Wszyscy byli odwróceni / W dzień śmierci jego / Opowiem wam o Esther

Marek Hłasko
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Wszyscy byli odwróceni / W dzień śmierci jego / Opowiem wam o Esther
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Trzy niezwykle sugestywne, oparte na motywach autobiograficznych utwory Marka Hłaski – pisarza legendy, który przeszedł do historii jako zbuntowany przeciw obłudzie „piękny dwudziestoletni”.
Nie tak znane jak „Pierwszy krok w chmurach” czy „Następny do raju”, lecz nie mniej ważne utwory polskiego Jamesa Deana zebrane w jednym tomie. Powieść „Wszyscy byli odwróceni” oraz opowiadania „Opowiem wam o Esther” i „W dzień śmierci Jego” to owoc dojrzałego talentu pisarskiego Marka Hłaski. Autor nawiązuje w tych utworach do swoich emigracyjnych przeżyć z pobytu w Izraelu w latach 1959–61. Nie kreśli jednak obrazu Ziemi Obiecanej, w której rozgoryczeni doznanymi rozczarowaniami ludzie znaleźliby wreszcie swoje miejsce.
Bohaterowie izraelskiej prozy Hłaski to emigranci w dosłownym i metaforycznym znaczeniu tego słowa. Posiadłszy wiedzę o brudzie otaczającego ich świata, maskują swój ból grymasem pogardy. Pozbawieni domu, balansujący na krawędzi społeczeństwa, przemierzają niczym nomadowie pustynne krajobrazy „ziemi jałowej”. Żyją na własny rachunek, według przez siebie samych ustalonych reguł, sami też sobie i innym wymierzają sprawiedliwość. Czy jednak bodźcem podejmowanych przez nich działań i niekończącej się wędrówki między Hajfą, Ejlatem, Tel Awiwem a Jerozolimą nie jest tęsknota za szczęściem, moralną czystością, poczuciem wolności i godności?
Data wydania: 1999
ISBN: 978-83-85373-96-4, 9788385373964
Wydawnictwo: Da Capo
Stron: 221
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Marek Hłasko Marek Hłasko
Urodzony 14 stycznia 1934 roku w Polsce (Warszawa)
Polski pisarz i scenarzysta filmowy. W życiu osobistym upodabniał się do bohaterów swych utworów, romantycznych buntowników, którzy stali się dla jego pokolenia symbolami rozczarowania rzeczywistością lat 50. Jego idolami byli Humphrey Bogart i Fiod...

Pozostałe książki:

Piękni dwudziestoletni Opowiadania Pierwszy krok w chmurach Następny do raju Ósmy dzień tygodnia Baza Sokołowska / Pierwszy krok w chmurach Sowa, córka piekarza Palcie ryż każdego dnia Cmentarze Wilk. Wydanie krytyczne Brudne czyny Drugie zabicie psa. Nawrócony w Jaffie Sowa, córka piekarza / Nawrócony w Jaffie Drugie zabicie psa Nawrócony w Jaffie Wszyscy byli odwróceni / W dzień śmierci jego / Opowiem wam o Esther Listy i Pamiętnik Mordercy są wśród nas O miłości. Listy pisarzy polskich od Adama Mickiewicza do Marka Hłaski Pierwszy krok w chmurach / Następny do raju Sonata marymoncka Hłasko nieznany Kaskaderzy literatury. O twórczości i legendzie Andrzeja Bursy, Marka Hłaski, Haliny Poświatowskiej, Edwarda Stachury, Ryszarda Milczewskiego-Bruna, Rafała Wojaczka Marek Hłasko. Listy Najlepsze lata naszego życia Szukając gwiazd i inne opowiadania W dzień śmierci Jego; Opowiem wam o Esther (drugi obieg) Wszyscy byli odwróceni. Sowa, córka piekarza Ósmy dzień tygodnia. Cmentarze Listy z Ameryki / Felietony i recenzje Namiętności Pamiętnik 1945-1946 Wszyscy byli odwróceni
Wszystkie książki Marek Hłasko

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Wszyscy byli odwróceni / W dzień śmierci jego / Opowiem wam o Esther? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Madison
2023-03-07
Przeczytane

Całkiem niegłupia, z celnymi w półprawdzie lub guzikprawdzie rozkminami, ale jednak w zdecydowanej większości wyniosła, ściągająca w dół toksyna. Bardzo negatywna energia. Wybitnie zgorzkniały... dwudziestokilkuletni "mędrzec", który w swym buncie przekreślał istotę życia. Nie zalecam w stanach depresyjnych. Nie zalecam kobietom. Od tego biadolenia można zjechać w dół, a dodatkowo burzy krew i wpienia swoim wulgarnym, wyrachowanym, pogardliwym, upokarzającym, seksistowskim, brutalnym i bardzo niesprawiedliwym stosunkiem mężczyzn do kobiet. Być może zbiór ten miał być swoistym katharsis dla autora i jemu podobnym ofiarom losu. Tak to odbieram. Kiepskie jednak katharsis, gdy odpowiedzialności za siebie szuka się we wszystkich i wszystkim naokoło, omijając najważniejsze źródło nieszczęścia i niepowodzeń - samego siebie oraz swoje nastawienie do biegu zdarzeń i ludzi.

× 5 | link |
WO
@wOparachAbsurdu
2014-07-11
8 /10
Przeczytane
@broximona
@broximona
2010-09-23
8 /10
Przeczytane
@frodo
2008-12-19
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Wszyscy byli odwróceni / W dzień śmierci jego / Opowiem wam o Esther. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl