Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka

Anita Werner, Michał Kołodziejczyk
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Można nie kochać futbolu, ale warto wiedzieć, jak wpływa na ludzi. Można nie być kibicem, ale warto zobaczyć, jak kibicowanie daje ludziom głos. Czasem to głos rozpaczy, bólu, złości, a czasem politycznej przynależności, akceptacji albo zwykłego szczęścia.

Przez wiele miesięcy w sześciu różnych krajach na własnej skórze sprawdzaliśmy, jak to działa: jak piłka nożna wpływa na miejsca i ludzi od lat żyjących w konflikcie, jak te konflikty widać w drużynach i na trybunach.
Dotarliśmy tam, gdzie normalnie trudno jest dotrzeć, pytaliśmy o to, o czym często normalnie się nie mówi. Rozmawialiśmy z czołowymi piłkarzami, wpływowymi politykami, z chodzącymi legendami, których nazwiska to marka.

To nie jest książka tylko dla kibiców piłkarskich, ale dla wszystkich, którzy potrafią łączyć kropki. Piłka nożna tłumaczy świat. To nie banał, tak naprawdę jest.


Data wydania: 2020-10-14
ISBN: 978-83-8210-044-0, 9788382100440
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Kategorie: Sport, Polityka, Reportaż
Stron: 352
dodana przez: Mackowy

Autor

Anita Werner Anita Werner
Urodzona 28 marca 1978 roku w Polsce (Łódź)
Anita Werner – polska dziennikarka telewizyjna, związana ze stacjami grupy TVN, wcześniej aktorka.

Pozostałe książki:

Dama pik Dwa ognie. Wywiady Nieoficjalnie Bajkowo. Dziennikarze Dzieciom
Wszystkie książki Anita Werner

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Rzecz o piłce nożnej, ale czy tylko?

20.04.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Piłka nożna. Rozpala tysiące, ba! miliony fanów na całym świecie. Można powiedzieć, że świat zwariował na punkcie tego sportu. Choć są osoby, które powiedzą: dwudziestu dwóch piłkarzy biega za jedną piłką - debilizm. A do tego jeszcze czasem nie padają bramki. Gdzież tu emocje? Gdzież jakikolwiek sens? A gdy jeszcze do tego miesza się polityka to ... {} Recenzja książki Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka

Moja opinia o książce

Opinie

@Mackowy
2021-01-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Reportaże

Ciekawy reportaż z miejsc, gdzie piłka nożna jest albo przekleństwem, albo błogosławieństwem. Anita Werner i Michał Kołodziejczyk zabierają nas w podróż po niemal całej Europie - zaglądamy do Bilbao, gdzie miejscowy Athletic Club jest wizytówką Kraju Basków, odwiedzamy Irlandię gdzie boiska piłkarskie są kolejną areną walk katolików z protestantami, czy Jerozolimę, gdzie swoją siedzibę ma najbardziej rasistowski klub piłkarski świata czyli Beitar, odwiedzamy piłkarza Ariela Borysiuka którego dobre pieniądze skusiły na grę dla Sheriffa Tiraspol, mistrza Mołdawii, który... nie gra w Mołdawii.

Jeśli nie jesteście fanami piłki nożnej nie obawiajcie się, autorzy zadbali o to, żeby opisane przez nich historie były czytelne i zrozumiałe dla wszystkich, bo jak mówi sam tytuł mecz to tylko pretekst, do opowiedzenia kilku niezwykłych historii, ludzi, miejsc, czy całych narodów.

I paradoksalnie ta czytelność i wyjście do czytelnika niezainteresowanego piłką nożną dla mnie jest największą wadą książki, bo wiele z tych opowieści znam, ale gdybym nie znał, to słuchałbym (audiobooka czyta Anita Werner) z rozdziawioną paszczą i szczerze zdziwię się, czy wręcz będę oburzony, jeśli "Mecz to pretekst" nie zgarnie żadnej książkowej nagrody.

{}× 23 | Komentarze (1) | link |
@Sylwia_K
2020-12-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Zdecydowanie jedna z najciekawszych książek, jakie udało mi się przeczytać w tym roku. Gdyby nie to, że przypadkiem natknęłam się na wywiad z Anitą Werner i Michałem Kołodziejczykiem, którzy akurat promowali swoje wspólne dzieło, pewnie nigdy nie sięgnęłabym po tę pozycję, bo uznałabym, że nie jest dla mnie, piłka nożna znajduje się bowiem raczej na szarym końcu listy moich zainteresowań. Bardzo spodobało mi się, to, co mówili o swojej książce, ale spodobali mi się też oni sami. Cóż, mam tak, że chętniej sięgam po książki ludzi, których “lubię” a z tą parą naprawdę chętnie bym się zakumplowała. Wydaje mi się, że tworzą rewelacyjny duet zarówno w życiu prywatnym (na tyle, na ile można to ocenić z mediów) jak i zawodowym, bo idealnie się uzupełniają - to, że pochodzą z różnych dziennikarskich światów, pozwala im stworzyć nową jakość, a nam, czytelnikom, daje szerszą perspektywę. Autorów świetnie się słucha, a ich książkę świetnie się czyta. Tak, jak głosi tytuł, mecze i piłka nożna to jedynie pretekst do pokazania skomplikowanej rzeczywistości krajów podzielonych konfliktami i tych, w których rany po dawnych konfliktach jeszcze się nie zabliźniły. W bardzo przystępnej formie zostaje nam przedstawione to, jak podziały etniczne i narodowościowe mają odzwierciedlenie w tym, co widzimy na boisku, ale też jak dzięki piłce nożnej te podziały można niwelować.
Bardzo ciekawe spojrzenie na temat i ogrom informacji. Najbardziej zainteresowała mnie część dotycząca krajów ba...

{}× 3 | link |
ZA
2020-11-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10

Ta książka to nowe spojrzenie na futbol. Autorzy starają się ukazać fenomen futbolu nie przez pryzmat gry, ale także przez wpływ polityki na ten sport. Znajdziemy tutaj opis 6 krajów oraz spojrzenie jego mieszkańców na futbol. Czytelnik będzie mógł zrozumieć, iż w tym sporcie nie chodzi jedynie o samą grę, ale przede wszystkim o sposób, w jaki ludzie na nią reagują. W części z tych miejsc jest to przyczyna do wojen na tle rasowym, w innych sposób na przetrwanie ciężkich wojennych czasów, w jeszcze innym narzędzie w rękach polityków. To, co łączy wszystkie te miejsca to emocje, jakie związane są z tym sportem. Nie jest on obojętny praktycznie nikomu i w niektórych przypadkach stanowić może broń masowego rażenia.

Bardzo przystępny sposób przedstawienia opisywanych drużyn sportowych nawet dla laików. Intrygujące połączenie tego, co dzieje się w futbolu z uwzględnieniem sytuacji politycznej. Okazuje się, że nic nie jest jedynie czarne lub białe, a za pomocą sportu można manipulować ludźmi w niesamowity sposób. Bardzo ciekawa książka, którą warto przeczytać, niekoniecznie trzeba być pasjonatem futbolu, aby zrozumieć opisywany problem.

{} | link |
CZ
2021-01-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Nie od dziś wiadomo, ze piłka nożna to znacznie więcej niż tylko sport. To również polityka, biznes i rozrywka. Autorzy w trakcie przygotowywania książki wykonali mnóstwo porządnej dziennikarskiej pracy i poprzez zagadnienia związane ze sportem i kibicowaniem konkretnym drużynom pokazali mnóstwo pozornie niezwiązanych ze sportem aspektów polityczno-spolecznych i dotarli znacznie dalej udowadniając, że rozmowa o piłce nożnej otwiera wiele drzwi. Temat sportu stał sie dokonałym pretekstem do wyjaśnienia przyczyn wielu konfliktów i przyjrzeniu się mniejszościom społecznym. Wraz z autorami mamy okazję wybrać się w podróż do Izraela, Kosowa, Mołdawi czy Hiszpanii. Dowiemy się gdzie gole Lewandowskiego nie mają znaczenia, jakie sekrety kryją się za fasadą turystycznego Belfastu i w jaki sposób własny klub sportowy może stać się symbolem tożsamości narodowej. Ta książka to kopalnia wiedzy o świecie ukryta pod pozorem lektury o piłce nożnej. Polecam ją wszystkim fanom piłki nożnej oraz tym, którzy są ciekawi świata i rządzących nim prawidłowości.

{} | link |
@esclavo
2020-12-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Będąc w księgarni, może przeszłabym koło tej książki obojętnie. Niepozorna okładka, reportaż o piłce nożnej - fanem nie jestem, więc czemu miałabym się zainteresować taką publikacją? Nie od dziś wiadomo, że świat sportu to świat biznesu, pieniędzy i dużych nazwisk. A w tym wszystkim kibice, klub jest religią, najważniejszym aspektem życia. I o tym jest ten reportaż. O ludziach w różnych częściach świata i ich podejściu do futbolu.

Autorzy włożyli wiele pracy i czasu, żeby ten reprtaż mógł powstać. I to widać w każdej części. Rzetelne informacje, różne spojrzenia, wyważone komentarze. A w dodatku czyta się jak dobrą powieść. Nie jest to książka tylko dla fanów piłki, ale dla wszystkich, których ciekawią kulisy tej wielkiej machiny.

{} | link |
@Milena_Koziak
2021-05-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@biegajacy_bibliotekarz
2021-04-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Piłka nożna Reportaże
@maciek.grzyb
2021-02-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl