Księga utraconych imion

Kristin Harmel
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Księga utraconych imion
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Najnowsza powieść Kristin Harmel szturmem zdobyła listę bestsellerów "New York Timesa".

„Od czasu „Słowika” aż do dziś nie zdarzyło mi się skończyć książki i nie móc mówić ze wzruszenia. Poruszająca i monumentalna.” Fiona Davis

Powieść zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami z okresu II wojny światowej.

Pewnego dnia Eva Traube Abrams, bibliotekarka z Florydy, układając książki na półkach zauważa w gazecie niezwykłe zdjęcie. Zamiera... zdjęcie przedstawia książkę, której nie widziała od 65 lat. To dzieło to "Księga utraconych imion".

Artykuł opowiada o szabrowaniu bibliotek przez nazistów w Europie podczas II wojny światowej – co Eva doskonale pamięta – oraz poszukiwaniach, mających na celu odnalezienie ludzi związanych z książką ze zdjęcia. Ów XVIII-wieczny tekst religijny, który ponoć zniknął z Francji w czasie wojny, to niezwykle ciekawy przypadek. Niespodziewanie odnaleziony – został umieszczony w głównej berlińskiej bibliotece. Zawiera pewien szyfr, lecz choć naukowcy łamią głowy, nie potrafią go złamać, ani nie wiedzą, skąd się wziął.

Odpowiedzi na ich pytania zna Eva – lecz czy wystarczy jej sił, aby wrócić do starych wspomnień i pomóc w odnalezieniu osób zaginionych podczas wojny?
Tytuł oryginalny: The Book of Lost Names
Data wydania: 2021-02-24
ISBN: 978-83-8139-645-5, 9788381396455
Wydawnictwo: Świat Książki
Stron: 400
dodana przez: chudini0505

Autor

Kristin Harmel Kristin Harmel
Urodzona 4 maja 1979 roku w USA (Newton, Massachusetts)
Kristin dorastała w Peabody, Massachusetts, Worthington, Ohio i w St. Petersburg, Floryda. Ukończyła dziennikarstwo (z podstawowym hiszpańskim) na University of Florida. Przez jakiś czas mieszkała w Paryżu, obecnie ze swoim mężem i synem mieszka w O...

Pozostałe książki:

Moje rzymskie wakacje Słodycz zapomnienia Plan na życie Dom przy ulicy Amélie Żona winiarza
Wszystkie książki Kristin Harmel

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Księga utraconych imion aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Nina
2021-03-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 2021 E-book

Kim byli fałszerze we Francji w czasie II wojny światowej? Czy byli to mężczyźni? Czy były to kobiety? Czy były to specjalnie wyszkolone osoby, czy może całkiem przypadkowe? Ile tysięcy niewinnych istnień zdołali ocalić dzięki talentowi w fałszowaniu dokumentów? Ile żydowskich rodzin, ile sierot udało im się uratować z niemieckiego pogromu? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, koniecznie przeczytajcie „Księgę utraconych imion”. To wprawdzie powieść fikcyjna, ale oparta na prawdziwych wydarzeniach i bazująca na realnych postaciach.

Eva, dzięki swoim umiejętnościom, ma szansę stworzyć lepsze życie, jakiekolwiek życie, żydowskim dzieciom, w większości sierotom. Jest jednym z najlepszych fałszerzy dokumentów. Dzięki niej przeżyło i rozpoczęło nowe życie wiele osób. Jej dokumenty są perfekcyjne, nie można ich odróżnić od oryginałów. Nic dziwnego, że w końcu Niemcy wpadają na jej trop. Eva też jest Żydówką, straciła ojca, dzień po dniu traci również matkę, która po aresztowaniu męża, traci ochotę do życia, obwiniając swoją córkę o ten stan rzeczy. A Eva, której wojna odebrała już tak wiele, chce tylko przyczynić się do tego, aby niczemu winne dzieci dostały szansę na życie. Teraz musi zadbać również o swoje bezpieczeństwo. Musi przeżyć, aby dzieci, których prawdziwe nazwiska zostały zaszyfrowane w osiemnastowiecznym tekście religijnym, nie zapomniały o swoich korzeniach, o tym, kim były przed zmianą tożsamości.

„Księga utraconych imion” do...

{}× 20 | Komentarze (2) | link |
@Malwi
2021-03-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Książka obejmuje okres II wojny światowej. Tematyka trudna, bolesna, wstrząsająca.

Nazwiska osób pochodzenia żydowskiego umieszczane są na listach niemieckich w celu wywózki do obozów zagłady. Do Auschwitz trafił ojciec głównej bohaterki, ona wraz z matką dzięki przypadkowi, pozostaje w Paryżu. Wie że aby przeżyć musi o to zawalczyć. Matka zakochana w swoim mężu podejmuje nieracjonalne decyzje, to młoda dwudziestojednoletnia córka musi zadbać o ich los. Dzięki silnej determinacji i talentowi pomaga nie tylko sobie ale wielu ludziom, głównie dzieciom. W bibliotece kościelnej podrabia dokumenty.

Holokaust, ruch oporu, fałszerstwo dokumentów i szmuglowanie ludzi przez granice, to tematy wokół których kręci się akcja. To wszystko ukazane jest na tle pięknej miłości dwojga ludzi do siebie i książek.

{}× 4 | Komentarze (1) | link |
@emilka1984
2021-04-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

Od razu na wstępie zaznaczę że to historia zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Eva Traube mieszka w Ameryce, pewnego dnia, układając książki na półce biblioteki w której pracuje, natyka się na książkę której nie miała w ręku od 65 lat. "Księga zaginionych imion" uruchamia całą lawinę wspomnień. Ukrywanie Żydów, przyjaciele którzy przy tym gineli, ataki nazistów i ta niezwykła księga, pisana szyfrem, którego nikt do tej pory nie odgadł.

Eva odnajduje autora, a przecież ona także pracowała przy tej księdze. Postanawia wyruszyć w drogę do Niemiec i spotkać się z nim. Szykując się do wyjazdu wracają wspomnienia z tamtego okresu, Francja która z dnia na dzień przestała być wolna. Utrata ojca, opieka nad matką, przystąpienie do tajnej organizacji, pomoc w ucieczce bezbronnych, żydowskich dzieci. No i Remi, przyjaciel, powiernik a z czasem największa miłość którą straciła, nigdy się już nie odnaleźli.

Książka którą nawet jak się odkłada to nie sposób o niej zapomnieć. Pokazuje że zawsze warto walczyć nawet o odrobinę dobra i nigdy się nie poddawać. Śmiało mogę ją porównać do "Słowika". Wspaniała historia po którą warto sięgnąć a zakończenie zaskakuje.

{} | link |
@haudek
2021-04-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 0Legimi 2021-Książki
@tea.books.lover
2021-04-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Justyna_K
2021-04-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Z wojną w tle Ebook/Legimi

Co czytać po książce “Księga utraconych imion”- Kristin Harmel

Listy z wyspy zwanej Niebem
Listy z wyspy zwanej Niebem Jessica Brockmole
{}8.3/10
Historia miłości, która łączy dwa kontynenty, dwie wojny świ...
Pumpkinheads
Pumpkinheads Rainbow Rowell
{}7.3/10
Deja and Josiah are seasonal best friends. Every autumn...
Ostatnie lato cz.1
Ostatnie lato cz.1 Catrin Collier
{}6/10
Prusy Wschodnie, sierpień 1939 roku. Rodzice Charlotte von D...
Twilight. Director's Notebook
Twilight. Director's Notebook Catherine Hardwicke
{}7/10
A personal, behind-the-scenes look at the making of the blo...
Paddington się krząta
Paddington się krząta Michael Bond
{}7/10
Miś Paddington krząta się w domu państwa Brown. Dzięki niem...

Cytaty z książki

“Książki przenoszą nas w inny czas i miejsce.”
{}
#
“Nauczył ją miłości do literatury, a to jeden z największych darów, jakie rodzic może przekazać dziecku, ponieważ w ten sposób otwiera przed nim świat. ”
{}
#
“Gdy człowiek kocha książki w ich obecności wszędzie czuje się jak w domu.”
{}
#
“Niektóre rozdziały życia, tak samo jak przeczytaną książkę, kiedyś trzeba zamknąć.”
{}
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe