Kordian

Juliusz Słowacki
6.1 /10
Ocena 6.1 na 10 możliwych
Na podstawie 211 ocen kanapowiczów
Kordian
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.1 /10
Ocena 6.1 na 10 możliwych
Na podstawie 211 ocen kanapowiczów

Opis

Juliusz Słowacki (1809-1849), poeta i dramatopisarz okresu romantyzmu, epistolograf, twórca filozofii genezyjskiej, jeden z trójcy wieszczów, obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego. Zadebiutował w 1830 r. bajroniczną powieścią poetycką Hugo i jeszcze w tym samym roku sławę przyniosły mu powstałe pod wpływem powstania listopadowego wiersze: Hymn, Kulik, Oda do wolności. Od 1831 r. przebywał na emigracji: we Francji i Szwajcarii, podróżował po Bliskim Wschodzie; ostatecznie osiadł w Paryżu, gdzie zmarł. Pisał dramaty romantyczne, m.in. Kordian (1834), Balladyna (1839), Lilla Weneda (1840), Ksiądz Marek (1843), Sen srebrny Salomei (1844), poematy Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu (1836-39), Anhelli (1838), Beniowski (1841), Genezis z Ducha (1844-46) oraz liczne wiersze. "Kordian. Spisek koronacyjny" jest pierwszą częścią planowanej przez Słowackiego trylogii, której kolejne części nie są znane. Dramat ten był jednym z ważniejszych głosów w toczącej się żywo w latach trzydziestych XIX wieku dyskusji na temat przyczyn upadku powstania listopadowego. Poprzedzające właściwą akcję utworu Przygotowanie pokazuje, że niebagatelny wpływ na dzieje narodów miały czynniki nadprzyrodzone: czarownice skupione wokół kotła w noc przełomu stuleci przygotowują w nim tych, od których zależeć będą losy narodu polskiego, a pojawiający się zarówno w tej scenie, jak i powracający w akcji dramatu w różnych kształtach szatan dowodzi, że historia stała się jego domeną. Także główny bohater, Kordian, który myśli o Ojczyźnie i chce za nią walczyć, jest słaby, wypalony, sparaliżowany pesymizmem i nostalgią, a każde jego działanie krępuje wybujała wyobraźnia, sprawiająca, że i on staje się igraszką szatana...
Data wydania: 2006
ISBN: 978-83-7435-118-8, 9788374351188
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Serie: Lektury Wszech Czasów, Nasza Biblioteka, Wolne Lektury, Biblioteka Narodowa: Seria I, Lektura z opracowaniem [GREG], Biblioteka Lektur Szkolnych [PIW]
Stron: 104
Mamy 32 inne wydania tej książki

Autor

Juliusz Słowacki Juliusz Słowacki
Urodzony 4 września 1809 roku w Polsce (Krzemieniec)
Juliusz Słowacki urodził się 4 września 1809r. w Krzemieńcu. Jego rodzice - Euzebiusz i Salomea - byli ludźmi za pan brat z literaturą. W domu Słowackich uwielbiało się twórczość klasycystów. Gdy Juliusz miał 8 lat, jego matka wyszła za mąż po raz dr...

Pozostałe książki:

Balladyna Kordian Lilla Weneda Beniowski Grób Agamemnona O Janku, co psom szył buty Godzina myśli Ksiądz Marek Anhelli Fantazy Horsztyński Diabli wiedzą co... Wiersze i opowiadania polskich pisarzy Lambro. Powstańca grecki. Powieść poetyczna w dwóch pieśniach Ojciec Zadżumionych Sen srebrny Salomei Balladyna. Kordian Dramaty Tom I i II Kobieto! Boski diable Samuel Zborowski Testament mój Balladyna / Lilla Weneda / Mazepa Dramaty Dziennik niektórych dni mego życia. Antologia zapisów diariuszowych Genezis z Ducha Kordian. Beniowski Król-Duch Kuferek pełen wierszy Liryki najpiękniejsze Najpiękniejsze wiersze O miłości. Listy pisarzy polskich od Adama Mickiewicza do Marka Hłaski Poezja polska od średniowiecza do współczesności. Antologia Złota księga wierszy polskich Bieniowski. Kordian. Anhelli Dzieła wybrane, tom 5. Dramaty. Ksiądz Marek, Sen srebrny Salomei, Książę Niezłomny, Fantazy Mazepa Mindowe Muzyka płynąca z wierszy Niezapomniane wiersze dla dzieci O ty, piękno konia Oda do wolności Ojciec zadżumionych; W Szwajcarji Powieści poetyckie Wiersze i poematy Wybór liryk i listów Żmija Album rysunkowe z podróży na Wschód Anhelli. Kordian Antologia Antologia dramatu polskiego. Od Jana Kochanowskiego do Zygmunta Krasińskiego Arab Bajki polskie Bajki w ilustracjach Jana Marcina Szancera Ballady polskie Beniowski. Poema Boże Narodzenie w poezji wybitnych poetów Był sobie król ... Dla zakochanych. Wiersze poetów polskich Do emigracji o potrzebie idei Duma o Wacławie Rzewuskim Dziennik z lat 1847-1849 Dzieła t.13. Listy do matki. Dzieła wybrane. Tom 1. Wiersze i poematy Dzieła wybrane. Tom 2. Dramaty . Część pierwsza Dzieła wybrane. Tom 3. Dramaty Dzieła zebrane. Tom XVII. Korespondencja Dzieła zebrane. Tom XVIII. Korespondencja Klasycy dzieciom Klasyka mistrzów. Juliusz Słowacki. Wybór poezji Kolęda Król-Duch. Rapsod I Krąg pism mistycznych Liryki Liryki Maria Stuart Marsz w przyszłość. Polska poezja rewolucyjna 1844-1944 Mnich Niech żywi nie tracą nadziei Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu Podróż na Wschód Poeci i morze. Antologia poezji o morzu Poematy Poeta i natchnienie Poezje Przed Pańską błyskawicą Szanfary Utwory wybrane. tom drugi Ułamki Warszawa Twoje miasto. Antologia. Wieszcze wieszczą. Najpiękniejsze wiersze dla dzieci Wieszcze wieszczą. Wiersze dla dzieci Zachwycenie i inne utwory Złota czaszka
Wszystkie książki Juliusz Słowacki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Kordian aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Tanashiri
2019-11-13
10 /10
Przeczytane Polscy autorzy Mistrzowie literatury

Nie ma co się tak pastwić nad biednym Kordianem z dwóch najważniejszych powodów.
Po pierwsze jest to bohater stricte romantyczny, dlatego też może niekiedy denerwować jego postępowanie, rozterki jakie nim targają, nieszczęśliwa miłość do Laury oraz fakt, że nie może znaleźć swojego miejsca na tym łez padole.
Po drugie jest to dzieło naszego wielkiego wieszcza Juliusza Słowackiego, pisane w tajemnicy na obczyźnie, dokładniej w Genewie.

Kordian to trudny dramat, chyba nawet cięższy niż Dziady Adama Mickiewicza.
Czytający laik nie połapie się nawet o co w tym dokładnie chodzi bo nie jest to wprost napisane.
Postać Kordiana jest bardzo złożona i niejednoznaczna, najpierw chce zabić cara a potem się z tego wycofuje, przestraszony i wewnętrznie zgaszony.
Prawdopodobnie Słowacki chciał w ten sposób przekazać ludziom, że tylko poprzez bezwzględne poświęcenie możemy odzyskać niepodległość.
Poświęcenie i walka czyli winkelriedyzm, nurt który pojawia się w romantyzmie i opisuje nic innego jak poświęcenie się jednostki w imię jakiejś ważnej sprawy.

Niestety przesłanie Słowackiego niestety nie dotarło do Polaków, albo nie zrozumieli go oni, ponieważ Polska odzyskała niepodległość dopiero w 1918 roku zaś Kordian wydany został 84 lata wcześniej w Paryżu w roku 1834 i w dodatku początkowo anonimowo.

× 2 | link |
@viki_zm
2021-07-21
5 /10
Przeczytane Posiadam Książka papierowa 2021

Główny bohater krótkiego dramatu to tytułowy Kordian. Postać jest typowym bohaterem romantycznym — przeżywa ból istnienia, nieszczęśliwą miłość, a także próbuje popełnić samobójstwo. Charakterystyczne dla romantyzmu i występujące w tej książce są również podróże, które odbywa Kordian. Dają mu one wiele do myślenia i pokazują, że wszystko można kupić za pieniądze, a także ukazują stosunek papieża do Polaków. W pewnym momencie bohater postanawia, że będzie prawdziwym patriotą i pragnie walczyć o niepodległość kraju. Zostaje spiskowcem i chce dokonać zamachu na cara. W książce występują także postacie fantastyczne, diabeł i fragmenty ze szpitalem psychiatrycznym i ludźmi obłąkanymi.

Akcja dramatu nie została dokończona, nie wiadomo jak zakończą się losy głównego bohatera. Książka obfituje w liczne nawiązania, aluzje i symbole, bez których znajomości czyta się ją jeszcze ciężej.

Juliusz Słowacki w swoim dramacie podejmuje tematykę głównie narodowo-wyzwoleńczą i patriotyzmu, ale mówi także o nieszczęśliwej miłości, niesprawiedliwości na świecie, czy bólu istnienia.

Książkę przeczytałam jako lekturę szkolną. Jest napisana mało przystępnym dla nastolatków językiem i czyta się trudno.

× 1 | link |
@Goszka
@Goszka
2012-11-15
3 /10
Przeczytane

Najlepszy? Mickiewiczowi do pięt nie dorasta. Mnie "Kordian" wymęczył nieziemsko, prawdę mówiąc pod koniec miałam dość i trochę. Początek jeszcze może jakoś ujdzie, ale reszta woła o pomstę do nieba. Spodobało mi się jedynie to: "Jedną myśl wielką roznieć, niechaj pali żarem A stanę się tej myśli narzędziem, zegarem, Na twarzy ją pokażę, popchnę serca biciem, Rozdzwonię wyrazami i dokończę życiem."

× 1 | link |
@lucyneczka
@lucyneczka
2007-11-26
Przeczytane

Niezrozumiały romantyczny bełkot. Jedna z najgorszych książek, która wpadła w moje ręce. Od tej pory oałam antypatią do Słowackiego.

× 1 | link |
@Aiwlys
@Aiwlys
2011-01-26
5 /10
Przeczytane Na półce Lektury

Niesamowicie przypomina mi "Wertera" Goethego, co jest dużym minusem.

× 1 | link |
@milalettere
2021-05-21
9 /10
Przeczytane

Kordiana poznałam na początku tego roku. Obawiałam się kolejnej książki, która będzie patetycznym utworem, gdzie główny bohater jest podobny do wszystkich innych. Jednak tytułowy Kordian okazał się całkiem ciekawą postacią. Razem z moją przyjaciółką uznałyśmy, że także i sylwetka księcia Konstantego jest warta uwagi, bo to bohater, który wiele wniósł do całej historii. Sam fakt, że utwór powstał w celu udowodnienia Mickiewiczowi, że autor (Słowacki) potrafi pisać pięknie i z przekazem, jest niezwykle zadziwiający. Takie ciekawostki czynią literaturę jeszcze ciekawszą. 😊

| link |
@Salama
@Salama
2012-05-09
8 /10
Przeczytane

Dużo bardziej spodobał mi się "Kordian" od mickiewiczowych "Dziadów III". U Słowackiego wszelkie symbole, nawiązania, alegorie wplecione były w fabułę tak, że nie pozbawiały jej uroku, a dramat czytałam z ciekawością. U Mickiewicza natomiast męczyło mnie nagromadzanie wszystkiego, nagięcie fabuły dla potrzeb przekazu. Ten, owszem, jest ważny, ale czytelnika trzeba też zaciekawić. A przynajmniej odbiorcę takiego jak ja :)

| link |
@pa.strzalka
@pa.strzalka
2021-02-24
9 /10
Przeczytane

Mimo niechęci do tej książki przeczytałam ją. Szybko upłynął mi czas przy niej, lecz nie zachwyciła mnie aż tak. Liczyłam na coś więcej, ale jak wiadomo, jest to dzieło dawne. W każdym wieku będzie postrzegane inaczej, dlatego kiedyś dam mu kolejną szansę. Było na pewno bardziej zrozumiałe od Mickiewiczowskich Dziadów, za co Bogu dziękuję. Tak czy tak, polecam.

| link |
@eddy
@eddy
2010-04-05
5 /10
Lektury przeczytane

Oj, mowie zdecydowane 'nie' dla bohaterow romantycznych. I nie lubie kompozycji otwartej. Wole pełne zakonczenie. Duzy plus za scene w szpitalu psychiatrycznym. Podzielam zdanie Inqba, ze ksiazka jest "nie do zrozumienia na dzisiejsze czasy". Dla mnie, wspolczesnego czlowieka, ideały Kordiana sa troche śmieszne. NIe moza brac brzemienia wszystkich ludzi na siebie.

| link |
AG
@Castiel
2011-07-26
10 /10
Przeczytane Responsabilités scolaires... Sésame

Jedna z niewielu szkolnych lektur, które mnie wciągnęły. Tę przeczytałam jednym tchem, zakochałam się już od pierwszej kartki. Wartka akcja trzyma w napięciu do samego końca. Pełna mistycznych wizji i symboli, to fakt. Jednakże skłania do myślenia, głębszej analizy. Żałuję, że nie dane było Słowackiemu dokończyć trylogii...

| link |
@Bella17
@Bella17
2009-12-06
Przeczytane

Sama byłam w szoku bo mi spodobało!To pierwsza lektura romantyzmu która mnie zachwyciła, zwłaszcza parę scen, np. przedostatnia z carem i jego bratem albo w szpitalu. Warto przeczytać a poza tym zawsze lepszy Słowacki niż Mickiewicz;)

| link |
@julka_141
@julka_141
2008-12-22
Przeczytane

Hm... Słowackiego czyta się zdecydowanie ciężej niż Mickiewicza, dlatego, ze Słowacki to mistyk i takie wizje przedstawia w swoich utworach... należy je analizować dogłebnie a do tego trzeba już mieć wprawę...

| link |
@Wilczekczyta
2020-12-21
3 /10
Przeczytane Przeczytane 2020

Męczący mięczak, który uważa się za byle kogo i lata na chmurze jak na haju.
Największym plusem tej książki jest to, że jest krótka.

| link |
CH
@Chio
2007-12-25
8 /10
Przeczytane

a mnie się podabało o wiele bardziej niż np. III cz. Dziadów. Na początku trochę łzawe, ale potem pełne symboliki, trzeba pomyśleć, żeby zrozumieć.

| link |
@nicCiekawego
@nicCiekawego
2011-01-29
5 /10
Przeczytane

hmm jak Słowacki :) przecudny motyw z Lambra ksiązka - szprzeciw - odpowiedz na Dziady Mickiewicza motyw samobójstwa - wzorowany na Spitznagelu :)

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

- Nie myśl.
- Nie mogę...
- Możesz. Sposób niemyślenia przemyśl.
Jam się w miłość nieszczęsną całym sercem wsączył...
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl