Perfekcyjna niedoskonałość

Jacek Dukaj
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 44 ocen kanapowiczów
Perfekcyjna niedoskonałość
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 44 ocen kanapowiczów

Opis

Pierwszy tom trylogii Jacka Dukaja. To książka, którą po odwróceniu ostatniej kartki ma się ochotę natychmiast przeczytać jeszcze raz. A potem jeszcze raz. Jest XXIX wiek. Adam Zamoyski, tajemniczy zmartwychwstaniec, tkwi w środku rozgrywki między cywilizacjami, ludźmi, nieludźmi i istotami postludzkimi. Konkurencja stanowi motor ewolucji - konkurują ze sobą rośliny, zwierzęta, ludzie, kultury, gospodarki. Zwycięża, kto lepiej wykorzystuje naturalne środowisko, zasoby planety, ostatecznie - prawa fizyki. Zamoyski nie wie, jakim cudem znalazł się w świecie późniejszym od jego czasów o kilkaset lat, ma problemy z pamięcią i tożsamością - lecz najwyraźniej stanowi klucz do zwycięstwa w owej ewolucji. Kim tak naprawdę jest? Kim są ci, którzy go otaczają? Jaką tajemnicę kryje Narwa, gdzie rozbił się statek Adama?
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-08-04033-1, 9788308040331
Wydawnictwo: Literackie
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Jacek Dukaj Jacek Dukaj
Urodzony 30 lipca 1974 roku w Polsce (Tarnów)
"Zdarzyło mu się napisać „Złotą Galerę” – zwij go autorem Złotej Galery. Popełnił to w wieku lat 15–potem już mogło być tylko gorzej. Pisze zawsze nie to, co powinien, i gorzej, niż byłoby go stać. Sądząc po jego tekstach krytycznych, cierpi na dale...

Pozostałe książki:

Inne pieśni Wroniec Extensa Lód Perfekcyjna niedoskonałość
Wszystkie książki Jacek Dukaj

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Perfekcyjna niedoskonałość? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Asamitt
2020-03-04
Przeczytane Polscy autorzy Fantastyka/Fantasy/Paranormal

Czy Dukaj pisząc wiedział o czym pisze? Tak? Czy aby na pewno? A może już tak zafiksował począwszy od tytułu, że gmatwanie od fabuły po sam sposób pisania leciało ot tak? Sama fizyka poza jej, może 2 działami, nigdy mnie specjalnie nie pociągała i dlatego przedzieranie się przez jej teoretyczną stronę nie powodowało ekstazy na miarę odkryć nieprawdopodobnego. Jest filozoficznie i metafizycznie. Jak dla mnie wszystko to powoduje, nie tyle małe zrozumienie tekstu, co żadne zaprzyjaźnienie się z treścią i formą jej przedstawienia. I nie o to chodzi, by lekturę odbierało się zawsze łatwo i przyjemnie, ale by swoich trudności dawała przyjemność obcowania z nią.
Im zawilej tym historia ciekawsza? Nie uważam, żeby to w tym przypadku odnosiło aż taki skutek. Równie dobrze mogłabym wziąć do ręki książkę stricte naukową z dziedziny choćby astronomii, na której nie znam się wcale. Albo coś z koncepcji filozoficznych, tu przynajmniej byłoby mi lżej, bo z wieloma byłam zaznajomiona i myślę, że chętniej taka lekturę trzymałabym w ręku zamiast PN. "Perfekcyjna niedoskonałość" nie jest naukowym wywodem na temat dukajowskiej koncepcji ewolucji świata, ale jest równie nieprzystępnie napisana.

Zaawansowane technologie, inny wymiar cywilizacji, zmartwychwstali ludzie, egzystencja gdzieś pomiędzy - wszystko to ma postać czegoś do tej pory nieznanego, choć nadal traktuje o tym samym, czyli społeczeństwie, metafizyce, ewolucji. Tutaj nie historia wychodzi na plan pierwszy, ale jej...

{}× 7 | link |
@BagatElka
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane ZZZ....oddane

Perfekcyjnie pokręcone,udziwnione i utrudnione w odbiorze.A ja jako niedoskonały umysł nie jestem w stanie docenić kunsztu autora dlatego też bez żalu kończę przygodę z dukajowskim językiem i światem,które do mnie nie przemawia.Zapewne dlatego,że jestem jedynie człowiekiem :P
Nie zamierzam przepraszać za swoją zwyczajność i nie będę bić pokłonów przed niezwyczajnością wyobraźni autora,po prostu nie moja bajka.

{}× 2 | link |
@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane Nie moja bajka (a może gniot?) Science-fiction 2017 Klub mola książkowego

Już drugi raz oceniam tę powieść. Pierwszą próbę podejścia miałam 8 lat temu - zdzierżyłam pierwszy rozdział (ten z weselem) i nie wiedzieć czemu dałam 6 gwiazdek. Może było mi głupio, że nie rozumiałam treści, a pisarz uznany, rozumiecie.
Wróciłam do niej teraz w nadziei na wielkie wow, przecież jestem bardziej wyrobioną czytelniczką, czyż nie? Poza tym o wiele bliższe są mi rozważania o przyszłości Homo sapiens, sztucznej inteligencji, nieśmiertelności i świadomości. Powinno być super.

Tym razem poległam po 30% lektury i wiem już, że "Perfekcyjna niedoskonałość" kompletnie rozmija się z moim gustem. To jest bigos sprzedawany pod nazwą kuchni fusion. Mamy 'zabawę' językiem, czyli wprowadzenie kolejnego rodzaju, takiego trochę jak nijaki ale używanego w stosunku do istot nie-ludzkich, sorry, post-ludzkich. Przez jakiś czas podobał mi się ten zabieg, potem mnie znudził. Mamy paletę świadomych istot, niebędących jednak ludźmi, a raczej mniej lub bardziej fizycznymi emanacjami umysłu. Świetnie, w końcu to jest powieść SF. Mamy jeszcze zakrzywiony świat, czas, który zwalnia lub przyspiesza, zaburzoną trójwymiarową przestrzeń, porty, saki, i nie wiem co jeszcze. I wreszcie mamy bohatera, Adama Zamojskiego, kwintesencję Polaka, awanturnika, zawadiakę, oczywiście czarującego, który nie wiedzieć czemu jest powodem czegoś w rodzaju wojny światów. Za dużo grzybów w tym barszczu (coś chyba głodna jestem).

Jestem bardzo zawiedziona - dużo więcej przyjemności miałam ...

{}× 1 | Komentarze (1) | link |
@oga
2007-10-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Napisane z godnym podziwu rozmachem. Ta książka wydaje mi się kwintesencją "dukajowatości". Wprowadzanie w życie pewnych koncepcji filozoficznych i badanie ich działania doprowadził w "Perfekcyjnej" do perfekcji :) Wycisnął wszystko z pewnych teoretycznych konstrukcji, nadając im w pełni żywą funkcjonalność. Niezwykłe jest to powiązanie Theilarda z Chomskym i z najnowszą fizyką, odkrywanie, odróżnianie a potem zrównywanie różnych poziomów istnienia. Refleksja nad tym, co jest rzeczywiste, co naprawdę istnieje, i co to właściwie znaczy, że coś rzeczywiście istnieje? Poziomy i sposoby istnienia przenikają się, poznawanie (czy wytwarzanie) ciągle nowego pokazuje nasze nikłe możliwości zrozumienia. Czy my właściwie wiemy, w jakich światach się obracamy?

{} | link |
@ida
2007-08-23
Przeczytane

Pierwsza książka Dukaja jaką przeczytałam. Zrobiła ogromne wrażenie pomimo sporej ilości techniki wyobrażonej, lecz prawdopodobnej, która pozornie utrudnia odbiór i mogłaby zniechęcać (a może właśnie przez nią?).Akcja umieszczona w dalekiej przyszłości, gdy krzywa Progresu zaczyna się na standard homo sapiens a kończy na.. no właśnie :-) O tym trzeba się przekonać.@vanin: a jak wg Ciebie wypada w porównaniu z Innymi pieśniami? O tyle trudniejsza?

{} | link |
@Yellowfriend
2009-02-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Ta książka Dukaja była naprawdę niezwykła. Poglądy, teorie w niej zawarte są niewiarygodne. Warta przeczytania, ale dla kogoś kto się nie interesuje fizyką i podobnymi tematami może się ona wydać trudna. I rzeczywiście taka jest. Język wykorzystany w powieści obfituje w terminy dotyczące dziedziny fizyki. Jeśli kogoś to nie razi to gorąco polecam.

{} | link |
@virako
2007-05-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Dobrnęłam prawie do końca (z mocno zagryzionymi zębami), ale niestety zupełnie mnie ta pozycja nie wciągnęła, a wręcz zmęczyła. Plus za ciekawą wizję świata, natomiast sam styl pisania Dukaja wyłącznie dla wielbicieli jego twórczości.

{} | link |
@szoszor
2010-08-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Rewelacja. Ciężko przebrnąć początek przez zawiłości językowe, ale potem nie można się oderwać. Wizja świata przedstawiona w sposób spójny i z wielkim rozmachem. Dukaj po raz kolejny ukazał swój geniusz. Polecam!

{} | link |
@pedro
2007-05-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Polskie s-f

Dla tych co utkną na początku zagubieni, polecam zagryźć zęby i przetrwać pierwsze 50 stron. Później się rewelacyjnie rozkręca. Z niecierpliwością czekam na kolejną część.

{} | link |
@masloprojekt
2009-09-17
Przeczytane

Od tego się zaczęło i totalnie wciągnęło... Trudna ? Raczej powiedział bym inna, ale to właśnie jest najlepsze...

{} | link |
@PonuryDziadyga
2021-12-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane 2020
@janusz.szewczyk
2021-11-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Posiadam Posiadam 2011 i wcześniej Safety 2015 Safety
@zpap_igor
2021-05-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@vonHuuss
2019-12-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Literatura polska [gat] Fantasy / Sci-Fi Posiadam 2014 i wcześniejsze Cyberpunk
@Radek_
2009-04-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 1 /10
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Perfekcyjna niedoskonałość. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl