Ptasiek

autor: William Wharton Kozak Jolanta (tłum.)
Ptasiek
4.23
Ocena 4.23 na 5 możliwych
Na podstawie 145 ocen kanapowiczów
edna z najgłośniejszych powieści XX wieku. W całkowicie nowatorski sposób pod...
edna z najgłośniejszych powieści XX wieku. W całkowicie nowatorski sposób podejmuje temat wojny. Wydana w 1979 r. w USA, szybko została uznana za najlepszy debiut roku. Ptasiek jest historią młodego człowieka, któremu obsesyjna miłość do ptaków umożliwia ucieczkę od ponurej rzeczywistości. Zszoko...
Pełny opis
Data wydania:
ISBN: 9788371207587
Wydawnictwo: Rebis

Recenzje

Ptasiek
Historia o szaleństwie, przyjaźni, wojnie i pragnieniu wolności. Odkryłam tą książkę po wielu latach na nowo. Po wcześniejszym przeczytaniu nie dostrzegłam wielowątkowości tej historii, bardziej skupiłam się na szaleństwie tytułowego Ptaśka. Z pewnością ciekawym aspektem jest dwugłosowa narracja ...
„Nie ma takiej absurdalnej rzeczy, której by człowiek nie zrobił, próbując nadać życiu jakiś sens.”
William Wharton, amerykański pisarz, jako psycholog w swoich książkach potrafił wnikliwie zagłębić się w psychikę różnych osobowości. Po "Ptaśka" sięgnęłam po obejrzeniu ekranizacji - wg przeważającej ilości opinii przeczytanych przeze mnie film nie oddał całkowicie charakteru bohaterów i warstwy...
Napisz swoją opinię

Opinie

@navenien
@navenien 2010-04-17
Przeczytane (2007-07-28)
Mam dziwne wrażenie, że osoby piszące, że książka ich nie zachwyciła to jeszcze niedoświadczone, młode osoby, preferujące raczej romanse, niż bardziej ambitne książki, nad którymi należy trochę pomyśleć. ,,Ptasiek" to jedna z tych książek, która wbija w fotel, należąc równocześnie do klasyki pisarskiej. Zagłębia się psychikę człowieka, wwierca w mozg, zaskakuje, wzrusza, demoralizuje i doświadcza na nowo.
@Thomash
@Thomash 2008-07-25
Przeczytane (2008-07-01)
no niech mi ktoś powie, że to jest zła książka! ludzie kochani bez przesady tego nie ździerże:-)wiem, wiem, wszystko jest subiektywne.powiem tylko tyle: nieważne ile razy ją przeczytałem, ważne jest,że za kazdym razem czytałem ją naowo...oh jakie to głębokie było, aż lukier spływa:-)ale niestety taka prawda, to jest mój numer jeden.kwestia ekranizacji?a widział ktoś dobrą ekranizację?:-)
@gestia
@gestia 2008-11-21
Przeczytane (2008-11-21)
William Wharton był moją pierwszą literacką fascynacją, a wszystko zaczęło się od "Ptaśka". Miałam jakieś 13 lat i z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że ta książką przyspieszyła moje dojrzewanie. Teraz pewnie nie zrobiłaby na mnie takiego wrażenia, ale uważam, że to najlepsza książka Whartona i warto ją poznać. Jest pełna emocji... i nie pozostawia obojętnym.
KE
@kertoip 2007-08-27
Przeczytane (2007-08-27)
Książka ta wryła mi się głęboko w mózg. Dziwna, ale frapująca - daje do myślenia. Choć czasem można zasnąć przy parustronicowym opisie gołębi, to warta przeczytania.IMO literatura dość ciężkiego kalibru. Szcególnie jeżeli ktoś podrzuci tezę, że dwaj bohaterowie to w sumie jedna osoba, ale z rozdwojeniem osobowości. A to zmienia całkowicie cały odbiór ksiązki...
@karolas2
@karolas2 2011-10-30
Jest coś w książkach Whartona tak niezwykłego, tak innego, że wszystkie pochłania się bez wyjątku. Od "Ptaśka" zaczęła się moja przygoda tym niezwykłym pisarzem, którego wyobraźnia nie ma granic, a magiczne słowa czarują dorosłych i na powrót przenoszą w inne światy. Polecam czytelnikom z dużą dozą wyobraźni.
NA
@Nessa 2009-06-05
Zrobiła na mnie wrażenie, aczkolwiek nie tak duże jak się spodziewałam.Napewno nie jest to 'lekka' książka, momentami bywa nudna, zwłaszcza pisana z perspektywy Ptaśka - bo wtedy są to faktycznie, głównie opisy ptaków, ale warto przez nią przebrnąć i ogólnie jest przyjemna. Jedna z moich ulubionych książek.
EL
@Elzemer 2007-10-09
Nie udało mi się przeczytać tej książki, mimo to polecam Whartona, a szczególnie pozycję "Tato". Wnikliwy i obezwładniający opis o tym, jak ludzie w rodzinie potrafią się nawzajem ubezwłasnowolnić i manipulować w sposób zagrażający zdrowiu współmałżonka. I właściwie to nie rozumiem po co.
@anika
@anika 2008-09-18
Przeczytane (2008-09-18)
No fakt. Nudna. O tym, że czasem życie przytłacza tak bardzo, że wolimy odlecieć... tu, nawet schizofreniczna identyfikacja z ptactwem wydaje się lepsza niż rzeczywistość. O strachu przed życiem i bezpieczeństwie, które daje własna wyobraźnia i umysł. Akurat wolę inne oblicze Whartona.
@agawska
@agawska 2009-08-11
Przeczytane (2009-08-10)
Dawno temu mnie wciągnęła. gdy wróciłam do niej po latach z tego pierwszego wrażenia wiele nie zostało. choć zdecydowanie jedna z lepszych powieści whartona obok np. Tato (bo więcej "lepszych" nie jestem w stanie sobie przypomnieć).
@margaret_pap
@margaret_pap 2009-02-28
Przeczytane (2016-09-07)
Jak dla mnie książka jest genialna. Może nie każdy bedzie potrafił przez nią przejść, bo ileż można wytrzymac opisy ptakow. Ale jeśli ktoś potrafi dostrzec w tym coś glebszego z pewnością doceni wyjątkową lekture
Ptasiek

edna z najgłośniejszych powieści XX wieku. W całkowicie nowatorski sposób podejmuje temat wojny. Wydana w 1979 r. w USA, szybko została uznana za najlepszy debiut roku. Ptasiek jest historią młodego człowieka, któremu obsesyjna miłość do ptaków umożliwia ucieczkę od ponurej rzeczywistości. Zszokowany okrucieństwem i bezsensem wojny, całkowicie pogrąża się w swoim ptasim świecie. To książka o poszukiwaniu normalności w szaleństwie, o dążeniu do prawdy. To również wspaniała powieść o przyjaźni. Entuzjastycznie przyjęta przez krytykę. Prawdziwy rozgłos przyniosła jej ekranizacja dokonana przez Alana Parkera w 1985 roku, która zdobyła główną nagrodę na festiwalu w Cannes. W latach dziewięćdziesiątych najpopularniejsza książka zagranicznego pisarza w Polsce. Dotąd w REBISIE ukazało się ponad 225 tysięcy egzemplarzy tej powieści. Przez cztery lata w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się książek zagranicznych w Polsce: w 1994 roku – I miejsce, w 1995 – V, w 1996 – V i w 1997 – VIII miejsce. William Wharton to najpopularniejszy zagraniczny pisarz lat dziewięćdziesiątych w Polsce. Urodził się w 1925 r. w Filadelfii. Uważa się przede wszystkim za malarza. Swoje pisarstwo traktował początkowo jako autoterapię po przeżyciach wojennych. Debiutował w wieku 54 lat powieścią Ptasiek, która przyniosła mu międzynarodową sławę, zwłaszcza dzięki nagrodzonej w Cannes ekranizacji w reżyserii Alana Parkera (1985). Na ekran przeniesiono również dwie inne książki tego autora: W księżycową jasną noc,(1992) oraz Tato (1989). Od 1995 roku pisarz corocznie odwiedza Polskę, spotykając się każdorazowo z tysiącami swoich wielbicieli. Dotychczas odwiedził 26 miast. Jego książki 25 razy znalazły się wśród 10 najpoczytniejszych tytułów roku według “Rzeczypospolitej” i “Notesu Wydawniczego”. Nakład wszystkich jego książek w REBISIE przekroczył 1 400 000 egzemplarzy, a łącznie z innymi wydawnictwami ponad 1 900 000 egzemplarzy.

Współtworzący tą stronę
puchar @SYSTEM @SYSTEM pierwsza opinia