Mała

Edward Carey
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Mała
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Książka Roku "The Times".

Olśniewająca, pełna cierpkiej ironii i oryginalna powieść o ambitnej sierocie, która w dziwnych, niespokojnych czasach przeistacza się w legendarną Madame Tussaud.

W roku 1761, w niewielkiej alzackiej wiosce na świat przychodzi dziewczynka o ogromnym sercu. Po śmierci rodziców mała Marie trafia do terminu u chudego jak szczapa, ekscentrycznego rzeźbiarza znanego jako doktor Curtius.
Curtuis - geniusz wosku oraz anatomii - zabiera ją ze sobą na gwarne ulice Paryża, w owo "szaleńcze pomieszanie budynków i ludzi", gdzie znajdują kwaterę u apodyktycznej wdowy Picot i jej cichego, bladego syna. Przerabiają opuszczony Małpi Dom w wystawę figur woskowych, która wkrótce staje się prawdziwą sensacją. Marie, o której talencie artystycznym robi się coraz głośniej, wezwana zostaje do pałacu w Wersalu. Tam ulega czarowi księżniczki, spotyka króla i ma okazję zobaczyć władczą Marię Antoninę w połogu. Mała Marie urzeka ciekawością świata, niewinnością i mądrością, ale przede wszystkim niezłomnością. Zakochuje się, naraża życie, by ratować innych, i bierze los we własne ręce. Woskowy interes rozkwita - Gabinet Doktora Curtiusa wystawia figury wybitnych postaci, od Jean-Jacques’a Rousseau po Benjamina Franklina, ale też daje schronienie podejrzanym typom.
Tymczasem w Paryżu, poza murami pałacu, zaczyna wrzeć, a rozwścieczony motłoch żąda głów… A tych w gabinecie figur woskowych jest całe mnóstwo.

"Mała" to współczesne arcydzieło: błyskotliwa opowieść o niewinnych i łotrach, filozofach oraz więźniach, królach i sługach, o żywych i martwych, ale przede wszystkim o nieulękłym dziewczęciu, które uwieczniło ich wszystkich w dość szczególny sposób.

Powieść nominowana do wielu nagród literackich, m.in. Walter Scott Prize for Historical Fiction i Rathbones Folio Prize.
Tytuł oryginalny: Little
Data wydania: 2020-09-01
ISBN: 978-83-8169-331-8, 9788381693318
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 528
dodana przez: Evita

Autor

Edward Carey Edward Carey
Urodzony w 1950 roku w Wielkiej Brytanii (North Walsham)
Edward Carey urodził się w Wielkiej Brytanii, w Norfolk, podczas kwietniowej burzy. Podobnie jak jego dziadek i ojciec, oficerowie Królewskiej Marynarki Wojennej, uczył się w Pangbourne Nautical College. Tam zainteresował się teatrem i po ukończeniu...

Pozostałe książki:

Mała Dom z obserwatorium
Wszystkie książki Edward Carey

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wielka dusza w małym ciele

13.05.2021

Co mnie skłoniło do sięgnięcia po tą książkę? Magnesem samym w sobie stała się... opinia, a raczej polecenie Olgi Tokarczuk. I chyba to wystarczyło... Oto losy Anne Marie Grosholtz, która była żoną Francoisa Josepha Tussaunda. Mówiąc krótko, jest to magiczna powieść o założycielce, niebywale silnej psychicznie pani Tussaund, tej od figur woskowych... Recenzja książki Mała

"Mała" Edwarda Careya, czyli co to jest za książka!

9.10.2020

"Schowałam się w sobie. Wymyśliłam system znikania polegający na tym, iż wycofywałam się tak daleko wgłąb siebie, że choć z pozoru wyglądałam na tę samą istotę, co zawsze, to w rzeczywistości byłam zupełnie inna. Spychałam wszelkie myśli i uczucia w skryte zakątki ducha, gdzie były bezpieczne. Na zewnątrz przemieniałam się w coś w rodzaju automatu... Recenzja książki Mała

@Orestea@Orestea × 6

Nie taka Mała

30.09.2020

Marie nie miała sielskiego dzieciństwa, najpierw zmarł jej ojciec, potem w tragicznych okolicznościach, matka. Sierotę przyjął pod swoje skrzydła doktor Curtius, u którego pracowała mama dziewczynki. Od tamtej pory Marie zajmowała się domowymi obowiązkami i jednocześnie pomagała w pracy swojemu opiekunowi, który z wosku odtwarzał ludzkie narządy. ... Recenzja książki Mała

@czytaniezprzyjemnoscia@czytaniezprzyjemnoscia × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@daka_portal
2021-02-28
9 /10
Przeczytane

Najlepsza proza, z jaką zetknęłam się od dłuższego czasu. Powieść inna od wszystkich, mięsista, pełna zapachów i dźwięków z osiemnastego stulecia. Z trudem wracałam do codzienności, nie mogłam, nie chciałam się od niej odrywać. Oczywiście to fikcja, ale jak napisana! Madame Tussaud na zawsze już będzie dla mnie Małą. Edward Carey pisał te książkę ponoć piętnaście lat, nie wiem ile czasu ja tłumaczono, ale świetna to robota. Nie znalazłam tylko nazwiska tłumacza, a szkoda.

× 9 | link |
PO
@POZIOMKA
2022-09-25
8 /10
Przeczytane
@po.czytanaa
@po.czytanaa
2021-11-01
10 /10
Przeczytane
@alinaz5
2021-06-05
8 /10
Przeczytane
@BagatElka
2021-07-08
8 /10
Przeczytane 📚 Posiadam 2021
@aga.kusi_poczta.fm
2021-05-13
10 /10
Przeczytane
@Orestea
2020-10-09
10 /10
Przeczytane
@czytaniezprzyjemnoscia
@czytaniezprzyjemnoscia
2020-09-30
8 /10
Przeczytane
@Evita
2021-07-02
8 /10
Przeczytane 2021 Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Mała. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl