Piękni dwudziestoletni

Marek Hłasko
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 39 ocen kanapowiczów
Piękni dwudziestoletni
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 39 ocen kanapowiczów

Opis

Nadając Pięknym dwudziestoletnim rys powieściowy, zrewolucjonizował Hłasko polskie myślenie o literaturze wspomnieniowej. Umiejętnie balansując między prawdą a zmyśleniem, wplątał czytelnika w niemożliwą do rozwiązania grę. Tylko autor potrafi z całą pewnością rozróżnić fakty od zmyślenia, a odbiorcy pozostają domysły i próby rozwikłania najbardziej zagadkowych fragmentów. Oczywiście można przyjąć także inną strategię lektury i zawierzyć Hłasce całkowicie, wówczas pozostaje tylko radość ze znakomicie napisanego utworu, bezkompromisowo rozprawiającego się z oficjalną wizją Polski Ludowej.
Data wydania: 2020
ISBN: 978-83-244-1043-9, 9788324410439
Wydawnictwo: ISKRY
Seria: Biblioteka Gazety Wyborczej. Mistrzowie Słowa
Stron: 240
dodana przez: Chassefierre
Mamy 8 innych wydań tej książki

Autor

Marek Hłasko Marek Hłasko
Urodzony 14 stycznia 1934 roku w Polsce (Warszawa)
Polski pisarz i scenarzysta filmowy. W życiu osobistym upodabniał się do bohaterów swych utworów, romantycznych buntowników, którzy stali się dla jego pokolenia symbolami rozczarowania rzeczywistością lat 50. Jego idolami byli Humphrey Bogart i Fiod...

Pozostałe książki:

Piękni dwudziestoletni Opowiadania Pierwszy krok w chmurach Następny do raju Ósmy dzień tygodnia Baza Sokołowska / Pierwszy krok w chmurach Sowa, córka piekarza Palcie ryż każdego dnia Cmentarze Wilk. Wydanie krytyczne Brudne czyny Drugie zabicie psa. Nawrócony w Jaffie Sowa, córka piekarza / Nawrócony w Jaffie Drugie zabicie psa Nawrócony w Jaffie Wszyscy byli odwróceni / W dzień śmierci jego / Opowiem wam o Esther Listy i Pamiętnik Mordercy są wśród nas O miłości. Listy pisarzy polskich od Adama Mickiewicza do Marka Hłaski Pierwszy krok w chmurach / Następny do raju Sonata marymoncka Hłasko nieznany Kaskaderzy literatury. O twórczości i legendzie Andrzeja Bursy, Marka Hłaski, Haliny Poświatowskiej, Edwarda Stachury, Ryszarda Milczewskiego-Bruna, Rafała Wojaczka Marek Hłasko. Listy Najlepsze lata naszego życia Szukając gwiazd i inne opowiadania W dzień śmierci Jego; Opowiem wam o Esther (drugi obieg) Wszyscy byli odwróceni. Sowa, córka piekarza Ósmy dzień tygodnia. Cmentarze Listy z Ameryki / Felietony i recenzje Namiętności Pamiętnik 1945-1946 Wszyscy byli odwróceni
Wszystkie książki Marek Hłasko

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Piękni dwudziestoletni nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@bea-ta
@bea-ta
2019-11-25
8 /10
Przeczytane przeczytane przed 2015 rokiem przeczytane 2015 Biblioteka domowa Czytane wielokrotnie

Książka – legenda autora - legendy kilku pokoleń Polaków.

W latach mojej fascynacji Hłaską, Stachurą czy Wojaczkiem o „Pięknych dwudziestoletnich” krążyły opowieści. Nie znałam nikogo, kto widziałby tę książkę, ale wszyscy o niej słyszeliśmy. Książka ukazała się w Paryżu w 1966 r., w Polsce miała być wydana w połowie lat osiemdziesiątych, ale ponoć po ocenzurowaniu, zostało tak niewiele tekstu, że nie było czego wydawać. Ostatecznie „Piękni dwudziestoletni” ukazali się nakładem Wydawnictw ALFA w 1988 roku, czyli 22 lata po wydaniu paryskim. I wtedy dopiero mogłam się przekonać, że książka ta istnieje naprawdę, że nie jest li tylko efektem „głuchego telefonu” czy opowieści ludowej przekazywanej z ust do ust. Stałam się jej właścicielką po wielu targach i handlu wymiennym z miłośnikiem polskiego punk rocka :). Wtedy połknęłam tę książkę, jako wielbicielka autora (co ukierunkowało mój odbiór na nieco inną perspektywę).

Teraz, tę opowieść będącą „prawdziwym zmyśleniem”, odebrałam jako fascynujące świadectwo epoki. Z niekłamaną przyjemnością dałam się porwać opowieści Hłaski o Polsce lat pięćdziesiątych oglądanej i opowiadanej z perspektywy krajowej i emigracyjnej, o twórcach kultury i pisarzach mu współczesnych, o doświadczeniach, spostrzeżeniach i przemyśleniach autora, o wszystkim… Taki długi monolog, z gatunku tych, które nie zawsze kończy nadchodzący świt... Nie raziły w tej opowieści powtórzenia, wtrącenia, powroty do tego, co już było. Nie raziły stylistyc...

× 5 | link |
@Sun.shine
@Sun.shine
2012-08-04
10 /10
Przeczytane

Hłasko napisał coś, co jest zarazem ironiczne, prawdziwe, niby żałosne, ale tak naprawdę genialne. Historia jego życia, która może i w miejscach jest zmyślona, pokazuje jedną prawdę, tę historyczną. Ostatnio przeczytałam, że zawód pisarzy, to zawód największego ryzyka. Dużo samobójców, marnie kończących ludzi. Hłasko odkrył to lata temu. Warto poznać jego twórczość.

× 2 | link |
@MarKo
@MarKo
2012-08-17
5 /10
Przeczytane

Wreszcie osobiście postanowiłam zmierzyć się z tą książką-legendą. Niestety okazało się, że pomimo kilku dobrych fragmentów cała opowieść jest po prostu nudna... Chyba zbyt wiele oczekiwałam od tej historii i jej autora. A szkoda. Mogę się utożsamić jedynie ze zdaniem "Nie jestem pewien do dzisiaj, czy między fizyką, algebrą i matematyką i chemią zachodzi jakakolwiek różnica i nigdy się tego nie dowiem".

× 1 | link |
@Goszka
@Goszka
2015-11-26
5 /10
Przeczytane

Moje pierwsze spotkanie z Markiem Hłaską wywołało mieszane uczucia. Problem, jak sądzę, polega na tym, że "Piękni dwudziestoletni" to niekończąca się sinusoida - są fragmenty, które zapierają dech w piersiach swoją dobitnością, zjadliwością i dystansem do rzeczywistości, ale są też takie, które powodują opadanie powieki. Na szczęście lub nieszczęście, nie jestem pewna, których jest więcej.

× 1 | link |
@zuszka60
2019-12-01
6 /10
Przeczytane

Coz.... chyba zbyt wiele oczekiwalam od tej pozycji. Bez watpienia Hlasko to autor bardzo blyskotliwy, potrafiacy poslugiwac sie jezykiem. No i robi to po mistrzowsku. Dla mnie jednak troszke za malo...Po årzeczytaniu ksiazki odczuwalam jakas pustke i niedosyt. Niemniej autor zaintrygowal mnie. To moje pierwsze z nim spotkanie - na pewno bedzie nastepne!!!!!

× 1 | link |
@MalyMol
@MalyMol
2009-10-10
Przeczytane

Stwierdzam, iż książka warta jest uwagi, ponieważ zawiera fakty historyczne i opisuje życie za czasów commies, aczkolwiek nie wciągnęła mnie... Sięgnę może po nią jeszcze innym razem...

× 1 | link |
@Kurtho
2024-04-13
Przeczytane

Tyle się nasłuchałem i naczytałem superlatywów o tej książce, że spodziewałem się czegoś ewidentnie lepszego. Może po prostu ci "Piękni" byli zachwycający pół wieku temu, bo dziś... jest, jak jest.

| link |
@Da-Nutka
@Da-Nutka
2009-09-28
5 /10
Przeczytane

Przeczytałam, bo "wypadało".

| link |
GO
@goornik
2023-12-19
8 /10
Przeczytane
GA
@garbos
2023-11-14
6 /10
Przeczytane
@Klosterkeller
2023-08-01
7 /10
Przeczytane
@ale.babka
2022-05-12
10 /10
Przeczytane
@Lady_in_Red
2022-02-07
10 /10
Przeczytane
@PonuryDziadyga
2021-12-23
8 /10
Przeczytane
@katarzynaowsianko
@katarzynaowsianko
2021-12-09
9 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Piękni dwudziestoletni. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl