Lato Pauli

Anna M. Gorgolewska
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Lato Pauli
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Koniec gimnazjum to dla szesnastoletniej Pauli początek nowego rozdziału w życiu. Żegnając się ze starą szkołą, musi niespodziewanie pożegnać stare przyjaźnie. Jednak samotność jej nie grozi – ma obok siebie rodzinę, sąsiada hodującego nietoperze i… uratowanego z bagna kundelka Błotka.
Wkrótce okaże się, że te wakacje będą dla dorastającej dziewczyny wyjątkowe. Paula po raz pierwszy dokona poważnych wyborów i po raz pierwszy się zakocha. Z kim będzie dzielić swoje smutki i radości? Kto okaże się jej bratnią duszą? Jedno jest pewne: w tak słoneczne lato wszystko się może zdarzyć!
Data wydania: 2020-12-17
ISBN: 978-83-8219-090-8, 9788382190908
Wydawnictwo: Novae Res
Stron: 288
dodana przez: NovaeRes

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy to jest przyjaźń, czy to udawanie?

27.01.2021

"Wakacje znów będą wakacje, na pewno mam rację, wakacje będą znów". Kto z nas w wieku szesnastu nie czekał na ostatni, szkolny dzwonek? Z pewnością nie główna bohaterka książki: Paula, która zostaje "uziemiona" na czas wakacji, choć plany zwiedzania ruin i wartowni, wraz z ojcem i bratem- studentem archeologii zapowiadały się bardzo obiecująco. Cz... Recenzja książki Lato Pauli

Lato Pauli

8.02.2021

Muszę przyznać, że skusiłam się na tę książkę, gdy tylko ją ujrzałam. Okładka jest bardzo piękna i przykuwa uwagę, jednak nie o okładce chcę tu pisać. Okładka z treścią ma niewiele wspólnego, można by spodziewać się przesłodzonej, romantycznej historii, a otrzymałam pięknie napisaną powieść dla młodych czytelników. Trochę zeszło mi na czytaniu, ch... Recenzja książki Lato Pauli

@elcia17@elcia17 × 6

Lato Pauli

22.01.2021

„ Nie ma tego złego, czyli… jak znaleźć wiernego psa i miłość.” Koniec gimnazjum to ciężki okres dla Pauli. W jej życiu prywatnym dużo się dzieje, a tegoroczne wakacje dziewczyna widzi jako te najgorsze, w całości spędzone w domu. To, co przez wiele lat uważała za trwałe, teraz się kruszy, a młoda bohaterka nie bardzo potrafi się z tym pogodzić. ... Recenzja książki Lato Pauli

@sija002@sija002 × 2

Czy coś złego jeszcze może się wydarzyć?

22.10.2021

Najbardziej naturalna i szczera powieść jaką ostatnio czytałam. Paula to nastolatka, która właśnie kończy gimnazjum. Od pierwszych kart książki zaczęłam się z nią utożsamiać, choć jestem ponad połowę starsza. Czasy letnich miłości, niewielkich konfliktów z rodzicami i prawdziwych dramatów po kłótniach z przyjaciółkami – oto cały świat nastolate... Recenzja książki Lato Pauli

Moja opinia o książce

Opinie

@elcia17
2021-02-08
8 /10
Przeczytane

Jest to moja pierwsza książka tej autorki. Bardzo ładnie napisana powieść nie tylko dla młodych czytelników.

× 5 | link |
@mamazonakobieta
2021-01-23
8 /10
Przeczytane

Paula właśnie kończy gimnazjum i ma przed sobą plany na cudowne wakacje. Jednak plany planami, a życie lubi płatać figle. Od nastolatki odwracają się przyjaciółki, zamiast wyjaśnić, co się stało i porozmawiać, wykluczają ją z paczki. Chłopak, w którym się podkochuje, wyjeżdża na aż na cały miesiąc nad morze. Na dodatek ona nigdzie nie wyjedzie, nawet rodzinny wyjazd został odwołany. Dziewczynka jest pewna, że szykują się najnudniejsze wakacje w życiu, samotne i smutne. Jednak wcale nie jest tak źle, jak myślała, a to za sprawą pewnej uroczej pięciolatki oraz tajemnicy sąsiada. Jakie okażą się wakacje Pauli? Czy pogodzi się z przyjaciółmi? Jaką tajemnice sąsiada odkryje?

Historia ciekawa i wciągająca. Momentami zabawna, momentami zaskakująca. Opowiada o 16-letniej dziewczynce, smutkach i radościach, jakie przeżywają osoby w tym wieku.

Bohaterka jest sympatyczna, realistyczną, dającą się lubić młodą dziewczyną. Nastolatki mogą się z nią utożsamiać, co zdecydowanie jest na plus.

Książka przeznaczona jest dla młodzieży i moim zdaniem będzie idealna dla dorastających dziewczynek, ale nie tylko. Polecam również dorosłym, którzy chcą przenieść się w czasy swojej młodości i przypomnieć sobie jak to było, kiedy dziś nic nieznaczące problemy wydawały się tymi największymi na świecie, kiedy najważniejsi byli znajomi, a w naszych sercach gościły pierwsze miłości.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - ...

× 1 | link |
@miki13
2020-12-30
10 /10

Do autorki wróciłam po kilku latach. Książkę czyta się bardzo dobrze. Problemy i rozterki nastolatków pokazane z dużą wrażliwością. Polecam także uwadze rodziców, może po lekturze łatwiej będzie im dogadać się z własnymi dziećmi.

× 1 | link |
KB
2021-02-15
8 /10

Na weekend miałam lekką romantyczną młodzieżówkę - "Lato Pauli". Jakież było moje zdziwienie, gdy oprócz wątku miłosnego dostałam naprawdę mądrą, pełną przemyśleń powieść dla nastolatków.
__
Powieść o dojrzałości wewnętrznej i dorastaniu, wyborach, radzeniu sobie z dorosłą rzeczywistością, która często jest niesprawiedliwa albo po prostu smutna. Nie jest to lukrowane miłosne czytadło, choć rozterki sercowe głównej bohaterki przewijają się przez całą książkę.
Podsumowując mamy tu pierwszą, romantyczną miłość, problemy współczesnych nastolatków takie jak nadszarpnięte zaufanie czy zawiść, relacje rodzinne (uwielbiam rozmowy Pauli i Jej brata 😁), małą tajemnicę sąsiedzką, głębokie przemyślenia, a nawet zetknięcie się ze śmiercią.
Nie obce będą też tematyka Lgbt oraz to jak powinno się traktować zwierzęta.
__
Paula zaczyna wakacje od kłótni i zakończenia przyjaźni z dwiema dziewczynami z gimnazjum. Do tego wyjazd rodzinny został odwołany z powodu stłuczki taty, Paula nie jest pewna co czuje do swojego kolegi Radka, a starszy sąsiad chyba potrzebuje jej pomocy. No i jeszcze Błotek - pies którego dziewczyna ratuje przed śmiercią. Oj skomplikowane to życie nastolatki. A skomplikuje się jeszcze bardziej za sprawą małej dziewczynki, zawiści i Facebooka.
__
Mamy tu sporo kontrastów, Pauli przydarzą się rzeczy miłe jak i okropne. Ta pozycja uświadamia czytelnikowi, że wkraczanie w dorosłość to nie taka prosta sprawa 😉
__
Lubię główną bohaterk...

| link |
@ewanowak
2021-12-21
8 /10
Przeczytane
@klaudiaannacebula
2021-10-22
8 /10
Przeczytane
@klaudia.nogajczyk
2021-01-27
7 /10
Przeczytane
@sija002
2021-01-22
4 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Jesteś centrum mojego świata. Słońcem, wokół którego krążę każdego dnia, i księżycem, w którego blasku grzeję się nocą. Powietrzem, którym oddycham, wiatrem we włosach i kroplami deszczu spływ...”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl