Przestrzeni! Przestrzeni!

Harry Harrison
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów
Przestrzeni! Przestrzeni!
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów

Opis

Na skrajnie przeludnionej, zdegradowanej Ziemi kończy się żywność. Ludzie walczą o jej okruchy ze sobą i szczurami. Nieliczne bogatsze państwa bronią swych zasobów zza umocnień granicznych, a wojna jest poniekąd błogosławieństwem, bo ogranicza liczbę gęb do wyżywienia. W kilkudziesięciomilionowym głodnym, tonącym w śmieciach nowojorskim megalopolis nie panują już żadne prawa oprócz wilczych. Policja zwykle tylko rozpędza demonstrantów i sprząta po przestępcach. Funkcjonariusz Andy Rusch chce jednak rzetelnie przeprowadzić śledztwo w sprawie morderstwa. Szukając sprawcy, usiłuje też dociec, jak popadł w ruinę jego świat… Najgłośniejsza z powieści Harry’ego Harrisona, wyróżniona w 1973 roku nagrodą Nebula i zekranizowana pod tytułem „Zielona pożywka”.
Tytuł oryginalny: Make room! Make room!
Data wydania: 2019-09-17
ISBN: 978-83-8062-608-9, 9788380626089
Wydawnictwo: Rebis
Serie: Science Fiction [CIA-Books], Wehikuł czasu [Rebis]
Stron: 296
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Harry Harrison Harry Harrison
Urodzony 12 marca 1925 roku w USA (Stamford)
Amerykański pisarz science fiction. Urodził się w Stamford w stanie Connecticut. Studiował liczne kierunki, jednak ukończył tylko wyższą szkołę sztuk pięknych. Harrison mieszkał w wielu częściach świata, w tym w Meksyku, Anglii, Danii i we Włoszech....

Pozostałe książki:

Filmowy wehikuł czasu Stalowy Szczur Planeta śmierci 1 Powrót do Edenu t.3 Bill, bohater galaktyki. Planeta robotów.
Wszystkie książki Harry Harrison

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Mój jest ten kawałek podłogi

26.02.2020

A w zasadzie to nie, bo zaraz dokwaterujemy Ci małżeństwo z ósemką rozwrzeszczanych potworów, które zamienią Twoje życie w piekło. I nie będziesz mógł z tym nic zrobić. Na wstępie trzeba jasno powiedzieć, że ,,Przestrzeni! Przestrzeni!'' Harrisona należy do tych książek science-fiction, które nie zestarzały się z wdziękiem. Dotyczy to jednak wsz... Recenzja książki Przestrzeni! Przestrzeni!

Moja opinia o książce

Opinie

@SFsince2018
2020-10-26
9 /10

W swoim dziele Harry Harrison zabiera nas do Nowego Yorku do roku 1999 (z jego perspektywy jest to odległa przyszłość). Ukazane przez niego Stany Zjednoczone to przygnębiające miejsce pełne głodnych, zdesperowanych ludzi, szalejącej przestępczości i wszechobecnego braku wszystkiego. Zarówno w prologu jak i w kolejnych rozdziałach autor nie szczędzi wyjaśnień, jakie działania ludzkości doprowadziły do takiego stanu rzeczy. Wymienia tu: nadmierną eksploatację i wydobycie surowców, zatruwanie środowiska, zanieczyszczenie gleby oraz doprowadzenie do wymarcia większości gatunków zwierząt, a przede wszystkim skrajne przeludnienie świata. Historię upadającego świata poznajemy oczami czwórki bohaterów: samotnego nowojorskiego detektywa Andego Ruscha, młodego złodzieja Bullego Chunga, pięknej Shirl oraz emerytowanego żołnierza Sola. Ich drogi zostaną połączone w związku ze sprawą morderstwa dokonanego w pewnym luksusowym mieszkaniu...

Książka Przestrzeni! Przestrzeni! to najbardziej wyrazista powieść dystopijna jaką dotychczas czytałem. Cenię sobie tego rodzaju literaturę za sprawą pytań i wniosków jakie można wyciągnąć wczytując się w kolejne strony i rozdziały. Nie inaczej było z dziełem Harrisona. Ukazany w nim świat, a nie przeżycia bohaterów jest najważniejszym przekazem jaki pisarz chciał dać swoim czytelnikom, stanowi on również swoiste ostrzeżenie i zapowiedź tego co może się stać z naszym świ...

× 2 | link |
@eR_
2019-12-19
8 /10
Przeczytane Współpraca Posiadam

Od jakiegoś czasu wydawnictwo Rebis wydaje książki w cyklu „Wehikuł czasu”. Nazwa nie jest przypadkowa, bowiem cykl ten to przede wszystkim uznane dzieła klasycznych już pisarzy, którzy swoje utwory dedykowali przede wszystkim fantastyce. A jako że uważam, że te utwory są najlepszą odpowiedzią na to czy czytać science fiction – te powieści trafiają jak najbardziej w mój gust. Cykl powoli się rozwija – jak na razie składa się z sześciu tomów, a będzie ich więcej. U mnie przyszła pora na tom piąty. A jest to powieść „Przestrzeni! Przestrzeni” - której autorem jest Harry Harrison.

O książce możemy dowiedzieć się że:
Na skrajnie przeludnionej, zdegradowanej Ziemi kończy się żywność. Ludzie walczą o jej okruchy ze sobą i szczurami. Nieliczne bogatsze państwa bronią swych zasobów zza umocnień granicznych, a wojna jest poniekąd błogosławieństwem, bo ogranicza liczbę gąb do wyżywienia.W kilkudziesięciomilionowym głodnym, tonącym w śmieciach nowojorskim megalopolis nie panują już żadne prawa oprócz wilczych. Policja zwykle tylko rozpędza demonstrantów i sprząta po przestępcach. Funkcjonariusz Andy Rusch chce jednak rzetelnie przeprowadzić śledztwo w sprawie morderstwa. Szukając sprawcy, trafia na ślad przerażającej prawdy o świecie, w którym żyje…
Zachęcam do lektury.

Harry Harrison to autor takich znanych cyklów jak „Planeta śmierci”, czy „Stalowy szczur”. Swoją karierę rozpoczął w latach pięćdziesiątych, jednak na sukces musiał poczekać parę lat.
A „Pr...

× 2 | link |
@Siostra_Kopciuszka
2020-05-05
8 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 📘 Jedynki

'' Gnębi nas plaga , bo ludzkość sama w sobie stała się już plagą , chorobą trawiącą świat ''

Tak to czasami bywa kiedy najpierw obejrzę film nakręcony na podstawie książki , a potem dopiero czytam książkę . Przeważnie staram się by było odwrotnie . Niemniej jednak zdarza mi się najpierw zobaczyć film . Tak było w tym przypadku i ...cóż , książka jest wyśmienita , ale tego zakończenia które było w filmie , bardzo brakowało w książce . To zakończenie było jak wisienka na bardzo smacznym torcie . Szkoda mi tej wisienki .:( . Warto więc i przeczytać książkę i zobaczyć film . Dla samego jakże wymownego zakończenia warto zobaczyć ten świetnie nakręcony i bardzo dobrze zagrany film . Robiący spore wrażenie , mimo upływu lat . Tym bardziej że zagrożenie przeludnieniem i zdewastowaniem planety do końca wcale nie minęło , jedynie odsunęło się w czasie . Oczywiście nawet w TAKIM świecie , czyli przeludnionym , gdzie brakuje już wszystkiego , a najbardziej PRZESTRZENI ! , są równi i równiejsi . Ci co zawsze mają niereglamentowaną wodę i nie muszą jeść sucharów z planktonu , jednak oni też czasem są mordowani , mimo całodobowej ochrony . Ale nie będę więcej zdradzać z fabuły . Po prostu polecam .

| link |
@frodo
2008-02-19
Przeczytane

Niezłe rzecz z gatunku fantastyki socjologicznej. No i robiąca wrażenie ale troszkę dziś przestarzała.

| link |
@lordofthedreams9
2022-04-16
8 /10
Przeczytane 📚 posiadam Wehikuł czasu
@PonuryDziadyga
2021-12-29
5 /10
Przeczytane 2020
@misia_be
2020-07-20
10 /10
Przeczytane
@BagatElka
2020-07-08
7 /10
Przeczytane 📚 Posiadam 2020
@MichalL
2021-07-10
6 /10
Przeczytane Posiadam 2021
@gosia.zalewska12
2020-03-15
7 /10
Przeczytane
@Chassefierre
2020-02-22
7 /10
Przeczytane Literatura amerykańska Postapokalipsa i antyutopia wszelkiego rodzaju
@Adam84
2019-12-31
7 /10
Przeczytane Przeczytane, Posiadam
@ryszpak
2019-12-01
7 /10
Przeczytane Science Fiction Książki młodości
@fprefect
2019-11-12
8 /10
Przeczytane A Harry Harrison Posiadam Posiadam A Harry Harrison
@Beata_
2019-11-12
8 /10
Przeczytane Papierowe Posiadam
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Czy ja mam cierpieć przez to, że świat jest pełen zakutych pał? Wiesz dobrze, że kontrola urodzin nie ma nic wspólnego z zabijaniem dzieci. Tak naprawdę, to właśnie oszczędza zabijania. Co jes...”
× 3
#
“(...) cała historia medycyny jest historią występowania przeciwko naturze. Kościół, a to obejmuje tak protestantów, jak i katolików, usiłował zapobiec stosowaniu środków znieczulających, natur...”
× 1
#
“(...) nikt nawet nie próbował wysłuchać tych, którzy usiłowali ostrzec przed niebezpieczeństwami nadmiernej produkcji i rozpasanej konsumpcji. Byli ignorowani aż do chwili, gdy ropa się skończ...”
× 1
#
“Kontrolujemy śmierć, musimy zacząć kontrolować i życie.”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl