nami ludzki aspekt niektórych niemieckich strażników. Zwykli ludzie postawienie przed faktem dokonanym. Godzi to w moje wyobrażenie tych bestii, ale relacja świadka chyba więcej znaczy niż moje zdanie na ten temat.

Autorka po wojnie podjęła pracę w organach komunistycznej prasy, jednak nigdy nie wstąpiła do partii. Wtedy właśnie napisała najsłynniejszą swoją książkę"Pasażerkę", a na jej kanwie Munk nakręcił film, powstała sztuka teatralna, a całkiem niedawno nawet opera.

W swoich...

| link |
@ReginaCatta
2019-11-24
8 /10
Przeczytane Pożyczone Przeczytane w T. Półka M Półka J 1914 - 1953. Wspomnienia

Rocznik 1923. Fenomenalna kondycja.

Z pewnością Autorka nie powiedziała wszystkiego. Czasem zastrzegała, że nie chce o czymś mówić, czasem, choć rzadko, czegoś nie pamiętała. Ma do tego pełne prawo. To Jej wspomnienia z perspektywy wielu lat, a nie zeznania przed jakimkolwiek trybunałem. Można wychwycić, że były także sprawy, które z pamięci i świadomości wyparła. To też zrozumiałe, ten mechanizm bywa nieodzowny do zafunkcjonowania po traumie.

Nikt, kto tego nie przeżył, nie ma pojęcia, czym jest obóz koncentracyjny i nie jest w stanie sobie tego wyobrazić. Im młodsze pokolenie, tym trudniej. Jest oczywiste, że człowiek doprowadzony do ekstremum jest zdolny do zachowań ekstremalnych. I że potrzeby wyższego rzędu ujawniają się dopiero wówczas, gdy zaspokojone są te podstawowe, fizjologiczne i biologiczne. Pić, jeść, zdrowo, ciepło, bezpiecznie. Ale co innego wyobrażać sobie, co innego przeżyć. Żyjemy sobie w spokoju i dobrobycie, wolności i równości tyle, ile nigdy w historii. Mamy oczywiście szeroką wiedzę, o tym, co było. Chociaż… zdarza się, że na spotkaniach z Autorką jacyś młodzi zauważają ze zdziwieniem, że skoro więźniarki były głodne, to przecież trzeba było coś zjeść. A Ona spokojnie tłumaczy. No więc trzeba tłumaczyć. Trzeba o tym mówić, pisać i czytać. Pokoleniowe obowiązki. Bo chodzi o to, żeby nigdy już żadne "królestwo za mgłą" nie miało prawa zaistnieć.

| link |
@sarzynskikacper
2021-08-19
6 /10
Przeczytane
@MargaritaCzyta
2021-03-28
9 /10
Przeczytane 2021
@magdalenapietrucha8
2021-02-01
9 /10
Przeczytane
@Anna30
2020-10-06
10 /10
Przeczytane
@nika.mail
2020-07-19
8 /10
Przeczytane
@malinka.a
2019-12-30
7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2017 II wojna światowa Lekka/ życiowa (przeczytane)
@polokokta
2019-11-18
8 /10
Przeczytane
MO
2019-02-02
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Królestwo za mgłą. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl