Na ziemi Izraela

Amos Oz
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Na ziemi Izraela
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Pierwsze wydanie w przekładzie z języka hebrajskiego
Ze wstępem Pawła Smoleńskiego

Pustynne światło pada na kamienne domy. Pomiędzy nimi unosi się kurz i woń kiszonej kapusty. Słychać cienkie głosy dzieci śpiewających w jidysz. Ortodoksyjna Żydówka pakuje do wózka butelkę z oliwą i ryby owinięte w gazetę. Wielu z tych, którzy kiedyś tu żyli, umarło. Tylko Hitler i Mesjasz są żywi, widać ich na murach i słychać między słowami niemal w każdej odpowiedzi na pytanie pisarza: „Czy i kiedy nastanie tu pokój?”.

Amos Oz z notatnikiem w ręku przemierza Jerozolimę i Zachodni Brzeg, by zadawać pytania o skomplikowaną tożsamość Izraela. Rozmawia z robotnikami, żołnierzami, nauczycielami, dziennikarzami, imigrantami i wizjonerami, a wśród nich odnajduje zarówno religijnych fundamentalistów, jak i piewców świeckości. Wsłuchuje się uważnie w głosy o bolesnej przeszłości i niepokojącej teraźniejszości, by stworzyć ponadczasową opowieść o niepewnym jutrze.

Pisząc o kraju pełnym światopoglądowych, etnicznych i ekonomicznych kontrastów, tworzy uniwersalną opowieść o winie i karze, odkupieniu i przebaczeniu, w końcu – o tak żywym dziś starciu wartości i interesów.

Wydanie 2 - Wyd. Czarne
Data wydania: 2023-12-06
ISBN: 978-83-8191-827-5, 9788381918275
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż [Czarne]
Kategoria: Reportaż
Stron: 216
dodana przez: Vernau
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Amos Oz Amos Oz
Urodzony 4 maja 1939 roku w Izraelu (Jerozolima)
(wł. Amos Klausner) Izraelski pisarz, eseista i publicysta piszący w języku hebrajskim. Współzałożyciel organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz). Jest również wykładowcą literatury na Uniwersytecie im. Ben-Guriona w Beer Szewie. Debiutował tomem opo...

Pozostałe książki:

Opowieść o miłości i mroku Mój Michael Nagle w głębi lasu Czarna skrzynka Pantera w piwnicy Judasz Sceny z życia wiejskiego Aż do śmierci Tam gdzie wyją szakale Z czego powstaje jabłko? Czarownik swojego plemienia Fima Jak uleczyć fanatyka Na ziemi Izraela Poznać kobietę Spokój doskonały Wśród swoich Do fanatyków. Trzy refleksje Dotknij wiatru dotknij wody Może gdzie indziej Opowieść się rozpoczyna : szkice o literaturze Rymy życia i śmierci Wzgórze Złej Rady How to Cure a Fanatic Nie mów noc. Przygoda w jerozolimie Rhyming Life and Death To samo morze Żydzi i słowa
Wszystkie książki Amos Oz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Na ziemi Izraela nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@wfotelu
2023-01-20
4 /10
Przeczytane

Uwielbiam literaturę faktu i reportaże, ale ten mnie szczerze zawiódł. Ta książka to takie przepisane rozmowy, niekiedy wręcz słowo w słowo z lokalną ludnością, gdzie autor nawet nie zadaje sobie trudu, by wytłumaczyć nam, czytelnikom, niektóre rzeczy. Nie mniej było to ciekawe, aczkolwiek nie było to to, czego oczekiwałam.

× 3 | link |
@karbonariusz8
2023-02-07
10 /10

Amoz Oz- syjonista i zwolennik pokoju z Arabami. Jego reportaż dotyka trudnych zagadnień w relacjach między Izraelem a palestyńskimi Arabami. Wśród nich należy wymienić:
- obecność postaw skrajnych, niechętnych kompromisowi na syjonistycznej prawicy,
- obecność osad na Zachodnim Brzegu Jordanu po wonie 6-cio dniowej (czerwiec 1967 r.)

Polecam

| link |

Cytaty z książki

- Nasza linia przebiega przez środek, między niepodzielonym krajem Izraela a niepodzieloną Palestyną.
Takie słowa są, rzecz jasna, miłe dla moich uszu. Dziesiątki lat i dziesiątki tysięcy zabitych wcześniej mieliśmy nadzieję usłyszeć je z ust izraelskich Arabów. Gdyby padły przed dwoma czy trzema pokoleniami, powrót do Syjonu wyglądałby inaczej.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl