Starość aksolotla

Jacek Dukaj
6.4 /10
Ocena 6.4 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów
Starość aksolotla
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.4 /10
Ocena 6.4 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów

Opis

Pierwsze książkowe wydanie słynnej powieści Jacka Dukaja, na podstawie której Netflix produkuje serial Into the Night.

Kiedy tajemnicze promieniowanie sterylizuje Ziemię z wszelkiego życia, nielicznym ludziom udaje się przekopiować swoje scyfryzowane umysły w maszyny. Czy ocalili także swoje dusze?

Aksolotl to forma larwalna zwierzęcia, które nigdy nie osiąga dorosłości. Czy ludzkość jest w stanie dojrzeć samodzielnie?
Świat po końcu świata należy do kolejnych generacji mechów i seksbotów. W nich praktykują człowieczeństwo pogrążeni w nostalgii za utraconą biologią ocaleńcy - tworzą cywilizację po cywilizacji, życie po życiu i ludzkość po ludzkości. Dzielą się na gildie, formują alianse, prowadzą wojny, mają swoje polityki, ideologie i szalone religie metalu. I muszą podjąć wyzwania, przed jakimi nikt wcześniej nie stawał.
Czy zagłada życia na Ziemi była przypadkowym kataklizmem, czy też kryje się za nią rozumny zamiar? Czy jest możliwy powrót do człowieczeństwa larwalnego: miękkiej biologiczności ułomnych śmiertelników?

Starość aksolotla zaczynała jako eksperymentalny e-book.
Teraz dojrzała do papieru.


Data wydania: 2021-11-18
ISBN: 978-83-08-07083-3, 9788308070833
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Kategoria: Science-fiction
Stron: 280
dodana przez: Catta
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Jacek Dukaj Jacek Dukaj
Urodzony 30 lipca 1974 roku w Polsce (Tarnów)
"Zdarzyło mu się napisać „Złotą Galerę” – zwij go autorem Złotej Galery. Popełnił to w wieku lat 15–potem już mogło być tylko gorzej. Pisze zawsze nie to, co powinien, i gorzej, niż byłoby go stać. Sądząc po jego tekstach krytycznych, cierpi na dale...

Pozostałe książki:

Wroniec Inne pieśni Lód Perfekcyjna niedoskonałość Extensa Czarne oceany Córka łupieżcy Katedra Trzynaście kotów Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe W kraju niewiernych Starość aksolotla Inne Światy Król Bólu Strefa Mroku: 11 Apostołów Grozy Po piśmie Imperium chmur Zachcianki. Dziesięć zmysłowych opowieści Trupy Polskie Co większe muchy Jawnogrzesznica Irrehaare Science Fiction Wizje alternatywne Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2008 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2009 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2010 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2011 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2012 PL +50. Historie przyszłości Wizje alternatywne 2 Wizje alternatywne 3 Czarna msza IACTE Katedra Linia oporu Lód I Lód III Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2005 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2013 Ojciec. Opowiadania Science Fiction Serce mroku Utopay. Przyszłość wystawia rachunek Voyager #6 (Lato 1993) Ziemia Chrystusa
Wszystkie książki Jacek Dukaj

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Pierwszy polski ebook interaktywny

WYBÓR REDAKCJI
12.02.2022

Gdy pozycja Dukaja ukazała się po raz pierwszy w 2015 r., towarzyszyła jej duża wrzawa medialna, oto dostaliśmy pierwszą książkę wydaną tylko w wersji ebookowej, z możliwością prawdziwie interaktywnego czytania, z odnośnikami, linkami etc. Niesiony powszechnym entuzjazmem i ja nabyłem ebooka na Allegro (wtedy mieli księgarnię ebooków). Muszę tu od... Recenzja książki Starość aksolotla

@almos@almos × 22

Metafizyczna pielgrzymka na miarę mechanicznego mesjasza – recenzja książki Starość Aksolotla...

WYBÓR REDAKCJI
20.02.2020

Pierwsze książkowe wydanie Starości Aksolotla (2019), powieści jednego z czołowych polskich fantastów Jacka Dukaja, zaskakuje. I to nie tylko popisowym zabiegiem przetwarzania i wplątywania zagadnień filozofii w literaturę popularną, ale również popisami erudycji oraz przemyślaną, choć nieco eksperymentalną kompozycją, nazywaną przez autora „warst... Recenzja książki Starość aksolotla

@Gilgamesh_Klaudiusz@Gilgamesh_Klaudiusz × 9

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@MichalL
2020-07-11
6 /10
Przeczytane Posiadam 2020

Całkiem niedawno swoją premierę miał belgijski serial telewizyjny "Into the Night" stworzony przez Jasona George'a dla platformy Netflix. Wciągnąłem się od pierwszego odcinka, a resztę sezonu ogarnąłem podczas jednego posiedzenia. Było warto. Jason George podczas tworzenia fabuły swojego dzieła inspirował się książką Jacka Dukaja, która już w 2015 ukazała się w formie elektronicznej, ale dopiero w zeszłym roku ujrzała światło dzienne jako wersja papierowa. Nie dotarłem nigdy wcześniej do książek tego autora, nie czytałem recenzji, lecz obraz "Into the Night" był w tym przypadku wystarczającym bodźcem by podążyć w jego stronę.

Książka jak i serial rzuca czytelnika w sam środek trwającej apokalipsy, która wraz z obrotem Ziemi dokonuje zniszczenia i eliminacji życia na kolejnych jej obszarach. Część ludzkości decyduje się na ucieczkę przed śmiercionośnym promieniem, druga zaś za pomocą przekaźników próbuje skopiować swoje umysły do cyfrowej sieci. Fabuła ekranowego obrazu póki co, kończy się na pierwszych stronach książki i jestem ciekawy w którą stronę pójdą jego twórcy, bo świat tworzony przez Jacka Dukaja może okazać się nie lada wyzwaniem.

W pewnym momencie myślałem, że autor zabierze mnie do świata znanego z Blade Runnera reżyserii Ridleya Scotta, skoro tak wyraźnie mrugnął w jego stronę. Ukaże obszary opanowane przez androidy, mechy czy inne seksboty. Odkryje przede mną świat podzielony na frakcje, które w imię swojej idei będą walczyć ze sobą o jej ...

× 6 | link |
@Chassefierre
2019-11-20
8 /10
Przeczytane Postapokalipsa i antyutopia wszelkiego rodzaju Literatura polska Science Fiction

Odnoszę wrażenie, że część czytelników oczekiwała po ,,Starości aksolotla'' klasycznej wizji ,,Świata po Zagładzie'' w rodzaju ,,Ostatniego brzegu'' Nevila Shute'a - zamiast tego Dukaj przedstawił nam wizję zdehumanizowanego, smutnego postapokaliptycznego świata maszyn.
Maszyn, którym umyka sens/pamięć/sedno istoty człowieczeństwa.
Maszyn popadających stopniowo w melancholię.
Maszyn, które starają się naprawić świat, przywrócić mu dawną świetność.

,,Starość aksolotla'' jest lekturą wymagającą od czytelnika refleksji i uwagi ze względu na fantastyczny i specyficzny styl autora - zdecydowanie nie jest powieścią, służącą tylko rozrywce, choć i tak można ją odczytywać (acz, dużo traci na wartości). Bo Aksolotl zadaje pytania o sens istnienia, o duszę, o to co właściwie oznacza ,,bycie człowiekiem''. Aksolotl pyta, czy warto się starać i podejmować te same próby wciąż od nowa. Od nowa. Od nowa i bez końca.

To wyjątkowo smutna wizja świata po Apokalipsie. Nie tak smutna, jak ,,Ostatni brzeg'', ale za to zdecydowanie bardziej depresyjna.

× 5 | link |
@Meszuge
2022-02-12
3 /10
Przeczytane

Techniczny eksperyment bez większej wartości literackiej. Aktywne odnośniku w e-booku mogły robić wielkie wrażenie siedem lat temu, dziś to żadna nowość.

× 5 | link |
@PonuryDziadyga
2023-07-30
6 /10
Przeczytane 2020

Przeczytana drugi raz po trzech latach- za drugim podejściem trochę mniej mi "siadła", więc jedną gwiazdkę zdejmuję. Nadal jednak będę się trzymał swojego zdania, że jak na książkę napisaną przez Dukaja, to "Starość Aksolotla" jest... całkiem przystępna. Wiem, język może się wydawać pokręcony, ale wierzcie mi: przy niektórych odpałach autora, to to jest naprawdę prościzna.

× 2 | link |
@mala_mi
2022-01-04
7 /10
Przeczytane 2020

Ta książką jest bardzo niezwykła. Po pierwsze - wydanie. Tekst jest pisany tylko na jednej (prawej) stronie. Lewą zajmują definicje, wyjaśnienia i ilustracje. A są one konieczne, bo... No właśnie, to po drugie - język. Jeżeli ktoś nie siedzi w informatyce lub nie gra w gry komputerowe to tylko te informacje mogą go uchronić przed kompletnym zagubieniem. Po trzecie - tematyka. Tajemniczy promień niszczy wszelkie życie na ziemi. Uratowali się tylko ci, którzy swoją świadomość przenieśli do sieci. Mogą oni egzystować na pustej ziemi w ciałach robotów. No właśnie. To czym teraz są? Maszynami czy ludźmi? Co czyni nas ludźmi? Mnóstwo tematów do przemyśleń i żadnych gotowych odpowiedzi. Nie każdemu ta książka się spodoba. Ale to mocna rzecz. Zwłaszcza w obecnych czasach.

× 1 | link |
WS
@Viola.S
2024-04-21
5 /10
Przeczytane
@ksiazkara
2024-02-22
5 /10
Przeczytane
@tyfus06
@tyfus06
2022-10-27
7 /10
Przeczytane

| link |
@Leeloo
@Leeloo
2022-04-10
7 /10
Przeczytane
@autodydaktyczna
2022-03-09
5 /10
Przeczytane
@almos
2022-02-12
5 /10
Przeczytane ebook literatura piękna
@janusz.szewczyk
2021-11-21
8 /10
Przeczytane Safety 2019 Posiadam
@yantri
2021-09-20
5 /10
Przeczytane
@Justyna_Majewska
2021-08-20
8 /10
Przeczytane
@zpap_igor
@zpap_igor
2021-05-25
6 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Starość aksolotla. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl