Na grobli

Eustachy Rylski
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Na grobli
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Tę zwartą, mistrzowsko napisaną, zaskakującą zwrotami akcji powieść rozjaśnia blask Iwaszkiewiczowskich motywów literackich. W miarę ich smakowania traci znaczenie to, co fabularne, na rzecz tego, co zawieszone między zdaniami. Mimo że nie znajdziemy tu pisarza ze Stawiska, wszystko prowadzi ku niemu, jakim był lub jakim się staje w naszych wyobrażeniach. A na bohatera powieści wybija się nigdy przez Iwaszkiewicza nienapisane, lecz bardzo Iwaszkiewiczowskie opowiadanie, o które w Na grobli toczy się ostra gra.  
Data wydania: 2014-11-19
ISBN: 978-83-7943-865-5, 9788379438655
Wydawnictwo: Świat Książki
Seria: Kolekcja 20-lecia
Nagrody: Nagroda Literacka m.st. Warszawy (Zwycięzca)
Kategoria: Powieść polska
Stron: 192
dodana przez: Mirko
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Eustachy Rylski Eustachy Rylski
Urodzony 18 listopada 1944 roku w Polsce (Nawojowa)
Prozaik, dramatopisarz, scenarzysta, eseista. Debiutował dyptykiem: "Stankiewicz. Powrót" (1984), autor powieści "Warunek", "Na grobli" i "Obok Julii". Pracował jako robotnik, referent w bazie samochodowej, urzędnik, instruktor ośrodka kultury, wyc...

Pozostałe książki:

Warunek Po śniadaniu Stankiewicz. Powrót Wyspa Blask Człowiek w cieniu Książki. Magazyn do czytania, nr 6 / wrzesień 2012 Na grobli Obok Julii Pokaz prozy Szara lotka Jadąc Pologne Polonia
Wszystkie książki Eustachy Rylski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Na grobli aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@jatymyoni
2020-06-14
7 /10
Przeczytane Dobra ksiązka L. polska Audiobook

Bardzo smutna historia jak pisarza, niegdyś wielkiego, podziwianego, zapatrzonego w swoją wielkość pokonuje historia. Jest rok 1980, wszystko się zmienia, a on ze swoich szczytów tego nie zauważa, lub nie chce zauważyć. Nie potrafi, lub nie chce przestawić się na inne tory historii, jak czyni to wiele wokół niego. Nie potrafi zmienić barw, a jak nie on, to przynajmniej ktoś z rodziny stając po drugiej stronie by zabezpieczyć jego interesy. Zapatrzony w siebie człowiek, który tak naprawdę nie wie, co się dzieje, że zaczynają mleć żarna historii. Zostaje przez tą historię zmielony i wypluty, pozostając samotnym reliktem przeszłości. Ilu to pisarzy i ludzi kultury i sztuki dotyczyło? Nie wiem. Na pewno nie był to odosobniony przypadek.
Sama powieść ma formę monologów wyciętych z dialogów, jakby druga strona dialogu była zbędna. Napisana została po mistrzowsku, pięknym barwnym językiem. Proza Rylskiego nie jest łatwa w odbiorze, ale jest urzekająca. Warto się z nią zapoznać.
PS.
Słuchałam jej w wspaniałym wykonaniu Leszka Teleszyńskiego.

× 3 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Na grobli. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl