Najstarszy

Najstarszy
4.26
Ocena 4.26 na 5 możliwych
Na podstawie 88 ocen kanapowiczów
Data wydania:
ISBN: 9788374800037
Wydawnictwo: MAG
Napisz swoją opinię

Opinie

@anna.urbanska
@anna.urbanska 2012-10-24
Przeczytane (2012-10-24)
Jestem zupełnie usatysfakcjonowana. Mam kolejną książkę do kochania, kolejną piękną baśń, którą mogę z czystym sumieniem uwielbiać:) Jest napisana jeszcze lepiej niż tom pierwszy, nie mogę się przyczepić niczego - autor wydaje się w pełni dojrzałym pisarzem (no cóż, efekt pracy wielu, wielu ludzi...). Nie jest to kolejne powieścidło pisane na szybko, byle zbyć, byle szybko wydać, bazujące na ciekawej historii, ale nie zwracające uwagi na styl i język, na pogłębienie opisów, na rozbudowanie scen. W powieściach Paoliniego sporo jest opisów i to m.in. sprawia, że są bardzo, bardzo dobre. Pierwsza część była przygodową powieścią dla młodzieży, wciągającą, dobrze opowiedzianą, dobrze skonstruowaną. Tom drugi jest już bardziej rozbudowaną, mroczną epopeją fantasy, pogłębioną, poszerzoną, coraz bardziej zachwycającą. Czuć większą pieczołowitość w budowaniu historii, w kreowaniu dziejów różnych ludów, tworzeniu nowego-dawnego języka oraz w motywowaniu postępowania bohaterów. Dużo odwołań do Tolkiena, może trochę za dużo, ale można to przeboleć. Trochę też do Harry'ego Potter'a, ale już nie tak wiele. "Dziedzictwo" jest o wiele, wiele bardziej dojrzałym, artystycznym cyklem od powieści Rowling. http://zielonowglowie.blogspot.com/
AN
@Anaconda 2009-04-15
Jeśli szukać korzeni cyklu powieściowego Paoliniego to upatrywałabym ich w twórczości Ursuli Le Guin, bo atmosfera świata Eragorna jest bliska klimatom Czarnoksiężnika z Archipelagu. Z drugiej strony pobrzmiewają tu echa lektury Władcy Pierścieni, ale w żadnym wypadku nie zgodzę się, że widać ślady fascynacji Harrym Potterem. Tak czy inaczej skojarzenia nie świadczą o braku samodzielności autora. Dla mnie podstawą jakości powieści jest inteligencja narracji. A tego tutaj nie brakuje. Znamy różne gatunki powieściowe. Można je lubić bardziej lub mniej, ale niewątpliwie w tym gatunku jest to jedna z najciekawszych propozycji ostatnich lat.
@independent
@independent 2010-02-02
Przeczytane (2007-08-07)
Momentami mnie nudziło, ale trylogia jest niezwykła. Sam sposób w jaki stworzył świat Christopher Paolini jest niezwykły. Ma historię i własne wojny. Czasami, gdy czytałam co działo się za zarania dziejów czułam się jak na lekcji historii- tylko, że w innym świecie. Bardzo ciekawiło mnie szkolenie więc czytałam te rozdziały z ogromną ciekawością i ciekawi mnie co wyniknie dalej z Aryą. A to że akcja toczy się dopiero pod koniec-w większości książkach tak jest. No trudno przez to co was nudzi trzeba przebrnąc, bo warto doczekac końca i poznac pare tajemnic. Ten tom zdecydowanie lepszy od pierwszego,
@Nancy
@Nancy 2009-10-27
Przeczytane (2007-08-07)
Szczerze mówiąc dopiero pod koniec książki działo się coś naprawdę ciekawego, bo wcześniej prawie przez cały czas Eragon siedział u elfów i szkolił swoje umiejętności, co trochę mnie nudziło. Wyjątkiem były wydarzenia związane z jego kuzynem. Plus do tego jak dla mnie miejscami za dużo niepotrzebnych przenośni, trochę jakby były wstawione na siłę. Po za tym książka całkiem fajna i przyjemna do czytania i myślę, że z przyjemnością sięgnę po trzecią część, chociaż by po to by dowiedzieć się jak cała historia ma zamiar się zakończyć.
@Aiwlys
@Aiwlys 2009-04-26
Przeczytane (2009-04-26)
Cóż, drugi tom to oczywiście drugi tom. Nie majak pierwszy. Mimo wszystko przczytałam go najednym wydechu. Conajbardziej mnie irytowało,to ta dziwna miłość do elfki i do tego biedny, słabyEragon. I jego przemiana w coś elfo podobnego.Całość zamyka świetna bitwa, za co jestem wdzięcznaPaoliniemu.
@Colley
@Colley 2011-04-18
Przeczytane (2011-01-01)
Początkowo książka zupełnie mnie nudziła, potem nudziły mnie rozdziały poświęcone Eragonowi, później te, w których mowa była o Roranie. Średnio od połowy książka naprawdę mnie wciągnęła i podsumowując mogę stwierdzić, że była lepsza od poprzedniego tomu. Polecam.
@Ledina
@Ledina 2011-05-23
Ten tom stoi u mnie na półce od Bożego Narodzenia i niestety, nie miałam jeszcze czasu go przeczytać. Mam nadzieje, ze niebawem to się zmieni i że książka będzie mi się podobać tak samo jak pierwsza cześć, chodź słyszałam na jej temat mieszane wypowiedzi.
@Cropka
@Cropka 2009-10-28
Rozdziały z Roranem mnie niesamowicie nudziły, o wiele fajniejsze były te z Eragonem. Ogólnie książka jest dobra, ale gorsza od pierwszej części. Mimo to kiedyś chętnie sięgnę jeszcze po to księgę, oczywiście znów pomijając rozdziały z Roranem xD
@Kiiriana
@Kiiriana 2009-10-20
Przeczytane (2009-01-01)
Najlepsza z pozostałych dwóch jednak wątek z porwaniem Katriny był dla mnie całkowicie nie potrzebny, a przeskakiwanie z miejsca na miejsce akcji (tj. do Rorana) nie spodobała mi się, jednak na ogół pomijając tamte szczegóły książka świetna.
@goniaaa
@goniaaa 2008-08-06
Przeczytane (2008-08-06)
Chlopak ma talent ale jak dla mnie ksiazka za bardzo przesiaknieta kopiami postaci z Potter'a i Wladcy- na przyszlosc radze wiecej samodzielnosci i wlasnej inwencji. Pierwsza czesc lepsza, przy tej sie nudzilam
Współtworzący tą stronę
puchar
LE
@leonia_06 pierwsza opinia