Rodzeństwo

Monika Wojciechowska
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów
Rodzeństwo
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów

Opis

Kontrowersyjna powieść o dwuznacznej relacji brata i siostry

Sandra i Albert dorastają na obrzeżach artystyczno-intelektualnego salonu swoich rodziców. Czasami ważni i kochani, czasami pozostawieni sami sobie. Pomimo skrajnie różnych charakterów trzymają się razem. I w swoim dziecinnym, dwuosobowym świecie tworzą wyjątkową więź, która łączy ich przez całe życie. Niby mają wszystko, niby znajdują pomysł na siebie, ale w dorosłość wchodzą okaleczeni. W obliczu życiowych przeciwności i rozczarowań niecodzienna relacja łącząca brata i siostrę często zdaje się być jedynym schronieniem. A może to tylko złudzenie?

Monika Wojciechowska zabiera czytelnika w długą podróż. Pokazuje duszny dom postępowej rodziny lat 80., otwarte przestrzenie Stanów Zjednoczonych i różnie wersje spełniania się amerykańskiego snu. Odkrywa też mroczne zakamarki ludzkiej duszy i zasiedziałe w niej demony.
Data wydania: 2022-09-08
ISBN: 978-83-65381-37-8, 9788365381378
Wydawnictwo: Szelest
Stron: 636

Autor

Monika Wojciechowska Monika Wojciechowska Monika Wojciechowska – z wykształcenia dziennikarka, od niedawna również pszczelarka. Pod koniec lat 90. wyjechała za granicę na kurs języka angielskiego. Wróciła po 12 latach. Mieszkała i studiowała w Irlandii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjed...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kontrowersyjna relacja - "Rodzeństwo"

WYBÓR REDAKCJI
23.03.2023

“Rodzeństwo” autorstwa Pani Moniki Wojciechowskiej, to bardzo mocna powieść, obarczona ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Uważam, że nie każdy jest w stanie zrozumieć jej przekaz i nie każdy się w niej odnajdzie. Autorka pisze w niej niespotykanie bezpośrednio o ludzkiej seksualności, która towarzyszy człowiekowi od najmłodszych lat. Pokazuje jak ła... Recenzja książki Rodzeństwo

Rodzeństwo

WYBÓR REDAKCJI
2.04.2023

Od pewnego czasu zdecydowanie chętniej sięgam po dość specyficzne powieści. Najlepsze są takie, które potrafią wzbudzić we mnie może nie niepokój, ale taki rodzaj dyskomfortu, który po prostu sprawia, że za wszelką cenę chcę skończyć taką historię - oczywiście dowiadując się, do czego to wszystko prowadzi. Zaczynając lekturę Rodzeństwa autorstwa M... Recenzja książki Rodzeństwo

Rodzeństwo

25.01.2023

Lata 80., warszawski Mokotów, dwupoziomowe mieszkanie uznanego producenta telewizyjnego i popularnej trenerki głosu. Pośród regałów od podłogi po sufit wypełnionych książkami i winylowymi płytami, w gwarze niekończących się rozmów z gośćmi, dla których drzwi zawsze pozostawały otwarte, a barek wypełniony alkoholem, dorastała dwójka głównych bohate... Recenzja książki Rodzeństwo

Rodzeństwo

3.10.2022

"- A skąd ludzie mają wiedzieć, do czego jest stworzona ich dusza? - Każdy z nas to wie. - To dlaczego większość ludzi nienawidzi tego, co robi? - Bo nie chcą otworzyć oczu." Czasami lubię przeczytać coś kontrowersyjnego i oto przyszedł czas na "Rodzeństwo". Nie spodziewałam się takiego ładunku dwuznacznej relacji, wydarzeń, które mają miejsce w ... Recenzja książki Rodzeństwo

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Malwi
2024-09-27
5 /10
Przeczytane

"Rodzeństwo" Moniki Wojciechowskiej to powieść zaliczana do literatury pięknej, choć w moim odczuciu bardziej przypomina erotyk lub powieść obyczajową o wyraźnym podłożu psychologicznym.

Wszyscy wiemy, że dzieciństwo i młodość mają kluczowy wpływ na nasze życie i często wyznaczają kierunek naszej przyszłości. Co jednak z tymi, którzy nie mają szansy czerpać pozytywnych wzorców od rodziców? Sytuacja sierot jest inna, lecz bohaterowie tej książki dorastają w pełnej i zamożnej rodzinie. Mimo to, od wczesnych lat Sandra i Albert musieli polegać wyłącznie na sobie. Niestety, ich relacja bratersko-siostrzana z czasem przerodziła się w coś, nad czym stracili kontrolę.

Jest to opowieść o zagubionych młodych ludziach, którzy, choć mają świadomość swoich umiejętności i planów na przyszłość, nie potrafią sprostać życiowym wyzwaniom. Powieść wywołuje kontrowersje, mając na celu poruszyć czytelnika. Zawiera motyw kazirodztwa oraz seksu jako sposobu na życie, jednak sposób, w jaki autorka przedstawia te tematy, nie przemówił do mnie. Brakowało mi autentyczności, przez co nie uwierzyłam w tę historię, a oczekiwane emocje po takiej fabule nie zostały wywołane.

× 21 | Komentarze (1) | link |
@werka751
@werka751
2023-01-12
9 /10

To rodzina. Zwykła. Niepozorna, czasami niepoprawna. Sięgając po Rodzeństwo, nie wiedziałam, co mnie czeka. Z każdą kolejną stroną, kolejnym rozdziałem, przekonywałam się, że to ogromny kaliber, który być może będzie mi ciężko przełknąć.

Z czytaniem ostatnio bywało u mnie różnie. Raczej książki, po które sięgałam, nie przekonywały mnie do siebie, niektóre porzucałam po przeczytaniu mniej więcej połowy. Rodzeństwo natomiast wciągnęłam — mimo ponad 600 stron — w dwa wieczory. Dosłownie wchłonęłam tę powieść — całą sobą i bez żadnych zahamowań. Do książki, jaką jest Rodzeństwo, najlepszym podsumowaniem jest, że przez te słowa się po prostu płynie. Czytelnik zapomina, że w międzyczasie jest to przeprawa przez rwący potok, z tysiącem skał i pułapek, a o konsekwencjach związanych ze zderzeniem z nimi, będziemy pamiętać jeszcze przez długi czas.

Jakie oni mieli ciężkie życie. Jakże nieszczęśliwe, choć pozornie wspaniałe i ciekawe. Jak jedna sprawa może skomplikować wszystkie późniejsze lata?

Nie wiem, jak Monika to zrobiła, ale stworzyła naprawdę coś. COŚ naprawdę dużego. Coś, co was po prostu przeżuje i pozostawi w zupełnie innym stanie, niż kiedy zaczniecie czytać Rodzeństwo. To ciężka książka, ale z niej wprost ocieka realizm — wierzyłam we wszystkie słowa, nawet jeśli nie były one prawdą.

Jak wiecie, moje podejście do scen łóżkowych w literaturze jest raczej oziębłe. Tutaj, czytałam je ze łzami w oczach i niedowierzaniem — ponieważ to był...

× 2 | link |
@ilona_m2
2022-11-14
6 /10
Przeczytane

Brat i siostra, zakazane uczucie, które nigdy nie powinno się narodzić pełne gwałtownej namiętności i frywolnych uciech. Po tak odważny temat zdecydowała się sięgnąć w swej debiutanckiej książce Monika Wojciechowska. Zawsze się cieszę, gdy nasze literackie podwórko zasilają nowi twórcy nie bojąc się wejść do niego z przytupem i tematem tak kontrowersyjnym.

Licząca ponad 600 stron książka może przerazić swoją objętością, co też uczyniła, gdy po raz pierwszy wzięłam ją do ręki. Po kilku stronach okazało się, że tekst pochłaniam zaskakująco szybko. Styl jest prosty, potoczny, słownictwo niewyszukane, momentami dosadnie i mocno obrazowe - najczęściej w przypadku opisów alkowy, których jest tu aż nadto.
A bohaterowie? Poszukują swojego miejsca w świecie, targani ciągłym niedopasowaniem do otoczenia, brakuje im konsekwencji w działaniu, co rusz zmieniają miejsca pracy i pobytu.
Odniosłam też wrażenie, że w postać kobiecą autorka chciała zmieścić zbyt dużo pomysłów jakie posiadała i w jednej osobie ulokować kilka życiorysów. Ta bohaterka wykonuje różne zawody, obarczona jest do tego molestowaniem, chorobą alkoholową i pracoholizmem. Dodam, że to wszystko dzieje się nim ukończy 30 rok życia. Zabrakło realizmu.

Rodzeństwo można byłoby skrócić o połowę. Główną osią fabularną pozostają tu zmagania uczuciowe, autorka odważnie podchodzi do opisywania scen zbliżeń, dużo tu pikanterii, a przez to łatwo Rodzeństwo strącić w przepaść literatury erotycznej.

...

× 1 | link |
MA
@magda.panus
2023-07-20
7 /10

Sandra i Albert. Siostra i brat. Rodzeństwo, które połączyły nie tylko więzy krwi, ale też wyjątkowa relacja.
Dorastali w domu, gdzie nie brakowało niczego oprócz uwagi rodziców. Tej najważniejszej. Od małego pozostawieni byli sami sobie. Bez wsparcia, miłości i zrozumienia.
Sytuacje życiowe, których doświadczali doprowadziły ich do momentu, w którym stali się sobie jeszcze bardziej bliscy. Nie jak rodzeństwo. Tylko oni dwoje, choć nie mówili tego na głos, wiedzieli co tak naprawdę ich łączy. Coś co było nie do zaakceptowania. A jednak stało się i połączyło ich jako pokłosie wszystkich wspólnie przeżytych lat.
Rodzeństwo to wyjątkowa powieść, ale też może okazać się kontrowersyjna. Historię poznajemy jakbyśmy zagłebiali się w pamiętnikach głównych bohaterów. Dorastamy z nimi, przeżywamy wszystkie najważniejsze chwile. A musicie mi uwierzyć, że ich życiorysy do łatwych nie należały. To historia o trudach z jakimi muszą zmierzyć się dorośli po tym jak jakieś wydarzenia z dzieciństwa mocno się na nich odbiły.
Wydaje mi się, że dla niektórych może okazać się zbyt mocna i odważną. Ja nie czułam zniesmaczenia, ale też nie była to dla mnie hsitoria, w którą mocno się wkręciłam. Niestety momentami dla mnie była zbyt przegadana.
Ale mimo to polecam, choćby dlatego by poznać coś zupełnie innego.

× 1 | link |
ZA
@zaczytaniania
2022-09-26
8 /10

Lata 80. Sandra i jej młodszy brat Albert, wychowywani są przez rodziców, których bardziej niż posiadanie dzieci interesują artystyczno-intelektualne posiadówki warszawskiej bohemy. Często pozostawieni sami sobie, miłość i troskę odnajdywali w swoim towarzystwie. Z braku odpowiednich wzorców w okres dojrzewania, a później w dorosłość wchodzą z bagażem doświadczeń. Sandra jest autorytetem dla dorastającego Alberta. Chłopak kocha ją najbardziej na świecie i tylko jej jest w stanie zaufać. Sandra z kolei ma potrzebę opiekowania się nim i gdyby mogła, zrobiłaby wszystko, dosłownie wszystko dla swojego małego braciszka. I tak też się dzieje. Rodzeństwo pewnego dnia przekracza granicę pozornie nieprzekraczalną. Od tego momentu ich relacja przez resztę życia idzie dwutorowo, a jej oczywistość zmienia się diametralnie.

Do tej pory nie mogę zebrać myśli po tej lekturze. Porusza ona temat kazirodztwa w tak dziwny i inny sposób, niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Momentami sama nie wiedziałam już, co dla bohaterów będzie najlepsze - brnięcie w tę relację, czy ucieczka od niej.

Ta książka szokuje, porusza, intryguje. To ponad sześćset stron emocjonalnej huśtawki, zarówno dla bohaterów, jak i dla czytelnika. To sześćset stron i trzydzieści lat pełnych wzlotów i upadków, spełniania marzeń i ich prześlizgiwania się przez palce, dobrych wyborów i tych najgorszych, nadziei i miłości. To sześćset stron, które czyta się błyskawi...

| link |
@esclavo
2022-10-09
6 /10
Przeczytane

Nie od dziś wiadomo, że dzieciństwo mocno oddziałowuje na dorosłe życie. Traumy, nieszczęścia, ale i chwile beztroski i bezpieczeństwa, to elementy układanki, która potem żyje w człowieku. I to właśnie przytrafia się bohaterom tej powieści. Siostra i brat, wychowani w sposób lekki i pełen swobody, lecz bez rodzicielskiego poczucia miłości i zaangażowania szukają uczucia u siebie nawzajem.

To powieść z gatunku literatury pięknej, dziwna, specyficzna, kontrowersyjna, dotykająca problemu kazirodztwa, próbująca wstrząsnąć czytelnikiem. Mnie nie przekonała. Dużo tutaj seksu, który nic nie wnosi, niby pokazuje zagubienie bohaterów, ale czy rzeczywistość tak mogła wyglądać? I tak, tę historię można podzielić na dwie części, pierwszą opierającą się na seksualnych podbojach bohaterki, i drugą gdzie rodzeństwo próbuje walczyć z tym, co zepsuli rodzice. I ta część moim zdaniem ratuje tę powieść, czuć zagubienie, niezrozumienie i dopiero tutaj możemy zobaczyć psychologiczną warstwę tej opowieści.

Nie mogę się nazywać koneserem gatunku, dlatego ta książka nie wywołała u mnie takich emocji, jakich dostarczy fanom literatury pięknej. Chyba każdy musi sam odkryć, co ta powieść ma do zaoferowania właśnie jemu.

| link |
@Natalia_Swietonowska
2023-04-02
7 /10
Przeczytane Posiadam Recenzenckie
@jelonka11
2023-03-26
8 /10
Przeczytane
@liber.tinea
2023-03-23
9 /10
Przeczytane
@recenzja_na_tacy
2023-01-25
9 /10
Przeczytane
MA
@marakub
2022-11-14
7 /10
Przeczytane
@miedzy.literami
@miedzy.literami
2022-10-30
7 /10
Przeczytane
@gdzie_ja_tam_ksiazka
2022-10-03
7 /10
@monika.sadowska
2022-09-19
8 /10
Przeczytane
@Gabriela_Deda
@Gabriela_Deda
2022-09-18
6 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

– Wiesz, co naj­bar­dziej in­te­re­su­je ludzi? Oni sami. Więc jak chcesz pod­trzy­mać roz­mo­wę, to mu­sisz pró­bo­wać skło­nić ich do mó­wie­nia o sobie.
Jak ro­bisz coś, co nie jest zgod­ne z tym, do czego zo­sta­ła stwo­rzo­na twoja dusza, to bez prze­rwy cier­pisz, wszyst­ko, cały świat, zdaje się zwra­cać prze­ciw­ko tobie. A jak ro­bisz to, co wła­ści­we, wszyst­ko wokół cię wspie­ra, wszyst­ko ci sprzy­ja. Świat otwie­ra przed tobą każde drzwi.
Pa­mię­taj, że twoje czyny mogą mieć wpływ na życie in­nych. Za­sta­nów się, zanim za­czniesz dzia­łać.
Dodaj cytat