Po piśmie

Jacek Dukaj
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Po piśmie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Koniec pisma i człowiek tracący podmiotowość w nowym dziele Jacka Dukaja.
Intelektualna podróż wokół najbardziej fascynujących zagadnień współczesnej cywilizacji aż do jej kresu i do kresu człowieka.

Przez ostatnich kilka tysięcy lat pismo, książki i biblioteki były nośnikami i skarbnicami wiedzy. Technologia pisma stworzyła cywilizację człowieka. Myślenie pismem oznacza myślenie symbolami, ideami i kategoriami. Daje bezpośredni dostęp do wnętrza innych: ich emocji, przeżyć i poczucia „ja”. Wyniósłszy tę umiejętność na wyżyny sztuki, w istocie tworzy nasze życie duchowe.

W Po piśmie Dukaj pokazuje ludzkość u progu nowej ery. Kolejne technologie bezpośredniego transferu przeżyćod fonografu do telewizji, internetu i virtual reality wyprowadzają nas z domeny pisma. Stopniowo, niezauważalnie odzwyczajamy się od człowieka, jakiego znaliśmy z literatury od podmiotowego „ja”.

„Mechanizm «wyzwalania z pisma» napędzają miliardy codziennych wyborów producentów i konsumentów kultury. Nie napiszę listu – zadzwonię. Nie przeczytam powieści – obejrzę serial. Nie wyrażę politycznego sprzeciwu w postaci artykułu – nagram filmik i wrzucę go na jutjuba. Nie spędzam nocy na lekturze poezji – gram w gry. Nie czytam autobiografii – żyję celebów na Instagramie. Nie czytam wywiadów – słucham, oglądam wywiady. Nie notuję – nagrywam. Nie opisuję – fotografuję”.

Literatura, filozofia, popkultura, neuronauka i fizyka – zaglądamy za kulisy cywilizacji i odkrywamy, że to nie człowiek posługuje się stworzonymi przez siebie narzędziami, ale to one coraz częściej posługują się człowiekiem.
Nadchodzą czasy postpiśmienne, gdy miejsce człowieka-podmiotu i jego „ja” zajmują bezpośrednio przekazywane przeżycia.
„Czy mogę powiedzieć o sobie: «jestem oglądaniem serialu», «jestem śledzeniem celebów na Instagramie»?”
Człowiek staje się maszyną do przeżywania.
Data wydania: 2023-06-14
ISBN: 978-83-08-08160-0, 9788308081600
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Stron: 416
dodana przez: Vernau
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Jacek Dukaj Jacek Dukaj
Urodzony 30 lipca 1974 roku w Polsce (Tarnów)
"Zdarzyło mu się napisać „Złotą Galerę” – zwij go autorem Złotej Galery. Popełnił to w wieku lat 15–potem już mogło być tylko gorzej. Pisze zawsze nie to, co powinien, i gorzej, niż byłoby go stać. Sądząc po jego tekstach krytycznych, cierpi na dale...

Pozostałe książki:

Wroniec Inne pieśni Lód Perfekcyjna niedoskonałość Extensa Czarne oceany Córka łupieżcy Katedra Trzynaście kotów Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe W kraju niewiernych Starość aksolotla Inne Światy Król Bólu Strefa Mroku: 11 Apostołów Grozy Po piśmie Imperium chmur Zachcianki. Dziesięć zmysłowych opowieści Trupy Polskie Co większe muchy Jawnogrzesznica Irrehaare Science Fiction Wizje alternatywne Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2008 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2009 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2010 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2011 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2012 PL +50. Historie przyszłości Wizje alternatywne 2 Wizje alternatywne 3 Czarna msza IACTE Katedra Linia oporu Lód I Lód III Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2005 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2013 Ojciec. Opowiadania Science Fiction Serce mroku Utopay. Przyszłość wystawia rachunek Voyager #6 (Lato 1993) Ziemia Chrystusa
Wszystkie książki Jacek Dukaj

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kondycja pisma w dobie wszechogarniającego 'post-'

WYBÓR REDAKCJI
24.07.2021

Można, jak Molierowski pan Jourdain nieświadomie posługujący się prozą od urodzenia, czynność czytania przeżywać bez potrzeby zmierzenia się z ‘metaliterackością’. Czasem jednak warto zatrzymać się i zastanowić nad kontekstem aktywności czytania, i szerzej nad pismem, jako dynamicznym elementem kultury. Zbiór sześciu esejów Jacka Dukaja „Po piśmie... Recenzja książki Po piśmie

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Vernau
2021-07-19
Przeczytane Książki popularnonaukowe

Jacek Dukaj, z wykształcenia filozof i autor powieści fantastycznych w swojej książce „Po piśmie” dzieli się swoimi przemyśleniami m.in. na temat wpływu sztucznej inteligencji na sztukę. Chodzi o to, że programy komputerowe tworzą muzykę, czy poezję, która jest nie do odróżnienia od tej stworzonej przez człowieka. Technologia wypiera człowieka z twórczości.

Wspomina również o tym, że wchodzimy w epokę „po piśmie”, kiedy zaczyna królować obraz, czyli film. Po co czytać książki, skoro można oglądać filmiki na youtubie, czy seriale. Czy ludzie rzeczywiście przestaną czytać książki ? Zobaczymy, co przyniesie przyszłość.

„Po piśmie” jest ciekawą książką dla osób interesujących się filozofią i lubiących czytać eseje.

× 13 | link |
@lukoszekk1995
@lukoszekk1995
2023-06-01
7 /10
Przeczytane
@Leeloo
@Leeloo
2022-04-10
6 /10
Przeczytane
@Skazananaksiazki
@Skazananaksiazki
2022-01-02
8 /10
Przeczytane Zredagowane Z Krakowskich Targów Książki Najlepsze, jakie przeczytałam!
@lordofthedreams9
2021-12-09
8 /10
Przeczytane 📚 posiadam
@Carmel-by-the-Sea
2021-07-24
8 /10
Przeczytane Filozofia_teologia_2 Lingwistyka Reportaże_i_ współczesny_świat E-book
@zpap_igor
@zpap_igor
2021-05-25
3 /10
Przeczytane
@IvanG
@IvanG
2019-12-10
7 /10
Przeczytane 2019
@LiterAnka
2019-11-05
8 /10
Przeczytane
@witwona
2019-07-08
8 /10
Przeczytane Książki dźwiękowe

Cytaty z książki

Programy piszą poezję, która w swym efekcie emocjonalnym, intelektualnym jest nieodróżnialna od poezji pisanej przez ludzi. Programy komponują muzykę, która wzrusza, porywa, rezonuje w ejestrach "sublime". Programy tworzą obrazy, zarazem takie, że od pierwszego na nie spojrzenia nie może być wątpliwości, iż nie wyszły one spód mózgu i ręki człowieka, i zarazem człowieka szczerze poruszające. Programy zaczynają tworzyć rzeźby.
A teraz usuńmy z tych procesów człowieka jako podmiot. Wejrzymy za ostatnią zasłonę alethei: to nie Zuckerberg używa Facebooka do swoich celów; to Facebook używa Zuckerberga. To nie Brin używa Google; to Google używa Birna. I nie kryje się za tym złowroga inteligencja i intencja. AI; to sam Logos, sama mapa ścieżek bytu determinuje kształt człowieczeństwa nieauratycznego. Technologia jest twórcą wartości. W tym wartości estetycznych.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl