Profesor

Charlotte Brontë
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 37 ocen kanapowiczów
Profesor
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 37 ocen kanapowiczów

Opis

Pierwsza powieść Charlotte Brontë, w Anglii wydana dopiero po śmierci autorki. Głównym bohaterem i narratorem jest ambitny młody mężczyzna, który wszystko, do czego doszedł zawdzięcza jedynie własnej pracy. William Cromsworth odrzuca swe arystokratyczne dziedzictwo i wyrusza do Brukseli, by tam znaleźć szczęście. Zostaje nauczycielem języka angielskiego w szkole z internatem dla młodych panien, gdzie musi stawić czoła manipulacjom ze strony dyrektorki, Zoraide Reuter, która, powodowana zazdrością, usiłuje zniszczyć miłość rodzącą się między nim a uczennicą, Frances Henri, równie jak William ambitną i energiczną młodą kobietą. Niezwykła opowieść o miłości a zarazem krytyka relacji damsko-męskich, które w epoce wiktoriańskiej niejednokrotnie sprowadzały się do walki o dominację. W książce tej znajdziemy wątki autobiograficzne. Charlotte Brontë, podobnie jak jej bohater William, uczyła angielskiego w szkole w Brukseli. I podobnie jak on doświadczała miłości. Jednak jej obiektem był żonaty właściciel szkoły, co nie mogło zakończyć się happy endem.
Data wydania: 2012-10-03
ISBN: 978-83-7779-092-2, 9788377790922
Wydawnictwo: MG
Kategoria: Romans historyczny
Stron: 320
Mamy 6 innych wydań tej książki

Autor

Charlotte Brontë Charlotte Brontë
Urodzona 21 kwietnia 1816 roku w Wielkiej Brytanii (Thornton)
Angielska pisarka i poetka. Wspólnie z siostrami, Emily Jane i Anną od wczesnych lat młodości pisała wiersze i opowiadania. Napisała cztery powieści, z których dwie ukazały się w Polsce: „Dziwne losy Jane Eyre” oraz „Villette”.

Pozostałe książki:

Villette. Tom 2 Shirley Sekret Villette Dziwne Losy Jane Eyre
Wszystkie książki Charlotte Brontë

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ucz się i pracuj, a dojdziesz do celu

WYBÓR REDAKCJI
4.02.2022

Prawie rok od lektury doskonałej biografii Na plebanii w Haworth autorstwa Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej udało mi się przeczytać pierwszą powieść Charlotte Brontë, mającą swe korzenie w jej silnych osobistych przeżyciach. Kanwą tej powieści (i jeszcze jednej - Villette) jest pobyt najstarszej z sióstr Brontë w Brukseli - nauka i praca w tamte... Recenzja książki Profesor

@LetMeRead@LetMeRead × 36

Czyżby pierwsze i ostatnie rozczarowanie?

WYBÓR REDAKCJI
17.02.2022

Gdy dokładnie przyjrzymy się historii ludzkości, to możemy zauważyć, że przez wieki... Nie, tak naprawdę przez tysiąclecia żyjemy w społeczeństwie hierarchicznym. Bez wątpienia ma to swoje zalety, które pozwalają nam w wielu sprawach działać sprawnie i spójnie, choć właśnie nad spójnością bym się zatrzymała. Wraz z hierarchią idą podziały społeczn... Recenzja książki Profesor

@Elfik_Book@Elfik_Book × 12

Lekcja z minionej epoki

2.02.2022

W tym roku mam moce postanowienie, żeby czytać więcej klasyki, a pięknie wydane książki od Wydawnictwa MG sprawdzają się świetnie w roli dodatkowej motywacji! „Profesor” opowiada historie młodego Anglika, który odrzuca swoje arystokratyczne dziedzictwo i postanawia sam pokierować swoim losem. Nie będzie to jednak łatwa droga, bez przewodnika, cz... Recenzja książki Profesor

PROfesor czy KONTRfesor?

1.02.2022

Charlotte Bronte jest rozpoznawana w wielu szerokościach geograficznych. I podejrzewam, że w każdej z nich Profesora czytelnicy odbiorą inaczej. Jest to książka o ambicji, o własnym wyborze "równego startu" rozumianego jako budowanie własnej "marki" od zera. I być może jest to książka o autorce stanowiąca jej wysublimowaną biografię? Dużo jest na ... Recenzja książki Profesor

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2019-11-11
5 /10
Przeczytane Mam w domu 📚 Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach

Jak już się zdążyłam dowiedzieć, inspiracją do napisania "Profesora" i "Villette" był pobyt autorki w Brukseli. Wniosek jaki mi się nasunął po skończeniu lektury tych dwóch książek - Charlotte musiała się tam straszliwie wynudzić. O jej rzekomej zakazanej miłości do żonatego mężczyzny to nawet nie ma co kolejny raz wspominać, bo i po co, skoro temat pozostał niewykorzystany w obu dziełach.

"Profesor" czyli pan William Crimsworth to taka męska wersja Lucy Snowe, tyle że opowieść o jego życiu znudziła mnie jeszcze bardziej niż historia głównej bohaterki "Villette". Największą wadą w moich oczach jest to, że właściwie ta książka nie jest o niczym ważnym, przeczytałam i z żalem stwierdzam, że w żaden sposób nie ubogaciło to mojego życia, mogłam poprzestać na "Villette" i nic by mi nie umknęło.

× 6 | link |
@Airain
2020-01-24
3 /10
Przeczytane

Debiut Charlotte B. jako autorki. Słaba i nieprzekonująca książka, której bohater miał być zapewne w założeniu jakimś moralnym wzorcem, lecz jawi się raczej jako człowiek z nader wysokim pojęciem o własnej osobie, nie znoszący właściwie wszystkich wokół siebie, z wyjątkiem osób, które mogą mu się jakoś przydać czy przysłużyć. Nauczyciel języka angielskiego w Brukseli, który jest mizantropem i ksenofobem, a uczennice ocenia przez pryzmat ich wyznania (katolicy są be) oraz urody. Strata czasu. Lata świetlne od "Jane Eyre". 

× 4 | link |
@ksiazkirabe
2022-03-17
5 /10
Przeczytane 2022 Posiadam

Nie porwała mnie ta książka, choć niewątpliwie czytało mi się ją zdecydowanie lepiej niż "Villette" tej autorki. Niewiele się tu dzieje, główny bohater jest przesadnie moralizujący, a przez co sztuczny i nudny, dodatkowo sporo tu pogardy dla innych, zwłaszcza dla młodych Belgijek i Francuzek, uczennic pensji dla panien. Zdecydowanie wolę "Jane Eyre", w tamtej powieści jest zdecydowanie więcej życia.

× 2 | link |
@19emilka93
2020-01-20
3 /10
Przeczytane

Słaba, ledwo przebrnęłam, a to też tylko dlatego, że staram się zawsze kończyć to co zaczęłam. Nudna i ciągnąca się.

× 2 | link |
@Evocatora
2013-01-09
10 /10
Przeczytane

Kreacje postaci to atut powieści. Charlotte po raz kolejny zachwyca przenikliwością i spostrzegawczością w analizie ludzkich charakterów. Największą wadą tej powieści jest powolna akcja zmierzająca donikąd. Tradycyjnie pochwalę wspaniały warsztat pisarski autorki. Charlotte Bronte ma talent i wykształcenie.

× 1 | link |
@tatiana
2022-04-17
6 /10
Przeczytane
@przeczytawszy
2022-03-02
9 /10
Przeczytane
@aga.kusi_poczta.fm
2022-04-20
8 /10
Przeczytane
@Elfik_Book
2022-02-17
4 /10
Przeczytane
@sistersasbooks
2022-02-14
7 /10
@phd.joanna
2022-02-01
10 /10
@LetMeRead
2022-02-03
6 /10
Przeczytane
@dominika.nawidelcu
2022-01-21
7 /10
Przeczytane
@w.szczecina17
2022-01-03
5 /10
Przeczytane
@HaWanka
2021-09-05
8 /10
Przeczytane pomysł na prezent wydanie tradycyjne
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Istoty ludzkie - w szczególności zaś dzieci - rzadko odmawiają sobie przyjemności okazania siły, której posaidania są świadome, nawet jeśli siła ta przejawia się jedynie w umiejętności unieszc...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl