Najszczęśliwszy człowiek na Ziemi

Eddie Jaku
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Najszczęśliwszy człowiek na Ziemi
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Więzień obozu w Auschwitz opowiada, jak odnalazł w życiu wdzięczność, dobroć i nadzieję. Jest to historia jego życia. Momentami bywa ona przygnębiająca, dużo w niej smutku, żalu i bólu. Jednak koniec końców jest w niej widoczne szczęście. Ponadstuletni Eddie Jaku uważa, że jest ono tym, co każdy z nas może wybrać, i pokazuje, jak to zrobić.

„Mój drogi Nowy Przyjacielu! Przeżyłem sto lat i wiem, co to znaczy patrzeć złu w oczy, i też wiem, jak to jest, kiedy w oczy spogląda zło. Widziałem najgorsze oblicze ludzkości, horror obozów śmierci, wysiłki nazistów, żeby pozbawić mnie i moich pobratymców życia. Jednak teraz uważam się za najszczęśliwszego człowieka na ziemi. Przez te wszystkie lata nauczyłem się jednej rzeczy: życie może być piękne, jeśli się je takim uczyni”.
Tytuł oryginalny: The Happiest Man on Earth
Data wydania: 2021-09-15
ISBN: 978-83-287-1829-6, 9788328718296
Wydawnictwo: Muza
Kategorie: Biografia, Wspomnienia
Stron: 240
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Eddie Jaku Eddie Jaku
Urodzony 14 kwietnia 1920 roku w Niemczech (Lipsk)
Eddie Jaku urodził się w Niemczech jako Abraham Jakubowicz. Przeszedł przez obozy koncentracyje w Buchenwaldzie i Oświęcimiu/Auschwitz. Jego żoną od 73 lat jest Flora, mają dwóch synów oraz wnuki i prawnuki.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wartościowa książka pozwalająca przewartościować życie.

{} WYBÓR REDAKCJI
14.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

To nie jest książka historyczna, nie jest to też książka motywacyjna. To po prostu pamiętnik autora, opisuje on to, co przeżył. Wbrew temu, co niektórzy mogą sądzić, ja nie jestem nikim, kto mógłby podważać jego słowa i wspomnienia. To jego historia. Jego świadectwo. Mogę tylko powiedzieć, że niesamowicie podziwiam autora, nie czuję współczucia, b... {} Recenzja książki Najszczęśliwszy człowiek na Ziemi

@karolcik@karolcik {}× 4

Najszczęśliwszy człowiek na Ziemi

18.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Eddie Jaku "Najszczęśliwszy człowiek na Ziemi", Świadectwa osób, które przeżyły wojnę, Zagładę, były więźniami obozów, zostały wywiezione na Syberię, walczyły, tułały się po świecie, są niezwykle ważne. Swoją historię opowiada również Eddie Jaku, dzisiaj stulatek, niemiecki Żyd, mający też polskie korzenie, zamieszkały w Niemczech, który wojnę ... {} Recenzja książki Najszczęśliwszy człowiek na Ziemi

@toptangram@toptangram {}× 5

To się nazywa szczęście!

11.10.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Byliście kiedyś szczęśliwi? Ale tak naprawdę szczęśliwi? A wiecie co znaczy tak naprawdę szczęście? Czym jest? Powiem Wam, że tak naprawdę wydaje się Wam, że wiecie. Za to o prawdziwym szczęściu oraz tym jak ono wygląda z pewnością wie Eddie Jaku, który w wieku 100 lat napisał książkę o tym co przeżył w Auschwitz i jak odnalazł w życiu wdzięczność... {} Recenzja książki Najszczęśliwszy człowiek na Ziemi

Piękna!

26.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Eddie Jaku, a właściwie Abraham Salomon Jakubowicz urodził się w 1920 roku w Lipsku. Autor to więzień obozu w Auschwitz, obecnie mieszka w Australii. W wieku stu lat napisał swoją debiutancką książkę, nie po to, aby wylać swoje żale i opowiedzieć o krzywdach, jakie go spotkały, lecz po to, aby pokazać, że nawet w najgorszej sytuacji możemy znaleźć... {} Recenzja książki Najszczęśliwszy człowiek na Ziemi

Moja opinia o książce

Opinie

@tomzynskak
2021-09-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Potraficie cieszyć się ze swojego życia? Jesteście za nie wdzięczni? Staracie się napawać optymizmem każdego dnia?
Osobiście potrafię to robić, ale nie będę kłamać, że nie mam chwili załamania. Nie będę kłamać, że zaakceptowanie wielu rzeczy przyszło mi łatwo. Nie, nie było łatwo. Było cholernie ciężko. Jednak czytając książkę byłego więźnia Auschwitz, który odnalazł w swoim życiu wdzięczność, dobroć i nadzieję pomimo tego co go kiedyś spotkało potrafi zmienić postrzeganie wielu spraw, które dzisiaj nas dotykają.

Eddie Jaku to stu letni staruszek i „Najszczęśliwszy człowiek na Ziemi”. W swojej autobiografii/dzienniku opowiada nam jak być szczęśliwym pomimo cierpienia, które nas dotyka. Książkę w teorii możemy zaliczyć do literatury obozowej, jednak zdecydowanie różni się ona od innych książek z tego gatunku. Nie mówi ona wyłącznie o cierpieniu i przemocy, ale wręcz momentami napawa optymizmem. Ukazuje nam „światełko w tunelu”, którego tak często nie potrafi dostrzec.
Autor pisząc swój dziennik zwraca się bezpośrednio do czytelnika, dzięki czemu całość czyta się bardzo dobrze, a i odbiór staje się bardziej emocjonalny i „intymniejszy”. Wśród trudnych wspomnień przeplata się wiele życiowych mądrości i przemyśleń, które dotyczą szczęśliwego życia.
Pięknym dopełnieniem cudownej treści są fotografie autora z rodziną i przyjaciółmi.

Uważam, że „Najszczęśliwszy człowiek na Ziemi” to lektura bardzo...

{} | link |
MA
2021-10-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Eddie Jaku swoją pierwszą książkę napisał w wieku 100 lat.
Brzmi ciekawie?
Kiedy mój syn zobaczył tą książkę zapytał co ma na ręce ten pan. Powiedziałam mu dwa zdania, a on po godzinie opowiedział mi całą historię Eddiego, jaką znalazł na Google.
Co z tego wyciągnął? Co zostanie mu w pamięci? Co być może przekaże dalej?
Tego niewiem, ale wiem, że jestem jeszcze bardziej z niego dumna.

Eddie Jaku urodził się jako Abraham Jakubowicz 14 kwietnia 1920roku w Niemczech.
Podczas II wojny światowej był więziony w obozach koncentracyjnych w Auschwitz i Buchelwaldzie. W 1945 roku został wysłany na "marsz śmierci". Udało mu się z niego uciec.
Eddie Jaku opowiada nam historię swojego życia, pełną bólu, okrutnych wspomnień.
Literatura obozowa nie jest łatwą do czytania. Jeżeli jest pisana pierwszoosobowo tym bardziej jest przejmująca i wzruszająca ponieważ jest opowiadana bezpośrednio przez osobę, która to wszystko przeżyła i sama spisała.
Mimo tego co przeżył uważa się za najszczęśliwszego człowieka na ziemi.
Tą historię trzeba poznać. To historia żyjącego jednego z milionów zamordowanych ludzi, którzy nie mieli szansy byśmy poznali ich historię. I za co? Każdy z nas może sobie dać odpowiedź.
Mimo ogromu bólu i cierpienia, które towarzyszy nam czytając książkę ukazuje nam się obraz cudownego człowieka. Człowieka który mimo tego co go spotkało jest szczęśliwy i tą radość chce przekazywać dalej.
To było cudowne spotkanie.
Na kan...

{} | link |
@wiktoria.wasilewska
2021-09-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

99/100/2021
Recenzja przedpremierowa

~premiera 15.09.2021r.

Lubicie książki, które z jednej strony są cholernie smutne, a z drugiej są przepełnione nadzieją i sprawiają, ze chce się stać lepszym człowiekiem?
To jest dokładnie taka książka. A zaczyna się takimi słowami..
"Opowiem Ci moją historię. Momentami bywa ona niewesoła, dużo w niej smutku, ogromnego żalu i bólu. Jednak koniec końców jest to historia pełna szczęścia, ponieważ szczęście to jest coś, na co sami możemy postawić, wybrać je. A ten wybór zależy od Ciebie. Pokażę Ci, jak tego dokonać. "
Eddie, mimo iż historia jego życia nie jest usłana różami, nazwał się "Najszczęśliwszym człowiekiem na Ziemii". Wielokrotnie aresztowany, przetrzymywany, wysyłany do obozu, gdzie widział śmierć, był bity i poniżany. W Auschwitz stracił dwoje rodziców, oraz przyjaciół, o których bardzo często wspomina w swojej książce. Przemawia w imieniu 8tysiecy zamordowanych Żydów. On nie wybaczył Hitlerowi, ale też go nie nienawidzi. Sprawił, by jego życie stało się szczęśliwym. Pomogła mu w tym żona, dzieci, wnuki oraz prawnuki.
*
Opowieść Eddiego bardzo mnie poruszyła. Mimo iż sam przeżył wiele, nie uważa się za ofiarę losu. Daje nadzieję i wiarę, że szczęście i miłość gdzieś na nas czekają, a to czy go znajdziemy zależy od nas. Jesteśmy panami swojego losu.
*
Naprawdę warto zagłębić się w tę lekturę. Polecam!

{} | link |
@bettypietras
2021-10-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@Anna_Szymczak
2021-10-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@apo
2021-10-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@maitiri_books_2
2021-09-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@toptangram
2021-09-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
@karolcik
2021-09-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Dobroć jest największym z bogactw. Małe akty dobroci trwają dłużej niż twoje życie.”
{}
#
“Nie patrz, co jest po drugiej stronie płotu. Nigdy nie zaznasz szczęścia, jeśli będziesz porównywał się z sąsiadem i kiedy zatrujesz się zazdrością.”
{}× 2
#
“Szczęście nie spada z nieba, ono leży w Twoich rękach. Rodzi się wewnątrz Ciebie i bierze się od ludzi, których kochasz. I jeśli jesteś zdrowy i szczęśliwy, po prostu jesteś milionerem. ”
{}× 2
#
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe