Extensa

autor: Jacek Dukaj
Extensa
4.04
Ocena 4.04 na 5 możliwych
Na podstawie 25 ocen kanapowiczów
SAGA RODZINNA Z CZASÓW OSTATNICH RODZIN POETYCKA PRZYPOWIEŚĆ TRANSHUMANISTYC...
SAGA RODZINNA Z CZASÓW OSTATNICH RODZIN POETYCKA PRZYPOWIEŚĆ TRANSHUMANISTYCZNA ODLEGŁA PRZYSZŁOŚĆ JAK BAŚNIOWA PRZESZŁOŚĆ Akcja powieści rozgrywa się w Zielonym Kraju, dawnej Grenlandii. Równiny, stada koni i rancza nie powinny nikogo zmylić – Extensa opowiada o ostatniej enklawie ocalałej z ...
Pełny opis
Data wydania: 2010
ISBN: 9788308044315
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Napisz swoją opinię

Opinie

@oga
@oga 2007-10-25
Dziwi mnie opis zamieszczony przy książce. Gdzie tam magia? "Extensa" jest, zgodnie z głównym torem zainteresowań autora, eksperymentem intelektualnym. Dukaj ożywia mentalne konstrukty; koncepcje filozoficzne, teorie naukowe. Wciela je w życie i obserwuje ich działanie. W "Extensie" zajmuje się zawiłościami mechaniki kwantowej. Poza tym eksperymentem konstrukcyjnym najciekawsze dla mnie jest przedstawienie skutków kontaktu. Mamy tam świat ludzi zniszczony zupełnie w wyniku zetknięcia z obcymi. Smutne, ale przede wszystkim inspirujące do rozmyślań - jak to właściwie jest z możliwością kontaktu? Na ile obie strony muszą się rozumieć, na ile być do siebie podobne, by można mówić w ogóle o kontakcie? U Dukaja właściwie nie ma żadnego porozumienia, ludzie zostali potraktowani, wydaje się, jak jakieś pszczoły czy mrówki. To, jak sobie racjonalizują tę sytuację, wydaje się znaczące.
@caribou
@caribou 2007-09-17
Przeczytane (2007-08-27)
@ Cezio: nazwałabym to raczej powiastką. Nie znam nic więcej tego autora, ale to co mi się w tym utworze spodobało, to opis obserwowania siebie samego, jakby się było osobą postronną w całej sytuacji.
@BurntSnow
@BurntSnow 2010-04-16
Przeczytane (2007-07-28)
Na razie mam za sobą dwie książki Dukaja, i jak dotąd każda z nich coraz bardziej zachęca mnie do dalszego wczytywania się w jego dzieła. Pobudza do myślenia, zdecydowanie.
@cezio
@cezio 2007-09-01
Przeczytane (2007-09-01)
znakomita książka. Dukaj tym razem zmienił klimat, z twardej SF na epopeję rodzinną, co nie przeszkodziło mu w napisaniu bardzo dobrej powieści SF:)
@masloprojekt
@masloprojekt 2010-03-15
Przeczytane (2007-07-28)
Tak jak lubię :)
Autorzy
Jacek Dukaj
"Zdarzyło mu się napisać „Złotą Galerę” – zwij go autorem Złotej Galery. Popełnił to w wieku lat 15–potem już mogło być tylko gorzej. Pisze zawsze nie to, co powinien, i gorzej, niż byłoby go stać....
Inne książki:
Książka Perfekcyjna niedoskonałość
Książka Perfekcyjna niedoskonałość
Książka Extensa
Książka Inne pieśni
Książka Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe
Współtworzący tą stronę
puchar
AC
@Achmed pierwsza opinia