Lustro Marii

Adam Węgłowski
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Lustro Marii
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Takiej Marii Skłodowskiej nie znaliście. Przyszła noblistka dorasta w czasach, gdy wielu naukowców wierzy jeszcze w hipnozę i spirytyzm. Ona sama też zostanie wystawiona na próbę.

Genialna dziewczyna chciałaby pokonać czas i zajrzeć w przeszłość, by spełnić swoje największe marzenie: znów zobaczyć matkę. To wplącze szesnastoletnią Marię w mroczną aferę związaną z tajemniczym wynalazcą badającym lustra... A wszystko to w pełnej kontrastów Warszawie z czasów "Lalki", gdzie widać obok siebie piękno i niesprawiedliwość, bogactwo i nędzę, carskie wojska i polskich patriotów, obłąkanych ezoteryków i zrewoltowanych studentów, bandytów i pięknoduchów.

Kiedy dorośnie, Skłodowska wprowadzi świat w nowoczesność. Kończąc gimnazjum, w 1883 roku, znalazłaby wspólny język z dzisiejszymi nastolatkami: zamknięta w sobie, nienawidząca szkolnego terroru, zmęczona oczekiwaniami rodziny, żyjąca pod ciągłą presją. Przecież jest genialna, więc zawsze powinna być najlepsza, pierwsza, wyjątkowa! Fotograficzna pamięć przydaje się w nauce, jednak szczęścia nie daje. Nie pomaga przezwyciężyć żałoby, zwalczyć kompleksy, znów wierzyć, szczerze kochać.

Genialne zdolności nie zapewnią Marii nawet studiów, ponieważ w tych czasach uniwersytety w Imperium Rosyjskim są przeznaczone tylko dla mężczyzn. Czasem Maria podłożyłaby pod ten świat bombę albo rozbiłaby go jak lustro...

Więcej
Data wydania: 2025-04-09
ISBN: 978-83-8329-778-1, 9788383297781
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Stron: 304
dodana przez: Vernau

Autor

Adam Węgłowski Adam Węgłowski Dziennikarz „Focus Historia”, w którym zajmuje się m.in. historycznymi śledztwami. Pisuje też do „Tygodnika Powszechnego”, „Śledczego”, „W podróży”, „Zwierciadła”. Ceni kryminały retro i gry planszowe z historycznymi smaczkami. Ma kłopoty z zapamięt...

Pozostałe książki:

Upierz Pruski mur Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie Bardzo polska historia wszystkiego Pruski lód Tropiciel skarbów Wieki bezwstydu. Seks i erotyka w starożytności Przypadek Ritterów Krew Habsburgów Labirynt Verne'a czyli drugie życie kapitana Nemo Lustro Marii Noc sztyletników Czarny kogut Egzotyczne cywilizacje. Poznać i zrozumieć człowieka Kruki w raju Pan Kazimierz, Pani Pułaska
Wszystkie książki Adam Węgłowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Niezwykle ciekawa i intrygująca.

WYBÓR REDAKCJI
21.04.2025

Recenzja z klubu recenzenta na potrzeby strony nakanapie.pl Nie sądziłam, że można tak ciekawie i świeżo opowiedzieć o Marii Skłodowskiej-Curie — bez białego fartucha, probówek i naukowych formuł, za to z emocjami, mrokiem i duszną atmosferą Warszawy końca XIX wieku. Lustro Marii Adama Węgłowskiego to powieść, która zaskakuje od pierwszych stron.... Recenzja książki Lustro Marii

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Malwi
2025-04-22
1 /10
Przeczytane

Z największym trudem dobrnęłam do końca książki „Lustro Marii” Adama Węgłowskiego — i szczerze mówiąc, nie wiem, po co. To była najgorsza książka, jaką przeczytałam od niepamiętnych czasów. Fabuła? Żadna. Nijaka, rozwleczona i absolutnie nic niewnosząca. Miałam wrażenie, że autor desperacko próbował zbudować coś intrygującego na bardzo wątłej podstawie, więc sięgnął po… Marię Skłodowską-Curie. Tak, Marię.

Nie potrafię zrozumieć, co skłoniło autora do wplątania tej wspaniałej noblistki w jakąś fikcyjną, ezoteryczną intrygę z lustrami i spirytystami w tle. Czy naprawdę nie można już napisać książki bez żerowania na nazwiskach wybitnych postaci? Mam wrażenie, że „Skłodowska” została tu użyta tylko po to, by przyciągnąć czytelników jak lep na muchy. Ale ja się nie dałam nabrać — przynajmniej nie do końca. I właśnie za to, za ten tani chwyt, za to karykaturalne wykorzystanie Marii, daję tej książce jedną gwiazdkę. I to wyłącznie z szacunku dla papieru, na którym ją wydrukowano.

Gdyby to była historia o jakiejś fikcyjnej Marii żyjącej w XIX wieku, może podeszłabym do tego z większą wyrozumiałością. Może nawet doceniłabym próbę oddania klimatu Warszawy czasów „Lalki” — pełnej kontrastów, dymu, idei i rozpaczy. Ale nie. Autor postanowił ubrać w tę historię postać, którą świat podziwia za geniusz i hart ducha, a nie za wątpliwe seanse spirytystyczne i egzaltowane pragnienie spotkania z matką w lustrze.

...

× 14 | link |
@ksiazkowymolik25
2025-04-21
10 /10

Cytaty z książki

Po­dobno szczę­śliwy jest ten czło­wiek, który ma wiel­kie aspi­ra­cje...
Lecz młoda Ma­ria Skło­dow­ska, naj­młod­sza córka Wła­dy­sława, po­tra­fiła od dzie­ciń­stwa wy­glą­dać na za­hip­no­ty­zo­waną i bez in­ter­wen­cji pana Do­nato. Jak? Wy­glą­dała na za­hip­no­ty­zo­waną nad książ­kami, które po­chła­niała tak na­mięt­nie i za­pa­mię­tale, że tra­ciła kon­takt z rze­czy­wi­sto­ścią.
Dodaj cytat
© 2007 - 2025 nakanapie.pl