Księga utraconych imion

Kristin Harmel
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów
Księga utraconych imion
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów

Opis

Najnowsza powieść Kristin Harmel szturmem zdobyła listę bestsellerów "New York Timesa".

„Od czasu „Słowika” aż do dziś nie zdarzyło mi się skończyć książki i nie móc mówić ze wzruszenia. Poruszająca i monumentalna.” Fiona Davis

Powieść zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami z okresu II wojny światowej.

Pewnego dnia Eva Traube Abrams, bibliotekarka z Florydy, układając książki na półkach zauważa w gazecie niezwykłe zdjęcie. Zamiera... zdjęcie przedstawia książkę, której nie widziała od 65 lat. To dzieło to "Księga utraconych imion".

Artykuł opowiada o szabrowaniu bibliotek przez nazistów w Europie podczas II wojny światowej – co Eva doskonale pamięta – oraz poszukiwaniach, mających na celu odnalezienie ludzi związanych z książką ze zdjęcia. Ów XVIII-wieczny tekst religijny, który ponoć zniknął z Francji w czasie wojny, to niezwykle ciekawy przypadek. Niespodziewanie odnaleziony – został umieszczony w głównej berlińskiej bibliotece. Zawiera pewien szyfr, lecz choć naukowcy łamią głowy, nie potrafią go złamać, ani nie wiedzą, skąd się wziął.

Odpowiedzi na ich pytania zna Eva – lecz czy wystarczy jej sił, aby wrócić do starych wspomnień i pomóc w odnalezieniu osób zaginionych podczas wojny?
Tytuł oryginalny: The Book of Lost Names
Data wydania: 2021-02-24
ISBN: 978-83-8139-645-5, 9788381396455
Wydawnictwo: Świat Książki
Stron: 400
dodana przez: chudini0505

Autor

Kristin Harmel Kristin Harmel
Urodzona 4 maja 1979 roku w USA (Newton, Massachusetts)
Kristin dorastała w Peabody, Massachusetts, Worthington, Ohio i w St. Petersburg, Floryda. Ukończyła dziennikarstwo (z podstawowym hiszpańskim) na University of Florida. Przez jakiś czas mieszkała w Paryżu, obecnie ze swoim mężem i synem mieszka w O...

Pozostałe książki:

Moje rzymskie wakacje Dom przy ulicy Amélie Żona winiarza Słodycz zapomnienia Jeszcze jeden dzień
Wszystkie książki Kristin Harmel

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ocalić od zapomnienia

WYBÓR REDAKCJI
13.01.2022

Okres II wojny światowej jest nieustającą inspiracją dla pisarzy, którzy w swoich książkach przywołują nie tylko mrok i okrucieństwo tamtych czasów ale także anonimowe bohaterstwo zwykłych ludzi, którzy w tej pożodze i ciemności, często narażając własne życie, pomagali innym skazanym przez okupantów na pewną śmierć. Obywatele żydowskiego pochodzen... Recenzja książki Księga utraconych imion

@nika.mail@nika.mail × 11

Moja opinia o książce

Opinie

@Nina
2021-03-30
7 /10
Przeczytane 2021 E-book

Kim byli fałszerze we Francji w czasie II wojny światowej? Czy byli to mężczyźni? Czy były to kobiety? Czy były to specjalnie wyszkolone osoby, czy może całkiem przypadkowe? Ile tysięcy niewinnych istnień zdołali ocalić dzięki talentowi w fałszowaniu dokumentów? Ile żydowskich rodzin, ile sierot udało im się uratować z niemieckiego pogromu? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, koniecznie przeczytajcie „Księgę utraconych imion”. To wprawdzie powieść fikcyjna, ale oparta na prawdziwych wydarzeniach i bazująca na realnych postaciach.

Eva, dzięki swoim umiejętnościom, ma szansę stworzyć lepsze życie, jakiekolwiek życie, żydowskim dzieciom, w większości sierotom. Jest jednym z najlepszych fałszerzy dokumentów. Dzięki niej przeżyło i rozpoczęło nowe życie wiele osób. Jej dokumenty są perfekcyjne, nie można ich odróżnić od oryginałów. Nic dziwnego, że w końcu Niemcy wpadają na jej trop. Eva też jest Żydówką, straciła ojca, dzień po dniu traci również matkę, która po aresztowaniu męża, traci ochotę do życia, obwiniając swoją córkę o ten stan rzeczy. A Eva, której wojna odebrała już tak wiele, chce tylko przyczynić się do tego, aby niczemu winne dzieci dostały szansę na życie. Teraz musi zadbać również o swoje bezpieczeństwo. Musi przeżyć, aby dzieci, których prawdziwe nazwiska zostały zaszyfrowane w osiemnastowiecznym tekście religijnym, nie zapomniały o swoich korzeniach, o tym, kim były przed zmianą tożsamości.

„Księga utraconych imion” do...

× 22 | Komentarze (2) | link |
@Malwi
2021-03-08
8 /10
Przeczytane

Książka obejmuje okres II wojny światowej. Tematyka trudna, bolesna, wstrząsająca.

Nazwiska osób pochodzenia żydowskiego umieszczane są na listach niemieckich w celu wywózki do obozów zagłady. Do Auschwitz trafił ojciec głównej bohaterki, ona wraz z matką dzięki przypadkowi, pozostaje w Paryżu. Wie że aby przeżyć musi o to zawalczyć. Matka zakochana w swoim mężu podejmuje nieracjonalne decyzje, to młoda dwudziestojednoletnia córka musi zadbać o ich los. Dzięki silnej determinacji i talentowi pomaga nie tylko sobie ale wielu ludziom, głównie dzieciom. W bibliotece kościelnej podrabia dokumenty.

Holokaust, ruch oporu, fałszerstwo dokumentów i szmuglowanie ludzi przez granice, to tematy wokół których kręci się akcja. To wszystko ukazane jest na tle pięknej miłości dwojga ludzi do siebie i książek.

× 5 | Komentarze (1) | link |
BA
2021-08-21
10 /10

Jeśli lubicie powieści obyczajowe, romanse z tłem wojennym to jak najbardziej Wam się spodoba! Zakochacie się w niej! Książka sama się czyta, z każdą strona pragnęłam więcej i więcej. Z chęcią sięgnę po inne dzieła autorki.

🤍Historia jest oparta na prawdziwych wydarzeniach co jeszcze bardziej sprawia, że podczas czytania miałam ciarki na całym ciele.

🤍Jest to historia młodej kobiety, która traci ojca, zostają wraz z mamą zdane tylko na siebie, a muszą jak najszybciej uciekać z Paryża, przed aresztowaniami społeczności żydowskiej. Udaje jej się to tylko dzięki jej wielkiemu talentowi, determinacji i odwadze. Wkrótce zostaje nadzieją dla wielu osieroconych dzieci, które podobnie jak ona muszą się ukrywać i uciekać z okupowanej Francji w której nie jest już bezpiecznie.
🤍W trakcie fabuły z czasów II wojny światowej, przeplatana jest także teraźniejszość historii dzięki, której możemy dowiedzieć się jak wielki wpływ miały wydarzenia z przeszłości na życie Evy.
Będziemy mogli obserwować jak z grzecznej, ułożonej dziewczyny Eva staje się silna, odważna kobietą z darem. Z darem, który może uratować wiele żyć.
Oczywiście nie możemy zapomnieć o tajemniczej książce, która jest dla Evy wszystkim. Czym i do czego owa książka służyła dowiecie się jedynie czytając książkę. 🤫😘


| link |
@emilka1984
2021-04-24
9 /10

Od razu na wstępie zaznaczę że to historia zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Eva Traube mieszka w Ameryce, pewnego dnia, układając książki na półce biblioteki w której pracuje, natyka się na książkę której nie miała w ręku od 65 lat. "Księga zaginionych imion" uruchamia całą lawinę wspomnień. Ukrywanie Żydów, przyjaciele którzy przy tym gineli, ataki nazistów i ta niezwykła księga, pisana szyfrem, którego nikt do tej pory nie odgadł.

Eva odnajduje autora, a przecież ona także pracowała przy tej księdze. Postanawia wyruszyć w drogę do Niemiec i spotkać się z nim. Szykując się do wyjazdu wracają wspomnienia z tamtego okresu, Francja która z dnia na dzień przestała być wolna. Utrata ojca, opieka nad matką, przystąpienie do tajnej organizacji, pomoc w ucieczce bezbronnych, żydowskich dzieci. No i Remi, przyjaciel, powiernik a z czasem największa miłość którą straciła, nigdy się już nie odnaleźli.

Książka którą nawet jak się odkłada to nie sposób o niej zapomnieć. Pokazuje że zawsze warto walczyć nawet o odrobinę dobra i nigdy się nie poddawać. Śmiało mogę ją porównać do "Słowika". Wspaniała historia po którą warto sięgnąć a zakończenie zaskakuje.

| link |
@asiazaleska
2021-05-27
8 /10
Przeczytane

'Księga utraconych imion" to kolejna powieść z II wojną światową w tle,którą na długo zapamiętam.
Z wrogiem można walczyć na wiele sposobów,w okopach,na frontach czy w ruchu oporu.
Eva Traube,młoda Żydówka musi razem z matką uciekać z okupowanego Paryża,schronienie znajdują w małej miejscowości,gdzie dziewczyna włącza się w pracę siatki fałszerzy dokumentów,a ma do tego niezwykły talent.Do jej zadań należy tworzenie nowych tożsamości dla żydowskich dzieci.Żeby świat o nich nie zapomniał,razem z księdzem,który współpracuje z siatką,tworzy tytułową księgę utraconych imion,za pomocą szyfru w starej księdze umieszcza prawdziwe dane dzieci,chcąc ocalić je dla pamięci chociaż w taki sposób.

Powieść wciąga od pierwszych stron,razem z bohaterką przeżywamy emocje związane z obawą o dekonspirację,strach o rodzinę i przyjaciół.Czekam na kolejne powieści Kristin Harmel.Gorąco polecam!!

| link |
@anna_strzelczak
2022-03-10
8 /10
Przeczytane
@ilonka.x
2022-03-01
7 /10
Przeczytane
@witwona
2022-02-06
5 /10
Przeczytane
@nika.mail
2022-01-13
7 /10
MA
2022-01-14
9 /10
Przeczytane
@monika_kaczmarczyk3
2021-08-18
9 /10
Przeczytane
@malgosia311
2021-08-13
5 /10
Przeczytane
AN
2021-07-19
10 /10
Przeczytane
@BagatElka
2021-05-19
5 /10
Przeczytane 📚 Posiadam 2021
DE
2021-05-10
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Książki przenoszą nas w inny czas i miejsce.”
#
“Nauczył ją miłości do literatury, a to jeden z największych darów, jakie rodzic może przekazać dziecku, ponieważ w ten sposób otwiera przed nim świat. ”
#
“Gdy człowiek kocha książki w ich obecności wszędzie czuje się jak w domu.”
#
“Niektóre rozdziały życia, tak samo jak przeczytaną książkę, kiedyś trzeba zamknąć.”
#
“...każdy, kto w książkach dostrzega magię, musi być dobrym człowiekiem. ”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl