Łaskawe

Łaskawe
4.83
Ocena 4.83 na 5 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Literacka sensacja i światopoglądowa prowokacja. Najgłośniejsza i najbardziej...
Literacka sensacja i światopoglądowa prowokacja. Najgłośniejsza i najbardziej kontrowersyjna książka ostatnich lat. Światowy megabestseller ? ponad milion sprzedanych egzemplarzy! Łaskawe to fikcyjne wspomnienia byłego oficera SS, Maximiliana Aue, doktora prawa konstytucyjnego, miłośnika muzyki, ...
Pełny opis
Data wydania:
ISBN: 9788308042458
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Napisz swoją opinię

Opinie

AN
@aniarojek 2014-01-06
Bardzo ciężka, ale warto przeczytać. Ja czytałam 'na kilka razy' bo po kilkuset stronach musiałam przeczytać coś lżejszego..ale warto było..zakończenie jest zaskakujące i daje do myślenia!
BE
@bezmirzanka 2010-04-20
Przeczytane (2008-11-12)
genialna. Zmienna jak sinusoida ! Mocna i odstręczająca! lekka i dosłownie ciężka !
@Imre
@Imre 2010-02-03
Przeczytane (2008-11-12)
Nużąca miejscami, niesmaczna, zepsuta, aczkolwiek wspaniała.
@noemi_li
@noemi_li 2011-11-11
Wkrótce i ja dołączę, zobaczymy...1000 stron przed nami!
@staszek89
@staszek89 2009-07-03
Przeczytane (2009-07-03)
Książka pod każdym względem genialna.
@marian_k
@marian_k 2011-06-25
Chcę przeczytać (2011-06-25)
To i ja się zmierzę...
Łaskawe

Literacka sensacja i światopoglądowa prowokacja. Najgłośniejsza i najbardziej kontrowersyjna książka ostatnich lat. Światowy megabestseller ? ponad milion sprzedanych egzemplarzy!
Łaskawe to fikcyjne wspomnienia byłego oficera SS, Maximiliana Aue, doktora prawa konstytucyjnego, miłośnika muzyki, literatury i filozofii, a jednocześnie nazistowskiego zbrodniarza, któremu po wojnie udało się uniknąć kary i znaleźć bezpieczny azyl za biurkiem dyrektora fabryki koronek na północy Francji. Szokujący autoportret nazisty-estety, który patrząc na pogromy ludności żydowskiej myśli o Platonie i bardziej niż Rosenberga czy Hansa Franka woli cytować Tertuliana.
Powieść Jonathana Littella ukazuje kulisy Zagłady i rolę, jaką w jej przygotowaniu odegrali technokraci i eksperci: prawnicy, ekonomiści i świetnie wykwalifikowana kadra administracyjna. To znakomicie udokumentowana powieść historyczna (większość spośród kilkuset postaci pojawiających się w książce to postaci historyczne), stawiająca pytanie o korzenie nazistowskiej zbrodni, a zarazem uniwersalna przypowieść o spotkaniu Człowieka ze Złem. Wielowątkowa, licząca ponad tysiąc stron epopeja zbudowana na wzór suity Johanna Sebastiana Bacha i nasycona pięknie aluzjami do greckiej tragedii o matkobójcy Orestesie oraz ścigających go Eryniach, które w finale dramatu przemieniają się w Boginie Łaskawe...
O autorze
Jonathan Littell ? amerykański pisarz urodzony w 1967 roku w Nowym Jorku. Łaskawe to jego ?pierwsze dzieło literackie?. Napisana w języku francuskim powieść została wyróżniona Nagrodą Goncourtów (autor jest pierwszym w historii Amerykaninem, który otrzymał to prestiżowe wyróżnienie!) oraz Grand Prix du Roman przyznawaną przez Akademię Francuską. Przekłady książki ukazały się już m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Brazylii, Niemczech oraz w Izraelu. W przygotowaniu jest tłumaczenie na język angielski.

Współtworzący tą stronę
puchar @SYSTEM @SYSTEM pierwsza opinia