Wśród swoich

Amos Oz
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Wśród swoich
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Osiem nowych, przeplatających się opowiadań, w których Amos Oz powraca duchem do miejsca i czasu, z których wyrosła jego twórczość. "Wśród swoich" to lektura przejmująca, hipnotyzująca, przedstawione sytuacje i postacie są niezwykle realistyczne, dzięki czemu pozwalają zajrzeć poza zasłonę czasu i kultury, a zarazem, jak zwykle u Oza, dotykają doświadczeń uniwersalnych i ważnych - spraw, o których zazwyczaj się nie rozmawia. Akcja ośmiu opowieści rozgrywa się w kibucu pod koniec lat pięćdziesiątych, to jest w miejscu i czasie, w których Amos Oz przeżywał młodość i dojrzewał do pierwszych literackich kroków. Są to portrety postaci snujących intymne marzenia i doznających bolesnych doświadczeń - lęku, niespełnionych nadziei i tęsknot, poczucia straty - pozostających w cieniu tyleż śmiałego, ile naiwnego marzenia syjonistycznych pionierów o stworzeniu nowego człowieka i społeczeństwa. Spod sielankowego obrazu wyłania się ułomna ludzka natura, przewijają się charakterystyczne dla Oza motywy - osamotnienie, niemożność nawiązania autentycznych więzi. Amos Oz, eseista, prozaik i publicysta, najpoczytniejszy na świecie izraelski pisarz. Studiował literaturę i filozofię na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Walczył w wojnie sześciodniowej oraz w wojnie Jom Kipur. Od lat działa na rzecz pokoju między Izraelem a Palestyńczykami. Został uhonorowany literacką Nagrodą Izraela oraz licznymi nagrodami międzynarodowymi, a jego książki przełożono na trzydzieści siedem języków. Od kilku lat wymienia się go wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.
Data wydania: 2013-03-05
ISBN: 978-83-7510-900-9, 9788375109009
Wydawnictwo: Rebis
Seria: Mistrzowie Literatury
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 152

Autor

Amos Oz Amos Oz
Urodzony 4 maja 1939 roku w Izraelu (Jerozolima)
(wł. Amos Klausner) Izraelski pisarz, eseista i publicysta piszący w języku hebrajskim. Współzałożyciel organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz). Jest również wykładowcą literatury na Uniwersytecie im. Ben-Guriona w Beer Szewie. Debiutował tomem opo...

Pozostałe książki:

Opowieść o miłości i mroku Mój Michael Nagle w głębi lasu Czarna skrzynka Pantera w piwnicy Judasz Sceny z życia wiejskiego Aż do śmierci Tam gdzie wyją szakale Wśród swoich Z czego powstaje jabłko? Czarownik swojego plemienia Fima Jak uleczyć fanatyka Na ziemi Izraela Poznać kobietę Spokój doskonały Do fanatyków. Trzy refleksje Dotknij wiatru dotknij wody Może gdzie indziej Opowieść się rozpoczyna : szkice o literaturze Rymy życia i śmierci Wzgórze Złej Rady How to Cure a Fanatic Nie mów noc. Przygoda w jerozolimie Rhyming Life and Death To samo morze Żydzi i słowa
Wszystkie książki Amos Oz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Wśród swoich aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@bea-ta
@bea-ta
2019-11-16
8 /10
Przeczytane przeczytane 2017 dzieła moich ulubinych

„człowiek jest tylko człowiekiem, a i to – rzadko który”

„Nie wolno mówić drugiemu, co mu wolno, a czego nie wolno. Wszyscy urodziliśmy się wolni, ale własnymi rękami nakładamy na siebie nawzajem rozmaite więzy.”

Niezwykle subtelne, pełne życzliwości pochylenie się nad ludzką niedoskonałością, życiowymi wyborami, pragnieniami, powinnościami… Osiem krótkich opowiadań o życiu w kibucu Jikhat oprócz pytań o to, co jest w życiu ważne, nad czym można przejść do porządku a o co warto walczyć, łączą postaci bohaterów kibucowej wspólnoty.

Autor dorastał w kibucu. Po odbyciu służby wojskowej i ukończeniu studiów, wrócił tam i pracował jako rolnik i nauczyciel. Opuścił kibuc w wieku 47 lat.

Kibuc to marzenie o utopijnym porządku społecznym wprowadzone w życie. Odrzucenie religii przodków, ich tradycji i wartości. Równość wszystkich członków wspólnoty, praca dla ogólnego dobra, wspólność rzeczy, majątku oraz losów ludzkich, o których decyduje wspólnota. Idealiści, którzy zakładali kibuce i pokolenie pierwszych mieszkańców z oddaniem, wiarą i poświęceniem realizowali cele wspólnoty. Z czasem pojawiały się wątpliwości, rysy na tym idealistycznym porządku. Wydaje się, że ich częstość i waga były wprost proporcjonalne do czasu funkcjonowania danego kibucu. Jako jedne z pierwszych sporów ideologicznych zazwyczaj pojawiały się spory o miejsce dzieci we wspólnocie: „czy dzieci należą do całej społeczności kibucu czy do swoich rodziców?” i w związku z tym „kt...

× 1 | link |
@polokokta
2024-03-03
7 /10
Przeczytane 2024
MA
@Maniaczytania
2019-01-05
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Wśród swoich. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl