Lilla Weneda

Juliusz Słowacki ...
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów
Lilla Weneda
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów

Opis

Trwa śmiertelny bój między plemionami Wenedów a najeźdźcami - Lechitami. W ręce okrutnej władczyni Lechitów, Gwinony, dostaje się król Wenedów, Derwid, i jego magiczna harfa, która ma moc ocalenia skazanego na zagładę narodu. Córka Derwida, Lilla Weneda, staje z Gwinoną do przedziwnego pojedynku o życie ojca, którego musi ocalić trzy razy, aby uzyskać dla niego wolność. W tle tych dramatycznych wydarzeń siostra Lilli, natchniona wieszczka Roza Weneda, prorokuje rzeczy straszne i niezrozumiałe, a święty mnich stara się zmienić przeznaczenie, ale przybywa za późno...

Zapraszamy do lektury dramatu Juliusza Słowackiego, który wraz z Balladyną porusza tematykę legendarnych początków narodu polskiego.
Lilla Weneda
  • Do autora „Irydiona” - list II
  • Prolog
  • Akt I
  • Akt II
  • Akt III
  • Akt IV
  • Akt V
  • Ułamek z greckiej podróży - Grób Agamemnona

Krótkie opracowanie
  • Krótko o utworze
  • Krótkie streszczenie
  • Motywy

Pełne opracowanie
  • Biografia autora
  • Okoliczności powstania utworu
  • Wyjaśnienie tytułu utworu
  • Czas i miejsce akcji
  • Bohaterowie utworu
  • Plan wydarzeń
  • Streszczenie szczegółowe
  • Charakterystyka głównych bohaterów
  • Problematyka
  • Gatunek utworu
  • Budowa utworu
  • Grób Agamemnona - opracowanie i problematyka
  • Indeks komentarzy do tekstu
Data wydania: 2021
ISBN: 978-83-7517-983-5, 9788375179835
Wydawnictwo: GREG
Seria: Lektura z opracowaniem [GREG]
Stron: 196
dodana przez: AnotherOne
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Juliusz Słowacki Juliusz Słowacki
Urodzony 4 września 1809 roku w Polsce (Krzemieniec)
Juliusz Słowacki urodził się 4 września 1809r. w Krzemieńcu. Jego rodzice - Euzebiusz i Salomea - byli ludźmi za pan brat z literaturą. W domu Słowackich uwielbiało się twórczość klasycystów. Gdy Juliusz miał 8 lat, jego matka wyszła za mąż po raz dr...

Pozostałe książki:

Balladyna Kordian Lilla Weneda Beniowski Grób Agamemnona O Janku, co psom szył buty Godzina myśli Ksiądz Marek Anhelli Fantazy Horsztyński Diabli wiedzą co... Wiersze i opowiadania polskich pisarzy Lambro. Powstańca grecki. Powieść poetyczna w dwóch pieśniach Ojciec Zadżumionych Sen srebrny Salomei Balladyna. Kordian Dramaty Tom I i II Kobieto! Boski diable Król-Duch Samuel Zborowski Testament mój Balladyna / Lilla Weneda / Mazepa Dramaty Dziennik niektórych dni mego życia. Antologia zapisów diariuszowych Genezis z Ducha Kordian. Beniowski Kuferek pełen wierszy Liryki najpiękniejsze Najpiękniejsze wiersze O miłości. Listy pisarzy polskich od Adama Mickiewicza do Marka Hłaski Poezja polska od średniowiecza do współczesności. Antologia Złota księga wierszy polskich Bieniowski. Kordian. Anhelli Dzieła wybrane, tom 5. Dramaty. Ksiądz Marek, Sen srebrny Salomei, Książę Niezłomny, Fantazy Mazepa Mindowe Muzyka płynąca z wierszy Niezapomniane wiersze dla dzieci O ty, piękno konia Oda do wolności Ojciec zadżumionych; W Szwajcarji Powieści poetyckie Wiersze i poematy Wybór liryk i listów Żmija Album rysunkowe z podróży na Wschód Anhelli. Kordian Antologia Antologia dramatu polskiego. Od Jana Kochanowskiego do Zygmunta Krasińskiego Arab Bajki polskie Bajki w ilustracjach Jana Marcina Szancera Ballady polskie Beniowski. Poema Boże Narodzenie w poezji wybitnych poetów Był sobie król ... Dla zakochanych. Wiersze poetów polskich Do emigracji o potrzebie idei Duma o Wacławie Rzewuskim Dziennik z lat 1847-1849 Dzieła t.13. Listy do matki. Dzieła wybrane. Tom 1. Wiersze i poematy Dzieła wybrane. Tom 2. Dramaty . Część pierwsza Dzieła wybrane. Tom 3. Dramaty Dzieła zebrane. Tom XVII. Korespondencja Dzieła zebrane. Tom XVIII. Korespondencja Dzieła. Liryki i inne wiersze. Tom 1 Klasycy dzieciom Klasyka mistrzów. Juliusz Słowacki. Wybór poezji Kolęda Król-Duch. Rapsod I Krąg pism mistycznych Liryki Liryki Maria Stuart Marsz w przyszłość. Polska poezja rewolucyjna 1844-1944 Mnich Niech żywi nie tracą nadziei Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu Podróż na Wschód Poeci i morze. Antologia poezji o morzu Poematy Poeta i natchnienie Poezje Przed Pańską błyskawicą Szanfary Utwory wybrane. tom drugi Ułamki Warszawa Twoje miasto. Antologia. Wieszcze wieszczą. Najpiękniejsze wiersze dla dzieci Wieszcze wieszczą. Wiersze dla dzieci Zachwycenie i inne utwory Złota czaszka
Wszystkie książki Juliusz Słowacki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Lilla Weneda? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@viki_zm
2021-07-29
5 /10
Przeczytane Z biblioteki Książka papierowa 2021

Autor podzielił swój dramat na sześć części – prolog i pięć aktów. W czasie trwania akcji poznajemy dwa narody – dzielnych i opanowanych Wenedów, a także walecznych i bezlitosnych Lechitów, którzy próbują podbić pierwszą społeczność. Cała akcja obraca się wokół tych właśnie wydarzeń, dodatkowo bardzo ważnym elementem jest magiczna harfa.

W utworze, jak w większości Słowackiego, nie brakuje szekspirowskich nawiązań, ale mamy tutaj także odniesienia do mitologii słowiańskiej, czy nordyckiej, jak również osjanizmu.

Dramat z elementami baśniowości to nie tylko opowieść o historii Słowian, ale także komentarz autora do wydarzeń mu współczesnych – upadku powstania listopadowego.

Słowacki pisząc dramat, inspirował się wieloma rzeczami i stworzył bardzo oryginalny utwór, który porusza wiele ważnych spraw.

„Lilla Weneda” to lektura ciężka, choć krótka, głównie przez to, że pisana trudnym językiem. Książa nie należała do moich ulubionych i nie wciągnęła mnie w swoją historię, chociaż poruszała wiele ważnych tematów. Przeczytałam ją jako szkolną lekturę, ale gdybym nie musiała, nie sięgnęłabym po nią.

| link |
WE
@Weronika23
2023-08-29
9 /10
Przeczytane
@Proteus
2023-07-26
7 /10
Przeczytane -POSIADAM-
@witwona
2023-03-28
8 /10
Przeczytane
@enlili
2023-02-20
7 /10
Przeczytane
@jatymyoni
2021-09-12
8 /10
Przeczytane Poezja L. polska Lektury szkolne
@Remma
2021-09-12
7 /10
Przeczytane dramat klasyka
@gosia.swiderska97
@gosia.swiderska97
2020-07-06
10 /10
Przeczytane
@Catta
2019-11-24
6 /10
Przeczytane U M&J Przeczytane w ubiegłym wieku Nie-proza Z księgarni ubiegłego wieku
@allison
@allison
2016-05-07
8 /10
Przeczytane XIX wiek
@silverraven
2009-03-20
8 /10
Przeczytane
@frodo
2009-01-18
8 /10
Przeczytane
@mc00makerson
@mc00makerson
2008-08-01
5 /10
Przeczytane
SY
@sylwiuszka
2008-07-09
5 /10
Przeczytane
AL
@Alicja_W
2007-11-30
10 /10
Przeczytane Posiadane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy.
Dodaj cytat