Lód

autor: Jacek Dukaj
Lód
4.71
Ocena 4.71 na 5 możliwych
Na podstawie 28 ocen kanapowiczów
Książka nominowana do Literackiej Nagrody NIKE 2008 Akcja najnowszej powieści...
Książka nominowana do Literackiej Nagrody NIKE 2008 Akcja najnowszej powieści Jacka Dukaja toczy się w alternatywnej rzeczywistości, gdzie I wojna światowa nigdy nie wybuchła, jest rok 1924, a Królestwo Polskie wciąż zamrożone jest pod władzą cara i w Belle Epoque. Warszawę skuwa lód – w środku l...
Pełny opis
Data wydania: 2007
ISBN: 9788308039854
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Napisz swoją opinię

Opinie

@Maynard
@Maynard 2014-05-08
Z całą pewnością jest to książka-odkrycie. Niebanalny, wysmakowany język, istne słowa które niemal stają się ciałem, profesjonalne podejście do tematu historii alternatywnej, odwzorowane z zegarmistrzowską precyzją detale epoki oraz element fantastyczny w postaci kolejnego zlodowacenia, lutych i samego lodu, o przepraszam, Lodu. Jednak nie rozumiem jednej rzeczy: po jaką ciężką cholerę pisać o tym na 1050 stronach??!! Lód nuży, nudzi, dłuży się niczym borowanie zęba u dentysty i mniej więcej serwuje takie same doznania podczas lektury. Książka NIE MA akcji, jest tam tylko ciąła gadanina poplątana z filozoficznymi monologami bohatera o miazmatach, sofizmatach i innych matach. Zamiast czytać to "dzieło" lepiej poczytać podręcznik do historii i podstawy filozofii zagryzając to lodami "Koral". Efekt będzie szybszy i ciekawszy. Reasumując: Dukaj tak jak w "Innych pieśniach" zaprezentował piękny pomysł i stylistykę zapominając o treści. Mnie "Lód" osobiście zamroził na kość gdzieś w połowie, resztę sobie darowałem.
@TisYssat
@TisYssat 2016-09-29
Przeczytane (2016-09-29)
Książka napisana z dużym rozmachem. Wciągająca, pozwalająca wgryźć się w świat Lodu i sposób myślenia głównego bohatera. Pozostawiająca niezatarty ślad w pamięci. Jednak to nie książka dla każdego. Bez poczucia tego specyficznego klimatu czytanie książki będzie udręką. Według logiki jednoprawdy książkę można poczuć albo całym sobą, albo nie poczuć jej wcale. Nie ma tu miejsca na odczucia pomiędzy. Jedyną rzeczą do której mogę się doczepić to zakończenie, Nie uważam, że było złe, jednak zakończenie książki w momencie gdy Syn Mroza rzucił się na ojca z pompą Kotarbińskiego byłoby efektowniejsze.
@bunia
@bunia 2012-03-10
Ta książka to moja największa porażka czytelnicza! Ostrzyłam sobie na nią apetyt przez długi czas, a gdy wreszcie ją dopadłam i zaczęłam czytać, okazało się, że to zupełnie nie moja bajka. Nie będę książki oceniać, bo przeczytałam raptem 150 stron, a na siłę czytać też nie ma sensu, by tylko "zaliczyć" to szeroko osławione już "dzieło".
RG
@Rafal_Gnys 2009-02-03
Przeczytane (2009-02-03)
totalna i zupełna miazga. panie i panowie, to trzeba przeczytać, choćby to wam zajęło i trzy lata, bo rzadko zdarza się przeczytać coś tak niesamowicie pomysłowego, rozbudowanego, zaskakującego i inteligentnego, i to jeszcze napisanego przez naszego rodaka. naprawdę, absolutna ekstraklasa.
@akabishop
@akabishop 2010-07-07
Przeczytane (2010-01-01)
Polecam - zwłaszcza, że kiedy dotrze się do literatury "źródłowej" okazuje się, że Dukaj bardzo dobrze się przygotował do stworzenia takiego świata. Przykład pierwszy: świat podziemny i mamuty. Przykład drugi: Hel w temperaturze bliskiej zeru Kelvina charakteryzuje się tzw. nadpłynnością.
@makrela
@makrela 2010-07-30
Przeczytane (2010-10-04)
Jestem w trakcie czytania ale już wiem że to nie będzie ostatnia książka tego autora którą przeczytam :) Niesamowity klimat.
@frodo
@frodo 2009-02-03
Przeczytane (2009-02-03)
Imponująca objętość, imponujące dzieło. Teraz w WL wyszła nowa powieść Pana Jacka. Polecam.
@masloprojekt
@masloprojekt 2011-01-19
Przeczytane (2011-01-19)
...trudna, wymagająca, ale dająca dużo w zamian...
@SYSTEM
@SYSTEM 2008-09-06
Chcę przeczytać (2011-01-11)
Czytałem ją przez pół roku, ale warto było :-)
@akinoria
@akinoria 2009-11-29
Przeczytane (2009-01-01)
Warto przeczytać tą "cegłę"
Lód

Książka nominowana do Literackiej Nagrody NIKE 2008 Akcja najnowszej powieści Jacka Dukaja toczy się w alternatywnej rzeczywistości, gdzie I wojna światowa nigdy nie wybuchła, jest rok 1924, a Królestwo Polskie wciąż zamrożone jest pod władzą cara i w Belle Epoque. Warszawę skuwa lód – w środku lata burze śnieżne zasypują drogi. Lute, nieziemskie anioły Mrozu, spacerują ulicami miast, zamrażając prawdę i fałsz… Benedykt Gierosławski, zdolny matematyk, ale i niepoprawny hazardzista, na zlecenie carskiego Ministerstwa Zimy zostaje wysłany Ekspresem Transsyberyjskim do skutego lodem Irkucka, skąd ma wyruszyć na poszukiwanie swojego ojca, podobno potrafiącego porozumiewać się z aniołami mrozu – lutymi. Tysiąc rubli gotówką wydobyłby Benedykta z długów, ale czy misja nie jest przypadkiem zbyt niebezpieczna? Szybko okazuje się, że dla Benedykta będzie to podróż, która odmieni jego życie… Fabuła Lodu wprost skrzy się od zapierających dech w piersiach zwrotów akcji, intryg politycznych, miłosnych, kryminalnych i gospodarczych, naukowych i metafizycznych; wypełniona fascynującymi postaciami, z akcją rozpiętą między brudnymi oficynami carskiej Warszawy, luksusami Ekspresu Transsyberyjskiego na tle lodowej Azji, irkuckimi salonami bogatego mieszczaństwa polskiego, a także podniebnym pałacem generała-gubernatora – jest powieścią, na jaką czekali wszyscy miłośnicy prawdziwej przygody, inteligentnej, pobudzającej intelekt i wyobraźnię, zmieniającej nasz pogląd na rzeczywistość. To opowieść o Historji, czyli o tym, co nie istnieje. To kolejny literacki majstersztyk Jacka Dukaja, dzięki któremu czytelnicy będą mogli poznać nie tylko fascynującą, mrożącą krew w żyłach \"inną możliwą\" historię świata, ale również będą mieli okazję wraz z bohaterem powieści odbyć niezwykłą podróż ekspresem transsyberyjskim i stanąć oko w oko z Innym. Jacek Dukaj znowu udowadnia, że w fantastyce wciąż nie powiedziano ostatniego słowa. Książka ukaże się w opracowaniu graficznym Tomka Bagińskiego - rysownika, zdobywcy wielu prestiżowych nagród na światowych przeglądach animacji komputerowych i reżysera, który na motywach opowiadania Jacka Dukaja Katedra przygotował film animowany nominowany do Oscara. JACEK DUKAJ (ur. 1974) - jeden z najciekawszych współczesnych polskich prozaików, którego książki zawsze są wyczekiwanymi wydarzeniami. Autor W kraju niewiernych, Czarnych oceanów, Extensy, Innych pieśni, Perfekcyjnej niedoskonałości, Xavrasa Wyżryna i innych fikcji narodowych, pomysłodawca antologii pt. PL+50. Historie przyszłości. Wielokrotny laureat nagród im. Janusza A. Zajdla, trzykrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”.

Autorzy
Jacek Dukaj
"Zdarzyło mu się napisać „Złotą Galerę” – zwij go autorem Złotej Galery. Popełnił to w wieku lat 15–potem już mogło być tylko gorzej. Pisze zawsze nie to, co powinien, i gorzej, niż byłoby go stać....
Inne książki:
Książka Perfekcyjna niedoskonałość
Książka Perfekcyjna niedoskonałość
Książka Extensa
Książka Extensa
Książka Inne pieśni
Współtworzący tą stronę
puchar @oga @oga pierwsza opinia