Następny do raju

Marek Hłasko
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 21 ocen kanapowiczów
Następny do raju
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 21 ocen kanapowiczów

Opis

Akcja tego zawierającego elementy kryminału utworu toczy się w górach w odciętej od świata bazie transportowej. Bohaterowie, każdy na swój sposób, egzystują na marginesie życia, a istniejące konflikty pogłębia pojawienie się człowieka przysłanego przez partię oraz jego żony, jedynej kobiety wśród sześciu mężczyzn.
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-89278-75-3, 9788389278753
Wydawnictwo: ELF
Seria: Biblioteka Gazety Wyborczej. Mistrzowie Słowa
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 188
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Marek Hłasko Marek Hłasko
Urodzony 14 stycznia 1934 roku w Polsce (Warszawa)
Polski pisarz i scenarzysta filmowy. W życiu osobistym upodabniał się do bohaterów swych utworów, romantycznych buntowników, którzy stali się dla jego pokolenia symbolami rozczarowania rzeczywistością lat 50. Jego idolami byli Humphrey Bogart i Fiod...

Pozostałe książki:

Piękni dwudziestoletni Opowiadania Pierwszy krok w chmurach Następny do raju Ósmy dzień tygodnia Baza Sokołowska / Pierwszy krok w chmurach Sowa, córka piekarza Palcie ryż każdego dnia Cmentarze Wilk. Wydanie krytyczne Brudne czyny Drugie zabicie psa. Nawrócony w Jaffie Sowa, córka piekarza / Nawrócony w Jaffie Drugie zabicie psa Nawrócony w Jaffie Wszyscy byli odwróceni / W dzień śmierci jego / Opowiem wam o Esther Listy i Pamiętnik Mordercy są wśród nas O miłości. Listy pisarzy polskich od Adama Mickiewicza do Marka Hłaski Pierwszy krok w chmurach / Następny do raju Sonata marymoncka Hłasko nieznany Kaskaderzy literatury. O twórczości i legendzie Andrzeja Bursy, Marka Hłaski, Haliny Poświatowskiej, Edwarda Stachury, Ryszarda Milczewskiego-Bruna, Rafała Wojaczka Marek Hłasko. Listy Najlepsze lata naszego życia Szukając gwiazd i inne opowiadania W dzień śmierci Jego; Opowiem wam o Esther (drugi obieg) Wszyscy byli odwróceni. Sowa, córka piekarza Ósmy dzień tygodnia. Cmentarze Listy z Ameryki / Felietony i recenzje Namiętności Pamiętnik 1945-1946 Wszyscy byli odwróceni
Wszystkie książki Marek Hłasko

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Baza ludzi umarłych

1.11.2020

Buntownik, przystojniak w którym kochały się zarówno kobiety jak i mężczyźni, człowiek którego życie i przedwczesna śmierć jest gotowym scenariuszem na świetny firm. Jednak przede wszystkim Marek Hłasko to ogromny talent, płodny pisarz i postać tragiczna którą zniszczył alkohol i jak przypuszczają niektórzy wyrzuty sumienia związane ze śmiercią Kr... Recenzja książki Następny do raju

@Jezynka@Jezynka × 7

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Mackowy
2022-08-23
8 /10
Przeczytane ebook

"Następny do raju" to powieść ociekająca testosteronem, smarem do przekładni skrzyni biegów i zawiedzionymi nadziejami bohaterów. Toksyczna męskość bijąca z tej książki* aż oślepia i przez całą lekturę zastanawiałem się, co by było, gdyby Hłasko był obleśnym starym dziadem (czego nie dożył) a nie klonem Jamesa Deana z wiecznie przyklejonym do kącika ust fajkiem (słowem gdyby nie cała ta otoczka zblazowania i buntu pięknego chłopca)?

W każdym razie książka bardzo mi się podobała, chętnie zobaczyłbym jej ekranizację w reżyserii Tarantino.*ironia

× 25 | Komentarze (2) | link |
@Possi
2020-09-17
4 /10
Przeczytane 2020

Muszę powiedzieć tak: to nie jest literatura dla mnie. Do mnie powieść Hłaski nie przemówiła. Nie rozumiem, co miała mi w zasadzie ta powieść przekazać. Ja nie znalazłam przesłania. Może szukałam czegoś za dużo, może jestem zbyt miękka na utwory tego Pana. Pod koniec książki chodziła mi po głowie tylko myśl: "Chcę już to skończyć, no ile jeszcze tych stron". Jeśli ktoś chce się pozmagać dobrowolnie z literaturą XX wieku, która pokazuje blaski i cienie minionych czasów. To proszę bardzo, spróbujcie i powieści Hłaski. Ja z nim swoją przygodę kończę na tym, więcej nie chcę. Zdecydowanie wolę sięgnąć po innych autorów, którzy pisali w podobnym czasie jak Marek Hłasko.

× 9 | link |
ME
@menia71
2023-11-11
7 /10
Przeczytane

Warszawiak, Orsaczek, Dziewiątka, Apostoł.
Są z bazy "Drzewa". Każdy z nich ma coś na sumieniu i przed czymś uciekł. W góry. Bo tu nikt nie zadawał pytań. Nie osądzał. Tu mogli pracować przy zwózce drewna.
Kilku ludzi już stracili. Chcieli stąd uciec.
A partia przysłała im nowego, do pomocy. Zamiast lepszych samochodów, na które czekali. Na dodatek przyjechał z żoną Wandą. I jeszcze jednym pomocnikiem.
Do osady bazy dołączyli więc Zabawa i Partyzant.

"Tak jest, że jeśli w piekle znajdzie się kobieta, to wychodzi z tego jeszcze większe piekło."

Towarzystwo z przymusu mieszkające razem w baraku. W lesie i bezpośrednim sąsiedztwie z wilkami. Poker. Alkohol. Ciężka i niebezpieczna praca. Podejmowane (często niepotrzebnie) ryzyko powodowało wypadki. Najczęściej śmiertelne. Bo teren był trudny, jak to w górach. A ludzie niebezpieczni.

Wyjątkowo dobrze mi się czytało to opowiadanie. Specyficzne z racji czasu, w którym rozgrywa się akcja (pięć lat po wojnie), ale bardziej ze względu na bohaterów i tematykę. Bo żaden z nich nie wiedział, kto będzie tytułowym "następnym". Ale to, że ktoś będzie nie podlegało dyskusji.

Brutalna rzeczywistość.

× 2 | link |
@wielki_papier
@wielki_papier
2009-06-27
10 /10
Przeczytane

Bardzo dobra, stosunkowo obszerna - jak na Hłaskę, powieść. Świetnie nakreślone postaci i pełne spektrum ich interakcji budują obraz doskonałego mikrokosmosu - kilku robotników i jedna kobieta wysoko w górach, w lesie, w środku zimy. Zdecydowanie polecam.

× 2 | link |
MI
@miodek
2009-08-27

Tendencyjna powiastka.Najgorsza z historii mistrza Hłaski.Wprawka pisarska,którą wybaczyć należy tylko ze względu na trudne czasy w których powstała.Etos życia klasy robotniczej w ludowej polsce.Fabuła płytka,ale Petelscy,jeżeli dobrze pamiętam-nakręcili na jej podstawie film.Każdy musi od czegoś zaczynać,żeby napisać później np."Drugie zabićie psa". (źródło: miodek)

× 1 | link |
@miirjam
@miirjam
2008-09-23
1 /10
Przeczytane

w sumie dość dawno czytałam więc nie pamiętam już tak dobrze treści. ale pamiętam że wywarła na mnie dość duże wrażenie. pisana bardzo specyficznym językiem (takim typowo hłasko'wym;) na pewno godna polecenia

× 1 | Komentarze (1) | link |
@gracjan
2023-01-07
6 /10
Przeczytane
@Tedeusz
2021-07-17
10 /10
Przeczytane
@Jezynka
2020-11-01
7 /10
Przeczytane
@bea-ta
@bea-ta
2020-06-20
7 /10
Przeczytane przeczytane 2020
@fidel
@fidel
2007-08-26
8 /10
@broximona
@broximona
2010-09-23
8 /10
@ryszpak
2019-12-01
8 /10
Przeczytane Audiobooki A.D. 2015
@Betsy59
2019-11-18
7 /10
Przeczytane Dawno temu
@CyriaNa
@CyriaNa
2013-10-08
8 /10
Przeczytane Klasyka
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Raz w życiu pomyliły mi się kroki i od tego czasu chodzę krzywo.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl