My

Jewgienij Zamiatin
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów
My
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów

Opis

Niech żyje Państwo Jedyne! Jego obywatele poddani są nieustannej inwigilacji. Wolność i indywidualizm są z założenia złe, gdyż wprowadzają tylko chaos i anarchię. Domy mają szklane ściany, by wszyscy żyli na widoku, a seks jest na kartki. Najgorsza z chorób to wyobraźnia. W Państwie Jedynym każdy traktowany jest jednakowo, pozbawiony nazwiska, oznaczony numerem. Wszystko, czego człowiek potrzebuje do życia, dostaje od Państwa, gwaranta porządku, harmonii i szczęścia. Narrator ?-503 to matematyk, który zapada na nieuleczalną chorobę – wytwarza się w nim dusza, zakochuje się. Powieść Zamiatina to iście prorocza wizja – opisuje przerażającą i groteskową rzeczywistość, do której współczesne społeczeństwa zaczynają się niepokojąco zbliżać. Za sprawą inwigilacji w stylu chińskich Punktów Oceny Obywateli świat raźnym krokiem zmierza ku totalitarnemu koszmarowi. Czytajcie Zamiatina, póki nie jest za późno…

Tytuł oryginalny: Мы
Data wydania: 2020-09-15
ISBN: 978-83-8188-163-0, 9788381881630
Wydawnictwo: Rebis
Seria: Wehikuł czasu [Rebis]
Stron: 248
dodana przez: BagatElka
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Jewgienij Zamiatin Jewgienij Zamiatin
Urodzony 1 lutego 1884 roku w Federacji Rosyjskiej (Lebiedian)
Jewgienij Iwanowicz Zamiatin (ros. Евгений Иванович Замятин) – rosyjski pisarz science fiction, polityczny satyryk, krytyk i publicysta. Autor antyutopijnej powieści My, pierwowzoru Nowego, wspaniałego świata Huxleya i Roku 1984 Orwella. Urodził si...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wybór: albo szczęście bez wolności, albo wolność bez szczęścia

WYBÓR REDAKCJI
9.10.2020

Czytając książkę Zamiatina gdzieś z tyłu głowy miałam „Kandyda” Voltaire’a. W obu przypadkach bohaterowie pragną udowodnić, że żyją w najlepszym z możliwych światów. Oczywiście świat w obu powieściach jest zupełnie inny, a także język powieści. Główny bohater i narrator w powieści „My”, ∆-503 , jest matematykiem, a więc jego język jest dość chropo... Recenzja książki My

@jatymyoni@jatymyoni × 25

Społeczeństwo przyszłości?

8.07.2023

Po książkę Zamiatina sięgnąłem po lekturze „Maszyny i śrubek” Hellera, gdzie wielokrotnie była przywoływana, bo rosyjski autor maluje obraz idealnego społeczeństwa przyszłości, które niepokojąco przypomina świat sowiecki. Bohaterem i narratorem książki jest matematyk Δ-530, bo w tym społeczeństwie ludzie są numerami, który jest głównym konstruktor... Recenzja książki My

@almos@almos × 30

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@literackiespelnienie
2023-06-24
7 /10
Przeczytane Fantasy Sci-Fi Rosja Psychologiczny Polityczny

Z początku trudno się przyzwyczaić do specyficznego języka, ale wsiąkłem w organiczny świat społeczeństwa. Gdzie szklane domy są nagrzane od słońca, gdzie szklane podłogi oraz wielki mur odgrodził nowy gatunek od prymitywizmu czy domu starożytnych, gdzie mieszczą się wspomnienia dawnych kultur. Zaiste, dziwna lektura, która pokazała abstrakcyjny, kiczowaty świat jutra. Protoplasta wszystkich późnych antyutopii, gdzie szczęściem ludzkim jest wspólnota, zaplanowane godziny na sen oraz pracę, seks na talony, czy powszechna wiara w obserwatorów, którzy niczym bóg - patrzą, czy nikt nie psuje ,,ideowego'' systemu. Kopalnia inspiracji, do której odwołują się tacy autorzy, jak George Orwell, Aldous Huxley czy Arthur Clarke. Nie spodziewałem się, że ktoś pokaże fałszywy raj jako zaprogramowany mechanizm. Poezja pisana matematycznym kodem, gdzie wyobraźnię amputuje się w medycznym punkcie. Powszechny strach przed indywidualizmem - społeczeństwo szklanego miasta nie toleruje ,,wyskoków'', odejścia od rutynowego rozkładu dnia. W zasadzie, czy to nie dzisiejszy świat, gdzie mamy zaplanowany czas, kiedy mamy odebrać dziecko ze żłobka, pójść do roboty na 6 rano, kiedy korzystamy z urlopu, a my niczym nie wyróżniamy się w tłumie? Utopijna mara, gdzie dusza jest chorobą, a własny wybór zbrodnią nad doskonałością istnienia zorganizowanego społeczeństwa? Pisane, jakby to maszyna miała przejąć kontrolę nad ludzkimi emocjami, ludzkość podporządkowana rozkładowi bez rozkładu. Ostre, satyrycz...

× 11 | Komentarze (2) | link |
@zuszka60
2023-08-12
10 /10

Kto by pomyślał, że książka wydana jako literatura science fiction okaże się wcale nie taką fikcją po 100 latach. Czyżby autor miał dar przewidywania przyszłości? Wygląda na to, że coraz bardziej zbliżamy się do rzeczywistości ukazanej przez Zamiatina w „My”.
Literatura rosyjska z najwyższej półki pod względem literackim.

× 8 | link |
@dustderouver
2024-11-04
4 /10
Przeczytane Posiadam

Z dużym bólem stwierdzam, że ta książka dla mnie wcale nie jest lepsza od “Roku 1984”, mimo że była pierwsza. Miała potencjał, ale sposób jej napisania był mocno męczący i mocno niezrozumiały w większości treści. Gdy nasz główny bohater, który opowiada o wszystkim z perspektywy pierwszej osoby, mówi o świecie przedstawionym, czytało się całkiem normalnie i wzbudzało to zainteresowanie. Świat, gdzie wszystko jest ustalone do ostatniej minuty, jest jedno wielkie państwo, a ludzie to numery.

Ale gdy działa się jakaś akcja, treść była tak chaotyczna, a dla mnie wręcz ‘’przefilozofowana’’ w opisach, że ciężko było zrozumieć, o co właściwie chodzi i co się w tym momencie dzieje.

Miałam odczucie, że ta historia byłaby dużo lepsza i dużo bardziej wciągająca, gdyby nie było tu jakichś niezrozumiałych dla mnie trójkątów miłosnych (a przynajmniej tak mi się wydaje, że to były trójkąty miłosne) i wątki skupione by były na innych aspektach. Albo gdyby chociaż były one dużo mocniej podkreślone.

Spodziewałam się czegoś zdecydowanie lepszego i bardziej skłaniającego do myślenia.

× 2 | link |
@fajgele
@fajgele
2022-05-28
7 /10
Przeczytane

W Państwie Jedynym żyją ludzie, którzy zamiast imion mają symbole greckiego alfabetu i numery. O jednej godzinie wszyscy wstają z łóżek, idą do pracy, jedzą, zasypiają. Tak samo ubrani, zawsze zgodni i maszerujący radośnie ramię w ramię ku wspólnemu szczęściu. Ich światem rządzi ład, logika i jasno określone reguły. Każdy ma dom, pracę, zaspokojone potrzeby, nie ma biedy, bogactwa, różnic klasowych i rozterek – czy można by nazwać to rajem na ziemi?

W Państwie Jedynym indywidualność to choroba psychiczna, a jakiekolwiek odstępstwo od ogólnie przyjętego ładu – zbrodnia. Obywatele-numery zdają się więc być pozbawieni indywidualności… jak się okazuje, nie do końca. Jednak Dobroczyńca i działający z jego ramienia Urząd Opieki i na to znajdzie lekarstwo.

Książkę „My” nazywa się pierwowzorem dla takich tytułów jak „Rok 1984” czy „Nowy wspaniały świat”. Przyznam, że była to dla mnie trudna książka. Nie ze względu na problematykę, bo antyutopia i dystopia to lubiane przeze mnie klimaty; a ze względu na sposób narracji. Czasem ciężko było mi się przebić przez matematyczno-filozoficzne i do bólu logiczne podejście bohatera, ponieważ ja sama postrzegam świat w zupełnie inny sposób. W pewnym momencie jednak matematyka zaczęła zawodzić, a bohater przekonał się, że w życiu człowieka może istnieć coś więcej, niż ład, logika i jasno określone reguły.

W mojej opinii Państwu Jedynemu bliżej jednak do orwellowskiego Londynu, niż beztroskiego świata Huxleya… Jeste...

| link |
@almos
2023-07-08
8 /10
Przeczytane ebook literatura piękna
@autodydaktyczna
2023-05-01
8 /10
Przeczytane
@piaty
2022-03-19
7 /10
Przeczytane E-book
@Wiesia
2022-02-17
8 /10
Przeczytane fantastyka 🛸 Posiadam 📚 przeczytane 2022
@PonuryDziadyga
@PonuryDziadyga
2022-02-06
7 /10
Przeczytane 2022
@lordofthedreams9
2021-12-08
4 /10
Przeczytane Wehikuł czasu 📚 posiadam
EF
@effyy92
2021-05-01
7 /10
Przeczytane Fantastyka Literatura rosyjska Klasyka
@Adam84
2020-10-17
6 /10
Przeczytane Przeczytane, Posiadam
@jatymyoni
2020-10-09
10 /10
Przeczytane 20 z mojej półki Fascynująca Fantastyka L. rosyjska Moje lektury
@MichalL
2022-07-11
5 /10
Przeczytane Posiadam 2022
@BagatElka
2020-09-19
6 /10
Przeczytane 📚 Posiadam 2020
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Jedyny sposób, by uwolnić człowieka od zbrodni, to uwolnić go od wolności.
Dodaj cytat