Lód

Jacek Dukaj
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 49 ocen kanapowiczów
Lód
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 49 ocen kanapowiczów

Opis

EKSKLUZYWNE WYDANIE JEDNEJ Z NAJWAŻNIEJSZYCH POLSKICH KSIĄŻEK OSTATNIEGO ĆWIERĆWIECZA, KTÓRĄ POKOCHALI MIŁOŚNICY LITERACKIEJ PRZYGODY, POBUDZAJĄCEJ INTELEKT I WYOBRAŹNIĘ, ZMIENIAJĄCEJ NASZ POGLĄD NA RZECZYWISTOŚĆ.

Akcja Lodu toczy się w alternatywnej rzeczywistości, gdzie pierwsza wojna światowa nigdy nie wybuchła, jest rok 1924 i trwa Belle Époque, a Królestwo Polskie pozostaje zamrożone pod władzą cara. Warszawę skuwa lód – w środku lata burze śnieżne zasypują drogi. Lute, nieziemskie anioły Mrozu, spacerują ulicami miast, zamrażając prawdę i fałsz… Benedykt Gierosławski, zdolny matematyk i niepoprawny hazardzista, na zlecenie carskiego Ministerstwa Zimy zostaje wysłany Ekspresem Transsyberyjskim do skutego lodem Irkucka, skąd ma wyruszyć na poszukiwanie swojego ojca, podobno potrafiącego porozumiewać się z lutymi.

KSIĄŻKA XX-LECIA RANKINGU „POLITYKI”, WYRÓŻNIONA NAGRODĄ KOŚCIELSKICH I EUROPEJSKĄ NAGRODĄ LITERACKĄ.

„Nasze kłamstwa więcej o nas zdradzają niż prawda najprawdziwsza. Kiedy mówisz o sobie prawdę – prawda to jest to, co ci się rzeczywiście przydarzyło: twój wycinek historji świata. I przecież nie masz, nie miałaś nad nim żadnej kontroli. Większość tego, co nam się przydarza, jest dziełem przypadku. Kłamstwo natomiast w całości pochodzi od ciebie, nad kłamstwem posiadasz kontrolę zupełną, zrodziło się z ciebie, tobą się karmi i tylko ciebie opowiada. W czym więc odkrywasz się bardziej: w prawdzie czy w fałszu?”

Obecne wydanie Lodu – w nowej szacie graficznej i w większym formacie - jest jedynym dostępnym na rynku. Poprzednie edycje tej słynnej powieści nie będą wznawiane. Zamarzły.

Data wydania: 2023-10-04
ISBN: 978-83-08-08306-2, 9788308083062
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Nagrody: Nagroda Sfinks (Zwycięzca), Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego (Zwycięzca)
Stron: 1040
dodana przez: janusz.szewczyk
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Jacek Dukaj Jacek Dukaj
Urodzony 30 lipca 1974 roku w Polsce (Tarnów)
"Zdarzyło mu się napisać „Złotą Galerę” – zwij go autorem Złotej Galery. Popełnił to w wieku lat 15–potem już mogło być tylko gorzej. Pisze zawsze nie to, co powinien, i gorzej, niż byłoby go stać. Sądząc po jego tekstach krytycznych, cierpi na dale...

Pozostałe książki:

Wroniec Inne pieśni Lód Perfekcyjna niedoskonałość Extensa Czarne oceany Córka łupieżcy Katedra Trzynaście kotów Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe W kraju niewiernych Starość aksolotla Inne Światy Król Bólu Strefa Mroku: 11 Apostołów Grozy Po piśmie Imperium chmur Zachcianki. Dziesięć zmysłowych opowieści Trupy Polskie Co większe muchy Jawnogrzesznica Irrehaare Science Fiction Wizje alternatywne Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2008 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2009 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2010 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2011 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2012 PL +50. Historie przyszłości Wizje alternatywne 2 Wizje alternatywne 3 Czarna msza IACTE Katedra Linia oporu Lód I Lód III Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2005 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2013 Ojciec. Opowiadania Science Fiction Serce mroku Utopay. Przyszłość wystawia rachunek Voyager #6 (Lato 1993) Ziemia Chrystusa
Wszystkie książki Jacek Dukaj

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dmuchany ryż

WYBÓR REDAKCJI
30.11.2020

Recepta na literacki sukces: napisać opowiadanie, 50-100 stron. Krasnoludy, smoki, magiczne miecze już się dość mocno przejadły, a więc powinien być temat obecnie bardzo modny, czyli alternatywna przeszłość. Każdy element tego opowiadania, nawet najdrobniejszy, rozbudować (nadmuchać) do granic wytrzymałości. Mamy już 300 stron. Z trzystustronicowe... Recenzja książki Lód

@Meszuge@Meszuge × 20

potwór nad potworami!

23.02.2020

Fantastyka to gatunek, który właściwie powoli odkrywam. Nie znam go zbyt dobrze. W dzieciństwie przeczytałam tylko wszystkie części serii o Harrym Potterze. Wtedy byłam zachwycona konstrukcją świata, później nastąpiła przerwa w poznawaniu innych książek tego gatunku. A szkoda. Dopiero dwa lata temu sięgnęłam po tak uwielbianego przez wielu czyteln... Recenzja książki Lód

@Skazananaksiazki@Skazananaksiazki × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Maynard
@Maynard
2014-05-08
1 /10
Errarum humane est Wielcy Polegli czyli niedoczytane czytadła

Z całą pewnością jest to książka-odkrycie. Niebanalny, wysmakowany język, istne słowa które niemal stają się ciałem, profesjonalne podejście do tematu historii alternatywnej, odwzorowane z zegarmistrzowską precyzją detale epoki oraz element fantastyczny w postaci kolejnego zlodowacenia, lutych i samego lodu, o przepraszam, Lodu. Jednak nie rozumiem jednej rzeczy: po jaką ciężką cholerę pisać o tym na 1050 stronach??!! Lód nuży, nudzi, dłuży się niczym borowanie zęba u dentysty i mniej więcej serwuje takie same doznania podczas lektury. Książka NIE MA akcji, jest tam tylko ciąła gadanina poplątana z filozoficznymi monologami bohatera o miazmatach, sofizmatach i innych matach. Zamiast czytać to "dzieło" lepiej poczytać podręcznik do historii i podstawy filozofii zagryzając to lodami "Koral". Efekt będzie szybszy i ciekawszy. Reasumując: Dukaj tak jak w "Innych pieśniach" zaprezentował piękny pomysł i stylistykę zapominając o treści. Mnie "Lód" osobiście zamroził na kość gdzieś w połowie, resztę sobie darowałem.

× 1 | link |
@TisYssat
@TisYssat
2016-09-29
Przeczytane

Książka napisana z dużym rozmachem. Wciągająca, pozwalająca wgryźć się w świat Lodu i sposób myślenia głównego bohatera. Pozostawiająca niezatarty ślad w pamięci. Jednak to nie książka dla każdego. Bez poczucia tego specyficznego klimatu czytanie książki będzie udręką. Według logiki jednoprawdy książkę można poczuć albo całym sobą, albo nie poczuć jej wcale. Nie ma tu miejsca na odczucia pomiędzy. Jedyną rzeczą do której mogę się doczepić to zakończenie, Nie uważam, że było złe, jednak zakończenie książki w momencie gdy Syn Mroza rzucił się na ojca z pompą Kotarbińskiego byłoby efektowniejsze.

× 1 | link |
@bunia
@bunia
2012-03-10
Niedokończone

Ta książka to moja największa porażka czytelnicza! Ostrzyłam sobie na nią apetyt przez długi czas, a gdy wreszcie ją dopadłam i zaczęłam czytać, okazało się, że to zupełnie nie moja bajka. Nie będę książki oceniać, bo przeczytałam raptem 150 stron, a na siłę czytać też nie ma sensu, by tylko "zaliczyć" to szeroko osławione już "dzieło".

× 1 | link |
@akabishop
@akabishop
2010-07-07
10 /10
Przeczytane chcę przeczytac jeszcze kiedyś

Polecam - zwłaszcza, że kiedy dotrze się do literatury "źródłowej" okazuje się, że Dukaj bardzo dobrze się przygotował do stworzenia takiego świata. Przykład pierwszy: świat podziemny i mamuty. Przykład drugi: Hel w temperaturze bliskiej zeru Kelvina charakteryzuje się tzw. nadpłynnością.

× 1 | link |
PA
@PatricGie
2011-10-02
Przeczytane

Rzadko zdarza się przeczytać polską prozę napisaną tak wyśmienitym językiem, zupełnie jakby czytało się któregoś z rosyjskich 'mistrzów'. Polecam wielbicielom soczystego języka w najlepszym wydaniu. Dodam tylko, że raczej nie czytuję fantastyki, a ta powieść powaliła mnie na kolana.

× 1 | link |
RG
@Rafal_Gnys
2009-02-03
Przeczytane

totalna i zupełna miazga. panie i panowie, to trzeba przeczytać, choćby to wam zajęło i trzy lata, bo rzadko zdarza się przeczytać coś tak niesamowicie pomysłowego, rozbudowanego, zaskakującego i inteligentnego, i to jeszcze napisanego przez naszego rodaka. naprawdę, absolutna ekstraklasa.

| link |
@eR_
2019-12-19
10 /10
Przeczytane Posiadam

Niech Was nie zwiedzie obszerna forma tej książki,czyta sie jednym tchem.Co prawda,parę wdechów trzeba zrobić na te 1000 stron,ale to szczegół..

| link |
@makrela
@makrela
2010-07-30
Przeczytane

Jestem w trakcie czytania ale już wiem że to nie będzie ostatnia książka tego autora którą przeczytam :) Niesamowity klimat.

| link |
@frodo
2009-02-03
10 /10
Przeczytane

Imponująca objętość, imponujące dzieło. Teraz w WL wyszła nowa powieść Pana Jacka. Polecam.

| link |
@masloprojekt
@masloprojekt
2011-01-19
10 /10
Przeczytane

...trudna, wymagająca, ale dająca dużo w zamian...

| link |
@SYSTEM
@SYSTEM
2008-09-06
10 /10
Chcę przeczytać

Czytałem ją przez pół roku, ale warto było :-)

| link |
@akinoria
@akinoria
2009-11-29
10 /10
Przeczytane

Warto przeczytać tą "cegłę"

| link |
@Leeloo
@Leeloo
2022-04-10
6 /10
Przeczytane
@PonuryDziadyga
2021-12-23
6 /10
Przeczytane
@lordofthedreams9
2021-12-09
9 /10
Przeczytane 🧊 zimowe 📚 posiadam nietuzinkowa fantastyka
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Cel życia jest poza życiem.
W Boga wierzę, ale nie wierzę w to, co ludzie mówią o Bog
Cham obrzydliwy, czemu nie, piękną karierę można zrobić, chamstwo ma wielką przyszłość, cały świat stoi przed chamstwem otworem, subtelni, wstydliwi i wrażliwi ustępują przed nim, bo tylko cham by ustał i nie ustąpił, mądrzy nie wdają się w dyskusje przegrane po pierwszym ciosie maczugi, szlachetni litują się nad chama nieszczęściem, cham prze naprzód, nic nie mąci spokoju jego chamskiej duszy, cham się nie wstydzi, nie czerwieni, nie uśmiecha przepraszająco, on nawet nie widzi drwin i szyderstw, nigdy nie czuje się nieswojo i niezręcznie – ponieważ jest chamem.
Ładnie to tak, przypierdalać się do człowieka kulturalnie pijącego?
Prawdę można tylko powtarzać wiernie; po tym poznać kłamstwo, że kłamstwo się zmienia, że jest go więcej niż jedno.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl