Ludzie na walizkach

Szymon Hołownia
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 26 ocen kanapowiczów
Ludzie na walizkach
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 26 ocen kanapowiczów

Opis

Ludzie na walizkach to zbiór rozmów Szymona Hołowni z osobami, które choroba, nieszczęśliwy wypadek albo zły los doprowadziły na granicę życia i śmierci. Czy stamtąd widać więcej? Jaki sens ma cierpienie? Jak nie poddać się zwątpieniu? Co o życiu mogą nam powiedzieć ci, którzy na własnej skórze przekonali się, jak bardzo jest ono kruche? Wśród bohaterów książki znaleźli się nie tylko pacjenci i ludzie chorzy, ale również ich najbliżsi oraz lekarze - z ludzkim bólem zmagający się na co dzień w życiu zawodowym. O dramatycznych wyborach, z jakimi przyszło im się zmierzyć, rozmówcy Hołowni opowiadają jednak bez ckliwości, za to z ogromnym dystansem i mądrością. Z cierpiącymi trzeba rozmawiać językiem znanym tylko tym, którzy przeszli przez cierpienie. Wie pan, kiedy umarła moja córka, a moja żona leżała w szpitalu, miałem wokół siebie wielu pocieszaczy, tłumaczy, mędrców przekonanych, że skoro wpiszą cierpienie w jakiś łańcuch przyczyn i skutków, przestanie być ono groźne, że jeśli coś zrozumiem - przestanę czuć ból. To bzdury. Najwięcej zrobili dla mnie ci, którzy nic nie mówili, po prostu przyszli i siedzieli. To ja robiłem im herbatę, pytałem, czy czegoś im nie trzeba. Wbrew dzwoniącym do mnie wtedy psychologom, którzy proponowali, że wyprowadzą mnie z poczucia żałoby, cierpienie ma i musi mieć swoje miejsce w naszym życiu. fragment rozmowy z Kazimierzem Szałatą pt. Pamięta pan Hioba? Ludzie na walizkach to zbiór rozmów Szymona Hołowni z osobami, które choroba, nieszczęśliwy wypadek albo zły los doprowadziły na granicę życia i śmierci. Czy stamtąd widać więcej? Jaki sens ma cierpienie? Jak nie poddać się zwątpieniu? Co o życiu mogą nam powiedzieć ci, którzy na własnej skórze przekonali się, jak bardzo jest ono kruche? Wśród bohaterów książki znaleźli się nie tylko pacjenci i ludzie chorzy, ale również ich najbliżsi oraz lekarze - z ludzkim bólem zmagający się na co dzień w życiu zawodowym. O dramatycznych wyborach, z jakimi przyszło im się zmierzyć, rozmówcy Hołowni opowiadają jednak bez ckliwości, za to z ogromnym dystansem i mądrością. Z cierpiącymi trzeba rozmawiać językiem znanym tylko tym, którzy przeszli przez cierpienie. Wie pan, kiedy umarła moja córka, a moja żona leżała w szpitalu, miałem wokół siebie wielu pocieszaczy, tłumaczy, mędrców przekonanych, że skoro wpiszą cierpienie w jakiś łańcuch przyczyn i skutków, przestanie być ono groźne, że jeśli coś zrozumiem - przestanę czuć ból. To bzdury. Najwięcej zrobili dla mnie ci, którzy nic nie mówili, po prostu przyszli i siedzieli. To ja robiłem im herbatę, pytałem, czy czegoś im nie trzeba. Wbrew dzwoniącym do mnie wtedy psychologom, którzy proponowali, że wyprowadzą mnie z poczucia żałoby, cierpienie ma i musi mieć swoje miejsce w naszym życiu. fragment rozmowy z Kazimierzem Szałatą pt. Pamięta pan Hioba?
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-240-1047-9, 9788324010479
Wydawnictwo: Znak
Stron: 152

Autor

Szymon Hołownia Szymon Hołownia
Urodzony 3 września 1976 roku w Polsce (Białystok)
Szymon Franciszek Hołownia – polski dziennikarz, pisarz, publicysta, osobowość telewizyjna i działacz społeczno-polityczny. Kandydat na urząd prezydenta RP w pierwszych i drugich wyborach w 2020. Ukończył Społeczne Liceum Ogólnokształcące Społeczne...

Pozostałe książki:

Kościół dla średnio zaawansowanych Bóg. Życie i twórczość Bóg, kasa i rock'n'roll Monopol na zbawienie
Wszystkie książki Szymon Hołownia

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ból, cierpienie...

31.03.2013

Szymon Hołownia jest znanym prezenterem i publicystą. Jest uznawany przez niektórych ludzi za teologa przede wszystkim dzięki książkom, które i ja postanowiłam poznać. Lekturę jego twórczości zaczęłam od jednej z najtrudniejszej książek jego autorstwa. "Ludzie na walizkach" to bardzo mądra książka, ale przy tym bardzo smutna. To zbiór rozmów, któr... {} Recenzja książki Ludzie na walizkach

MO
@morelka11
{}× 1

skłania do przemyśleń

3.04.2011

Szymon Hołownia to jeden z moich ulubionych pisarzy. Z właściwą sobie lekkością pisze o sprawach trudnych. Ta książka sprawiła, że zrozumiałam, że nie ma takiego bólu, który był by nie do zniesienia i takiego cierpienia, w którym nie znaleźlibyśmy pocieszenia. W "Ludziach na walizkach" znajdujemy niesamowite historie ludzi, którzy doświadczyli trud... {} Recenzja książki Ludzie na walizkach

Moja opinia o książce

Opinie

JS
2008-10-22
Przeczytane

Choć Szymon Hołownia wielu kojarzy się jedynie z występami w TVN. Z pewnością jednak bycie gwiazdą polskiego show biznesu nie jest jego głównym powołaniem. W książce "Ludzie na walizkach" Hołownia udowadnia nie tylko swoją elokwencję i obycie (pokazując, że należy traktować go poważnie), on przede wszystkim udowadnia, że umie pytać i słuchać. I przyznawać się do własnych emocji. Tych zaś jego rozmówcy wyzwalają niesłychane pokłady. Ustąpił im miejsca - i słusznie."Ludzie..." to zbiór trudnych rozmów, z tymi którzy otarli się o śmierć, ból, cierpienie na wiele różnych sposobów. Są lekarze, rodzice, osoby poszkodowane w wypadkach, którzy mówiąc o cierpieniu dają nam siłę. To książka dla tych, którzy potrzebują wsparcia - potwierdzenia, że świat nie jest zły, a nawet jeśli "jest" to można być lepszym od niego. W życiu można być dobrym, można w dobro wierzyć, można je czynić.Każda rozmowa opatrzona jest krótkim, kilku zdaniowym wstępem, który pozwala nam poczuć się tak, jakbyśmy siedzieli w fotelu obok pana Szymona i jego rozmówcy. Jednak dopiero zaskakujące odpowiedzi na niełatwe pytania pokazują dlaczego warto przeczytać tę książkę. I to nie raz - wiele razy. Wracać powinno się do niej na każdym życiowym zakręcie. Wiedza, że gdzieś tam w świecie inni ludzie potrafią wygrać z cierpieniem pomaga, motywuje. Chce się czytać i walczyć o lepsze jutro.

{} | link |
@kawa_arabska
2010-11-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Książka ta, zgodnie z treścią noty od wydawcy, to zbiór wywiadów zamieszczonych po części w Rzeczpospolitej, a po części w Newsweek Polska. Z całego zbioru najbardziej spodobał mi się wywiad przeprowadzony przez Szymona Hołownię z dr Kazimierzem Szałatą pod tytułem Pamięta Pan Hioba. Tak na marginesie otrzymał on nagrodę Grand Press 2007 jako wywiad roku. Rozmowa ta to opowieść o Ani - córce Pana Kazimierza i zmaganiach całej rodziny z jej chorobą - rdzeniowym zanikiem mięśni. Bardzo mnie wzruszył. Drugim wywiadem, który również chciałabym jakoś wyróżnić był Czerwony, żółty, czarny czyli rozmowa z Ignacym Baumbergiem - anstezjologiem i koordynatorem ratownictwa medycznego. Wspomniane kolory w tytule wskazują, którą osobę ratować jako pierwszą w przypadku masowego wypadku, a której pomoc już w żaden sposób nie pomoże. Ciężko się czyta o takich ludzkich nieszczęściach, ale w każdym tym wywiadzie ciągle tli się nadzieja na lepsze jutro. Oprócz tych przeze mnie wymienionych pozostałe to: -Mam czekać na cud?, -Mądrość bólu, -Ludzie wierzą ja czekam, -Życie dłuższe niż tydzień, -Szczyt za mgłą, -Człowiek umiera dwa razy, -Do granic możliwości. Wszystkie te wywiady to małe perełki wrażliwości człowieka na ludzkie nieszczęście. Warto przeczytać.

{} | link |
@lepa
2011-01-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Zafascynowana osobą Szymona chłonęłam tę książkę jak gąbka. Autor jest jak tłumacz który przedstawia nam nauki, podejście i zdanie Kościoła na różne tematy "po polski", "po ludzku", tak że każdy rozumie jak to wszystko przełożyć konkretnie na nasze życie (czego brakuje często we współczesnym Kościele przez co wydaje sie niektórym nieco oderwany od rzeczywistości). "Ludzie na walizkach" to książka bardzo głęboka i wzruszająca. Ludzie z którymi toczą się rozmowy są dla mnie bardzo inteligentni, i nie chodzi mi o inteligencje mierzoną testami IQ tylko o EQ =inteligencje emocjonalną (Goleman sie kłania) bo nie wiem czy w ich sytuacji umiała bym tak mądrze podejść do problemów z jakimi sie borykają. Ulubiony fragment to "Pamięta Pan Hioba". Nagroda za wywiad roku przyznana w pełni zasłużenie. Po przeczytaniu na prawdę nie można być obojętnym bo książka daje do myślenia, zaskakując i wzruszając treścią.

{} | link |
@Natula
2010-10-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Nie przepadam za Szymonem Hołownią, książka trafiła się przypadkiem, z braku laku wziełam się za jej czytanie. Na szczeście pan Hołownia ogranicza się tylko do pytań bo "Ludzie na walizkach" to wywiady z lekarzami, pacjetami, osobami dla których medycyna niewiele może zrobić. To zbiór wzruszających historii. Czytając tą ksiażkę zdałam sobie sprawę jak niewiele znaczą problemy dnia codziennego, kiedy życie bije obuchem w łeb, wtedy dopiero trzeba umieć żyć i zazwyczaj wtedy ludzie mają najwiekszą wolę walki i najbardziej doceniają zwykłe czynności dnia codziennego. Warto przeczytać taką książkę, choćby dlatego żeby zdać sobie sprawę, że życie to nie tylko rachunki, kolejki, bzdurne kompleksy czy dylemat co zrobić dziś na obiad. Zatrzymajmy się na chwilę.

{} | link |
@BarbaraMaster
2020-10-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Niepełnosprawość, choroba

Gdy człowiek dowiaduje się że jest poważnie chory podstawą jest się nie poddawać walczyć o każdy następny dzień bo kto wie może pomimo tego że lekarze mówią, że został Ci tydzień życia może jednak się mylili i przeżyję jeszcze choć jeden dzień. Jesteś chory nie myśl o chorobie i o tym ile Ci życia pozostało, korzystaj z życia żyj tak jak wcześniej.Przecież i tak każdy z nas kiedyś umrze to nieuniknione.

{} | link |
@zingela
2013-08-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

I ja to kupiłam... Tytuł z kosmosu chyba bo nie wiem, jacy ludzie na jakich walizkach. Kilka fragmentów jednak... znalazło miejsce w mojej pamięci. Trwałe.

{} | link |
@madzia74
2011-09-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Wzruszająca, piękna i mądra książka. Nabrałam pokory i myślę, że jestem niesamowitą szczęściarą, że jestem zdrowa. Polecam - głęboka lektura.

{} | link |
@Exi
2009-07-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Polecam szczególnie opowiadanie "Szczyt za mgłą". Uważam, że najlepsze z całej książki.

{} | link |
@szarikow
2011-07-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Na półce domowej biblioteczki

Bardzo fajna książka, czasami wstrząsająca, a niekiedy wzruszająca. Polecam

{} | link |
@Artemizja
2012-01-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Niesamowite wywiady. Prawdziwe, szczere do bólu- czasami dosłownie.

{} | link |
@marctic
2008-11-24
Przeczytane

Opowieści wstrząsające i ...wzruszające

{} | link |
@Antoniowka
2021-01-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@beatazet
2021-01-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@MargaritaCzyta
2021-01-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
AG
2020-05-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Ludzie na walizkach. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl