Łyżeczka

Izabela Szylko
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Łyżeczka
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Czy kiedykolwiek myśleliście o tym, żeby zabić własną matkę? Majka też nie. Nigdy. A jednak to zrobiła. Nie musicie jej usprawiedliwiać. Nie starajcie się wybaczyć. Wystarczy, że spróbujecie ją zrozumieć. Scenariusz, będący adaptacją powieści znalazł się w finale Script Pro 2014, najważniejszego w Polsce konkursu dla scenarzystów.
Data wydania: 2014-10-06
ISBN: 978-83-7386-558-7, 9788373865587
Wydawnictwo: Nowy Świat
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 240
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Izabela Szylko Izabela Szylko Dziennikarka, reżyserka, scenarzystka, producentka i pisarka (w zależności od potrzeb). Pracowała m.in. w miesięczniku „Kino” i telewizyjnym Ekspresie Reporterów. Jej debiut literacki Madonna z hiacyntem został wyróżniony w konkursie na powieś...

Pozostałe książki:

Dama z blizną Poszukiwacze siódmej księgi Tajemnica siódmej księgi Szpilki za milion Madonna z hiacyntem Łyżeczka
Wszystkie książki Izabela Szylko

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Łyżeczka nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Siostra_Kopciuszka
2020-09-14
8 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 📘 Jedynki

'' Łyżeczka '', to nie jakaś górnolotna powieść, pełna kwiecistych frazesów. Nie jest to też zapis samych faktów. Jest to po prostu samo życie ubrane w proste słowa bez ubarwień. Myślę że jest to opowieść potrzebna, zresztą wystarczy poczytać komentarze (na LC), by utwierdzić się w tym przekonaniu. Nie jest to historia trzech pokoleń kobiet, jak przeczytałam gdzieś tam w opisach. To trzecie pokolenie najstarsze jest tylko kilka razy wspomniane, po to chyba by wyrobić sobie lepszy pogląd na to dlaczego ta matka postępowała właśnie tak, a nie inaczej.

Właściwie cała ''akcja'' toczy się między matką - Mieczysławą, a córką Mają. Rykoszetem obrywa też rodzina Mai, czyli mąż i czteroletni Piotruś. Mnie przeraziła nie matka, ale córka, dorosła kobieta która na wszystkie protesty męża, aby zrobiła coś z zaistniałą sytuacją, odpowiadała ''ale przecież to moja matka''. Tak jakby to jedno zdanie tłumaczyło wszystko, jakby to że jakaś kobieta jest matką, dawało jej wieczne, dozgonne i niepodważalne prawo do decydowania o życiu swego dziecka do śmierci.

Matki oczywiście potrafią osiągnąć to ''prawo'' na przeróżne sposoby, świadomie lub mniej świadomie, ale doskonale potrafią wpędzać w poczucie winy. Dlaczego uważam że to ważna książka? Ponieważ o takich sprawach niemal się nie mówi. Media są pełne przypadków fizycznego znęcania się wyrodnych matek nad małymi dziećmi. A co ze znęcaniem się psychicznym nad dorosłymi dziećmi?

Tak, to są dorośli ludzie, dorosłe...

× 9 | link |
@Malwi
2021-08-18
8 /10
Przeczytane

Książka budząca emocje i to jakie !!!

Nie wielkich rozmiarów, niewinnie wyglądająca, ale z ogromnym przekazem. Porusza temat toksycznej miłości matki do córki. Kobieta wręcz osacza swoją " ofiarę ", na każdym kroku kontroluje i strofuje. Złość jest tym większa że dotyka najbliższych osób. Matka która, niczym pająk, oplotła swoją ofiarę siatką manipulacji i szantażu emocjonalnego.

Świetnie wykreowane postaci i dialogi. Większość powieści wiarygodna, niczym wycięta z życia nie jednej rodziny polskiej.

Największe zastrzeżenia mam do zakończenia. Przejaskrawione i nieprzekonujące. Makabreska z piekła rodem. Z drugiej strony trudno powiedzieć do czego może doprowadzić permanentny mobbing serwowany przez swoją rodzicielkę latami.

Książka zdecydowanie godna polecenia zarówno w wersji pisanej jak i audiobooka.

× 7 | link |
EK
@EwaK.
2022-05-30
8 /10
Przeczytane

Bardzo osobista dla mnie powieść. Znalazłam w „Łyżeczce” strzępki (na szczęście tylko strzępki) relacji z moją mamą i całkiem sporo odniesień do relacji moja mama - babcia.
I zadrżała mi dusza, jaką mamą dla moich córek jestem ja. Wszyscy chcemy dobrze dla naszych dzieci, tylko na ile to chciejstwo jest irracjonalne i wyrządzające krzywdę, na ile służy dzieciom, a na ile nam samym. Bo same dobre intencje to za mało.
Pozycja obowiązkowa dla wszystkich rodziców cierpiących na syndrom opuszczonego gniazda, ku przestrodze. O toksycznej miłości matki do dorosłego dziecka i nierównej walce, do której musi stanąć ta córka i cała jej rodzina.

Książka zaczyna się dramatycznym wyznaniem: zabiłam moją matkę. Nie jest to jednak kryminał, ani historia z której wieje grozą, lecz nowy gatunek w mojej klasyfikacji - powieść ZGROZY.
Nie spodziewałam się, że zwykła obyczajówka polskiej autorki wywoła u mnie takie emocje. Opisana historia tak bardzo zapadła mi w duszę i tak bardzo mnie wciągnęła, że nie miałam ochoty analizować tła, klimatu, epizodów, bohaterów, czepiać się, że postać matki przerysowana. Powieść traktuję jako niepodzielną całość, znakomitą i poruszającą.

Powydziwiam tylko przy jakości nagrania, bo słuchałam audiobooka. Jeśli w roli lektorów zatrudnia się tak znakomitą aktorkę jak Grażyna Barszczewska, bardzo dobrą Małgorzatę Buczkowską, to obsadzenie w roli męskiej aktora, który czyta jak ReadSpeaker, czy inny syntezator mowy, po prostu zgrzyt...

× 2 | Komentarze (1) | link |
@beata.karbownik
2022-07-15
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Łyżeczka. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl