Balladyna / Lilla Weneda / Mazepa

Juliusz Słowacki
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Książka Balladyna / Lilla Weneda / Mazepa
Książka Balladyna / Lilla Weneda / Mazepa
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

W książce zamieszczono trzy utwory Juliusza Słowackiego: "Balladyna", Lilla Weneda" oraz "Mazepa". "Balladyna": Wszystko w tym dramacie budzi skojarzenia z dramatem szekspirowskim : zaczarowany las, wróżka zakochana w wiejskim głupku, czy żądza władzy nazbyt łatwo sięgająca po zbrodnię, niepomna władzy sumienia. Można z tego czynić zarzut. Ale można też widzieć w tym twórcze wykorzystanie i przetworzenie najlepszych europejskich wzorców dramatycznych. Tak widziana "Balladyna" staje się ważnym ogniwem polskiego romantyzmu, z jego oryginalną wizją natury, człowieka i słowiańskiej mitologii.
Data wydania: 2003
ISBN: 978-83-89136-52-7, 9788389136527
Wydawnictwo: AKANT
Stron: 350

Autor

Urodzony 4 września 1809 roku w Polsce ( Krzemieniec )

Juliusz Słowacki urodził się 4 września 1809r. w Krzemieńcu. Jego rodzice - Euzebiusz i Salomea - byli ludźmi za pan brat z literaturą. W domu Słowackich uwielbiało się twórczość klasycystów. Gdy Juliusz miał 8 lat, jego matka wyszła za mąż po raz dr...

Książki Juliusz Słowacki

Wszystkie książki Juliusz Słowacki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Balladyna / Lilla Weneda / Mazepa aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
✍️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie
HE
@HenriettaCorleone 2010-08-23
Przeczytane (2010-08-23)
Wypowiem się na temat "Lilly Wenedy", nie znalazłam w katalogu tego dzieła osobno. Po pierwsze, muszę się pochwalić, że bardzo przyjemnie mi się czytało, bo dostałam niedawno w prezencie śliczny reprint z dziewiętnastego wieku i już samo otworzenie go było miłą sprawą dla mojego poczycia estetyki. Poza tym sama opowieść urokliwa, na takiej zasadzie, jak możemy to powiedzieć na temat baśni. Nie sądzę, że racjonalne byłoby wypowiadanie się krytycznie na temat bohaterów i zdarzeń w książce (a potencjalnie byłoby co krytykować, na przykład generalnie irytującą w literaturze romantycznej skłonność do egzaltacji i tworzenia bohaterów czystych jak łza bądź okrutników o kamiennych sercach), bo to po...
serce | link |
@Theodozy
@Theodozy 2010-01-10
Przeczytane (2007-08-07)
AL
@Alicja_W 2007-11-30
Przeczytane (2007-11-30)

Kategorie

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się