Rosyjski kochanek

Rosyjski kochanek
4.0
Ocena 4.0 na 5 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów
Historia miłości pięćdziesięcioletniej kobiety, Polki, i młodszego od niej mę...
Historia miłości pięćdziesięcioletniej kobiety, Polki, i młodszego od niej mężczyzny, Rosjanina, historyka, który przebywa w Paryżu na stypendium naukowym. Tam też dociera z wykładami o literaturze polskiej główna bohaterka i przeżywa pierwszy, wielki i spóźniony romans. Julia zmuszona zostaje do...
Pełny opis
Data wydania: 2008
ISBN: 9788374144506
Wydawnictwo: W.A.B.

Recenzje

co jest ważne gdy się kocha?
Tytuł powieści nasuwa skojarzenia taniego i tandetnego romansu. A jednak to coś znacznie więcej. Owszem, mamy tu romans, ale w tej powieści przede wszystkim króluje bohaterka – kobieta i jej portret psychologiczny, co zdaje się jednym z ulubionych motywów-tematów autorki. Ona – Julia, Polka, pięć...
Napisz swoją opinię

Opinie

@basima
@basima 2011-09-26
Przeczytane (2011-09-26)
Daję 3, bo książka jako taka, wciąga i intryguje. Natomiast według mnie nie da się jej czytać. Ze względu na irytującą, wkurzającą i powiedziałabym nawet dobitniej... bohaterkę! Nie mogłam się nawet w jednym calu "wgłębić" w nią, wczuć... Przeczytałam 90 stron i nie mogę już dalej po ostatnim fragmencie, nie dam rady z tą idiotką wytrzymać dłużej. Baba (tak baba!) po pięćdziesiątce, ustabilizowana finansowo, profesor, zaproszoną ją do Francji na wykłady - szczyt marzeń niejednej z nas! Lecz owa Pani Julia jest ze wszystkiego niezadowolona; nie lubi siebie, nie lubi życia, nie lubi mężczyzn, choć dawniej wdawała się w przelotne flirty z mężczyznami, którzy jej się "nie podobali", nie akceptuje córki, nie akceptuje życia jakie wybrała jej córka, jej rodziny, nie akceptuje zięcia, jego rodziców, nie raczy spędzić z nimi świąt bo lubi być sama, nie akceptuje swojej przeszłości- matki i dziadka, nie akceptuje swojej młodości i teraźniejszości, wiecznie coś jest źle, brzydko i niedobrze, irytują ją nowo zapoznane osoby, kiedy była na 5 roku studiów oddała się jakiemuś pryszczatemu chłopaczkowi, który też jej się "nie podobał" (!!!) zerwała z nim kontakt i za dziewięć miesięcy urodziła dziecko, pozbawiając go ojca, wdaje się w romans z dużo młodszym facetem (kolejnym zajętym), przy tym chamskim i nie szanującym ani jej, ani żadnej kobiety! Babo zejdź na ziemię. Nie lubisz siebie i zasmucasz życie innym. Myślisz tylko o sobie. Nie umiesz żyć, nie nadajesz się do życia w społeczeństwie, w rodzinie! Na dodatek co kilka stron zioniesz nienawiścią do poprzedniego ustroju, do "komunizmu" i wszystkim mówisz, że "nie jesteś czerwona", choć i dzisiejsze czasy Ci nie odpowiadają. Julia żyje we własnym baaaardzo negatywnym świecie, jak pożal się Boże nastolatka EMO... Dla mnie żałosna, zgryźliwa baba, której nic się w życiu nie udało i dalej brnie w bezsens, zamiast jakoś wziąć się w garść i dać tej swojej córce i wnukom jakiś porządny przykład skoro jest taka prawilna... No (!) wykrzyczałam swoje żale, ale ŻADEN bohater książkowy tak mnie nie wpienił jak ONA! Miałam chęć sięgnąć po jeszcze jakąś książkę Pani Marii Nurowskiej, ale jak mam znowu czytać coś jak manifest antykomunistyczny przeplatany z wieczną beznadzieją życia dorosłej kobiety i jej porażkami i seksualnymi doświadczeniami pełnymi niespełnienia i oddawania się mężczyznom bez emocji jak dziwka, to ja dziękuje. Nie mogę mieć pełnego zdania na temat książki, bo nie przeczytałam jej do końca. Być może sięgnę po nią kiedyś, jak będę starsza i moje życie (oby nie!) ułoży się tak żałośnie jak jej, to wtedy połączę się z Julią w tym jakże strasznym bólu życia, który ona przeżywa taplając się w swoim jakże nieszczęśliwym JA. Jestem zszokowana, ale takie babsztyle są niestety na świecie. Są też kobiety na świecie, który mają problemy i NAPRAWDĘ wydarzyły im się w życiu tragedie. Życie Julii jest tragedią, którą ona sama reżyseruje.
@EmilyStrange
@EmilyStrange 2011-10-02
Przeczytane (2011-10-02)
Podobała mi się. Polowałam na nią bardzo długo, ponieważ niesamowicie zachęcił mnie jej opis; niby takie nic, ale czytało się przyjemnie. Co do tytułowego rosyjskiego kochana... na początku miałam wobec niego wiele zastrzeżeń, ale w miarę upływu historii zaczęłam rozumieć dlaczego Julia poczuła do niego coś więcej niż "fascynację młodością".
@Devi
@Devi 2012-05-10
Jestem w połowie i muszę przyznać, że podoba mi się styl autorki, bardzo trafia w moje gusta ; d A co do fabuły, jest dość ciekawa, może potrafiłabym docenić ją lepiej gdybym była w wieku bardziej zbliżonym do głównej bohaterki. Jednak mimo wszystko książkę czyta się przyjemnie i szybko ; )
@melomanka
@melomanka 2012-01-20
Przeczytane (2011-11-02)
Zgadza się - romansidło. Ale przede wszystkim bardzo intrygujące i ciekawe... szybko się czyta, niebanalna historia... polecam :)
@Pablopan
@Pablopan 2012-01-11
Przeczytane (2011-01-06)
Polskie romansidło. Wciągające, zdawałoby się, że miłość pomiędzy tak różnymi ludźmi jest niemożliwa, a jednak. Warto przeczytać.
@MalyMol
@MalyMol 2010-03-06
Przeczytane (2007-07-28)
Bardzo fajna. Szybko, przyjemnie się czyta.
KR
@krysiakm2 2009-10-03
Przeczytane (2007-07-28)
lekka miła i przyjemna- polecam:)
Rosyjski kochanek

Historia miłości pięćdziesięcioletniej kobiety, Polki, i młodszego od niej mężczyzny, Rosjanina, historyka, który przebywa w Paryżu na stypendium naukowym. Tam też dociera z wykładami o literaturze polskiej główna bohaterka i przeżywa pierwszy, wielki i spóźniony romans. Julia zmuszona zostaje do zrewidowania swoich dotychczasowych wyborów w życiu. Stawia opór uczuciu i własnemu ciału. Przegrywa jednak tę walkę. Maria Nurowska gra w swej powieści stereotypami Rosjanina, Polaka, kobiety pięćdziesięcioletniej i w końcu stereotypem romansu. Kiedy mnie pytają, o czym jest ta powieść, odpowiadam, że o trójkącie. On, ona i jej ciało. Julia gra z własnym ciałem, które zaniedbywane przez lata, nagle wbrew woli właścicielki z całą siłą daje o sobie znać. Bunt mojej bohaterki na nic się nie zda. Julia musi skapitulować, bo nie można żyć wbrew własnej biologii. Miłość do mężczyzny i macierzyństwo są filarami kobiecego losu. Jeżeli ich zabraknie, życie po prostu zaczyna się chwiać. Więc miłość do mężczyzny, dużo młodszego. Ona ? Polka, profesor, gość na Sorbonie. On ? rosyjski historyk na stypendium w Paryżu. Maria Nurowska Historia trudnego związku, jaki narodził się w mieście miłości, jest starannie osadzona w realiach lat 90., a postaci bohaterów są wyraziste i wiarygodne. Super Express Maria Nurowska ? autorka powieści i dramatów. Wydała ponad dwadzieścia książek, w ostatnich latach m.in. Rosyjskiego kochanka (1996), Miłośnicę (1998), Niemiecki taniec (2000), opowieść biograficzną o Ryszardzie Kuklińskim Mój przyjaciel zdrajca (2004) i trylogię ukraińską: Imię twoje... (2003), Powrót do Lwowa (2005) oraz Dwie miłości (2006). W 2006 roku nakładem W.A.B. ukazał się autobiograficzny tom Księżyc nad Zakopanem. Powieści Marii Nurowskiej zostały przetłumaczone na dwanaście języków, w tym chiński i koreański. We Francji i w Niemczech były bestsellerami.

Autorzy
Maria Nurowska
(ur. 3 marca 1944 we wsi Okółek w województwie podlaskim) - polska powieściopisarka i nowelistka. Ukończyła filologię polską i słowiańską na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w 1974 r. na łama...
Inne książki:
Książka Imię twoje
Książka Reszta świata
Książka Hiszpańskie oczy
Książka Hiszpańskie oczy
Książka Hiszpańskie oczy
Współtworzący tą stronę
puchar @czytelnik @czytelnik pierwsza opinia