O północy w Czarnobylu. Nieznana prawda o największej nuklearnej katastrofie

Adam Higginbotham
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 30 ocen kanapowiczów
O północy w Czarnobylu. Nieznana prawda o największej nuklearnej katastrofie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 30 ocen kanapowiczów

Opis

 
Śledztwo, propaganda, tajemnica i mity, które przyćmiły nieznaną historię największej katastrofy nuklearnej XX wieku. 

Nikołaj Fomin nie miał pojęcia o energii jądrowej i fizyce nuklearnej – tej ostatniej uczył się na kursie korespondencyjnym. Anatolij Diatłow trzymał się swoich tez nawet wtedy, gdy zostały bezceremonialnie obalone. Wiktor Briuchanow, pierwszy dyrektor, chciał zrezygnować ze swojej funkcji, ale podanie zostało podarte na jego oczach. 

Nikt nie wiedział, że do budowy elektrowni kazano użyć materiałów, które nawet nie były produkowane w ZSRR, a wcześniejsze nuklearne wypadki i incydenty kwalifikowano jako ściśle tajne. Prawda nigdy nie ujrzała światła dziennego – aż do teraz. 

Takiej książki jeszcze nie było. Adam Higginbotham dzięki licznym wywiadom, a także dostępowi do odtajnionych akt i nieopublikowanych dotąd wspomnień, przedstawia nieznaną historię Czarnobyla. Wątek społeczny przeplata się z naukowym, opowieści o zwykłych ludziach rozgrywają się na tle wyścigu technologicznego. Wstrząsające wydarzenia ożywają na nowo widziane przez naocznych świadków, mężczyzn i kobiety, ofiary i niemych bohaterów. 

Przejmujący reportaż, który czyta się jak thriller. Ostateczne świadectwo wydarzenia, które na zawsze zmieniło świat. Opowieść o heroizmie, desperacji i rozpaczy. Historia, która jest bardziej złożona, bardziej ludzka i bardziej przerażająca niż wszystkie sowieckie mity. 

O północy w Czarnobylu to zwieńczenie ponaddziesięcioletniej reporterskiej pracy nad nieznaną historią czarnobylskiej katastrofy – nieopowiedzianą i ukrywaną przez ponad trzy dekady. 

Data wydania: 2019-10-02
ISBN: 978-83-8129-561-1, 9788381295611
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Kategoria: Reportaż
Stron: 544
dodana przez: Beata_

Autor

Adam Higginbotham Adam Higginbotham
Urodzony w 1968 roku w Wielkiej Brytanii
Adam Higginbotham jest brytyjskim dziennikarzem, byłym amerykańskim korespondentem The Sunday Telegraph Magazine i byłym redaktorem naczelnym The Face. Był także pisarzem współpracującym z The New Yorker, Wired i The New York Times.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Reaktor, który nie chciał słuchać partii

{} WYBÓR REDAKCJI
24.04.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Do niedawna Czarnobyl był dla mnie mglistym wspomnieniem z dzieciństwa – słowem wypowiadanym z zaniepokojeniem w głosie przez mamę i babcię, przebłyskiem wiadomości w czarno-białym telewizorze. Pamiętam, że pytałam, co to ten Czarnobyl – nie pamiętam, co mi odpowiadano. Stał się czymś więcej po przeczytaniu Jaskółek z Czarnobyla. Książka ta wci... {} Recenzja książki O północy w Czarnobylu. Nieznana prawda o największej nuklearnej katastrofie

@LetMeRead@LetMeRead {}× 36

Najpierw książka, potem film? niekoniecznie ...

{} WYBÓR REDAKCJI
22.05.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Zastanawiałem się czy w ogóle czytać "O północy w Czarnobylu" skoro niedawno oglądałem świetny serial na HBO na ten temat i chyba, poprawcie mnie jeśli się mylę, oparty właśnie na książce Higginbothama, dodatkowo objętość tego dzieła wydawała mi nieco odstraszająca, bo to 560 stron - czytywałem co prawda i dwa razy grubsze knigi, ale zazwyczaj mia... {} Recenzja książki O północy w Czarnobylu. Nieznana prawda o największej nuklearnej katastrofie

@Mackowy@Mackowy {}× 30

"reportaż, który czyta się jak thriller"

{} WYBÓR REDAKCJI
4.02.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

“O Północy w Czarnobylu” autorstwa Adama Higginbothama to rewelacyjna pozycja. Nie bez powodu znalazła się w zestawieniu 10 najlepszych książek ubiegłego roku magazynu New York Times. Na fali popularności serialu HBO i wzrostu zainteresowania katastrofą w Czarnobylu, na rynku wydawniczym ukazało się zarówno sporo wznowień, jak i kilka zupełnie no... {} Recenzja książki O północy w Czarnobylu. Nieznana prawda o największej nuklearnej katastrofie

@Sylwia_K@Sylwia_K {}× 8

Genialnie napisana książka!

{} WYBÓR REDAKCJI
30.01.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Genialna! Książkę już od pierwszych stron, do ostatnich czytałam z zapartym tchem! I niech nie przerazi Was jej wielkość i liczba stron. Sami nie zauważycie, kiedy i jak błyskawicznie ją przeczytacie! jest napisana prostym i lekkim językiem, a do tego od razu całkowicie wciąga i pokazuje nam wiele faktów oraz tajemnic, które miały miejsce na prze... {} Recenzja książki O północy w Czarnobylu. Nieznana prawda o największej nuklearnej katastrofie

@WolneLitery@WolneLitery {}× 5

Moja opinia o książce

Opinie

@Antoniowka
2021-02-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Niby o Czarnobylu wiemy już niemal wszystko. Były dziesiątki książek, filmów dokumentalnych, a nawet głośny ostatnio serial. Jednak za każdym razem ta niewiarygodna historia na nowo porusza, szokuje, budzi trwogę i lęk.

Adam Higginbotham rekonstruuje całą tą historię od czasu budowy reaktora w Prypeci, przez jego awarię, aż po przybliżenie dalszych losów osób, które brały udział w tamtych wydarzeniach.

Można więc śmiało stwierdzić, że siłą tej książki jest perspektywa – te ponad 30 lat, które dzielą nas od awarii reaktora pomaga spojrzeć obiektywnym okiem na całość tej tragedii. A wniosek jest prosty – coś takiego musiało się stać. Prędzej czy później. Jeśli nie w Prypeci, to w jakimś innym zakątku Związku Radzieckiego.

Książka ciekawa, warta przeczytania – i jako solidna dawka historii i ku przestrodze.

{}× 5 | link |
@Coralen
2021-05-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane ✅ Literatura faktu, reportaże

Nie oglądałam filmu o katastrofie w Czarnobylu na HBO, jednak książka mnie bardzo zaintrygowała. Podczas buszowania w księgarni, nie mogłam przejść koło niej obojętnie. Co odchodziłam do innych półek, za chwilę z powrotem wracałam do Czarnobyla. Tak mnie przyciągała, kusiła, że w końcu ją nabyłam.
Ta książka to petarda. Czytałam ją z wypiekami na twarzy i nie mogłam się wydostać spomiędzy jej kartek. Fakt, że duża ilość zagadnień z dziedziny matematyki, fizyki i chemii jądrowej, oraz techniczne szczegóły budowy reaktora RMBK mogą męczyć, ale autor zadbał o prosty i przejrzysty język książki, przez co łatwiej się ją czyta.
Nigdy nie opublikowane fakty powodują, że czytelnik nie ma czasu się nudzić -autor umiejętnie wzbudza ciekawość i buduje napięcie. Zgromadzone w jednej książce wszystkie najważniejsze fakty, od których włos potrafi się na głowie zjeżyć, dane, życiorysy i dalsze dzieje osób mających jakiś, choćby najmniejszy związek z tą katastrofą, uświadamia czytelnika, że autor musiał się solidnie napracować, żeby "odwalić" taki kawał dobrej roboty. Z pewnością nie było łatwo zgromadzić te wszystkie informacje i dopracować w najmniejszych szczegółach.

Miałam 10 lat, jak doszło do wybuchu reaktora w Czarnobylu. Pamiętam spanikowane higienistki w szkole, próbujące jak najszybciej podać stojącym w kolejce dzieciom, wstrętną jodynę. Niektóre krzyczały, bo nie chciały tego pić, niektóre płakały, a niektóre wymiotowały. Atmosfera była nerwowa, nauczyciele z...

{}× 1 | link |
@km93
2021-12-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@ethelyn
2021-11-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@M_d_books
2021-09-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
MA
2021-08-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@testerka_ksiazek
2021-06-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Posiadam
@asach1
2021-06-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Vanille
2021-07-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@czerwonakaja
2021-05-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@anna_strzelczak
2021-05-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@Fredkowski
2021-06-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Czytanna
2021-04-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@LetMeRead
2021-04-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@Evita
2021-06-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Z biblioteki 2021 Literatura faktu/reportaż
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka O północy w Czarnobylu. Nieznana prawda o największej nuklearnej katastrofie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl