Imperium chmur

Jacek Dukaj
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Imperium chmur
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Zmierzch kultury samurajów i narodziny nowoczesnej Japonii. Życie, nauka i wojna – w literackim majstersztyku Jacka Dukaja inspirowanym “Lalką” Bolesława Prusa.

Pod koniec XIX wieku do cesarza Mutsuhito trafia Stanisław Wokulski, emisariusz Kraju, Którego Nie Ma, aby zawrzeć sojusz oparty na odkryciu doktora Geista: technologii metalu lżejszego od powietrza.

W górskich stoczniach Hokkaidō zbudowanych przez Juliana Ochockiego, pod osłoną chmur, powstaje ażurowa flota Cesarskiej Marynarki Nieba. A każde słowo i czyn Ochockiego zapisuje Kiyoko, córka samuraja zbuntowanego przeciwko porządkom rozumu i demokracji.
I to poprzez Kiyoko przeżywamy rewolucje przemysłowe zrodzone z kaligrafii, wojny napisanej na nowo Japonii i historię jej niemożliwej przemiany. Przeżywamy przemijanie języków, obyczajów i cywilizacji.

W “Imperium chmur”, wyróżnionym Nagrodą Literacką im. Andrzeja Żuławskiego 2019, zawarł Dukaj mnogość postaci, obrazów i pomysłów, bogactwo historycznych i literackich odniesień. To powieść o relacji języka i pisma do rzeczywistości, o iluzji „ja” człowieka Zachodu, o wędrowaniu znaczeń między umysłami i kulturami, i o sztuce czystego przeżywania.

Położysz dwa przeżycia obok siebie – stworzysz sens, który nie istniał w każdym przeżyciu z osobna.
Pomyśl o bezgłośnym wdechu idącym przez duszę dziecka, gdy po raz pierwszy ujrzało ono tęczę, słonia, samolot.
Data wydania: 2021-11-17
ISBN: 978-83-08-07471-8, 9788308074718
Wydawnictwo: Literackie
Kategoria: Science-fiction
Stron: 288
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Jacek Dukaj Jacek Dukaj
Urodzony 30 lipca 1974 roku w Polsce (Tarnów)
"Zdarzyło mu się napisać „Złotą Galerę” – zwij go autorem Złotej Galery. Popełnił to w wieku lat 15–potem już mogło być tylko gorzej. Pisze zawsze nie to, co powinien, i gorzej, niż byłoby go stać. Sądząc po jego tekstach krytycznych, cierpi na dale...

Pozostałe książki:

Inne pieśni Wroniec Extensa Lód Perfekcyjna niedoskonałość
Wszystkie książki Jacek Dukaj

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

A co, gdyby Geist miał rację?

24.10.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Naprawdę nie wiem, co myśleć o tej książce. Wbrew opisowi bardzo mało w niej „Lalki”, a przynajmniej Wokulskiego, który był może kilka raz wspomniany. Skupiamy się jednakże na Kiyoko – córce zbuntowanego samuraja. Jest ona w pewnym sensie narratorką tej powieści. Opisuje poczynania Ochockiego, czy też to co o nich słyszy. Dzięki niej śledzimy l... {} Recenzja książki Imperium chmur

@u2003@u2003 {}

Moja opinia o książce

Opinie

@ania_gt
2021-07-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

"Imperium chmur" Jacka Dukaja to jedna z najpiękniej wydanych książek, jakie czytałam w ostatnim czasie. Aleksandra Ukleja tworzy klimatyczne ilustracje, stanowiące tło historii. Interesujące połączenie pomysłów: Wokulski Stanisław, wysłannik Kraju, Którego Nie Ma oferuje cesarzowi Mutsuhito niezwykłą technologię - metal lżejszy od powietrza, odkrycie doktora Geista. Sojusz zawarto. W górskich stoczniach Hokkaido powstanie niezwykła flota. Pracami kieruje Julian Ochocki, a wszystkie jego poczynania śledzi córka zbuntowanego samuraja Kiyoko. Dokumentuje więc to, o czym słyszy w górskich stoczniach, w których powstaje niezwykła armia latających maszyn.
Brzmi zaskakująco? I taka jest ta książka.
Mnogość sensów, kierunków interpretacji, znaczeń, zabawa formą i językiem. Niezwykła jak haiku, które było inspiracją. Czytanie powieści napisanej w duchu poezji japońskiej jest dość dziwnym przeżyciem. To historia, którą można poczuć, porusza emocje i to jej największa siła. Zanurzamy się w kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni czasu przemian, w którym znakami kanji zapisuje się zupełnie nowy świat.

{}× 3 | link |
@janusz.szewczyk
2021-11-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam 2020
@u2003
2021-10-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@autodydaktyczna
2021-09-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@zpap_igor
2021-05-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Adam84
2020-11-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 1 /10
Przeczytane Przeczytane, Posiadam

Cytaty z książki

“Napisałaś. Widzisz. Córka to kanji 娘, to kobieta i dobro. Czy każda córka to dobra kobieta? Czyż nie ma córek – niedobrych kobiet? Czy mogę być dobrą kobietą niecórką?”
{}
#
“Nie widzę swojej twarzy, ale widzę twoją. Nie widzę swoich myśli, ale widzę twoje.”
{}
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl