Którędy na wolność ?

Marta Byczkowska-Nowak
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Którędy na wolność ?
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Powieść inspirowana prawdziwą historią Janiny Nowak, pierwszej kobiety, której udało się uciec z KL Auschwitz. Jej ucieczka była powodem utworzenia pierwszej kompanii karnej dla kobiet (tzw. Budy).

Powieściowa Janka jest każdą kobietą, która przeżyła piekło obozu i zdecydowała się o nim opowiedzieć, nie będąc jednocześnie żadną z nich. Jest postacią fikcyjną, której los został utkany na kanwie kilku kluczowych faktów z życia pierwowzoru, setek relacji byłych więźniów obozów koncentracyjnych, drobiazgowo oddanych realiów życia w obozie i wizji autorskiej na temat tego, jak mogła wyglądać historia ucieczki w stronę wolności. Wolności, która jest piękną ideą, przedmiotem rozważań filozofów i etyków i czymś tak realnym jak lodowaty nurt rzeki, w której czasem odważnie trzeba się zanurzyć.

Na miejscu Janki staje kolejna kobieta. Kolejny numer. Kolejna więźniarka bez imienia. Właśnie teraz, obserwując taśmę produkcyjną obozowej fotografii, zaczyna rozumieć, co tak naprawdę straciły wszystkie, zanurzając się w strasznej kadzi. Oprócz ubrań i wstydu, zgubiły swoje imiona, które rozpłynęły się w zawiesistej cieczy obozowego czyśćca. Utonęły z tysiącem innych imion, które były ważne w świecie po drugiej stronie drutów. (…) Janka wyobraża sobie, że teraz to druciane ogrodzenie, którego dziwne syczenie słyszała w nocy, wyszeptuje wszystkie imiona odebrane kobietom w przedsionku tego piekła. Ich brzmienie zlewa się w jeden monotonny dźwięk, który każdej nocy usypia je do wspólnego snu o białym chlebie, zupie i kubku czystej wody.

Data wydania: 2021-01-19
ISBN: 978-83-8169-371-4, 9788381693714
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Kategoria: Powieść polska
Stron: 328
dodana przez: chudini0505

Autor

Marta Byczkowska-Nowak
Urodzona w 1984 roku w Polsce
Marta Byczkowska-Nowak - absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego, pracowała jako dziennikarka telewizyjna, krytyk teatralny i PR-owiec. "Którędy na wolność?" jest jej debiutancką powieścią.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Marta Byczkowska-Nowak dorzuciłą ważną cegiełkę do pomnika ku pamięci ofiar II wojny światowe...

{} WYBÓR REDAKCJI
11.05.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Za każdym razem, kiedy czytam książki poruszające temat II wojny światowej i obozów koncentracyjnych czuję żal nieporównywalny z niczym innym. Z niedowierzaniem powtarzam sobie: to się wydarzyło naprawdę... I wciąż jedno pytanie pobrzmiewa w mojej głowie: dlaczego? Nie wiem, czy kiedykolwiek ktoś znajdzie na nie odpowiedź... Jedni chcieliby bardzo... {} Recenzja książki Którędy na wolność ?

Którędy na wolność? - Wspomnienia z piekła

7.02.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Wielkie ucieczki z Auschwitz zdarzały się bardzo rzadko. Wśród nich jedną z bardziej sławnych była spektakularna ucieczka Witolda Pileckiego, dzięki której alianci zostali poinformowani o wielkiej zbrodni w obozie. Kobiety nie uciekały prawie nigdy. Jednak były takie, którym się udało... Auschwitz droga do piekła Przez wszystkie lata funk... {} Recenzja książki Którędy na wolność ?

Ludzie ludziom zgotowali ten los

24.02.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Janina Nowak, była pierwszą kobietą, której udało uciec się z KL Auschwitz. Jej historia stała się inspiracją dla powieści Marty Byczkowskiej - Nowak. "Którędy na wolność?" przedstawia losy Janki, młodej dziewczyny, osadzonej w Auschwitz w 1942 roku. Powieść podzielona jest na trzy części. Pierwsza przeplatana wspomnieniami ze szczęśliwego dzieci... {} Recenzja książki Którędy na wolność ?

@karolina92@karolina92 {}× 1

Czym jest wolność?

11.02.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Literatura o tematyce obozowej nie należy do łatwych i przyjemnych. Nie sposób jej czytać bez emocji, bólu i przemyśleń. Dlatego jest ona bardzo ważna ponieważ uświadamia nam okrucieństwo czasów wojny i rzeczywistości, którą znamy tylko z historii. Pielęgnowanie pamięci o tamtych czasach jest niezmiernie ważne, a każda nowa publikacja pozwala u... {} Recenzja książki Którędy na wolność ?

@anettaros.74@anettaros.74 {}× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@etiudyliterackie
2021-02-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Auschwitz, miejsce w którym traciło się nadzieję, godność, sens życia i tożsamość.
Do tego właśnie miejsca trafiła Janka. Od początku nie było łatwo, ale udało jej się uciec. Była pierwszą kobieta, która tego dokonała. Z jednej strony można by pomyśleć o wielkim sukcesie, z drugiej nie zdawała sobie sprawy, że współwięźniarki poniosą konsekwencje jej czynów. Odzyskując wolność sprawiła, że w Auschwitz powstała pierwsza kampania karna dla kobiet (Budy). Dowiedziała się o tym, kiedy ponownie trafiła do obozu koncentracyjnego. Jej swoboda nie trwała zbyt długo, jeśli ukrywanie się i codzienny strach przed łapanką można nazwać swobodą.


Choć Janka jest postacią fikcyjną, to tak jak mówi sama autorka była wzorowana na historii Janiny Nowak oraz każdej kobiety, która przeżyła istne piekło w obozach zagłady. Dodatkowo w bieg zdarzeń zostały wplecione realne adresy, postaci, nazwy, którymi posługiwano się w tamtym czasie w języku niemieckim. To z pewnością dodaje całej historii większej powagi i estymy, ale również bardziej przeraża i uświadamia czytelnika, że te zdarzenia faktycznie miały miejsce i tak wyglądała rzeczywistość w Auschiwtz - Birkenau.


Janka pomimo tego, że ponownie znalazła się w tym koszmarnym miejscy postanowiła, że się nie podda, choć oczywiście przychodziły momenty zwątpienia i braku sił na jakiekolwiek działanie. Niesamowite były opisy wzajemnej pomocy kobiet (współwięźniarki podarowały J...

{} | link |
@StartYourDayWithBooks
2021-05-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@karolina92
2021-02-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@anettaros.74
2021-02-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@aniabruchal89
2021-02-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@natkabookishlife
2021-02-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Którędy na wolność ?. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl