Momo

Michael Ende
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 47 ocen kanapowiczów
Momo
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 47 ocen kanapowiczów

Opis

Tajemnica czasu, magia i niezwykła dziewczynka. Momo zjawia się znikąd, ale wokół niej niemal od razu znajdują się przyjaciele. Jest niezrównaną towarzyszką zabaw, potrafi wspaniale słuchać, a każda chwila z nią to wspaniała przygoda. Kiedy jednak w jej świecie znikąd pojawiają się szarzy panowie, wszystko się zmienia. Znika wolny czas i znika radość. Ale Momo jest odporna na działania szarych panów. Z pomocą przyjaciół jest w stanie uratować świat przed obezwładniającą szarą rozpaczą. Ponadczasowa opowieść o tym, co w życiu naprawdę ważne, stworzona przez Michaela Endego, mistrza literatury dziecięcej, autora niezapomnianej „Niekończącej się historii”. Jego przetłumaczone na kilkadziesiąt języków książki zajęły zasłużone miejsce na półkach z klasyką literatury dziecięcej i znajdują się wśród ukochanych książek z dzieciństwa zarówno dzieci, jak i ich rodziców na całym świecie. Z oryginalnymi ilustracjami Autora.

Data wydania: 2021-09-29
ISBN: 978-83-66997-09-7, 9788366997097
Wydawnictwo: Mamania
Kategoria: Dla dzieci
Stron: 320
dodana przez: chudini0505
Mamy 7 innych wydań tej książki

Autor

Michael Ende Michael Ende
Urodzony 12 listopada 1929 roku w Niemczech (Garmisch-Partenkirchen)
Jego pełne imię i nazwisko: Michael Andreas Helmuth Ende Niemiecki pisarz, twórca książek dla dzieci. Był synem malarza surrealisty Edgara. Ukończył szkołę teatralną w 1950; pracował jako aktor, scenarzysta, dyrektor teatru i krytyk filmowy w Mona...

Pozostałe książki:

Kuba Guzik i maszynista Łukasz Kuba Guzik i dzika trzynastka Szkoła Czarów i inne opowieści Wunschpunsch albo szatanarchistorygenialkoholimpijski eliksir Niekończąca się historia
Wszystkie książki Michael Ende

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Momo

19.09.2021

Wiele książek dla dzieci to pozycje ponadczasowe, znane mniej lub bardziej. "Momo" to klasyk niemieckiej literatury dziecięcej, napisany przez Michaela Endego, twórcę kultowej "Niekończącej się opowieści". "Momo" nie zdobyła może takiej popularności jak jej młodsza o sześć lat siostra, niemniej jednak nie sposób napisać, że jest to pozycja zupełni... Recenzja książki Momo

Dla tej książki chciałabym znów stać się małą dziewczynką...

22.09.2021

„Momo” to książka, dla której chciałabym znów stać się małą dziewczynką. Mogłabym wtedy spojrzeć na tę opowieść z naiwnością, otwartym sercem i kierując się instynktem. Wierzę, że wtedy udałoby mi się dotknąć tej nieoczywistej magii, która kryje się między słowami. Żałuję bardzo, że jako dorosła osoba nie mam już takiej szansy, szczególnie, że his... Recenzja książki Momo

Czas to nie pieniądz

22.12.2020

"Momo" Michaela Ende, to powieść z gatunku fantasy, w której autor przestrzega przed złodziejami czasu, którzy mogą opanować świat. Jak to możliwe, że autor już w latach 70-tych przewidział, w jakim kierunku zmierza współczesny świat i jak będą żyli ludzie na początku XXI w. ? Poszukując odpowiedzi na to pytanie warto wspomnieć, iż kolebką tej nie... Recenzja książki Momo

Momo

19.02.2022

Jeśli ktoś mówi o twórczości Michaela Ende, to najczęściej przychodzi nam na myśl „Niekończąca się historia”. To wielka szkoda, bo „Momo” zasługuje na pamięć nie mniej niż najpopularniejsza książka Ende’a. Pozycja należy do literatury dziecięcej, ale pomimo tego może ją przeczytać dosłownie każdy, bo przekazuje tak wiele aktualnych, ponadczaso... Recenzja książki Momo

Moja opinia o książce

Opinie

@Bookmaania
2021-12-27
8 /10
Przeczytane

"Bo czas to życie. A życie mieszka w sercu."

Momo ma wielu przyjaciół. Zdobyła ich zaufanie przez uważność i umiejętność słuchania. Jednak zauważa, że przyjaciele, którzy dotychczas ją odwiedzali, przestali do niej przychodzić. Kiedy rozmawia z nimi okazuje się, że brakuje im czasu na towarzystwo.
W mieście pojawiają się też szarzy panowie, którzy kradną czas dla ludzi..
Czy Momo wraz z innymi uda się uratować przyjaciół przed szarością?

Mówi się, że szczęśliwy ten, który czasu nie liczy. I jaka w tym stwierdzeniu jest prawda. Pęd życia, praca, obowiązki, a to wszystko zawsze według ustalonego harmonogramu. Ileż się słyszy podczas rozmowy z bliskimi, kończę, śpieszę się.. Do czego to doprowadza? Do utraty kontaktu, odosobnienia, w imię czasu dla siebie, na upragniony odpoczynek i regenerację. Jednak i tak najczęściej dochodzi do sytuacji, że w dalszym ciągu nie mamy tego 'zapasu' czasu.. Smutne to, ale jak prawdziwe. Dlatego wiele powinniśmy czerpać z beztroski bijącej od naszych dzieci, gdzie nie przywiązują uwagi do takich spraw, nie znają miary i nie są można powiedzieć więźniami czasu. Na wszystko przyjdzie pora, a czas lepiej poświęcić na wspólną rozmowę, spędzenie wolnej chwili czy na słuchaniu drugiej osoby, być po prostu blisko.

"A jeśli ktoś nadal uważa, że słuchanie to nic szczególnego, to niech spróbuje i przekona się, czy też tak dobrze potrafi."

Pierwsze moje spotkanie z twórczością Michaela Ende, niemieckiego pisa...

× 5 | link |
@edytre
2020-12-22
5 /10
Przeczytane Literatura dla dzieci i młodzieży Niemieckojęzyczna literatura dla dzieci i młodzieży

Książkę oceniam tak nisko, gdyż moim zdaniem nie nadaje się ona dla młodego czytelnika, nawet pomimo happy endu. Jako parabola współczesnego świata obrazująca gorzkie konsekwencje wyścigu szczurów, który musi być napędzany coraz to innymi używkami powieść Michaela Ende, moim zdaniem powinna być adresowana do dorosłego czytelnika, gdyż to on ma odczuć potrzebę wprowadzenia w swoim życiu zmian. Także wątek autotematyczny w tej opowieści o sztuce opowiadania nie jest atrakcyjny dla dzieci, które noszą w sobie wrodzony dar snucia historii do momentu, gdy dorośli zaczną im udzielać zupełnie niepotrzebnych rad.

× 2 | Komentarze (1) | link |
MA
2021-11-02
9 /10

“Istnieje pewna wielka, a przy tym całkiem zwyczajna tajemnica. Jest własnością wszystkich, każdy ją zna, lecz bardzo niewielu zastanawiało się nad nią kiedykolwiek. Większość ludzi przyjmuje ją jako oczywistość i nie dziwi się ani trochę. Tą tajemnicą jest czas”.

“Momo” to książka, którą czytałam w podstawówce i wywarła na mnie wtedy ogromne wrażenie. Trochę bałam się tego powrotu, bo pewnie wiecie jak jest... czytając coś, kiedy byliśmy dzieckiem mamy inne wyobrażenia, spojrzenie na świat i magia, która zadziała się wtedy, mogła prysnąć niczym bańka mydlana. Nie stało się tak- nadal jestem oczarowana Momo! Powiem więcej- czytając ją teraz, odkryłam ile mądrości niesie ze sobą ta książka i ile ma ukrytych przesłań i myśli. Ach... i szarzy panowie nadal budzą we mnie strach i niepokój!
Momo to mała dziewczynka, która pojawiła się pewnego dnia w miasteczku i zawładnęła życiem mieszkańców- wszyscy ją polubili, a w jej otoczeniu czas mijał beztrosko na cudownej zabawie i rozmowach. Pewnego dnia na świecie pojawiają się szarzy panowie, który kradną czas dorosłym, pod pozorem oszczędzania go i mądrego wykorzystania. Wszystko zaczyna się zmieniać i nikt nie ma dla siebie czasu. Mądra Momo spróbuje przywrócić dawny porządek. Tylko czy mała dziewczynka jest w stanie pokonać setki szarych panów ?
Czytając tą książkę przeniosłam się w czasie. Towarzyszyły mi dokładnie takie same emocje jak dawniej, z tym, że niektóre słowa docierały gł...

| link |
@mewaczyta
2022-04-24
8 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

Michael Ende głównie kojarzony jest z „Niesamowitą historią", ale w moim świecie to „Momo" jest jego prawdopodobnie najpiękniejszą powieścią. Książka dotyczy losów niezwykłej dziewczynki, która staje przeciwko Szarym Panom. Akcja kręci się wokół przytłaczającego braku czasu na wszystko, co przynosi szczęście. Dorośli próbują oszczędzać go na przyszłość (w skutek oszustwa, któremu ulegli), a niesie to za sobą jedynie pośpiech, rutynę i niezadowolenie. W swoją pogoń za wykorzystaniem każdej sekundy wplątują nawet dzieci i ich życie również treści kolory. Monotonia opanowuje świat, a uśmiechu już od dawna nie widać na twarzach ludzi. I to właśnie na Momo — dziewczynce znikąd, która zamieszkuje ruiny teatru — spada obowiązek uratowania przyjaciół. Osób, które były jej bliskie, ale w ciągłym pośpiechu nie mogli już dłużej odnaleźć dla niej czasu.

Urocza i ciepła to powieść. Taka, która uspokaja, odpręża i podnosi na duchu. Michael Ende pozornie prostą historię ubarwia szczerymi relacjami i barwnymi bohaterami, a to w połączeniu z jego lekkim stylem tworzy tytuł dla młodszych i starszych. Autor powoli tka swój świat, uważnie kreśli zachodzące w nim zmiany i nie brakuje mu interesujących pomysłów. Znałam już to w jego wykonaniu z „Niekomczacej się historii", ale tam zabrakło mi czegoś, co odnalazłam tutaj. Tym razem moje serce zostało w pełni zaangażowane, a lekturę zakończyłam w pełni usatysfakcjonowana.

przekł. Ryszard Wojnakowski

| link |
@zooba
2019-11-27
7 /10
Przeczytane Posiadam

To książka mojej córki ale sama przeczytałam ją z przyjemnością. Historia o złodziejach czasu, a de facto złodziejach radości, jest piękna. Polecam zabieganym dorosłym, żyjącym w cieniu szarych panów.

| link |
@dobani
2010-10-02
Przeczytane

Przeczytałam, choć nie była wymaganą lekturą. Pan Ende potrafi stworzyć taki świat, do którego z chęcią się wraca, co z pewnością niedługo zrobię.

| link |
@kamyk1001
2013-04-15
8 /10
Przeczytane Dzieciństwo Fantasy

Książka być może przeznaczona dla dzieci, ale daje do myślenia także dorosłym. Warto przeczytać.

| link |
AN
2009-07-08
8 /10
Przeczytane

nie wiedziałam , że to lektura, w mojej szkole niestety nią nie była

| link |
@windblow
2011-10-10
10 /10
Przeczytane

Historia Momo jest bardzo ciekawa i kreatywna. Podoba mi się :)

| link |
@NoemiPiegusek
2009-06-17

Bardzo fajna książka super się ją czyta. polecam...;)

| link |
@ajsza
2009-06-12
10 /10
Przeczytane

Bardzo oryginalna. Ciekawa, wciągająca, polecam.

| link |
@Wiktoria7890
2022-12-27
7 /10
Przeczytane
@Kari
2022-09-10
7 /10
Przeczytane
@inthesilkscarf
2022-08-05
8 /10
Przeczytane
@liber.tinea
2022-06-08
6 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“A wszelki czas niepostrzegany sercem jest tak samo stracony jak kolory tęczy dla ślepca lub ptasie trele dla głuchego. Ale są niestety ślepe i głuche serca, do których nic nie dociera, mimo że...”
× 2
#
“(...) najgroźniejszą rzeczą w życiu są marzenia, które się spełniają.”
× 4
#
“Czym są teraz dla ciebie te samotne godziny? Przekleństwem, które cię dławi, ciężarem, który cię przytłacza, morzem, które cię topi, udręką, która cię pali.”
× 2
#
“Istnieje pewna wielka, a przy tym całkiem zwyczajna tajemnica. Wszyscy ludzie ją dzielą, każdy ją zna, lecz bardzo niewielu zastanawiało się nad nią kiedykolwiek. Większość ludzi przyjmuje ją ...”
× 3
#
“Czas to życie. A życie mieszka w sercu.”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl