Przytul mnie

Patrycja Żurek
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Przytul mnie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Halszka przejmuje po rodzicach prowadzenie domu spokojnej starości. Sama zmagała się z traumą dzieciństwa spędzonego w sierocińcu i ze skutkami rzadkiej choroby. Teraz jako pełna energii młoda kobieta pragnie zmieniać świat na lepsze. Zmiany zaczyna od zaprowadzenia nowych porządków w placówce, którą zarządza. Stara się, by jej podopieczni na nowo poczuli się potrzebni. Wpada na pomysł współpracy z sierocińcem i oddziałem położniczym – seniorzy pomogą młodym i na odwrót.

Mądra opowieść poruszająca wiele trudnych tematów. Starość, odchodzenie, samotność, relacje międzypokoleniowe, trudne decyzje, miłość wystawiana na ciężkie próby. Celne, bolesne, z życia wzięte obserwacje zmuszają do zastanowienia. A jednocześnie sporo ciepłych wątków – romantyczne perypetie Halszki, Konstantego i kilkorga innych nietuzinkowych bohaterów.

Książka nominowana do nagrody Vivelo Book Awards.

Data wydania: 2023-09-27
ISBN: 978-83-8343-154-3, 9788383431543
Wydawnictwo: Lekkie
Stron: 352
dodana przez: landrynkowa

Autor

Patrycja Żurek Patrycja Żurek to młoda pisarka, która ma na swoim koncie dwie powieści: Kobietki oraz Z poczwarek w motyle. Pisanie było od zawsze jej największym marzeniem. Pierwsze teksty powstawały już w okresie szkoły podstawowej, ale do niedawna zawsze chowane...

Pozostałe książki:

Serce Lasu Zagubiona pszczoła Naszyjnik z jarzębiny Grubaska Iskierka Ślimoki Granice wyobraźni Okruchy lodu Marcin Spokój grabarza Światła w oknach Kobietki Przytul mnie Słowiański horror Dziewięć świątecznych piosenek. Antologia Wschodni płomień Ptaki Z poczwarek w motyle Inkubator Klątwa pokoleń Księżycowe Dni OBSCURA. Antologia horroru Oblicza śmierci Porzucony, który ocalał Serce nie słucha Słodko-gorzko Słowiańskie strachy. Antologia opowiadań grozy. Część 1 Księżycowe dni 2
Wszystkie książki Patrycja Żurek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Druga Młodość

10.11.2023

Halszka przejmuje po rodzicach adopcyjnych prowadzenie domu spokojnej starości. Zaraz po objęciu stanowiska dyrektorki, wprowadza bardzo dużo zmian. Zaczyna od zmiany nazwy ośrodka z „Jesień Życia”, która wszystkim kojarzy się raczej z oczekiwaniem na śmierć na „Druga Młodość”. Rodzice, mimo, że adoptowali ją w wieku piętnastu lat zdążyli wycho... Recenzja książki Przytul mnie

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@book.book.pl
2023-10-22
9 /10
Przeczytane

Ta książka to bardzo pozytywne zaskoczenie. Myślałam, że będzie smutna i przygnębiającą, a była zabawna i czasami wzruszającą. Bardzo polecam!

× 5 | link |
@iza_love_book
2023-10-04
Przeczytane

💕 RECENZJA 💕

Tytuł: "Przytul mnie"
Autor: Patrycja Żurek
Wydawnictwo: @hardewydawnictwo
#współpracareklamowa

" Jak wiele jeszcze mogą dać ci, którzy widzą już kres swoich dni,tym, którzy stawiają w życiu pierwsze kroki."

Halszka przejmuje po rodzicach prowadzenie domu spokojnej starości. Miała piętnaście lat, kiedy została zaadoptowana przez państwo Malinowskich. Pobyt w sierocińcu pozostawił w niej wiele blizn,ale wyszła na przeciw nowej rodzinie z otwartym sercem i nadzieją że ktoś wreszcie ją pokocha. Po wielu latach stała się kobietą pełną energii, wrażliwą i empatyczną. Kiedy Halszka przejęła kierownictwo,to pierwsze co zrobiła to zmieniła nazwę ośrodka na " Druga Młodość". Chciała przez to pokazać że mają oni przed sobą jeszcze dobry kawałek życia,taki który mogą wykorzystać w fajny sposób. Zaczyna wprowadzać nowe porządki. Chcę by jej podopieczni na nowo czuli się potrzebni. Nauczyła się zauważać potrzeby tych ludzi,o których zapomniał świat na zewnątrz. Wpada również na pomysł stworzenia "Przytularni" i podejmuje współpracę z sierocińcem i oddziałem położniczym. Jest tam wiele spragnionych dotyku maluszków. A wielu starszych ludzi marzy o tym by mieć jakiś cel i stać się jeszcze komuś potrzebnym.

To bardzo piękna, mądra i wzruszająca opowieść.Autorka porusza w niej bardzo wiele trudnych tematów takich jak: starość, relacje międzypokoleniowe,odchodzenie, samotność. Książka skłania do refleksji i daje dużo do myślenia...

| link |
KA
@czytam_kiedymoge
2024-01-11
9 /10
Przeczytane

Młoda dziewczyna o imieniu Halszka przejmuje po rodzicach prowadzenie domu spokojnej starości. Niestety przez pobyt w sierocińcu sama przekonała się na własnej skórze jak to jest być samotnym i obciążonym rzadką chorobą. Teraz jako dorosła kobieta stara się zmienić świat na lepsze. Zarządza zmiany w domu spokojnej starości, wprowadza nowe porządki, nowe zajęcia, chce po prostu aby podopieczni poczuli się na nowo potrzebni i mieli cel. Wpada na pomysł współpracy z sierocińcem oraz oddziałem położniczym. Seniorzy pomogą młodym, młodzi seniorom.

"Przytul mnie" to bardzo poruszająca wiele trudnych i bolesnych tematów powieść. W książce jest poruszany temat starości, pożegnania, samotności, trudne relacje międzypokoleniowe. A nawet mały epizod miłości miedzy dwójką podopiecznych i ślub.

Długo zbierałam się do napisania tej recenzji ponieważ historie opisane w książce bardzo mną poruszyły i skłoniły do refleksji. Historie tak bliskie naszemu codziennemu życiu, że nie przejdzie się koło nich obojętnie. Warto pamiętać, że wiek to tylko liczba, że starsi ludzie to w dalszym ciągu ludzie, którzy dalej lubią się bawić i mieć wyznaczone cele. Dalej chcą czuć się potrzebni i kochani, jednak jak w życiu bywa często osoby starsze są postrzegane jako osoby niedołężne.. Pierwszy raz czytałam książkę o domu spokojnej starości i jestem pozytywnie zaskoczona. Autorka bardzo ciepło i przyjemnie przedstawiła wszystkie historia. Każdy rozdział opowiada o innym bohaterze.
...

| link |
@paulaczyta
2023-10-06
7 /10
Przeczytane

Jak wiele jeszcze mogę dać ci, którzy widzą już kres swoich dni, tym, którzy stawiają w życiu pierwsze kroki

Halszka zajmuje się prowadzeniem domu spokojnej starości, czym kiedyś zajmowali się rodzice. Gdy władza i odpowiedzialność przechodzi na nisz kobieta wprowadza różne zmiany, jak na przykład nazwa – Druga Młodość.

Kobieta stara się zrobić co może aby innym żyło się lepiej, choć sama na swoje trudność. Traumy po dzieciństwie w sierocińcu oraz żadnej chorobie. Wiele ją kosztowało, aby dojść do miejsca w którym się znajdujesz ale nie brak jej wrażliwości czy siły i nadal odważnie idzie przed siebie.

Po wszystkim co krzesła nadal chce rozdawać innym dobro. I tak w jej głosie rodzi się pomysł Przytulanie. Przecież przytulenie jest takie ważne. Są badanie potwierdzające że naprawdę dobrze wpływa ono na zdrowie fizyczne jak i psychicznie. A przecież tyle małych dzieci w szpitalach brakuje czułości. I tak wieku staruszków potrzebuje celu w życiu. A co gdyby to połączyć?

Odważny, ideowy i szlachetny pomysł. Silna kobieta, która mimo przeciwności idzie dalej i pokazuje że każda trudność czyni nas silniejszymi. Piękna empatyczna powieść.

| link |
@vaneskania07
2024-04-24
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Matką jest ta, która cię wychowała i kochała, nie urodziła.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl